5× největší filmové hity z festivalu v Cannes [video]

28. května 2016
TWEET SDÍLET
Ken Loach, Pedro Almodóvar, Nicolas Winding Refn, Paul Verhoeven, Park Chan-wook, Xavier Dolan a další hvězdná jména letošní canneské soutěže.

V prvním článku jsme vám přinesli 5 vítězných filmů, které z těch soutěžních odborná porota vybrala. Podívejme se ještě na výběr toho nejlepšího, které v tomto seznamu nebyly.

Aerofilms přinese sedm filmů ze soutěže

Sedm z filmů, uvedených v soutěžních sekcích, se dostane do českých kin pod hlavičkou distribuční společnosti Aerofilms. Z hlavní soutěže půjde o novinky Xaviera Dolana Je to jen konec světa a Cristiana Mungiu Zkouška dospělosti.  

V prestižní sekci Un Certain Regard si cenu za nejlepší režii odnesl americký režisér Matt Ross za svůj pozitivně laděný snímek o volnomyšlenkářské rodině Tohle je náš svět (Captain Fantastic) s Viggem Mortensenem v hlavní roli, který podle Variety hraje „nejlepšího tátu na světě“.

Zvláštní cenu této poroty pak získal kritikou vyzdvihovaný animovaný film Červená želva (The Red Turtle). Ten je výsledkem první spolupráce kultovního japonského studia Ghibli s nejaponským režisérem, holandským držitelem Oscara Michaëlem Dudokem de Witem. Celovečerní film zcela beze slov je podle Indiewire „magickou ódou o nekonečném cyklu života“.

Kromě oceněných filmů uvede Aerofilms do kin další tři soutěžní snímky. Poetický film Paterson od režiséra Jima Jarmusche o básníkovi a řidiči autobusu v jedné osobě, oslavující krásu a hloubku každodennosti. Dále pak francouzskou zdivočelou komedii a podivnou retro detektivku o venkovských kanibalech, zdegenerované buržoazii a létajících lidech Líná zátoka (Ma Loute). Natočil ji Bruno Dumont, který před dvěma lety pobavil karlovarské publikum svou minisérií Malej Quinquin. A do kin se dostane i očekávaný erotický thriller Komorná (Agasshi) jihokorejského režiséra Parka Chan-wooka, který do japonsko-korejských kulis přenáší příběh knižního bestselleru Zlodějka britské autorky Sarah Waters.

Film Europe uvede držitele Zlaté palmy

Společnost Film Europe přinese vítězný film Kena Loache Já, Daniel Blake. Z hlavní soutěžní sekce byl již před festivalem ohlášen nákup hororu o smrtící kráse The Neon Demon (r. Nicolas Winding Refn) a tradičně velmi kvalitní „sociální detektivky“ bratří Dardennů Neznámá dívka (La Fille inconnue). Ze sekce Un Certain Regard pak subtilního rodinného dramatu Po bouři (r. Hirokazu Koreeda) a z dalších sekcí svérázného hororu o probouzení ženské smyslnosti Raw (r. Julia Ducournau).

Tuto sestavu obohatilo během festivalu brilantní rumunské drama Sieranevada (r. Cristi Puiu) o vyhrocené rodinné sešlosti, které reflektuje univerzální problémy post-sovětského bloku (festivalová premiéra na Be2Can 2016).

Jeden z nejkontroverznějších snímků canneské soutěže Rester Vertical (r. Guiraudie), který rozčeřil úvod festivalu šokující otevřeností výpovědi o autorské a otcovské krizi, se objeví příští rok v dubnu na přehlídce Weird Europe. Jde o směs komedie, všednodenního thrilleru a mytologického ponoru do lůna přírody.

Skutečným klenotem bude německé komediální drama Toni Erdmann režisérky Maren Ade, které patřilo celý festival k největším favoritům na Zlatou palmu. Nakonec se však muselo spokojit s kritickou cenou FIPRESCI. Jednohlasně nadšené recenze, spontánní potlesky během projekcí, rekordní hodnocení 3.7/4 v prestižní kritické tabulce Screen Daily. Film o otci-vtipálkovi a upjaté dceři-manažerce se stal senzací festivalu a u nás ho poprvé uvidí návštěvníci festivalu v Karlových Varech, distribuční premiéra pak proběhne v rámci Be2Can 2016.

