14
Fotogalerie

Sony SRS-XB3 a XB2: voděodolné BT repro s překvapivým zvukem

Bluetooth reproduktory se dostaly do vývojového stádia, kdy zvládnou i výkonnější reprodukci nejen v interiéru.

Sony představilo počátkem roku novou řadu bezdrátových bluetooth reproduktorů, které se ve srovnání se staršími kousky liší především voděodolnou úpravou a také technologií Extra Bass, která má za úkol přidat do zvukového spektra více nízkých kmitočtů.

A nutno říci, že se Sony nové reproduktory povedly. Hned na první pohled zaujme upravený design, který již nedodržuj pravoúhlou pravidelnost. Z profilu mají reproduktory více či méně (podle typu) klínovitý tvar, což napomáhá především lepšímu šíření zvuku.

P4060117.jpgP4060120.jpg

U původní modelové řady SRS totiž mířily měniče z reproduktoru dopředu a vzhledem k jejich směrovosti bylo potřeba umístit je do zvýšené polohy, pro dobrý poslech. Nová řada je díky klínovitému profilu co do umístění univerzálnější, takže i při položení na stůl bude zvuk vyzařován na vás.

P4060118.jpgP4060119.jpg

Větší model XB3 má ploché a zkosené boky takže je možné jej postavit na výšku, kdy vypadá jako větší satelit počítačových reproduktorů. Menší model XB2 se již nedrží pravých úhlů a rovných ploch vůbec a celé tělo reproduktoru je zakulacené – položit jej tudíž můžete pouze horizontálně, čemuž napomáhají i poměrně tlusté gumové nožky.

Rozdíl 12 hodin

Oba dva reproduktory jsou osazeny trojicí měničů směřujících dopředu a pasivními zářiči (XB3 má 2 ks, XB2 má 1 ks), které směřují dozadu. Na těle je ještě ukryt všesměrový mikrofon a sedm pogumovaných tlačítek pro zapnutí/vypnutí, hlasitost, párování, příjem telefonního hovoru, aktivaci Extra Bass a možnost  nastavení stereomódu.

P4060121.jpgP4060129.jpg

Vzhledem k různé velikosti není rozdíl pouze v osazení pasivními zářiči, ale také v použité vestavěné baterii, ta by měla zvládnout živit model XB2 po dobu 12 hodin a model XB3 pak po dobu 24 hodin. Z praxe nutno říct, že větší XB3 opravdu vydrží bez problémů hrát velmi dlouho. Navíc je možné jej využít jako powerbanku, jelikož má v zadní části skrytý USB konektor.

P4060122.jpgP4060130.jpg

Mimo ovládacích tlačítek tedy najdete na reproduktorech ještě linkový vstup jack 3,5 mm a zapuštěné tlačítko reset. U modelu XB2 pak microUSB rozhraní pro nabíjení a u XB3 je již zmíněné USB rozhraní a zásuvka pro napájecí adaptér.

P4060128.jpgP4060137.jpg

Spárování s mobilním zařízením anebo s počítačem je velmi rychlé a snadné, navíc můžete využít technologie NFC, kterou jsou oba reproduktory vybaveny. Hlavním rozdílem je tedy výdrž baterie, možnost napájení mobilu/tabletu a počet pasivních zářičů. Do ceny se tyto rozdíly promítají částkou cca 1300 Kč, o kterou je model XB3 dražší.

Když chcete hutný bas

Mimo nového tvaru, který napomáhá lepšímu šíření zvuku v prostoru, přidalo Sony také novou funkci Extra Bass, která má zajistit větší množství nízkých kmitočtů. Poslech bez aktivované funkce je možný pouze u model XB3, nižší XB2 s vypnutým zvýrazněním basů zní velmi ploše a až příliš středově. U XB3 záleží na typu reprodukované hudby, ale i bez zapnutého zvýraznění basů může reproduktor směle konkurovat některým levnějším zařízením.

P4060124.jpgP4060133.jpg

Poměrně zajímavý je náběh hutnějšího zvuku, jakmile totiž Extra Bass zapnete, rapidně na několik sekund poklesne hlasitost a reproduktor analyzuje zvukové složení skladby, aby jí mohl přizpůsobit ekvalizační profil a vybudit nízké kmitočty. To stejné se stane v okamžiku, kdy funkci vypnete.

Celkově je reprodukce u modelu XB3 na mnohem vyšší úrovni a i pokud by byly reproduktory po funkční stránce shodné, rozhodně se vyplatí si za lepší zvuk oněch cca 1300 Kč připlatit. XB2 výrazně ztrácí v objemu a prostoru. Navíc jednotlivá pásma se slévají již při nízké hlasitosti a celkový projev je spíše středový – vhodný pro reprodukci mluveného slova.

P4060135.jpg

Oproti tomu XB3 má opravdu výrazný bas, který na sebe však netáhne příliš pozornosti a celé spektrum zvuku vhodně doplňuje. Při vyšší hlasitosti se však i u něj začínají slévat jednotlivá pásma a zvuk je pak zastřený bez detailů – zkrátka taková hlučná koule procházející prostorem.

Na druhou stranu nutno uznat, že přibližně při poloviční hlasitosti „uhraje“ XB3 bez problémů i větší místnost o cca 35–40 metrech čtverečních. Množství basů a celkový projev je také ovlivněn tím, na jakém povrchu či kus nábytku reproduktor stojí. U modelu XB3 to platí méně, zato u XB2 je výsledný zvuk výrazně jiný, pokud jej umístíte na kus nábytku, který pak slouží jako velká ozvučnice – v takovém případě je ale nutné otočit reproduktor vzhůru nohama, aby se dotýkal podložky – gumové nožky totiž velmi dobře tlumí přenos vibrací u nízkých kmitočtů.

P4060132.jpg

Sony SRS-XB2

  • frekvenční rozsah: 20 Hz až 20 000 Hz
  • měniče: 2× 42 mm + 1× pasivní zářič
  • konektivita: Bluetooth 3.0
  • kompatibilní profily: A2DP, AVRCP, HFP, HSP
  • podporované kodeky: SBC, AAC, LDAC
  • rozhraní: NFC, micro USB (pro nabíjení), jack 3,5 mm
  • výdrž baterie: 12 hodin přehrávání hudby
  • rozměry: 191 × 62 × 65 mm
  • hmotnost: 0,48 kg
  • cena: od 2699 Kč

Sony SRS-XB3

  • frekvenční rozsah: 20 Hz až 20 000 Hz
  • měniče: 2× 48 mm + 2× pasivní zářič
  • konektivita: Bluetooth 3.0
  • kompatibilní profily: A2DP, AVRCP, HFP, HSP
  • podporované kodeky: SBC, AAC, LDAC
  • rozhraní: NFC, USB (pouze jako zdroj pro nabíjení), jack 3,5 mm, napájecí konektor
  • výdrž baterie: 24 hodin přehrávání hudby
  • rozměry: 211 × 80 × 83 mm
  • hmotnost: 0,93 kg
  • cena: od 3899 Kč

Určitě si přečtěte

Články odjinud