5× na nesprávném místě aneb 25 let Smrtonosné pasti

23. března 2013
TWEET SDÍLET
Je tomu přesně čtvrt století od premiéry první Smrtonosné pasti s Brucem Willisem. Dnes tento film platí za jeden z nejlepších akčních filmů všech dob.

Jedne se o prvopočátek jedné z nejúspěšnějších akčních sérií, jejíž pátý díl nesoucí název Smrtonosná past: Opět v akci právě řádí v kinech. Pojem Smrtonosná past za celé ty roky jednoduše ušel velmi dlouhou cestu. Jak jednotlivé úseky na takové cestě vypadaly a jak celý ten pojem chápeme dnes?

V nesprávný čas na nesprávném místě

Málokdo ví, že scénář první Smrtonosné pasti (Die Hard) z roku 1988 je adaptací detektivního románu Rodericka Thropa Nothing Lasts Forever, ve kterém vysloužilý policajt zachraňuje svou vnučku před teroristy v mrakodrapu ropné společnosti. Z toho lze poznat, že základní premisy původní knihy se film vcelku držel a přestože pozměnil většinu reálií, v konkrétních scénách z knihy často dokonce i přímo cituje.

I tak ale první Smrtonosná past mohla vypadat úplně jinak, když režisér John McTiernan její scénář plánoval použít pro pokračování kultovní testosteronové střílečky Komando s Arnoldem Schwarzeneggerem. Z projektu ale nakonec (naštěstí) sešlo a nabušenou akční megahvězdu Schwarzeneggera nahradil Bruce Willis, do té doby známý především z televizního seriálu Měsíční svit. Ve spojení právě s Willisem, výsledným scénářem, McTiernanovou režií a výbornými vedlejšími herci tak ve výsledku vznikl film, který nejen že je vizi Komanda na hony vzdálený, ale ještě k tomu navždy přepsal pravidla akčního žánru.

Klepněte pro větší obrázek

První Smrtonosná past totiž představila akčního hrdinu, který se v Hollywoodu 80. let tak úplně nenosil. Hrdinu, který se bojí, chybuje a dokonce mu i sem tam dojdou náboje. Když film začíná, John McClane se poměrně krkolomně snaží usmířit se svou odcizenou ženou a chce se tak strávit Štědrý večer s ní a jejich dvěma dětmi. Skupina německých teroristů, která přepadne mrakodrap společnosti Nakatomi, ve kterém se John a jeho žena právě nacházejí, je tak to poslední, co by zrovna potřeboval.

Z první Smrtonosné pasti se právem stal hit, který svůj 28milionový rozpočet k dnešnímu dni hned zpětinásobil. Jeho mix akční jízdy s thrillerovou atmosférou tísnivého mrakodrapu, ve kterém musí hlavní hrdina čelit jednomu z nejlepších padouchů v historii filmu (Hans Gruber byla první velká filmová role Alana Rickmana), navždy změnil pohled na akční filmy a stal se zároveň odrazovým můstkem kariéry Bruce Willise. To vše tak směřovalo k jedinému možnému výsledku: k pokračování.

Jak se může stejnému chlapovi stát dvakrát totéž?

Smrtonosná past 2 (Die Hard 2: Die Harder) přichází o dva roky po jedničce, v roce 1990. Původně se měl režie opět chopit John McTiernan, projektu se však nakonec vzdal kvůli přípravám na jeho Hon na ponorku. Režie se tak místo něj ujal Renny Harlin (Cliffhanger, Útok z hlubin), který Johna McClanea tentokrát vyslal na zasněžené washingtonské letiště na Štědrý večer, přesně rok po událostech prvního dílu.

I scénář druhé Pasti je založen na thrillerovém románu – 58 Minutes od Waltera Wagera. V tomto případě si ale film ze své předlohy bere v podstatě jen premisu policisty bojujícího proti teroristům na mezinárodním letišti, a jinak se film snaží co nejvíce připomínat spíše svého předchůdce. Vedle Bruce Willise se opět vrací i Bonnie Bedeliav roli McClaneovy ženy Holly a vedle toho například i William Atherton či Reginald VelJohnson, známí opět už z prvního dílu.

Klepněte pro větší obrázek

Druhá Smrtonosná past zaznamenala ještě větší finanční úspěch než ta první. Film sice nemá takovou atmosféru jako jednička a postava Johna McClanea je tu podstatně plošší a nesmrtelnější, Smrtonosná past 2 ale i přesto dodnes platí za výbornou akční jízdu, které by prospělo snad jen menší odkazování na svého předchůdce a větší propracování svých padouchů.

