5 vítězných filmů z festivalu v Cannes [video]

5 vítězných filmů z festivalu v Cannes [video]


Juste la fin du monde

r. Xavier Dolan, Francie / Kanada, 2016

Velkou cenu poroty neboli Grand Prix a Cenu ekumenické poroty si odnesl Xavier Dolan. Sedmadvacetiletý rodák z frankofonního kanadského Québecu, který bývá tiskem často označován za „zázračné dítě světového filmu“.

Na festivalu v Cannes soutěžil čtyřikrát, s filmy Imaginární lásky (2010) a Laurence Anyways (2012) v sekci Un Certain Regard, dvakrát v hlavní soutěži. Předloni získal za svůj film Mami! Cenu poroty, letos sáhl na ocenění druhé nejvyšší.

Snímek Mami! nabídl zběsilý emoční uragán lásky a nenávisti matky a syna a rodinné vazby v mezní situaci zachycuje i jeho hvězdně obsazená novinka. Mladý úspěšný gay spisovatel Louis (Gaspard Ulliel) se po dvanácti letech vrací do rodného města, aby svým odcizeným rodičům oznámil, že umírá. Jeho choroba je v terminálním stádiu, jak už název filmu „Je to jen konec světa“ napovídá.

Louisovu mladší rebelskou sestru Suzanne hraje Léa Seydoux, známá z lesbické romance Život Adèle nebo poslední bondovky Spectre. Vincent Cassel ztvárňuje Louisova šikanujícího bratra Antoina a Marion Cotillard bratrovu trpící manželku Catherine. Úlohy matky, u níž se všichni členové rodiny setkávají, svěřil režisér francouzské herečce Nathalie Baye.

Matka synovi neopustila, že odešel z domova a rodinné setkání brzy přeroste v hysterickou rvačku. Vypjaté slovní výměny, které byly typické i pro jeho předchozí film Mami!, točil režisér v extrémně širokoúhlých záběrech. Zaujmou především ty manželské mezi Antoinem a Catherine. Catherine je zezačátku zakřiknutá, stydlivá, moc nemluví nebo jen koktá a pak se to v ní zlomí.

Dolan se ve svém typickém stylu ponořuje do dysfunkčních rodinných vztahů a diváci se mohou těšit jednak na naprostou hereckou špičku současné Francie, jednak na intenzivní komorní drama, které vypadá jako závod v tom, kdo koho překřičí.

Film byl v Cannes přijat velmi nejednoznačně, část publika na premiéře nesouhlasně bučela a vyčítala filmu přepjaté teatrální herectví, část tomuto intenzivnímu melodramatu dávala v hodnocení známky nejvyšší.

Určitě si přečtěte

Články odjinud