5× na nesprávném místě aneb 25 let Smrtonosné pasti

23. března 2013
TWEET SDÍLET
5× na nesprávném místě aneb 25 let Smrtonosné pasti
Je tomu přesně čtvrt století od premiéry první Smrtonosné pasti s Brucem Willisem. Dnes tento film platí za jeden z nejlepších akčních filmů všech dob.

Smrtonosná past v jiných médiích

Není to ovšem jen teritorium stříbrného plátna, ve kterém se Johnu McClaneovi daří. Už od začátku 90. let se totiž začal objevovat i v různých videohrách.

První zajímavé hry ze světa Smrtonosných pastí byly postaveny ještě na původních filmech. Die Hard z roku 1991 byla celkem revoluční akční střílečkou pro Nintendo a osmibitový Commodore 64, ve které se hráči mohli vžít do role Johna McClanea v prvním filmu. O pět let později pak dorazila Die Hard Trilogy, ve které si hráči mohli připomenout různé scény ze všech původních tří filmů. V rámci první Smrtonosné pasti se jednalo o klasickou střílečku v mrakodrapu, ve dvojce se odstřelovali teroristi na letišti a ve trojce hráči plnili Simonovy úkoly ve stylu GTA.

Klepněte pro větší obrázek

Pak následovaly ještě další tři zajímavé hry. První byla Die Hard Trilogy 2: Viva Las Vegas z roku 2000, která stylem hraní vycházela z původní Die Hard Trilogy, její příběh byl ale koncipován jako další díl série, ve kterém John McClane tentokrát čelí vzpouře v lasvegaské věznici. O dva roky později pak dorazila Die Hard: Nakatomi Plaza, další hra na motivy prvního dílu, tentokrát už však mnohem propracovanější a dokonce i s hlasem Reginalda VelJohnsona, který zde dabuje svou původní postavu seržanta Ala Powella z první Smrtonosné pasti.

Výčet těch nejzajímavějších her pak završuje Die Hard: Vendetta vydaná ve stejný rok, která byla dalším atakem na post čtvrtého dílu série. Zde McClane tentokrát čelí pomstychtivému Pietu Gruberovi, synovi Hanse Grubera, který zde unáší McClaneovu dceru Lucy. A to už je nám i trochu povědomé, nemyslíte?

V roce 2009 se pak John McClane podíval dokonce i do světa komiksů, kdy vydavatelství BOOM! Studious vydalo komiksovou minisérii Die Hard: Year One představující McClaneovy začátky u newyorské policie. Celý příběh nakonec vyšel v osmi sešitech, které sice nebyly nic extra, jakákoliv snaha o rozšíření zájmu o sérii Smrtonosných pastí se ale přece musí ocenit.

Jaký otec, takový syn

Smrtonosná past 4.0 mohla být důstojným zakončením celé série. Její popularita u diváků, úspěšnost v pokladnách kin a především vůle samotného Bruce Willise si ale vyžádaly ještě pátý film. V něm se John McClane vydává do Moskvy vysekat z maléru svého syna Jacka, ze kterého se však bez otcova vědomí stal agent CIA, který má nyní, spolu se svým tátou, na krku tucty ruských padouchů.

Smrtonosná past: Opět v akci (A Good Day to Die Hard) od režiséra filmového Maxe Paynea a scenáristy Hitmana nebudila moc důvěry. Výsledek je však nakonec bohužel ještě horší, než by si kdo dokázal představit. Jestliže scenárista čtvrté Smrtonosné pasti toho nevěděl moc o fungování počítačů, režisér John Moore a Skip Woods toho nevědí v podstatě nic o fungování Smrtonosných pastí. Příběh i řemeslná stránka filmu, plná třesoucích se kamer a nepřehledné akce, jdou totiž naprosto proti všemu, co jednotlivé předchozí čtyři filmy spojuje.

Klepněte pro větší obrázek

Konkrétně scénář, ve kterém se cestuje do Černobylu a který postrádá jakékoliv zajímavější postavy (a to včetně McClaneova syna Jacka v podání Jaie Courtneyho) je navíc tak stupidní, že by se za něj mohl stydět i kdejaký béčkový akčňák pro DVD trh.

O tom, jak je pátá Smrtonosná past špatná, by se dalo psát ještě opravdu dlouho. Především ale záleží na tom, aby se nikdy nic takového už neopakovalo a série Smrtonosná past tak konečně skončila. Pátý film ale nejen že si v kinech vede finančně velmi dobře, ale navíc i sám Bruce Willis už dokonce projevil zájem o šestku. V tom případě už musíme doufat jen v to, že k tomu nakonec nikdy nedojde a že někdo sebere odvahu říct Willisovi to, co už by teď vážně potřeboval slyšet: Yippee ki-yay, motherfucker!

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

5 Marek Čech

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

40 Jaromír Puk

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk