7× Fantasy, dobrodružné a videoherní filmy roku 2016

7× Fantasy, dobrodružné a videoherní filmy roku 2016


Assassin's Creed

r. Justin Kurzel, USA, 2016

Tvůrčí tým, který loni připravil intenzivní, temnou a skličující interpretaci Sheakespearovy tragédie Macbeth, přichází letos s adaptací populární hry od společnosti Ubisoft Assassin's Creed.

Videoherní společnost Ubisoft se rozhodla nad projektem převzít absolutní kontrolu a sama zaplatila rozpočet, který se pohybuje někde mezi 150 až 200 miliony dolarů. Projekt vznikal čtyři roky a na scénáři se podílela čtveřice Bill Collage (EXODUS: Bohové a králové), Adam Cooper (Série Divergence: Aliance), Scott Frank (Minority Report, Wolverine) a Michael Lesslie, který už s Justinem Kurzelem spolupracoval na Macbethovi.

V něm se v hlavních rolích představili Michael Fassbender a Marion Cotillard, kteří hrají ústřední party i zde. Fassbender film rovněž produkuje a je zřejmě jeho zásluhou, že se mu podařilo prosadit, aby velkorozpočtový projekt kočíroval režisér spíše nezávislých snímků.

Jednačtyřicetiletý scenárista a režisér Justin Kurzel patří k nejpozoruhodnějším talentům „drsné“ generace australského filmu, jež po svém navazuje na tamní novou vlnu (Peter Weir, Jane Campion), která rudý kontinent po svém nástupu v průběhu 70. let zapsala na filmovou mapu.

Jeho pojetí videoherní předlohy se inspirovalo snímky Batman začíná a Blade Runner a režisér se rozhodl Assassin’s Creed žánrově ukotvit jako akční historickou sci-fi, která se bude odehrávat v průběhu několika století na nejatraktivnějších lokacích středověku a novověku.

V herní předloze je hrdinou člověk ze současnosti, barman Desmond Miles, který putuje do vzpomínek svých předků, zabijáků v nejrůznějších historických obdobích, a skrz nově nabyté informace pomalu odkrývá další a další poznatky o blížící se katastrofě, která ohrožuje naši současnost. Hry už se podívaly do dob křížových válek, vrcholné renesance či americké revoluce.

Scénář filmu by se neměl inspirovat žádnou konkrétní hrou, ale měl by s videoherními náměty série Assassin’s Creed sdílet stejný fikční svět. To znamená, že i v něm by se měla objevit tajemná společnost Abstergo, ve které se ukrývají současní Templáři.

Těm se do rukou dostane trestanec, odsouzený na smrt, Callum Lynch (Michael Fassbender), potomek člena řádu Assassinů, se kterými Templáři už po staletí vedou válku. Pomocí stroje Animus Templáři vstoupí do geneticky uložených vzpomínek Lynchových předků, kde se snaží vystopovat mocné artefakty, které by jim pomohly vyhrát svatou válku.

Ve filmu konkrétně mají být vyvolány vzpomínky Aguilara de Agaroboa, vraha z dob počátků španělské inkvizice na konci patnáctého století. Callum Lynch je outsider, který začne díky prožívání vzpomínek svého předka poznávat svůj pravý rodokmen a původ, odkud pochází. A také získávat nové schopnosti a vědomosti, které se mu budou hodit v boji proti odvěkému nepříteli Assasinů, řádu Templářů.

Děj v minulosti by se měl odehrávat ve Španělsku a hlavním záporákem této linie by měl být vrchní inkvizitor Tomás de Torquemada. Společnost Abstergo by v současnosti měl řídit Alan Rikkin v podání Jeremy Ironse. Brendan Gleeson ztvární Callumova otce. Povaha role Marion Cotillard je zatím utajena, Jeremy Irons možná bude její otec. Ariane Labed by měla ztvárnit Callumovu společnici.

Od her se filmová série má lišit také v tom, že zatímco hlavní hrdina se v každém dílu videohry mění, ve verzi pro kina chce Ubisoft i do budoucna pokračovat ve spolupráci s Michaelem Fassbenderem. Základy pro případná pokračování jsou prý v prvním filmu položené.

Určitě si přečtěte

Články odjinud