6× bezdrátová Bluetooth sluchátka do 2 000 Kč [srovnávací test]

Cenově dostupných bezdrátových Bluetooth sluchátek jsou spousty, v našem testu najdete šest zajímavých modelů, ze kterých si můžete vybrat.

Bezdrátová sluchátka se těší stále větší oblibě a jejich výběr je obrovský. Sluchátka bez překážejícího kabelu vypadají jako budoucnost mobilní reprodukce hudby. Je pravda, že doba pokročila a dnes můžete koupit skutečně výborně hrající kusy, které vydrží celý den. Ale také si za ně potom výrobci nechají řádně zaplatit.

Klepněte pro větší obrázek

Testovaný sluchátka s náhlavním mostem jsou velmi populární kategorií, tentokrát jsme zvolili cenu do 2000 Kč. Sluchátka jsme seřadili od posledního místa k nejvyššímu. 

Problém samotného přenosu

Základní kodek SBC je ztrátový a působí značené akustické škody i ve velmi kvalitní nahrávce. Lepší cestou je podpora AAC, kterou využívá zejména Apple. Pokud máte v iPhonu hudbu ve formátu AAC a sluchátka podporující tento kodek, získáte na výstupu nezměněnou kvalitu, nic se nekomprimuje, jen streamuje. Další možností je aptX, což se týká zejména Androidů s čipem Qualcomm. Kodek je to sice ztrátový, ale páchá daleko menší škody než základní SBC. Stran poslechu hudby u této kategorie sluchátek je tak rozdíl mezi AAC a aptX prakticky nerozpoznatelný.

U testovaných pouze sluchátka Philips kromě SBC podporují i AAC. Všechny ostatní modely vám dovolí použít jen základní kodek. Dle teorie je kodek SBC slyšitelně horší než AAC a aptX, ale v reálu to nemusí být tak úplně pravda. Někteří výrobci se snaží přímo ve sluchátkách eliminovat akustické škody.

Vyberte si svůj zvuk

Tak jako ve všech ostatních kategoriích sluchátek i tady se projevují dva základní hudební projevy: snaha o věrnost a snaha o zábavu. Už jsme to psali mockrát, jeden směr není lepší než druhý, jde výhradně o preference posluchače. Jenže zatím co v In-Ear světě narazíte na spoustu sluchátek s věrným analytickým projevem, v tomto případě jsme tu měli jediného zástupce: Panasonic. 

Zábavný zvuk jasně vede, zejména díky mladým a tomu, co poslouchají. I zaběhlí výrobci stále častěji vstupují do populárního trendu basujících sluchátek. Naštěstí už ale většina firem upustila od masivních basů a snaží se projev zneutrálnit. Sluchátka jsou tak univerzálnější a dá se s nimi poslouchat třeba i klasika, na které si obvykle basová sluchátka vymlátí zuby.

Klepněte pro větší obrázek

Druhým problémem bývají nezřídka kytary – jak prostá akustika, tak i podladěná rocková kytara jsou hodně náchylné na potlačení středů a potřebují své místo ve spektru. Jejich zvuk pak může zcela zaniknout za vokály, nebo se utopí v basovém projevu.

Při výběru sluchátek byste tak měli mít představu o tom, co vlastně chcete slyšet. Je-li vaší doménou elektronická hudba, pop, hip-hop a další styly, které nutně vyžadují silné basy a reálné nástroje se v nich objevují sporadicky, máte v podstatě vyhráno.

Pohodlí na prvním místě

Snad jedna jediná sluchátka v testu se dají označit za vyloženě nepohodlná, Philips SHB3060WT s tvrdým plastovým mostem, který tlačil do hlavy. Zbytek sluchátek měl mosty polstrované, nebo i když byly plastové, byly lépe vytvarované. Pokud vás tlačí most, nedá se toho moc dělat. Na internetu se sice občas objevují návody, že se dá plast nahřát a jinak vytvarovat, nicméně to děláte na vlastní nebezpečí.

