5 tipů jak vyzrát na životnost baterií

9. dubna 2012
5 tipů jak vyzrát na životnost baterií
Notebooky, mobilní telefony či fotoaparáty potřebujeme je mít v neustálé pohotovosti. Dlouhodobým využíváním se však snižuje kapacita baterií. Jak s nimi správně zacházet?

1. První nabití a vybití

Před prvním použitím je třeba baterii zcela nabít. V případě částečného dobytí v prvním cyklu by totiž mohlo dojít k nevyužití plné kapacity. Pokud používáte baterie typu Ni-MH, proveďte raději tři až pět nabíjecích cyklů, baterku tedy opětovně plně nabijte a vybijte.

Lithiové baterie typu Li-ion a Li-Pol díky odlišnému složení netrpí paměťovým efektem a ztrácejí plnou kapacitu pomaleji, proto opakování nabíjecích cyklů není nutné. „Máte-li ve svých přístrojích lithiové baterie, potom je lepší při běžném používání akumulátor nabíjet častěji a pravidelně. Životnosti, u baterií tohoto typu, totiž škodí delší pauzy mezi nabitím a vybitím,“ prozradil Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí širokou škálu baterií pro notebooky, fotoaparáty, videokamery, mobily a další zařízení.

2. Vlhkost a extrémní teploty

Bateriím, stejně jako všem elektrospotřebičům, škodí vlhko a extrémní teploty. Baterie by proto neměly být vystavovány přímému slunci či mrazu, ani by neměly zůstávat ve vlhkém prostředí nebo dokonce přímo ve vodě. V těchto případech totiž může snadno dojít ke korozi a poškození jednotlivých součástí baterie.

Pokud baterie nebyla vystavena vlhku příliš dlouho, je možné ji otřít do sucha, zvláště v místě s kontakty, a nechat 48 hodin vyschnout v pokojové teplotě. Poté by již měla být plně funkční. Nikdy však neotevírejte kryt baterie a nevysoušejte ji zevnitř, ani se nepokoušejte sušit baterii fénem. Neopatrná manipulaci by mohla baterii nenávratně poničit.

3. Dlouhodobé skladování

Životnost baterií zkracuje dlouhodobé skladování. Bateriím totiž prospívá, když jsou neustále využívány. Proto pokud máte pro notebook nebo mobilní telefon pořízené náhradní baterie, používejte je střídavě v pravidelných intervalech.

Nepracujete-li s přístrojem každý den, skladujte ho bez baterií. Ty je nutné uložit vždy odděleně, aby se nezkracovala jejich životnost. Navíc by baterie neměly být skladovány zcela vybité, proto je před vyjmutím z přístroje nabijte na 40 % kapacity. V případě, že používáte Ni-MH baterie, je vhodné každého čtvrt roku provést vybití a dobití baterie. Baterie ukládejte nejlépe na místě se stálou teplotou kolem 15 °C.

4. Šetrné zacházení

Baterie jsou velmi náchylné k mechanickému poškození, proto je třeba s nimi šetrně manipulovat. Mohou se snadno poškodit pádem na zem nebo jiným silným nárazem. Zároveň by se baterie neměly dostávat do blízkosti kovových předmětů, aby nedošlo ke zkratování.

Pokud byla baterie mechanicky poškozena, neměla by být již znovu vložena do přístroje. „Raději se nikdy nepokoušejte baterie opravit vlastními silami, mohli byste způsobit ještě větší škody. Poškozený výrobek zašlete servisnímu opravci, který si s nápravou snadno poradí,“ upozornil Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. „Pokud již nechcete poničenou baterii opravovat, tak ji nevyhazujte do směsného odpadu, obsahuje totiž chemikálie, které škodí životnímu prostředí. Najděte ve svém okolí místo zpětného odběru akumulátorů,“ doplnil Tlapák.

5. Šetřete energii

Na životnost baterií má vliv i četnost nabíjení a vybíjení. Příliš časté vybití totiž bateriím škodí. Proto je dobré přizpůsobit používání přístrojů tak, aby spotřebovávaly minimum energie. Nainstalujte na svých noteboocích, mobilech či fotoaparátech úsporné režimy a ztlumte jas a kontrast displeje.

Nenechávejte přístroje zbytečně zapnuté, ale pravidelně je vypínejte. Mobilní telefony například potřebují velké množství energie na vyhledávání signálu. Je tedy vhodné na cestách, kdy signál kolísá, mobil raději vypnout. V notebooku zase nenechávejte zapojené příslušenství, které zrovna nevyužíváte, protože i nepoužívané přístroje odebírají energii.

Témata článku: Průvodce nákupem

Určitě si přečtěte

SilverCrest SKG 16 A1: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SilverCrest SKG 16 A1: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Dříve luxusní sluchátka s aktivním potlačením hluku ztratily svoji exkluzivitu a pořídíte je za pár stovek v prodejně s potravinami. Fungují, jsou vcelku účinné, ale musíte počítat s několika kompromisy.

5 Petr Březina

Anna: Luc Besson a jeho upgradovaná verze Brutální Nikity [recenze filmu]

Anna: Luc Besson a jeho upgradovaná verze Brutální Nikity [recenze filmu]

Luc Besson svou upgradovanou Brutální Nikitu pro 21. století zaplétá do sítě špionážních intrik soupeřících tajných služeb, v jejichž prostředí se bude snažit obhájit svou svobodu.

8 Marek Čech

Nabarvené ptáče: chlapec putuje sadistickým světem, z něhož zmizel soucit [recenze filmu]

Nabarvené ptáče: chlapec putuje sadistickým světem, z něhož zmizel soucit [recenze filmu]

Chlapec během druhé světové války putuje světem, z něhož zmizel soucit a stává se v něm projekcí nebo terčem okolního sadistického zla. V adaptaci kontroverzního románu Jerzyho Kosińského.

2 Marek Čech

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Na pozadí případu vraždy herečky Sharon Tate píše Quentin Tarantino milostný dopis klasickému Hollywoodu a jeho hrdinům, žánrům a formátům, které se nestačily přizpůsobit požadavkům nového studiového systému.

7 Marek Čech

Sony WF-1000XM3: nejlepší True Wireless sluchátka s ANC, která můžete mít [test]

Sony WF-1000XM3: nejlepší True Wireless sluchátka s ANC, která můžete mít [test]

Zájem o zcela bezdrátová (True Wireless) od jejich uvedení na trh raketově roste. Novinka Sony WF-1000XM3 míří na nejvyšší příčky a právem. Kombinuje výborný zvuk, skvělé potlačení hluku a příkladnou ergonomii. Zkrátka máme tu novou referenci pro ostatní a nejlepší True Wireless sluchátka na trhu.

43 Jaromír Puk