18
Fotogalerie

Hyundai HDVR 5250X: test DVD/HDD rekordéru

Výhodný poměr cena/výkon je důležitým měřítkem pro velkou část uživatelů. Právě ty osloví testovaný přístroj.

Poměr ceny za 1 GB diskového prostoru je u rekordéru Hyundai HDVR 5250X více než výhodný a s 250GB pevným diskem vychází na příjemných 28 Kč/GB. Nízká cena se naštěstí příliš neprojevila na výbavě rekordéru a množství jeho funkcí – jediné, co může výrazněji chybět, je tuner pro digitální televizi.

Výrobci se všechny komponenty podařilo vměstnat do klasického „slim“ těla s výškou nepřesahující 50 mm. Šedo-černý design přední strany se stříbrnými lemy není sice příliš výrazný, avšak díky tomu neurazí žádný interiér.

celek.jpgcelek1.jpg

Výklopná dvířka v prostřední části ukrývají šestici vstupních konektorů – kompozitní video a S-Video, dvojici cinchů pro stereo zvuk a konektory USB a FireWire (DV). Tlačítko pro zapnutí přístroje a čtveřici tlačítek sloužících k ovládání přehrávání doplňuje na přední straně ještě tlačítko pro rychlé spuštění nahrávání.

detail.jpgdisplej-kanál.jpg

Ze stavového displeje nad nimi se při sledování televize dozvíte název aktuální stanice, při přehrávání ostatních médií potom ukazuje číslo aktuálně přehrávané stopy nebo pořadí souboru a čas. ID3 popisky u MP3 souborů nebo názvy přehrávaných souborů bohužel zobrazovat neumí.

Ticha si u filmů neužijete

První, co vás po zapnutí rekordéru upoutá, bohužel bude především výraznější intenzita hluku. Jemné pískání cívky v napájecí části zdatně doplňuje malý větráček, zespodu přivádějící čerstvý vzduch na pevný disk. Jeho chlazení by jistě šlo vyřešit i jiným způsobem, takhle si příliš klidu při sledování filmů neužijete.

Výrobce na krabici rekordéru slibuje pouze nahrávání na pevný disk a média DVD+R/RW, avšak i s disky DVD-R/RW si poradil zcela bez problémů – a to jak s přehráváním, tak i s vypalováním na ně. Kromě toho mu nedělají problémy ani další zvukové a obrazové formáty – z komprimované hudby si poradí s MP3 a WMA, u filmů pak s formáty DivX (má certifikaci DivX Ultra), XviD nebo MPEG-1. Poradí si také se dvěma zvukovými stopami u filmů, rozšíření QPel a GMC však nepodporuje.

vnitřek.jpg
Nestandardní chlazení vepředu umístěného pevného disku je poměrně hlučné

Čtyři možné formáty textových titulků (SRT, SUB, SMI a TXT) jsou bohatě dostačující, ale podobně jako u většiny dalších rekordérů u nich ale nenastavíte velikost písma, barvu či jiné vlastnosti. Při přehrávání filmů se titulky zobrazují přibližně po 35 znacích na řádku, a pokud jsou delší, samy se zalamují na nový řádek. Ty mohou být maximálně tři. Titulky se klidně mohou jmenovat úplně jinak, než soubor s filmem – stačí, když je v seznamu souborů před spuštěním filmu aktivujete.

Rekordér Hyundai HDVR 5250X podporuje samozřejmě také prohlížení fotografií JPEG. Ovládání pomocí správce souborů je jednoduché, k souborům se však nezobrazují jejich náhledy. Pokud si ještě před fotkami pustíte nějakou hudbu, můžete poslouchat a sledovat oboje naráz, samozřejmostí je otáčení obrázků i funkce slideshow. Jediným záporem je tak jen rychlost načítání jednotlivých fotografií.

Nalaďte se na správnou vlnu

Ladění televizních stanic vám rekordér nabídne hned při prvním startu a vše probíhá automaticky a bez problémů. Stanice si poté můžete ručně pojmenovat či jemně doladit. Pro nahrávání si lze vybrat z pěti stupňů kvality, díky nimž nahrajete 60–360 hodin záznamu na pevný disk nebo 1–6 hodin na DVD. Funkci timeshift můžete použít pro pozastavení maximálně na hodinu.