Druhou věcí je přítlak náušníků. Některá sluchátka volí silnější přítlak, aby lépe držela na uších, jiná počítají spíš s domácím použitím a mají přítlak menší. Hodně záleží na tom, jak velkou máte hlavu, protože se materiál mostu chová jinak, když je „v klidu“ a když je napnutý. Oba problémy se dají řešit, silný přítlak se tradičně řeší natažením sluchátek na hrnec, kde se nechají několik dní roztáhnout. Malý přítlak pak můžete vylepšit svorkou, gumou nebo něčím podobným, a naopak necháte sluchátka stáhnout. Je třeba počítat s tím, že čerstvě vybalená sluchátka vám možná nebudou úplně sedět, ale vydržte pár dní, až si „zvyknou“.

Kromě zvuku se sluchátka liší i možnostmi ovládání. Většinou jsou ovládací prvky na pravé škebli, protože se počítá s tím, že většinu populace tvoří praváci. Ovládacím prvkům věnujte zvláštní pozornost. Na jejich rozmístění si budete muset zvyknout a prostě se je naučit, to hlavní je ale jejich chod. Když je plastový a tuhý, můžete slyšet cvakání kontaktů v uchu, a to není nic příjemného. 


Jak jsme testovali

Použili jsme dva různé zdroje hudby, jedním byl iPhone 6s PlusApple Music pro streamování AAC. Druhým strojem byl HTC U Ultra, který má zase podporu aptX, jako zdroj hudby posloužil znovu Apple Music. Všechny skladby se přehrávaly v AAC 256 kb/s.

Pro referenční srovnání jsme použili drátová sluchátka Panasonic RP-HD6M (cena 2 600 Kč), která mají velmi vyrovnaný až analytický projev. Snad nejproblematičtější je testování výdrže: u všech sluchátek byla nastavená střední hlasitost a následně se z kamery musel odečíst údaj, kdy se sluchátka odpojila od telefonu. Změřené časy je třeba brát s rezervou; pokud budete poslouchat na vyšší hlasitost, výdrž půjde dolů. Svůj vliv má pochopitelně i teplota, vzdálenost telefonu od sluchátek, zarušení pásma atd.

Klepněte pro větší obrázek
Jako referenční sluchátka jsme vybrali drátový model Panasonic RP-HD6M

Detaily či agresivita vysokých frekvencí se nejlépe odhalí na vážné hudbě, tady výborně posloužil Vivaldi nebo klavírista Yiruma. Ale bylo třeba zvolit také jazzové kompilace, které jsou pro testování velmi komplexní. Síla basů se pak dá zhodnotit u elektronické hudby; tady jsme sáhli po populárním Skrillexovi, avšak dobře funguje i moderní pop založený na silných basových linkách, jako je Katy Perry, Rihanna a další. Jestli ale nejsou basy až příliš silné, se nejlépe vyzkouší na metalové hudbě, kde se kombinuje rychlá dvojšlapka s baskytarou a zároveň je třeba slyšet vokál a činely. Zde jsme se uchýlili ke skupinám Korn nebo Slipknot. Utopení v basu se může týkat nejen metalu, ale i rocku, blues, jazzu a dalších žánrů postavených více na klasických reálných nástrojích než na elektronice.

Folková hudba zase hodně prozradí o tom, jestli sluchátka posouvají středové frekvence, a zde jsme se zaposlouchali do Jarka Nohavici nebo písničkáře Iron & Wine. Došlo i na mluvené slovo, kde velmi dobře a navíc edukativně zapůsobilo několik Cimrmanových her. Skladeb a interpretů bylo pochopitelně více a s každými sluchátky jsme strávili více než deset hodin čistého poslechu hudby.

Stran filmových efektů a dialogů prošly testem vybrané scény z Terminátora 2, Gladiátora a Zachraňte vojína Ryana. Tady jsme zase testovali, jestli mají filmové efekty dostatečnou sílu a dynamiku a zároveň je dobře rozumět dialogům. Na ověření komfortu jsme použili jednu větší hlavu a druhou menší. Tak se podařilo zjistit, zda sluchátka mají dostatečný rozsah nastavení, a objevit případné prohřešky proti ergonomii.


Test vznikl ve spolupráci s časopisem Computer

Témata článku: , , , , , , , , , , ,