8 přehrávačů pro vaše filmy a seriály

12. srpna 2014
TWEET SDÍLET
Video je běžnou součástí internetu a počítačů, s jeho přehráváním si poradí každé do systému integrované nástroje. Existují však pomocníci, kteří to umí ještě lépe.

Dnes už je – pokud neřekne Evropská unie jinak – součástí systému kdejaký nástroj a třeba ve Windows najdete i hodně balastu z dob dávno minulých. S přehráváním videa a hlavně podporou rozličných kodeků a filtrů ovšem systémové nástroje stále bojují. Křivdili bychom jim ale, pokud budeme tvrdit, že je to tak schválně. Na vině jsou víceméně různá licenční ujednání a patenty s kterými si musí tvůrci operačních systémů lámat hlavu a zdlouhavě se o jejich použití dohadovat. Právě proto se i na dokonalost systémových videopřehrávačů tak trocu rezignuje. Prostor tedy mají jiní, menší hráči.

Ladí se detaily

Už dávno tvůrci softwaru pochopili, že se uživatelé nechtějí zdržovat složitým nastavováním a instalací. U přehrávačů tomu není jinak, se sháněním balíčků kodeků už se u žádného z přehrávačů v přehledu nezdržujete. Buď jsou kodeky rovnou do přehrávače pevně implementovány, nebo si je přehrávač umí sám vyhledat a stáhnout. A pokud to náhodou ještě neumí, musíte doufat, že vývojáři vaše požadavky brzo podpoří novou verzí.

A jakmile se kodeky a různé balíčky pro přehrávání všemožných formátů dostaly mimo hlavní pozornost, začalo nově záležet na jiných detailech, doplňcích a funkcích. Hlavní rozdíl mezi přehrávači je nyní v tom, do jakého rozhraní zabalují své funkce. Nezáleží však na tom, zda jsou ovládací tlačítka vlevo nebo vpravo, důležitější je, aby bylo množství hlavních a drobných nastavení videa seřazeno uceleně, do logicky souvisejících skupin. Případně, aby tam vůbec žádné nastavení nebylo – zjišťovat co a jak funguje, nikoho nebaví.

Snadnému ovládání přehrávačů kromě notoricky známých tlačítek, jež můžete ovládat myší, výrazně pomáhá klávesnice. Ta může v případě bezdrátových modelů posloužit i jako dálkový ovládač. Základní povely z klávesnice jsou pro všechny přehrávače víceméně stejné. Lepší programy vám pak umožňují nastavení vlastních klávesových zkratek.

Kromě ovládání se vám ale vývojáři v přehrávači snaží vytvořit i lepší navigaci při přehrávání videa. U některých přehrávačů tak můžete po vzoru online služeb narazit na náhledy spojené s časovou osou, skoky na poslední přehrávané místo, uložené nastavení pro zvuk a titulky a podobně.

Zlobí zvuk a titulky

Jak již bylo řečeno, na problémy s podporou přehrávaných formátů narazíte opravdu málo. Drtivou většinu videa na internetu najdete uloženou do formátů zabalených do kontejnerů AVI, MP4 nebo dříve nevyzpytatelného MKV.

S potížemi se spíše setkáte u titulků. Nejčastěji neodpovídají průběhu děje, nebo mají špatně zobrazenou diakritiku. Nápravu můžete ve vybavenějších přehrávačích zjednat sami přečasováním titulků, nebo pokud si zapamatujete příslušné klávesové zkratky, si titulky občas posunete. Ještě lepším řešením je, pokud vám přehrávač najde vhodné titulky sám. Takových je ale stále menšina.

Prakticky žádný ale neopomene přehrávání videa z DVD nebo Blu-ray médií. Případně se vám přehrávač snaží nabídnout obsah ještě z jiných zdrojů. Ve výběru zábavy vám tak může skončit internetové rádio, různé streamy nebo třeba kanály YouTube. Přehrávače jsou zkrátka všechno, jen ne jeden jako druhý. Vybírejte proto pečlivě, už jen proto, že některé vás budou trápit i reklamou.


GOM Player

gomlab.com

zdarma

GOM Player se chlubí širokou podporu formátů, bez problémů přehrává MP4, AVI, MKV a další kontejnery. Zaskočit ho ale můžou přiložené zvukové stopy – ne vždy se autor videa trefil do černého a použité kodeky jsou ve výchozí instalaci přehrávače. Naštěstí si GOM Player umí nové kodeky sám dohledat na internetových serverech. Může vás ale při tom snadno vylekat – asijský původ při doplňování kodeků nezapře a tak mu musíte asistovat, aniž byste vlastně věděli, co děláte.

Klepněte pro větší obrázek
Zvyknout si na GOM Player je snadné. Důležité ovládací prvky máte buď formou GUI panelu, nebo si můžete nastavit klávesové zkratky. Pod jednoduchým kabátkem také najdete i pokročilejší funkce

Mezi silné stránky přehrávače patří přehledné rozhraní a intuitivní ovládání, vyžadováno je také minimum systémových prostředků. Výrobce Gretech navíc pravidelně přehrávač aktualizuje. V poslední verzi tak třeba přibyla podpora přehrávání FLAC souborů a další kodeky a filtry. Vylepšena byla také knihovna a navigace při přehrávání (např. po přerušení).

