14
Fotogalerie

SilverCrest SKG 16 A1: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Dříve luxusní sluchátka s aktivním potlačením hluku ztratily svoji exkluzivitu a pořídíte je za pár stovek v prodejně s potravinami. Fungují, jsou vcelku účinné, ale musíte počítat s několika kompromisy.

Plusy
výdrž baterie
účinnost potlačení hluku
příslušenství
Minusy
konstrukce s baterií na kabelu
temnější a basový projev
7  /10

Nabídka produktů značky SilverCrest, které na českém trhu prodává společnost Lidl se v poslední době poměrně značně rozrostla. Vedle internetových rádií nebo bezdrátových reproduktorů najdeme v nabídce i různé typy sluchátek.

Jedněmi z nich jsou klasické drátové špunty s aktivním potlačením hluku, což je na dnešní dobu poměrně neobvyklá kombinace. Většina modelů s potlačením hluku totiž spoléhá na bezdrátovou konstrukci, jelikož je třeba zařazení aktivně napájeného obvodu, který je odpovědný za odfiltrování části zvukového pásma.

Konstrukce

Z hlediska konstrukce je možné sluchátka zařadit mezi intraaurální modely uzavřené konstrukce – nejedná se však o pecky, ale špunty. Tedy na krčku s měničem je nasazen silikonový špunt, který jednak drží sluchátko ve zvukovodu a jednak je odpovědný za pasivní odfiltrování zvuků z okolí.

V případě špuntů SilverCrest je vedle silikonového špuntu na těle sluchátka nasazen ještě silikonový návlek se vzpěrou, která slouží k zapření o ušní boltec a tím se zaslouží o lepší usazení a stabilitu sluchátka v uchu, zejména při dynamičtějším pohybu.

Z každého sluchátka je vyveden jeden kabel, končící v relativně rozměrném ovládacím panelu, ten nabídne možnost změny hlasitosti a pozastavení přehrávání, případně příjem telefonního hovoru – mikrofon je umístěn na zadní straně dálkového ovládání.

silvercrest_inear_07.jpgsilvercrest_inear_08.jpg

Z dálkového ovládání je pak vyveden na druhé straně jeden silnější kabel, na němž najdete přibližně 5 cm od 3,5mm jacku poměrně rozměrnou plastovou krabičku – ta ukrývá baterii, microUSB konektor pro nabíjení a jednoduchý spínač aktivního potlačení hluku, společně se stavovou diodou.

Komfort a ovládání

V balení najdete hned tři různé velikosti špuntů a návleků se vzpěrou, dále plochý USB–microUSB kabel, redukci pro připojení sluchátek v letadle a pevný skořepinový obal, který pojme vše výše uvedené.

silvercrest_inear_01.jpg

Díky široké nabídce dodávaných špuntů si tu ideální kombinaci najde asi každý. Osobně mi vyhovovala střední velikost špuntů i vzpěr a ani po delším používání nikde nic netlačí a nošení není nijak nepříjemné. Jen je třeba si zkrátka zvyknout na odlišné usazení sluchátek v uchu s pomocí vzpěry.

Tu samozřejmě můžete odstranit a sluchátka používat jako klasické špunty, avšak v takovém případě je třeba počítat s možností vypadnutí sluchátka z ucha, pokud nebude zcela těsně usazeno – přeci jen velikost a tvar těla nejsou tomuto nošení zcela uzpůsobeny.

silvercrest_inear_09.jpgsilvercrest_inear_10.jpg

Ovládání je spolehlivé a snadné, stejně jako u jakýchkoli jiných sluchátek s dálkovým ovladačem na kabelu. Co je však z mého pohledu méně pohodlné, to je právě baterie s jednotkou pro potlačení okolního hluku. Nevzhlednou a celkem velkou krabička na kabelu zkrátka musíte přetrpět a nosit ji v kapse společně s telefonem nebo přehrávačem.

Na kombinaci s malým přehrávačem typu iPod Shuffle, který jen připnete sponou k opasku rovnou zapomeňte. To je v zásadě také jediná výtka vůči tomuto řešení. Někomu pravděpodobně vadit bude někomu zase nebude – v tomto směru to bude hodně o subjektivních uživatelských preferencích. 

Hudební projev

Jak se dalo čekat, jsou sluchátka naladěna především zábavně, a to splňují poměrně dobře. Potlačení okolního hluku je použitelné, i když nutno podotknout, že při jeho aktivaci se také znatelně zesílí hlasitost sluchátek. Na druhou stranu při cestování ve vlaku zvládnou sluchátka velmi dobře odfiltrovat hluk od kol, a to i při otevřených oknech.

Osobně jsem byl spíše skeptický a příliš nevěřil ve funkčnost potlačení hluku. Opak je ale pravdou a velmi dobře si umím představit tato sluchátka právě pro ty, kdo pravidelně cestují příměstskou veřejnou dopravou nebo požadují dobré odizolování od okolí při práci v open space kanceláři a zároveň nechtějí mít na hlavě velká circumaurální sluchátka.

silvercrest_inear_02.jpgsilvercrest_inear_05.jpg

Pokud se zaměříme blíže na hudební projev sluchátek je třeba pochválit basovou složku, která je plná a hutná, avšak není natolik dominantní, aby zahltila zbývající pásma. Středy jsou zastoupeny v menší míře než bych si představoval a výšky mají tendenci k zrnění a mírnému zkreslení (které ale není nijak nepříjemné).

Co však projevu sluchátek chybí je lepší lokalizace prostoru a celková vzdušnost. Jedním slovem je jejich zvuk temnější a mírně zastřený, například ve srovnání s drátovými špunty za nižší cenu nebo s bezdrátovými špunty za cenu podobnou. 

Jsou tedy konkurenceschopné? Podle mého názoru ano, jelikož za danou cenu nabídnou velmi podobný zvuk, jako neznačková konkurence a navíc přidávají možnost aktivace potlačení okolního hluku. Jestliže ale hledáte špunty pro každodenní použití s potlačením hluku, asi bych doporučoval poohlédnout se jinde, konstrukce s přidanou baterií na kabelu vás prostě po pár dnech bude otravovat.

SilverCrest SKG 16 A1

Cena: 699 Kč

  • konstrukce: intraaurální sluchátka uzavřené špuntové konstrukce
  • přenos signálu: kabel
  • impedance: 32 Ohm
  • rozsah: 20 – 20 000 Hz
  • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů, potlačení hluku
  • hmotnost: 30 g
  • délka kabelu: 120 cm
  • baterie: cca 13 hodin aktivního potlačení hluku / 2,5 hod nabíjení
  • příslušenství: nabíjecí USB kabel, adaptér do letadla, vyměnitelné špunty, skořepinové pouzdro

Určitě si přečtěte

Články odjinud