5 vítězných filmů z festivalu v Cannes [video]

5 vítězných filmů z festivalu v Cannes [video]


American Honey

r. Andrea Arnold, Velká Británie / USA, 2016

Cenu poroty a Zvláštní uznání ekumenické poroty si z letošního ročníku odnesla britská scenáristka a režisérka Andrea Arnold (1961). V jejím případě platí, že do třetice všeho dobrého, protože v Cannes získala Cenu poroty už potřetí.

Předtím to bylo za její celovečerní debut Red Road (2006) a druhý snímek Fish Tank (2009). Red Road se odehrával na ponurém a větrném sídlišti ve skotském Glasgow a režisérka s vněm pracovala s motivem pomsty a tématem voyeurství.

Fish Tank v příběhu patnáctileté holky z panelákového předměstí britského hrabství Essex navazoval na tradici sociálního realismu domácího Kena Loache nebo francouzských bratrů Dardennových. A v duchu britského sociálního realismu je vystavěna i její takřka tříhodinová novinka. Režisérka se podobně jako v případě Fish Tanku přibližuje k hrdinům takřka dokumentaristicky, ale nejde o realismus syrový, spíš poetický nebo emotivně lyrický.

Film Americký drahoušek nás zavádí do prostředí mladých lidí, kteří se živí tím, že jezdí v dodávce napříč Amerikou a v bohatých čtvrtích i mezi řidiči kamionů nabízí předplatné časopisů, které neexistují. Jake (Shia LaBeouf) je z těchto prodejců nejlepší. Dokonalý obchodník s deštěm, který vám vykecá díru do hlavy. Jeho přesvědčovací schopnosti platí i na šéfku tohoto byznysu, s níž udržuje i mimopracovní kontakt.

Do party těchto hédonistických ztracenců přibude nová síla v podobě osmnáctileté Star (Sasha Lane), která s nimi zaměří směr Kansas. A s ní do této opojné roadmovie, plné impresivních záběrů na krajinu a zachycení debat mezi jejími jednotlivými účastníky, vstoupí nová energie i nové jiskřivé erotické napětí.

Jde o režisérčin první film, natočený v USA a inspiraci k němu našla v článku v New York Times o takovýchto partách. Režisérka byla touto subkulturou fascinována a přidala se k jedné z těchto part. S jejími členy spala po motelích, trávila s nimi dny, pozorovala jejich pracovní činnost a pak to vše vtěsnala do filmu, který zachycuje onu těkavou energii, který tento novodobý život „on the road“ přináší.

Určitě si přečtěte

Články odjinud