23
Fotogalerie

Test čtyř dostupných projektorů

Když chcete mít doma kino, jen projektor může nabídnout opravdu velký obraz. Který projektor ale zvolit, DLP či LCD?

Kapitoly článku:


Pokud toužíte po skutečném domácím kině, neuspokojí vás sebelepší televizor. Ke kinu zkrátka patří promítání a k promítání projektor. V našem testu jsme proti sobě postavili vždy dvojici přístrojů, využívajících rozdílnou technologii zobrazování.

Zatímco přístroje z prvního duelu jsou cenově dostupné široké veřejnosti a porovnáváme v něm širokoúhlý přístroj s primárně počítačovým projektorem, druhá dvojice už náleží parametry i cenou ke střední třídě.

Datový projektor Epson s formátem obrazu 4:3 jsme zvolili cíleně. Filmy z normálních DVD disků v plné kvalitě a bez deformace obrazu jsou sice promítány s černými pruhy, zato pro sledování sportovních přenosů jsou vhodnější, neboť tyto jsou stále vysílány v poměru stran 4:3. Díky tomu obraz plně využije poskytovanou plochu. Bohužel širokoúhlé HD filmy zobrazit v plné kvalitě už projektory 16:9 nejsou schopny.

Vedle televizních diváků je datový projektor vhodnější i pro hráče počítačových her. Formát 16:9 nejsou schopny všechny hry využít, a tak si podobně jako u sportovního vysílání musíte uvědomit, že když koupíte filmový projektor, budete mít černé pruhy po stranách, nebo zdeformovaný obraz roztažený na celou plochu.

Zde je potřeba připomenout, že dražší dvojice projektorů měla více režimů pro roztažení obrazu, takže u nich můžete kombinovat roztažení a oříznutí dle svého vkusu.

NEC Projektorenmotiv Formel 1.jpg

Na velikosti obrazu záleží

Co se týká velikosti promítaného obrazu, nejsou sice mezi jednotlivými modely příliš velké rozdíly, přesto se vyplatí předem rozmyslet, kde bude projektor umístěn a na jakou plochu bude promítat. Měli byste mít předem jasno, zda chcete přístroj používat jen jako součást stabilního domácího kina, jestli hodláte s projektorem cestovat a zda k němu budete připojovat alespoň příležitostně také svůj počítač.

Především u videoprojektorů vyšší cenové kategorie zdaleka neplatí, že vyšší cena znamená také větší kvalitu. Všechny dostupné přístroje mají optický zoom, který dovolí v určité míře obraz přizpůsobit. Přesto si nejprve zkontrolujte, zda je projektor schopen z vámi požadované vzdálenosti promítat dostatečně velký obraz.

Kvalita obrazu je v menší míře závislá na zobrazovací technologii, ve větší pak na optické soustavě a na schopnostech vestavěné elektroniky. Na velkém plátně je totiž vidět i to, co na menší televizní obrazovce zanikne. Výrazný rozdíl je také v barevném podání. U filmů sice nejsou zrovna obvyklé věrné barvy, každopádně bývají hodně syté a musí být pro diváka uvěřitelné. Nejcitlivěji přitom oko vnímá podání pleťových odstínů.

4800app_group2_soc.jpg

Na co všechno si dát pozor?

V evropském prostředí je nejrozšířenějším propojovacím rozhraním SCART. Na projektorech jej však nenajdete. Alespoň u těch „HD ready“ se není čemu divit – SCART zkrátka video ve vysokém rozlišení nepřenese. Nahrazují jej proto konektory analogového kompozitního videa nebo modernější digitální HDMI, které navíc podporuje ochranu HDCP, bez níž možná nepůjde přehrát budoucí filmy. Protože konverze signálu ze SCARTu na komponentní video je nesnadná (ale lze ji provést), mnoho uživatelů používá komponentní video nebo S-Video. V tomto případě se však připravíte o kvalitu signálu.

Zařízení, které je trvalou součástí obývacího pokoje, by mělo skýtat i jisté pohodlí. Určitě nebudete chtít, aby vás v tichých a napětím vygradovaných scénách rušilo hlučné chlazení projekční lampy. Rovněž dálkový ovladač by neměl připomínat kreditní kartu, ale spíše se alespoň vyrovnat ovladačům ostatních přístrojů. A protože v kině je tma, měl by nabídnout podsvícení tlačítek.

Je lepší zvolit DLP, nebo LCD?

Zatímco dříve určovala použitá technologie většinu kladů a záporů každého z přístrojů, dnes se rozdíly stírají. Nebýt výrazných nápisů na přístrojích, měli bychom sami problémy určit, kterou technologii daný přístroj používá. Přesto je potřeba vzít to, zda je přístroj postaven na DMD čipu (DLP), nebo na LCD panelech, v úvahu. LCD projektory totiž vynikají svým jasem, a tak je třeba sledovat v propozicích právě tento parametr. Naopak DLP projektory mají jako klíčový parametr kontrast. Pokud tedy budete vybírat projektor podle technických specifikací, pamatujte, že nemůžete srovnávat pouze jas nebo pouze kontrast mezi DLP a LCD projektory.

K často uváděným nevýhodám LCD projektorů patří viditelná bodová mřížka a horší podání v pleťových odstínech. Naopak výhody jsou spatřovány ve velkém světelném toku, vysoké ostrosti obrazu a dobrém podání barev, zejména pastelových. Barvy však časem stárnou a přestávají být sytými.

DLP projektory vynikají vysokým kontrastem a méně znatelnou bodovou mřížkou. Problémy bývají u pastelových barev, ale spíše jen u levných přístrojů s jednoduchým barevným kotoučkem. Problémem průchodu světla přes rotující barevný filtr může být i tzv. duhový efekt, který sledování filmu někdy znepříjemňuje. Také ostrost obrazu bývá o poznání menší než u LCD projektorů.

Lampa – drahý provoz projektoru

Lampa projektoru stojí od šesti do patnácti tisíc korun a její životnost se udává okolo dvou až tří tisíc provozních hodin. Hodina promítání vás tak vyjde na několik korun. Výrobce přitom počítá se šetrným zacházením – vibrace a otřesy mohou životnost lampy zásadním způsobem omezit. Pro pravidelné celodenní sledování se tedy projektor nevyplatí.

Určitě si přečtěte

Články odjinud