obr1.jpgobr2.jpgobr3.jpg
Menu je přehledné a v češtině

Plánování nahrávání se provádí ručně a kromě televizních pořadů můžete nastavit nahrávání i z dalších vstupů. ShowView, VPS či PDC tento rekordér neumí, musíte si tak vystačit s ručním nastavením začátku a konce nahrávání a s nastavením opakování, stejně tak je třeba brát v úvahu možný posun vysílání. Nechybí však šikovná funkce „rychlého časovače“, kdy po spuštění nahrávání pomocí tlačítka na rekordéru nebo dálkovém ovladači prodlouží každý další stisk tlačítka Record dobu nahrávání o 30 minut.

obr4.jpgobr5.jpg
Programování nahrávek je vždy potřeba nastavit ručně a chybí položka VPS/PDC

Záznam je možné rovnou při nahrávání nechat automaticky dělit na kapitoly po 5, 10, 20 nebo 30 minutách. To samé samozřejmě zvládnete i ručně při následné editaci záznamu, kdy je možné jednotlivé kapitoly neomezeně stříhat, mazat nebo schovávat (při přehrávání budou takové kapitoly přeskočeny). Po dokončení nahrávání a úprav pak do mechaniky vložíte prázdné DVD a stiskem tlačítka Record/Dub na něj začnete kopírovat záznam. Kromě videa umožňuje rekordér kopírovat na DVD také hudbu a fotky z pevného disku a z USB vstupu.

Přehledné uživatelské rozhraní je celé v češtině a jeho graficky strohé nabídky jako by z oka vypadly rekordéru Yamada DTR-1000HX. Oba výrobci tak pravděpodobně u svých přístrojů vycházeli ze stejného základu.

Zkratka HD je mu cizí

Výbava konektorů na zadní straně přístroje odpovídá jeho nižší ceně. Najdete zde sice oba typy digitálního výstupu zvuku – koaxiální i optický, už ale chybí analogový výstup na soustavu reproduktorů 5.1 či výstup S-Video. Dva konektory SCART (jeden jako vstupní) a trojice cinchů komponentního videa však nechybí. Konektor antény je zde zdvojen, druhý slouží jako výstupní konektor pro připojení dalšího zařízení k televiznímu signálu.

zadek.jpg
Majitelé obrazovek s HD rozlišení se bohužel budou muset spokojit s běžným rozlišením, upscaling na vyšší rozlišení tento rekordér nepodporuje
dálka.jpg 
Lehký dálkový ovladač vcelku příjemně padne do ruky a tlačítka na něm jsou dostatečně tvarově i barevně rozlišena. Pouze u několika z nich je jejich popisek umístěn nad tlačítkem, tedy opačně, než u většiny ostatních. Dálkovým ovladačem bohužel nemůžete regulovat hlasitost zvuku

Na co se nám nepodařilo přijít, bylo, proč se rekordér po určitém čase (přibližně každou hodinu) sám od sebe zapnul, chvíli běžel a pak se zase sám vypnul. V tiché místnosti je každé takovéto zapnutí ihned poznat a i když jej můžete hned vypnout, není to příjemné.

+ cena za 1 GB
+ přehrávání z USB
+ podpora češtiny a titulků

- hlučnost
- náhodné zapínání
- pomalé prohlížení fotografií
- ovládání hlasitosti na dálkovém ovladač

Hyundai HDVR 5250X

Cena 6 990 Kč

  • pevný disk 250 GB
  • kvalita záznamu HQ (58 hod. HDD, 1 hod. DVD), SP (120 hod. HDD, 2 hod. DVD), LP (165 hod. HDD, 3 hod. DVD), EP (230 hod. HDD, 4 hod. DVD), SLP (350 hod. HDD, 6 hod. DVD)
  • formát záznamu MPEG-2
  • podporovaná média DVD+R/RW
  • dekodéry zvuku Dolby Digital, PCM
  • TV tuner analogový
  • vstupy RF, SCART, S-Video, kompozitní, stereo, DV
  • výstupy RF, SCART, komponentní a kompozitní video, optický a koaxiální digitální audio výstup, stereo
  • čelní panel DV, USB, stereo (2× cinch), S-Video, kompozitní video
  • podporované formáty DVD, DivX 3.x, 4.x, 5.1, XviD (bez QPel, GMC, podpora více zvukových stop), MPEG-1, MP3, WMA, JPG, titulky SRT, SUB, SMI, TXT
  • audio D/A převodník 192 kHz, 24 b
  • příkon normální/standby: 41/2 W
  • rozměry (v × š × h) 50 × 430 × 325 mm
  • hmotnost 3,6 kg
  • příslušenství napájecí kabel, anténní kabel, kabel SCART, dálkový ovladač, manuál

Zapůjčil

HP Tronic, Zlín
kontakt www.hptronic.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
nahráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
kompatibilitaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud