10
Fotogalerie

Jak dobře propojit televizor a DVD

Jste si jisti, že máte na televizoru ten nejlepší možný obraz, který vám DVD přehrávač či rekordér může poskytnout?

Máte doma levný televizor a neznačkový DVD přehrávač a myslíte si, že kvůli tomu máte špatný obraz? Trůní ve vašem obývacím pokoji poslední výkřik nejmodernější techniky a přitom obraz není tak dobrý, jak jste čekali? V obou případech se vyplatí kouknout dozadu za přístroje. Kabely, které k televizoru vedou obraz a zvuk, jsou mnohem důležitější, než se na první pohled zdá.

Pokud existuje oblast, kde s sebou přístroje nesou břímě minulosti, je to právě způsob, jakým je propojujeme. Překotný vývoj videotechniky v posledních letech nám sice přinesl kvalitní televizory, nicméně ve většině případů bohužel přenášíme obraz z DVD přehrávače stejně jako před patnácti lety z klasického VHS rekordéru. Není divu, že tomu odpovídá nízká kvalita obrazu i na sebelepším televizoru.

Jaké propojení používáte?

Podívejte se za televizor, jak k němu máte připojen přehrávač. Pokud jste našli třížilový kabel se třemi koncovkami (žlutou, červenou a bílou), gratulujeme! Vaše vylepšení obrazu bude největší, jelikož používáte totiž nejhorší možný způsob propojení – pomocí kompozitního signálu! Dotyčný třížilový kabel jste s největší pravděpodobností nalezli přibalený k DVD přehrávači, a tak jste ho použili. Pak tedy určitě zvolte některý z kvalitnějších způsobů přenosu videosignálu. Uvidíte, že budete překvapeni, jak moc se obraz zlepší, a to i u staršího CRT televizoru.

Pokračování 2 / 6

Které je nejlepší?

Existuje několik možností propojení televizoru a DVD (případně DVD rekordéru či přijímače digitálního signálu). Seřazeno podle výsledné kvality obrazu na televizoru (od nejlepší po nejhorší) můžete naleznout následující vstupy:

  • HDMI
  • Komponentní signál (YPbPr)
  • SCART (RGB)
  • S-Video
  • Kompozitní signál

Máte-li novější LCD, případně plazmový televizor a moderní kvalitní DVD přehrávač, nejspíš jsou vybavené konektorem HDMI. V tom případě přístroje propojte za pomoci HDMI kabelu. Disponují-li vaše přístroje pouze konektory komponentního signálu (YPbPr), potom použijte tento s HDMI téměř kvalitativně rovnocenný způsob – zvuk vedete dalšími dvěma samostatnými kabely s konektory cinch. U těchto dvou způsobů propojení velká většina přístrojů přepočítává obraz na kvalitnější vysoké rozlišení (tzv. upscaling).

DSC03978.jpg
Téměř všechny nové DVD/HDD rekordéry či DVD přehrávače jsou vybaveny všemi videokonektory, stačí si tedy jen vybrat ten nejvhodnější a nejlepší

Pokračování 3 / 6

Jak dostat lepší obraz ze SCARTu

U starších televizorů s největší pravděpodobností naleznete pouze konektor SCART. Jestliže máte televizor s přehrávačem propojené tímto kabelem, je potřeba zkontrolovat několik věcí. V menu DVD přehrávače se v nastavení obrazu podívejte, zda máte výstup signálu nastavený na RGB (nemůžete-li nalézt příslušnou položku, podívejte se do návodu). U většiny přístrojů je standardně nastaven z důvodu kompatibility pouze nejhorší, kompozitní signál – skrývá se pod pojmem video nebo kompozit. Pokud přepnete výstup DVD na RGB a zmizí vám z televizoru obraz, může to být z několika důvodů.

1. Máte správný kabel a špatně připojený televizor

Všechny novější televizory mají minimálně jeden videovstup SCART. Pokud jich má některý televizor více, vždy najděte ten, který je označen jako AV1. Ten téměř vždy umožňuje připojit zdroj RGB signálu. Pokud máte kabel zapojený do jiného videovstupu, přepojte jej do správného. Opět nemáte na televizoru obraz?

2. Máte špatný kabel a správně připojený televizor

Bohužel jste pravděpodobně majitelem levnějšího kabelu, který už z výroby nemá propojené všechny potřebné kontakty. V tomto případě musíte zakoupit jiný, kvalitnější kabel SCART, který má propojeno všech 21 kontaktů. V každém větším obchodě s elektronikou vám jej prodají. Pokud potřebujete ale kabel delší, je lepší navštívit specializovanou prodejnu a zakoupit kvalitnější kabel SCART s lepším stíněním. Po zapojení přehrávače kabelem SCART do zásuvky AV1 již můžete bez problému na DVD přehrávači přepnout signál na RGB a obraz se bezpochyby objeví.

3. Máte opravdu moc starý televizor

Některé velmi staré televizory si s RGB signálem neporadí. V tom případě se bohužel s kvalitou obrazu musíte smířit a nastavení DVD přehrávače ponechte původní.

