16
Fotogalerie

Internetové radio Sencor SIR 6000WDB – nový vzhled a staré funkce [test]

Plusy
konektivita
množství funkcí
nenápadný „rádiový“ projev
Minusy
nedoladěné ovládání
malý a hrubý displej
plošší zvuk daný konstrukcí
7  /10

Internetové radio v dnešní době poslouží zejména jako doplněk do kuchyně nebo menšího pokoje, což se týká především těch jednodušších a levných modelů. V případě, že chcete stylový reproduktor mimo jiné i s funkcí rádia, pak se budete muset připravit na větší výdaj.

Právě skupinu levnějších rádií rozšířil Sencor svým modelem SIR 6000WDB, který vypadá velmi dobře a má vcelku nenápadný design. Pokud se ale podíváme do historie značky, zjistíme, že se jedná o nástupce staršího modelu SIR 5000WDB. Nicméně při pohledu do technických parametrů zde příliš mnoho rozdílů není.

sencor_15.JPGsencor_01.JPG

Vedle rozměrů je rozdíl zejména ve výkonu, kdy novinka přináší více než 2× vyšší výkon a můžete si také uložit o něco větší množství předvoleb radia. Z hlediska softwarového vybavení jsou však oba dva modly prakticky stejné, a tak je reálným upgradem pouze vyšší výkon, který by měl přinést i lepší zvuk.

Konstrukce a ovládání

Z pohledu konstrukce není u radia SIR 6000WDB nic moc světoborného a zdá se, že design zde trošku převážil na ergonomií. Rádio samotné má klínovitý tvar, kdy se zužuje směrem dozadu. Konstrukce je celoplastová s matnou povrchovou úpravou v podobě jemného pogumování – připravte se tedy na ulpívající otisky prstů.

Přední straně dominuje výrazné kolečko s usazeným barevným displejem, který však má klasický obdélníkový tvar. Z každé strany displeje je pak umístěn jeden měnič – celou čelní stranu (vyjma displeje) kryje kovová mřížka.

sencor_04.JPG

Boční strany jsou hladké, na zadní straně pak najdete vyústění bassreflexu a vedle něj USB konektor, sluchátkový výstup a konektor pro připojení napájecího kabelu. V horní části je pak teleskopická anténa.

sencor_05.JPGsencor_07.JPGsencor_06.JPG

Ovládací panel na horní straně je složen ze čtyř samostatných tlačítek, dvojice „dvojtlačítek“ a výrazného ovládacího kolečka s možností stisknutí. Dalším způsobem ovládání je využití dodávaného dálkového ovládání anebo mobilní aplikace AirMusic Control – jejím prostřednictvím ale radio nezapnete.

Ovládání a komfort používání

Mít k dispozici více způsobů ovládání je na jednu stranu praktické, na druhou stranu je třeba mít na paměti, že kompletně lze ovládat radio pohodlně pouze pomocí dálkového ovládání. Ve zbývajících dvou případech totiž nejsou dostupné všechny funkce (aplikace) anebo je ovládání nepohodlné (panel na radiu).

sencor_02.JPGsencor_03.JPGsencor_08.JPG

Samotné ovládání je poměrně specifické, nenajdete totiž žádné tlačítko pro vstup do menu, vše je řešeno tlačítkem home s ikonou domečku, kdy se dostanete do karuselového zobrazení – na výběr je zde BT připojení, FM, DAB, internetové radio, Media Center a Nastavení.

Po chvíli pohybu v menu se s ovládáním poměrně rychle sžijete a budete se v něm poměrně snadno orientovat. Nutno říct, že práce s otočným ovladačem a dvojicí tlačítek vpřed/vzad přímo na rádiu je o něco pohodlnější, než práce s dálkovým ovládáním – jeho senzor navíc detekuje infračervený paprsek v relativně úzkém úhlu.

sencor_09.JPGsencor_10.JPGsencor_11.JPG

Na ovládání je bohužel znát, že mu bylo věnováno méně času, než by si zasloužilo – například zadávání hesla pro připojení k bezdrátové síti je možné pouze výběrem písmen abecedy prostřednictvím otočného voliče nebo šipkami, ačkoli na dálkovém ovládání je dvanáct tlačítek s písmeny. 