+ Široká podpora formátů
+ Automatické aktualizace

- Chybí čeština
- Nestáhne si sám titulky


VLC media player

videolan.org/vlc

zdarma

Přehrávač nabízí příkladnou podporu formátů a streamovacích protokolů, lehce tak přehrajete téměř každé video. Potěší také absence jakýchkoliv reklam – zvláště uvážíte-li, že jde o svobodný přehrávač s otevřeným zdrojovým kódem. Přehrávač se hodně zaměřuje na příjem streamovaného vysílání z internetu, poradí si i s videi z YouTube. Nenabídne ale tolik možností jako webový přehrávač.

Klepněte pro větší obrázek
Přehrávač VLC si bez potíží poradí s každým videem,
které mu dáte přehrát. Potěší i českým rozhraním

VLC media player streamované video neumí jen přijímat, umí ho i vysílat. Film uložený v počítači si tak můžete přes domácí síť pustit na přehrávači u televize nebo na tabletu, aniž byste nejprve museli kamkoliv kopírovat samotný video soubor. Pro streamování si můžete vybrat hned z několika protokolů, např. z HTTP, RTSP/RTP, MMS a dalších – u prvních dvou ale budete mít největší jistotu, že si s nimi poradí většina zařízení. Do streamovaného videa máte také možnost přidat titulky, které se stanou součástí obrazu. Můžete rovněž provést přímé překódování do nižší kvality.

+ Součástí je i konvertor videa
+ Streamování obsahu

- Streamování vyžaduje výkonný hardware


XBMC Media Center

xbmc.org
zdarma

Prostředí XBMC si může každý stáhnout a nainstalovat na prakticky libovolnou platformu, na Windows je ale poněkud neohrabané a moc toho neumí. Síla XBMC se ale ukrývá v jeho doplňcích a troufám si tvrdit, že samotné prostředí je mnohem lepší než mnohá nativní prostředí hardwarových přehrávačů. Jen tady si automaticky stáhnete z internetu titulky k přehrávanému filmu. Film si dokonce ani nemusíte stáhnout na disk – přehrajete ho rovnou z internetového úložiště. XBMC přitom využijete i jinde než jen v televizoru, levném počítači a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
V posledních verzích se dočkáte i větší orientace na televizní vysílání.
Řešení nabízí také doplňky

Skvěle funguje na iPadu (nutný jailbreak), spustíte ho i na androidích tabletech nebo telefonech. Nezaskočí vás ani ovládáním a uživatelským rozhraním: můžete ho klidně ovládat telefonem, obvyklou myší a klávesnicí, vzhled si zase můžete vypiplat přesně podle svého gusta. V čem je tedy problém? Pokud ho nainstalujete jako systém pro celý počítač, přijdete o internetové prohlížeče, nespustíte si jiné programy a podobně. XBMC se sice snaží i v tomto ohledu, primárně ale slouží k přehrávání médií

+ Multiplatformní použití
+ Funkce pro přehrávání multimédií
- Na Windows neohrabané
 


Media Player Classic – Home Cinema

Mpc-hc.org
zdarma

Poukazovat na podobnost se stařičkým Media Playeru z Windows 98 už je asi zbytečným nošením dříví do lesa. MPC si ale na rozdíl od do systému integrovaného prohlížeče poradí se všemi používanými formáty videa. Problém nemá ani s přehráním filmových disků, kde spolu s přehrávačem VLC poskytuje nejpohodlnější výběr kapitol, zvukové stopy a titulků. Používat ho můžete i k přehrávání DVB-T kanálů. Přitom všem jde ale stále o maximálně „lehký“ program. Nemusíte ho dokonce ani instalovat a nevyžaduje administrátorská oprávnění, zároveň ale v sobě obsahuje všechny potřebné kodeky k přehrávání videa.

Klepněte pro větší obrázek
Media Player Classic dokáže bez problémů přehrát videa ve vysoké kvalitě i ve více instancích. Potěší i českým rozhraním nastavení

Nadstandardní funkce přehrávač nenabízí, ostatně proč taky – tu hlavní práci, pro kterou si ho budete pořizovat, spolehlivě odvede. Spolehlivě fungovat vám přehrávač bude i na Windows 8, jen si musíte pohlídat z kterého zdroje stahujete – po webu kolují i upravené verze.

+ Klasika, která pracuje i na nových systémech
+ Vcelku pravidelné aktualizace

- Nefunguje v rozhraní Windows Metro

Témata článku: Bydlíme s AV

Určitě si přečtěte

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

Stále častěji najdete v novém televizoru, přehrávači, rekordéru či AV receiveru připojení sítě a podporu DLNA. Co to pro vás znamená, co DLNA nabízí a jak se dá využít?

35 Martin Buchta

Martin Buchta
Televizory
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

46 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
9 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

9 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

131 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

4 Marek Čech

Marek Čech
Filmy on-lineFilmy a seriály
Certifikace „DVB-T2 ověřeno“ brzy skončí, už nemá smysl. Podobný program teď čeká DAB+

Certifikace „DVB-T2 ověřeno“ brzy skončí, už nemá smysl. Podobný program teď čeká DAB+

15 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DAB+DVB-T2