6× levná pecková sluchátka do 250 Kč ve srovnávacím testu

Kde se dají najít ty nejlépe hrající pecky za pár set korun? Které zvolit, pokud má být pohodlí na prvním místě? A dokáží i sluchátka za 20 korun vyprodukovat použitelný zvuk? Více najdete v našem srovnávacím testu.

Na peckových sluchátkách začínalo mnoho z nás, vždyť po dlouhá léta představovaly standardní příslušenství telefonů, MP3 přehrávačů, kapesních rádií i walkmanů, zatímco špuntová sluchátka byla vzácnou výjimkou.

V současnosti se situace obrací, levné špunty se stávají standardem a pecky postupně mizí a zájem o ně upadá. Upřímně si myslím, že taková změna většině lidí prospěje. Přeci jen špunty, se svou schopností izolovat a spolehlivějším usazením, se do každodenního života hodí znatelně více.

Klepněte pro větší obrázek

Ale stále existuje skupina uživatelů pecek, která na ně nedá dopustit a která se pravidelně ozývá i v komentářích naší AVmánie. Někdo nesnese špuntová sluchátka v uších, jinému vadí izolace od okolního dění a část uživatelů jednoduše upřednostňuje unikátní zvukové podání pecek. Nejen kvůli nim jsem se rozhodl vydat do hlubin čínského trhu s těmi nejlevnějšími peckovými sluchátky. Hnala mě snaha objevit ty nejvýhodnější koupě a také zvědavost, jak hluboko může cena klesnout při zachování použitelného zvuku. A byl jsem velmi překvapen.

Co se testovalo?

Prvním krokem bylo zorientování se na velmi matoucím a nekonečném trhu levných čínských značek. A i když se v přenosném audiu pohybuji přes 10 let, do světa peckových sluchátek se mi vstupovalo velmi složitě. Pokud totiž člověk téma nesleduje dlouhodobě, podaří se mu zachytit jen útržkovité informace, často už zastaralé či jinak nepřesné. Ke zmatku navíc přispívají i nepřesné popisy u čínských internetových prodejců a rozdílné výrobky prodávané pod totožným jménem. Ale po několika dnech pročítání dlouhých diskuzních fór a fanouškovských skupin na Facebooku jsem konečně došel k šestici kandidátů, která se zdála být solidním vzorkem pro tento test.

Klepněte pro větší obrázek

Byla vybrána sluchátka od pěti velmi odlišných výrobců, mezi jmény v testu se nachází jak velkovýrobce elektra známý po celém světě, tak i zapomenutý čínský výrobce tabletů. A mezi ně se samozřejmě připlétá pár malých výrobců audia.

Sluchátka byla zakoupena na čínském portálu Taobao, ale všechna bez nejmenších potíží najdete ke koupi i na jiných portálech a e-shopech, které zasílají zásilky i do ČR.

Pro test byly zvoleny standardní verze sluchátek, ale u všech lze objednat i verzi s mikrofonem a s ovládáním pro telefon.

Jak se testovalo

Všechna sluchátka byla nejprve napojena na zdroj zvuku a přibližně 100 hodin hrála nepřetržitě. Kromě teoretického rozehrání membrán se tím i vyzkoušela alespoň základní životnost. A potěší, že celá šestice tímto zatěžovacím testem prošla bez nejmenších problémů.

Testovalo se na referenčním přenosném Hi-res přehrávači Sony NW-WM1A v ceně 33 000 Kč. Reálné použití pak bylo zkoušeno s telefonem Honor 9. Při poslechu byla všechna sluchátka používána bez dodávaných molitanů.

Sluchátka jsou v testu řazena dle ceny.


Vido

  • Zakoupeno za 6 CNY (20 Kč), cena internet 4 USD (85 Kč)
  • Balení plastový pytlík, 1 pár molitanů
Klepněte pro větší obrázek

Nejlevnější sluchátka v tomto testu pocházejí od čínské firmy Vido, která vyrábí levné tablety a notebooky. A právě v dodávaném příslušenství k těmto zařízením se dala tato pecková sluchátka najít. Poté se ale nějakou podivnou cestou dostala i do nabídky několika sluchátkových prodejců, odkud už je to jen krátká cesta ke sbírání pozitivních reakcí na diskuzních fórech.

Co se týče konstrukce, výrobce použil obyčejnou plastovou skořepinu, tvarově identickou se starými peckami MX500 od Sennheiseru. Jedná se mezi levnými peckami o jasně nejrozšířenější design, desítky modelů jsou naprosto identické a liší se jedině barvou a potiskem. I v tomto testu tuto konstrukci využívá hned trojice sluchátek.

Jde tedy o takový peckový standard, původně vytvořený největším výrobcem na světě, následně ověřený dlouhými léty v produkci různých drobných firem. Jednoduchý design zajišťuje slušně stabilní usazení a průměrně pohodlné nošení, ale určitě se nejedná o perfektní řešení. Mezi peckami totiž patří k těm mohutnějším, ne každém do ucha správně padnou a konkurenční výrobci se předhánějí v nabízení pohodlnějších konstrukcí.

Nízká cena se u Vido nejvíce podepisuje na použitém kabelu. Nepříliš poddajný, tenký a celkově velmi levně působící. Navíc s tvarem do J, kdy má být kabel do pravého sluchátka veden za krkem. Osobně mi u pecek tento typ kabelu nevadí, ale pro spoustu ostatních se může jednat o významný nedostatek.

A jak tedy hrají takto levná sluchátka? Překvapivě dobře, ba dokonce tak dobře, že z celé šestice patří mezi ty nejlepší. Nabízejí velmi zábavný zvuk s teplejším podáním a na pecky překvapivě důrazným basem, který jde i docela hluboko. Teplejší středy hrají příjemně plně a hladce, výšky jsou dostatečně přítomné, ale zároveň nejsou přehnaně ostré ani utopené. Zvuk není nijak výrazně zastřený a na rozlišení si také nelze moc stěžovat. Celkově více než uspokojivé ve všech ohledech, bez nějakého výrazného problému a velmi univerzální co se týče hudebních žánrů.
 

+ Plnohodnotný zvuk s důrazným basem
-  Nekvalitní kabel

+/- Vedení kabelu za krkem

AVmania.cz
Vido   9

Témata článku: Testy, Sluchátka, Test, Sluchátka na Heureka.cz