Pohodlnost ovládání na radiu se bude odvíjet od jeho umístění, po  pár dnech si po hmatu zapamatujete, k čemu které tlačítko slouží, pokud na ně ale neuvidíte, protože je rádio na vyvýšeném místě, budete si chvíli zvykat.

sencor_12.JPGsencor_13.JPG

Co se týká přímo funkcionalit radia, tak jsou nadmíru široké a přehrávat můžete prakticky z jakéhokoli zdroje hudby, včetně domácí sítě s připojeným NASem. Neduhem jsou ale drobnosti, jako častější výpadky internetového rádia při větším vytížení sítě, horší příjem FM i DAB a občasné výpadky BT spojení, které jsme musel dvakrát řešit opětovným spárováním radia s počítačem.

Pohyb mezi složkami na síťovém disku je poměrně svižný, avšak při postupu na vyšší úroveň rádiu poměrně dlouho trvá, než načte kompletní adresářovou strukturu. Přisuzuji to mírně poddimenzovanému výkonu osazeného procesoru a paměti. 

Hudební projev

Po stránce zvukové není rádiu moc co vytknout, vzhledem k ceně má vcelku slušný projev na úrovni bluetooth reproduktorů v podobné cenové hladině. Přihlédneme-li k rozměrům a osazení měniči, nelze samozřejmě očekávat hutné basy a velmi hlasitý projev, i přesto je však reprodukce poměrně čistá a dobře čitelná.

sencor_14.JPG

Basovou složku zde najdeme, ovšem její průběh je spíše pomalejší a klidnější a postrádá dynamiku srovnatelnou s reproduktory, které mají více měničů nebo rozměrnější konstrukci s pasivními zářiči.

Střední pásmo a výšky jsou však velmi dobře naladěné a celkový projev tak dobře sedne k rádiu, které má být doplňkem, splňujícím definici hudební kulisy. Při nižší hlasitosti a vyvýšeném umístěn bez problémů zaplní prostor zvukem, avšak navzájem se budete při rozhovoru slyšet. 

Sencor SIR 6000WDB 

cena: 2 799 Kč

  • rozsah FM rádia: 87,5 – 108 MHz
  • rozsah DAB:  174,928 – 239,200 MHz
  • výstupní výkon: 2× 7 W
  • spotřeba: max 29 W
  • Bluetooth: 4.2
  • rozhraní: Wi-Fi, Bluetooth, sluchátkový výstup 3,5 mm, USB 2.0
  • velikost: 255×180×99 mm
  • hmotnost: 1,4 kg
  • příslušenství: napájecí adaptér, dálkové ovládání + baterie

Vyšší hlasitost (cca nad poloviny výkonu) už zvuku příliš neprospívá, jelikož se stává zahlcenějším. Zároveň se také zvuk stane ostřejším a agresivnějším, takže dialog s takto hlasitým rádiem je krajně nepohodlný a nepříjemný.

Verdikt

Rádio podobného typu dnes ve většině domácností najdeme spíše výjimečně, přesto se však jedná o zajímavou alternativu k bezdrátovému reproduktoru. Internetové rádio totiž nabídne větší možnosti z pohledu zdroje zvuku. 

Hlavní výhodu spatřuji zejména v možnosti naladění internetového rádia, či přehrávání hudby v rámci vnitřní sítě pomocí UpnP. Pokud však požadujete bezproblémový signál pro DAB a FM, raději bych se poohlédl jinde, Sencor sice obojí zvládá, ovšem příjem by mohl být určitě lepší.

sencor_16.JPG

Zvukově zde v rámci kategorie není moc co vytknout. Promyšlenější konstrukce by mohla přinést výraznější a dynamičtější basy, nicméně i tak jich není málo, zvláště, když rádio vhodně umístíte. Pro seznámení s internetovými rádii toho však nabídne poměrně dost a v ucházející kvalitě, vzhledem k ceně.

Asi největší slabinou je samotné ovládání, respektive software, který jej zajišťuje – jeho logika je míně nestandardní a pravděpodobně také trpí nedostatkem výkonu samotného řídícího modulu, což má za následek zpoždění při procházení adresářové struktury síťových zařízení apod.

Určitě si přečtěte

Články odjinud