Tentokrát je to osobní

Znovu se Smrtonosná past vrací až po dalších pěti letech. Tentokrát je však znovu na palubě nejen Bruce Willis, ale i navíc i režisér prvního filmu John McTiernan. Spolu potom dávají vzniknout filmu, který udá celé sérii opět nový směr. John McClane už zde není žádný hrdina, který by se svou manželkou žil šťastně až do smrti, jak napovídal konec dvojky. S Holly naopak nemluvil už přes rok, své děti viděl naposledy kdoví kdy, byl suspendován od newyorské policie a dnes ráno má navíc šílenou kocovinu.

A to je o to horší, když zrovna dnes si Johna vybral za obětního beránka terorista Simon Gruber, bratr Hanse Grubera, který se za něj hodlá McClaneovi pomstít. A nebo je to celé zase úplně jinak?

Klepněte pro větší obrázek

Scénář ke Smrtonosné pasti 3 (Die Hard: With a Vengeance) byl původně připravován pro Smrtonosnou zbraň 4 s Melem Gibsonem a Dannym Gloverem, pak k němu ale přistoupil režisér John McTiernan, připsal do něj krádež zlatých cihel z amerických státních rezerv a po bok Bruce Willise dodal Samuela L. Jacksona a Jeremyho Ironse.

Tím vznikl velmi výjimečný akční film, který se stal nejvýdělečnějším snímkem roku 1995 a především i úctyhodným završením jedné velmi kvalitní akční trilogie. Tedy, alespoň na čas.

Analogický hrdina v digitálním světě

Čtvrtý díl ze série s názvem Smrtonosná past 4.0 (Live Free or Die Hard) přišel do kin v roce 2007, 12 let po uvedení trojky. A tehdy bylo hodně důvodů, proč se tohoto filmu obávat. Návrat k celé sérii po takové době, tvůrce série Underworld Len Wiseman jako režisér a přístupnostní rating PG-13, který filmu zakazoval větší množství krve a peprných nadávek, to všechno hodně fanouškům klidný spánek vážně zrovna nedopřávalo.

O to větším překvapením tak bylo, když se Smrtonosná past 4.0 vlastně povedla. Příběh „analogového hrdiny v digitálním světě“ McClaneovi dodal po bok tentokrát mladého herce Justina Longa v podání hackera, s jehož pomocí se John snaží odvrátit masový útok na americkou infrastrukturu. Proti nim pak jako hlavní padouch stojí Timothy Olyphant, který, kdyby mu ochromení celých USA náhodou nestačilo, navíc unesl i McClaneovu dceru v podání Mary Elizabeth Winstead.

Klepněte pro větší obrázek

Ve Smrtonosné pasti 4.0 se John McClane dostal do světa akčního filmu 21. století, ve kterém musí s ostatními akčními hrdiny dohnat krok házením aut po vrtulnících a skákáním z armádních stíhaček. Tyhle eskapády spolu se scénářem, jehož autor jakoby nevěděl vůbec nic o fungování počítačů, se staly centrem kritiky čtvrté Pasti, ve výsledku se ale pořád jednalo o úspěch. Bylo vidět, že režisér i scénárista měli celou původní trilogii řádně nakoukanou a tak věděli, co dělá Smrtonosnou past Smrtonosnou pastí a do celého receptu navíc sami dodali ještě i velmi zajímavý generační kontrast McClanea a jeho nedobrovolného parťáka.

A kdo navíc neskousl onu otevřenější přístupnost, mohl si na DVD koupit speciální necenzurovanou verzi. Jinými slovy, navzdory všem úskalím se čtvrtá Smrtonosná past vážně povedla. A právě proto měla celá série ruku v ruce s ní také raději skončit.

Témata článku: Filmy a seriály

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Mastodon má o miliardu uživatelů méně, než si zaslouží (Podcast Živě)

Mastodon má o miliardu uživatelů méně, než si zaslouží (Podcast Živě)

Lukáš VáclavíkPetr Urban
MastodonPodcast ŽivěTwitter
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

** BAE Systems zhruba posledních 20 let vyvíjí systém AGR-20 Advanced Precision Kill Weapon System ** Ten je založený na konverzi raket Hydra 70 na přesně naváděnou munici PGM ** Výsledkem je laserem naváděná raketa, jejíž cena i hmotnost jsou zhruba třetinové oproti jiným srovnatelným střelám

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály