8K HDR televizor Sony ZH8 můžete mít v 75" a v 85". Nachystejte si alespoň 190 tisíc

9. června 2020
TWEET SDÍLET
Nový 8K televizor ZH8 začíná prodávat Sony. Ano, jeho cena není rozhodně malá, ale pokud půjde ve stopách modelu ZG9, můžeme se těšit na další referenci.

Svůj první 8K HDR LCD televizor japonská společnost Sony představila loni na jaře. Sony ZG9 se stále prodává, nabízí se v úhlopříčkách 85" a 98". Otestovali jsme ho a s klidným svědomím můžeme říct, že jde o referenční 8K televizor.

Drobným problémem může být jeho cena, která činí 420 000 Kč za 85" a za větší 98" zaplatíte bez pár korun 2 100 000 Kč. Takže můžeme opět s klidným svědomím říct, že o produkt pro běžného smrtelníka rozhodně nejde. 

Sony KD-85ZG9: špičkový referenční 8K HDR LCD televizor, který můžete mít doma [test]

Sony KD-85ZG9: špičkový referenční 8K HDR LCD televizor, který můžete mít doma [test]

Dva nové 8K televizory řady ZG9 nově doplnily dva 4K OLED a dva 4K LCD modely řady Master Series. Novinky mají LCD obrazovky s úhlopříčkou 85“ a 98“, 8K rozlišení a slibují maximální kvalitu obrazu. A přesně tu dostanete.

Letos Sony přidalo do své nabídky novinku, model ZH8, což je opět 8K HDR Full Array LED televizor, tedy LCD TV s přímým zadním LED podsvícením. ZH8 se prodává ve velikostech 75" (189 cm) a 85" (215 cm), oficiální ceny jsou 192 000 Kč a 275 000 Kč (nebo 6 999 Euro a 9 999 Euro). Je tedy jasné, že jde o produkt především pro náročné – pro zajímavost 75" televizor se stojanem váží 49,9 kg, větší 85" váží 67,8 kg. Co televizor nabídne? 

Obraz

Panel bude 100 Hz typu VA s fyzickým rozlišením 8K (7 680 x 4 320 bodů). Televizor podporuje HDR formáty Dolby Vision, HDR 10 a HLG. Podsvícení je zadní s technologií lokálního stmívání obrazu a zesilování podsvícení (Full Array Local Dimming and Boosting). Jednotlivé zóny LED diod se rozsvěcují nezávisle na sobě a Full Array LED vytváří realističtější kontrast tím, že zesvětlí světlá místa, a naopak ztmaví temné plochy. Technologií 8K X-tended Dynamic Range PRO se pak postará o vylepšení kontrastu. 

Protože originální 8K obsah v podstatně téměř neexistuje, tak nesmí chybět kvalitní přepočet z 4K, Full HD či dokonce SD. Novinka využívá firemní obrazový procesor X1 Ultimate, který slibuje vylepšit dokonce i kvalitu obrazu filmů ve formátu 4K a 2K na kvalitu blížící se 8K (díky technologii 8K X-Reality PRO). Využívá k tomu unikátní databázi 8K, kdy rozlišení každého objektu je potom optimalizováno technologií Object-based Super Resolution tak, aby televizor zobrazoval reálné textury. 

ZH8 má čtyři vstupy HDMI 2.1, bude podporovat 8K 60 sn./s, stejně jako režim 4K/120p. Nechybí samozřejmě výstup eARC s podporou nekomprimovaným zvukových formátů. USB vstupy jsou tři, z toho jeden 3.0 a dva 2.0.  Tuner je zdvojený s kompletní podporu DVB-T2/C/S/S2.

Co se obrazu týče, tak kromě přednastavených režimů Dolby Vision Bright a Dolby Vision Dark nechybí ani kalibrovaný Netflix a IMAX Enhanced. Funkce Ambient Optimization pak optimalizuje kvalitu obrazu a zvuku, automaticky upraví jas obrazu podle okolního světla v místnosti, zvýší jas v jasných místnostech a sníží v tmavých místnostech. Vlastní kalibrační profil, pro uživatelské nastavení obrazu, je samozřejmostí.

Zvuk

I po zvukové stránce má jít o prémiový televizor, bude osazen čtveřicí reproduktorů a dvojicí subwooferů o celkovém výkonu 60 W. Protože při u velkých obrazovek bývá problém, aby divák "slyšel" zvuk z obrazu, je ZH8 vybaven technologií společnosti Sony, Acoustic Multi-Audio, která používá vibrující výškový reproduktor umístěný v rámu, který umožňuje lepší lokalizaci zvuku, tj. aby se zvuk pohyboval společně s dějem. 

Televizor podporuje Dolby Atmos, potěší pokračující podpora DTS zvuku. O správné nastavení zvuku se stará také automatická kalibrace. Jak je u Sony zvykem, zvukový systém televizoru lze v rámci kompletního systému domácího kina také využít jako centrální reproduktor.

Systém

Podobně jako ostatní TV Sony i ZH8 od Sony je vybavena Android TV 9.0 (Pie) s asistentem Google Assistant Google Play Store a integrovaným Chromecastem. Nechybí podpora Google Assistant a Amazon Alexa, kompatibilita s Google Home. K dispozici je i Apple AirPlay 2 a Apple HomeKit.

Jakmile bude televizor k dispozici, můžete se těšit na test. 

Témata článku: DVB-T2, Sony, Dolby Atmos, Novinky, Android TV, Dolby Vision, eARC, 8K TV, HEVC

Určitě si přečtěte

40 sex symbolů italského filmu

40 sex symbolů italského filmu

Sophia Loren, Claudia Cardinale, Laura Antonelli, Ornella Muti nebo Monica Bellucci. Největší hvězdy italského filmu poodhalují závoj své nevšední krásy.

Marek Čech

Bourák: Ivan Trojan jako rokenrolový frajer, kterému teče do baráku i do manželství [recenze]

Bourák: Ivan Trojan jako rokenrolový frajer, kterému teče do baráku i do manželství [recenze]

Šlápnutí vedle dvojice Ondřej Trojan a Petr Jarchovský v žánrově i stylisticky nekonzistentním tvaru, v němž jsou postavy pouhými karikaturami, k nimž si obtížně hledáme cestu.

9 Marek Čech

Samsung: přehled nových 8K a 4K televizorů pro rok 2020

Samsung: přehled nových 8K a 4K televizorů pro rok 2020

V roce 2017 Samsung přišel se svojí QLED řadou televizorů, tedy Quantum Dot LCD TV. Postupně tuto prémiovou řadu rozšířil a doplnil o 8K. Letos Samsung posílil řadu 8K QLED televizorů a designem ji odlišil, chlubí se prakticky bezrámečkovým vzhledem.

38 Jaromír Puk