Z festivalové nabídky vybírala i společnost Artcam. Ze sekce Un Certain Regard francouzsko-českou koprodukci Tanečnice (La Danseuse) debutující francouzské režisérky Stéphanie Di Giusto o životě průkopnice moderního tance Loïe Fullerové. Do českých kin uvede z hlavní soutěžní sekce i nový film Forushande iránského režiséra Asghara Farhadiho.

Z mimosoutěžních předpremiér hollywoodských filmů uvidí čeští diváci příští týden parťáckou krimi komedii Správní chlapi s Ryanem Goslingem a Russellem Crowem, na konci června Hru peněz režisérky Jodie Foster a v září pak zahajovací film Woodyho Allena Café Society a Spielbergovu adaptaci románu Roalda Dahla v produkci studia Disney Obr Dobr. 


Agasshi

r. Park Chan-wook, Jižní Korea, 2016

Korea v roce 1930, v období japonské okupace. Korejská dívka Sook-hee (Kim Tae-ri) je přijata jako služka japonské vdovy Hideko (Kim Min-hee), žijící život v odloučení na velkém venkovském statku se svým despotickým strýcem Kouzukim (Cho Jin-woong).

Služka, která je sirotkem, má tajemství. Předtím byla kapsářkou na ulici, kde si ji najal korejský podvodník, vydávající se za japonského šlechtice hraběte Fujiwaru (Ha Jung-woo). Podvodníček použije služku jako návnadu, která mu má pomoci získat nejprve srdce bohaté dědičky, poté i její jmění. Až se mu to podaří, hodlá ji nechat zavřít do blázince. Zdá se, že plán vychází podle předpokladu, dokud Sook-hee a Hideko v sobě nepoznají neočekávané emoce a nepropadnou milostné vášni.

Na filmy s lesbickou tématiku jsou v Cannes v hlavní soutěži zvyklí. Ostatně před třemi lety zde nejvyšší ocenění Zlatou palmu získal Život Adèle, http://avmania.e15.cz/zivot-adele-recenze-filmu loni tu Rooney Mara byla oceněna jako nejlepší herečka za drama z padesátých let Carol.

Jihokorejský režisér Park Chan-wook, který se zapsal do srdcí filmových fanoušků krvavou trilogií pomsty (Sympathy for Mr. Vengeance, Old Boy, Nebohá paní Pomsta), se nyní v hlavní soutěži snažil zabodovat titulem, kde bylo více erotiky než násilí.

Film vznikl podle i v Čechách populární knihy Zlodějka (2002) britské spisovatelky Sarah Waters (1966). Ta se otevřeně hlásí ke své lesbické orientaci a je autorkou románů s lesbickou tematikou z období viktoriánské Anglie (Špičkou jazyka, Náklonnost, Zlodějka).

Režisér a scenárista v jedné osobě děj z viktoriánské Anglie, který se odehrával v prostředí londýnské spodiny, přenesl do třicátých let v Japonsku a Koreji. A významně pozměnil charakter druhé půle původní předlohy. Do podoby žánrového thrilleru o podvodu, jenž je vyprávěn ze tří různých perspektiv.

Rafinovaný komplot, který mezi sebou tři hlavní postavy rozehrají, nově nasvěcuje i erotické hrátky, které mezi nimi probíhají. Dochází k znejistění toho, co je skutečná vášeň a co jen ta hraná, vedoucí ke snaze vyřadit protivníka ze hry. Erotické scény jsou velmi estetizované, mají voyeurský i sadomasochistický charakter a stávají se součástí této manipulativní hry.

Témata článku: Filmy a seriály, Roon

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou filmy, o které byl na světě v roce 2022 největší zájem – které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy on-line
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka