5
Fotogalerie

Jak dobře koupit DVD/HDD rekordér

Jak si vybrat ten pravý, který bude vyhovovat? Na co všechno si dát pozor a co chtít, abyste nebyli zklamaní?

Kapitoly článku:


Přestože se obecně předpokládalo, že se centrem digitální domácí zábavy stanou multimediální počítače, případně herní konzole připojené k televizoru, postupně se ukazuje, že tuto roli začíná plnit spíš DVD/HDD rekordér. Nejenže nahraje televizní vysílání, ale kombinace objemného pevného disku a možnosti přehrát téměř jakýkoli běžný audio či video soubor za dostupnou cenu je velmi lákavá.

Při výběru DVD/HDD rekordéru se nejdříve rozmyslete, na co všechno chcete přístroj používat. Rozdíly jsou nejen v podporovaných formátech DVD médií, ale také v konektorové výbavě a možnostech kopírování. Pokud chcete rekordér používat jen pro opožděné sledování televizního vysílání, a na zbytek máte počítač, stačí vám něco jednoduššího a levnějšího s menším diskem. Máte-li ale velkou plazmovou nebo LCD televizi a budete na pevný disk ukládat DivX filmy, MP3 a fotografie, vaše nároky by měly být o hodně vyšší.

Posuňte si přítomnost

U diskových rekordérů je důležitou funkcí timeshift. Můžete tak stiskem tlačítka zastavit obraz právě sledovaného pořadu, neboť ten se začne okamžitě nahrávat na pevný disk. Až se po pár minutách vrátíte s jedním oroseným z ledničky, stačí spustit přehrávání a tak i u přímého přenosu fotbalového zápasu o nic nepřijdete. Záznam se dá samozřejmě urychlit – například Panasonic nabízí přehrávání 1,3 násobkem normální rychlosti, není tedy problém dohnat aktuální dění.

Funkci timeshift nabízí všechny DVD/HDD rekordéry, ale u některých není funkce sdružena do jednoho tlačítka (ani na ovládání), a tak musíte nejdříve zmáčknout nahrávání, poté pauzu a poté až přehrávání. Pokud timeshift budete využívat často (a to budete), může vás to otravovat.

Vylepšete si obraz

Konektory na přední straně slouží obvykle pro připojení kamery analogové či digitální. Pokud nezpracováváte video z kamery na počítači, dejte si pozor, aby přístroj měl DV vstup. Stále častěji lze najít integrovanou čtečku SD/MMC karet či USB vstup.

Mezi konektory na zadní stěně vždy hledejte HDMI nebo komponentní výstup – a to i když máte starý CRT televizor. DVD/HDD rekordér vám nějaký rok vydrží a to už vás výměna televizoru určitě nemine. Navíc přítomnost konektoru HDMI bývá také určitou zárukou, že přístroj umožňuje upscaling – přepočet videosignálu na HD rozlišení (720p,1080i/p).

Pokud máte kvalitní plazmu nebo dokonce LCD s plným vysokým rozlišením, tak se bez něj neobejdete. Upscaling firmy rok od roku vylepšují, takže počítejte s tím, že například letošní model poskytuje podstatně lepší výsledky než ten loňský. Nejnovější přístroje totiž chybějící body počítají z daleko většího počtu sousedících bodů a při výpočtu berou v úvahu jak vertikální tak horizontální posun objektů a obrazu. Výsledkem je opravdu ostřejší, detailnější a klidnější obraz.

zadek.jpg
Nejkvalitnější obraz na televizoru získáte připojením přes HDMI, případně komponentní výstup. Jste-li majitel domácího kina s dekodérem digitálního prostorového zvuku, pro jistotu si při nákupu vždy zkontrolujte, zda má DVD/HDD rekordér odpovídající koaxiální či optický digitální audiovýstup – přítomnost obou není bohužel obvyklá

Chtějte digitální i analogový tuner

Díky pokračující digitalizaci pozemního vysílání stále více výrobců vybavuje DVD/HDD rekordéry oběma tunery – analogovým i digitálním. Ovšem pozor – nepřijímáte-li pozemní vysílání ale kabelovku, na DVB-T tuneru nenaladíte nic a bude tak zcela zbytečný. Zde pro příjem digitálního vysílání potřebujete DVB-C tuner, kterým rekordéry vybaveny nejsou, tudíž vás externí tuner stejně nemine. Rozdíly jsou také v míře integrace digitálního tuneru. U většiny přístrojů se připravte na oddělené předvolby. Pro programované nahrávání vyžadujte alespoň základní podporu ShowView či VPS. Zvolíte-li přístroj s digitálním tunerem DVB-T, podívejte se, jak funguje elektronický programový průvodce (EPG), který maximálně zjednodušuje nastavení času záznamu.

Upravte si vlastní nahrávku

Propracovaná menu DVD/HDD přehrávačů jsou už většinou počeštěna, jsou přehledná a jednotlivé funkce pro práci se záznamem (například střih) se snaží výrobci vyřešit tak, aby byly pochopitelné pro všechny. Rozdíly ale objevíte v úpravě záznamů. Některé rekordéry (např. Pioneer) při úpravě pracují přímo se záznamem a přímo ho upravují, což je sice spolehlivé, ale bohužel nevratné. Jiné (např. Thomson) soubor nemění, ale pouze skryjí vámi označené části. To umožňuje později změny zrušit, nicméně spolehlivost není stoprocentní.

Sklad filmů a hudby

Jestliže se rozhodnete používat pro ukládání DivX filmů a MP3 hudby předem si ověřte, zda lze nahrávat také soubory uložené na HDD také zpět na DVD či USB disk. Některé rekordéry to bohužel neumožňují – hudbu uložíte, ale již ji nemůžete zkopírovat zpátky. Taktéž jsou rozdíly mezi uživatelským komfortem při kopírování na pevný disk. Například přístroje Samsung nebo Sencor (ale i jiné) umožňují vytvořit si nejen vlastní složky, ale později si soubory bez problému vypálit zpět na DVD.

5570h.jpg
Neobvyklý digitální vstup zvuku u DVD/HDD rekordéru Philips DVDR 5570H umožňuje majiteli digitálního satelitu záznam digitálního prostorového zvuku DD 5.1. U ostatních rekordérů se musíte při nahrávce z externího zdroje spokojit pouze se zvukem DD 2.0 a prostorového zvuku se bez analogového dekodéru DPL II nedočkáte

Pozor na hluk větráků

Všechny DVD/HDD rekordéry jsou vybaveny nuceným větráním. U některých pevný disk a malý vysokorychlostní větráček vytváří dohromady hluk, který v tichu obývacího pokoje můžete vnímat rušivě – na absolutní ticho pro tichý poslech hudby můžete zapomenout. Už při nákupu si tedy přístroj a větráček raději z blízka poslechněte. Jestli slyšíte hukot už v prodejně, doma to bude daleko horší.

Určitě si přečtěte

Články odjinud