Poznámka: při přepnutí z kompozitního signálu na RGB některé DVD přehrávače kompozitní signál nevypnou, ale pouze zapnou RGB. U jiných přehrávačů jsou oba signály neustále a RGB signál tak nemusíte ručně zapínat vůbec.

Pokračování 4 / 6

Na DVD přehrávači můžete (ale nemusíte) nalézt následující konektory. Opět jsou seřazeny od nejkvalitnějšího po nejhorší.

1. HDMI

Nejnovější digitální rozhraní pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu. Poskytuje nejvyšší možnou kvalitu obrazového signálu a zároveň je schopno přenášet digitální zvuk.

U moderních DVD přehrávačů s HDMI výstupem a přepočtem signálu na vysoké rozlišení je nejlepší použít tento způsob propojení. Někteří výrobci HDMI kabel přidávají ke svému přehrávači jako základní vybavení!

(HDMIx copy.jpgHDMI.jpg

2. Komponentní vstup

Cinch (RCA) je základní konektor používaný na propojení audio-video přístrojů. Pro propojení kvalitním, tzv. komponentním signálem (YPbPr), se používá kabel, jehož koncovky cinch mají barvu červenou, modrou, zelenou. Tehdy je přenášen kvalitní signál – ten obsahuje oddělenou jasovou složku a dvě barvonosné složky. Kvalitnější kabely z bezkyslíkaté mědi s dobrým stíněním a pozlacenými konektory lze koupit již za pár set korun. Za nejkvalitnější můžete zaplatit i několik tisíc.

komponet.jpg

Pokračování 5 / 6

3. Scart (RGB)

Tento starší 21pinový obdélníkový konektor pro přenos analogového obrazu i zvuku naleznete u každého moderního televizoru. Delší a kvalitnější kabel SCART z bezkyslíkaté mědi lze koupit i v plochém provedení pro snadné umístění pod koberec a obvykle mívá i kvalitnější stínění. U nejlevnějších kabelů nebývají propojeny všechny kontakty, z toho důvodu nepřenáší kvalitní signál RGB, ale pouze kompozitní. Při plném propojení SCART přenáší signál s oddělenými jednotlivými barevnými složkami videosignálu – červenou, zelenou a modrou. Pozor: SCART nikdy neumí vysoké rozlišení (720p/1080i/p)!

(scartx copy.jpgscart.jpg

4. S-Video

Starší analogové propojení pro přenos obrazu. Poskytuje o stupeň lepší kvalitu, než základní komponentní propojení, protože přenáší odděleně jasovou a barvonosnou složku signálu. Vzhledem k tomu, že lidské oko je podstatně citlivější na jasovou složku než na barevnou, obraz je vnímán jako kvalitnější a s vyšším rozlišením, přestože kvalita barvonosné složky zůstává na úrovni kompozitního signálu.

U S-Videa je nutno dodržovat následující pravidlo: Čím delší kabel potřebujete, tím musí být kvalitnější (zvláště je-li použit např. pro propojení počítače a televizoru). Zde jsou rozdíly propastné a dobře stíněný kabel vám může ušetřit hodně trápení s kvalitou obrazu. Při použití propojení pomocí S-Video kabelu musíte ovšem samostatně propojit i zvuk.

(s-videox copy.jpgS-VIDEO.jpg

5. Kompozitní video

Přenos jedním kabelem s žlutou koncovkou cinch (RCA) znamená nejméně kvalitní obraz – tzv. kompozitní video. To je nestarší a nejméně kvalitní způsob přenosu obrazu, kdy jsou jasová i barvonosná složka signálu smíchány. Jednotlivé složky se tak vzájemně ovlivňují a dochází ke snížení kvality. Pro VHS rekordér však stále dostačuje.

(cinch - klasickýx copy.jpgkompozitní.jpg

Pokračování 6 / 6

Kupte kvalitní kabel

Obecně lze říci, že čím dražší a lépe hrající zařízení máte, tím více kabel ovlivňuje výslednou kvalitu zvuku a obrazu. To platí především při vedení obrazového a zvukového analogového signálu. Komplikací také bývá vzájemné ovlivnění nedostatečně stíněných nekvalitních kabelů a čím delší kabel potřebujete na propojení přístrojů, tím roste riziko rušení a zhoršení obrazu.

Právě použitím kvalitního kabelu s konektory SCART či cinch se většinou tyto problémy podaří eliminovat. Pokud propojujete levné přístroje, tak přínos v podobě kvalitnějšího propojení bude méně zřetelný, než když použijete například LCD televizor s velkou úhlopříčkou, nicméně tam často zase kvalitní kabel vyřeší problém s negativním ovlivňováním obrazu.

Výhodou nových přístrojů je sice použití digitálního přenosu signálu pomocí HDMI, nicméně i zde při větších délkách kvalitnější značkové kabely poskytují lepší nezašuměný obraz. Vždy je nutno mít na paměti, že čím větší je vzdálenost zdroje videosignálu od televizoru, tím kvalitnější kabel musíte mít, a to stejné platí i pro anténní kabeláž!

Pokud si však nejste jisti, jaký kabel použít, navštivte nejbližší hifi-studio. Ve většině naleznete seriózní odborníky, kteří vám rádi poradí, jaký kabel pořídit a jaké propojení právě vašeho domácího kina zvolit.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud