11
Fotogalerie

Sennheiser CX 300, CX 400, CX 500: test

Tři špuntové modely známého sluchátkového výrobce Sennheiser se utkaly ve srovnávacím testu.

Firma Sennheiser připravila pro své příznivce rozšíření řady špuntových sluchátek o několik dalších podle číselného označení vyšších modelů. Špunty CX 300 jsou na trhu již nějakou dobu a za svoji kariéru získaly mezi veřejností poměrně velkou oblibu. Navážou v této tradici i stájoví kolegové?

Kdo je kdo?

Otázka je opravdu na místě, neboť lze jednotlivé špunty velice snadno zaměnit za jiné. Jak je to možné? Tvary hlaviček (mušlí) jsou si velice podobné, u CX 400 a CX 500 dokonce naprosto shodné. Barevné provedení také moc nenapoví, neboť existují v provedení červeném, bílém i černém. Rozeznat lze tedy jen pokud je člověk dostatečně všímavý.

1.jpg

Co kolegy odlišuje a co naopak spojuje? Sennheiser CX 300 mají viditelně dvoužilový asymetrický přívodní kabel, který je zakončen 3,5mm jack konektorem. Asymetrie spočívá v rozdílné délce kabelu pro levý a pravý kanál, což umožňuje být sluchátkám po vyndání z uší v pohotovosti pověšená na krku. CX 400 se rozhodně nemohou pyšnit délkou kabele, neboť je z trojice nejkratší. Zakončen je také 3,5mm konektorem, nemá však zahnutý tvar. Komu délka kabele nevyhovuje, může využít přibalený prodlužovák. „Pětistovky“ mají přívodní kabel zase bezpečně nejdelší, navíc je zhruba uprostřed posuvný ovladač hlasitosti. Konektor je tvarově blízký tomu u CX 400. Tolik k hlavním odlišnostem.

3.jpg

Všechna tři sluchátka jsou uzavřené intraaurální (špuntové) konstrukce. Spojuje je také kvalitní provedení. Plastové výlisky jsou opravdu precizní, slícování miniaturních částí taktéž. Zadní část mušle zdobí logo výrobce, při čemž u CX 400 a CX 500 je černé barvy na stříbrném lesklém povrchu, u CX 300 stříbrné na černé barvě celé hlavičky mušle. Velikost mušlí i s nástavci je překvapivě malá, Koss The Plug oproti nim vypadají poněkud neohrabaným dojmem.

Pohodlí a izolace až na prvním místě

Důležitým faktorem kvalitního poslechu je mimo reprodukce také pohodlí. Podstatné je, aby sluchátka za chůze či dokonce rychlejšího pohybu nevypadávala. Na druhou stranu by zase neměla působit nepříjemné pocity uvnitř zvukovodu. Fyziologie lidského ucha je u jednotlivých lidí velice rozdílná. Co jednomu člověku může připadat pohodlné, druhému krajně nepříjemné. Sennheiser má tento problém na paměti, a tak ke každému modelu přibalil výměnné ušní nástavce různých velikostí a dokonce i tvarů. Nelze tím samozřejmě zaručit 100% pokrytí všech uší, rozhodně však tímto krokem snižuje počet lidí, kterým by jeden rozměr nemusel vyhovovat. A jak seděla mým zvukovodům?

2.jpg
Sluchátka lze také jednoduše uložit do malého pouzdra, které k nim dostanete

Vyzkoušel jsem všechny typy přiložených nástavců a nejvíce mi vyhovovaly ty standardní velikosti. Nevyskakovaly za chůze ani za běhu. Menší bylo pro mé ucho moc malé a velké už příliš tlačily. Po čase však i ty střední začaly působit otlaky v uchu. Nutno poznamenat, že nejsem příznivcem žádných špuntových sluchátek. Je tedy možné, že se jednalo a pouhý nezvyk. Dlouhodobým užíváním by zřejmě i tyto mírně nepříjemné pocity zmizely.

4.jpg
Poznáte je? Zespodu nahoru: Sennheiser CX 400, CX 300, CX 500

Po stránce izolační jsou špuntová sluchátka pověstná a to jak po stránce pozitivní, tak po té negativní. Nasadíte-li resp. spíš vsadíte-li špunty do zvukovodu správným způsobem v našem případě gumový nástavec, okamžitě klesne intenzita okolního hluku. Míra izolace závisí také na tom, jak moc nástavec ucho utěsní. Vzhledem k tomu, že jsou všechny modely konstrukčně téměř identické, izolační schopnosti jsou stejné. Mám-li porovnat s konkurencí, využiji opět rozšířených Koss The Plug. Jejich polootevřená konstrukce dovoluje proniknout zvuku lépe než sluchátkám řady CX. Míra izolace je tedy znatelně menší, což sice reprodukci může v provozu degradovat, ale zase to ubírá na možném nebezpečí v podobě neslyšitelného přibližujícího se automobilu.

Jak se liší reprodukčně?

Špunty jsem podrobil opravdu důkladnému testování. Jednak v provozu za použití iAudio Cowon D2 a hudby v komprimovaném formátu MP3 vysoké kvality. Stejně pečlivě ale i v domácím prostředí, kde byl použit Vincent KHV-1, CD/SACD přehrávač Denon DCD-1500AE a signálové kabely z RG-62 s konektory A.E.C. Connectors RP – 208. Kontrolně připosloucháváno sluchátky Koss The Plug, Koss portaPro a Sennheiser HD600.

6.jpg
Sennheiser CX 400 má zkrácený kabel na 0,3 m pro jednoduché připojení MP3 přehrávače pověšeného na krku

Pravděpodobně teď očekáváte reprodukční rozbor jednotlivých sluchátek, kde by byly popsány velké rozdíly a nuance. Bohužel se tak nestane. Sluchátkový zesilovač má dva výstupy, takže jsem střídavě zapojoval a zjištěné poznatky zaznamenával. Nejprve vždy tak, že jsem viděl, která sluchátka právě připojuji. Opravdu se mi zdálo, že CX 400 hrají o něco hůře především v oblasti výšek než vyšší model. Stejně tak CX 300 na plné čáře prohrála oproti CX 400. Nedalo mi to a přistoupil jsem ke slepému testu, abych se vyhnul ovlivnění modelovou řadou. Opět bylo využito obou sluchátkových výstupů. Připojil jsem CX 300 a CX 500, neboť by měly být rozdíly nejpatrnější. Nemožnost s jistotou určit model ve mně vyvolal několik otázek. Neušil výrobce na zákazníka boudu? Nechal jsem se ovlivnit psychoakustikou nebo špatně slyším?

7.jpg8.jpg

Nedělejme ale přehnaně zbrklé závěry a přistupme ještě na jeden test. Využito bylo stejných sluchátek jako v předchozím případě. Za asistence další osoby mi byla do jednoho ucha vložena mušle CX 300 a do druhého pak CX 500 (stereo samozřejmě zachováno). Tento pokus byl opakován několikrát vždy s jiným umístěním. Zřejmě není mé ucho dostatečně trénované, neboť nebylo schopno určit vítěze duelu. Toto bylo opakováno několikrát i s třetím modelem, ale vždy se stejným výsledkem.

 
Špunty s nejlepším poměrem výkon/cena
Sennheiser CX300
mají vždy nejlevněji, skladem, a poštovným zdarma na
www.sluchatka.net

Reprodukce je frekvenčně poměrně vyrovnaná. Při vyšších hlasitostech je značné zkreslení, jež se projeví plechovějším nádechem basů a agresivností výšek. V porovnání s Koss portaPro působí přednes poněkud zastřeným dojmem, je méně detailní. Celkový charakter je posunut více do oblasti výšek. Koss portaPro mají sice dynamičtější přednes, trpí ale tolik diskutovanou basovou naléhavostí. Nepříjemně na mě působil konstantní šum objevující se při nízké hlasitosti. V porovnání s Koss The Plug jsou testované modely reprodukčně vyrovnanější, jistější a ne tolik zastřené. Popisované vlastnosti platí pro CX 300, CX 400 i CX 500.

Překvapivé rozuzlení

Z testu plynou tři možné závěry. Mé ucho není dostatečné vyzrálé na to, aby nuance testovaných sluchátek zachytilo. Sennheiser uvedl na trh sice dva nové modely, mají ale identické měniče jako CX 300, nebo není poslechová sestava dostatečně dobrá, aby na ní bylo možné rozdíly slyšet. Je ale také velmi pravděpodobné, že Sennheiser jen vyšel vstříc požadavkům zákazníků, kteří chtěli mít možnost zkrátit kabel nebo mají rádi volič hlasitosti po ruce  tyhle drobnosti přece jen cenu navyšují. V případě, že nejsem zcela hluchý a vy nepotřebujete ke svému přehrávači prodlužovací kabel, taštičku či klipsy na oblečení, koupí Sennheiserů CX 300 ušetříte. Ze stejného důvodu hodnotím sluchátka zcela shodně.

Sennheiser CX 300

Doporučená cena: 1 450 Kč

  • konstrukce uzavřená, intraaurální
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 18 21 000 Hz
  • citlivost 112 dB SPL (1 kHz, 1 Vrms)
  • zkreslení < 0,2 %
  • impedance 16 Ω
  • hmotnost 4 g
  • přívodní kabel celkem 1,4 m
  • konektor jack 3,5 mm, zahnutý

Sennheiser CX 400

Doporučená cena: 1 590 Kč

  • konstrukce uzavřená, intraaurální
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 17 21 000 Hz
  • citlivost 113 dB SPL (1 kHz, 1 Vrms)
  • zkreslení < 0,2 %
  • impedance 16 Ω
  • hmotnost 4 g
  • přívodní kabel 0,3 m + 1 m prodlužovák
  • konektor jack 3,5 mm rovný, na prodlužovačce zahnutý

Sennheiser CX 500

Doporučená cena: 1 990 Kč

  • konstrukce uzavřená, intraaurální
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 17 22 000 Hz
  • citlivost 113 dB SPL (1 kHz, 1 Vrms)
  • zkreslení < 0,2 %
  • impedance 16 Ω
  • hmotnost 4 g
  • přívodní kabel 1,2 m
  • konektor jack 3,5 mm zahnutý

Zapůjčil

Panter s.r.o., Praha
Kontakt: 241 040 940, www.panter-praha.cz
Záruka: 2 roky

 

AVmania hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
komfortHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud