11
Fotogalerie

Grado iGrado a Koss portaPro: test

První díl velkého testu přenosných sluchátek se nese ve stylu dvou amerických výrobců audio techniky.

Ve velkém srovnávacím testu se utkají přenosná sluchátka dobře známých sluchátkových producentů. Firmu AKG zastupují K27i a K412P, Sennheiser PX100 a PX200, Koss vsadila do hry portaPro a sportapro, Grado model iGrado. Celkem tedy 7 sluchátek v cenové kategorii do dvou tisíc, z nichž tři jsou uzavřené, tři otevřené a jedny polouzavřené (polootevřené) konstrukce. Nejprve budou představena v sérii samostatných článků, a na závěr se můžete těšit na vzájemné srovnání všech testovaných sluchátek.

Na čem se testovalo

zdroj zvuku CD/SACD přehrávač Denon DCD-1500AE, CD přehrávač Onkyo DX7333, iAudio Cowon D2

propojovací kabely RCA signálové RG - 62, A.E.C. Connectors RP-208

zesilovací zařízení Vincent KHV-1 hybridní konstrukce

sluchátka AKG K27i, AKG K412P, Sennheiser PX100, Sennheiser PX200, Koss portaPro, Koss sportapro, Grado iGrado, Sennheiser HD600 (kontrolní příposlech)

Jak budeme hodnotit

Valná většina dostupných recenzí je subjektivní povahy, jistou míru objektivnosti lze však dosáhnout, pokud uměle nastavíme hodnotící kritéria. K tomu navíc přidáme názory více lidí, což ještě k lepší vypovídající hodnotě napomůže. Zvolil jsem tři klíčové momenty, které ovlivní závěrečný výsledek. Prvním a zároveň nejdůležitějším je zvuková kvalita, druhým pohodlí při nošení a třetím momentem preciznost provedení. V závěrečném dílu se tedy na základě přehledného bodového ohodnocení a krátkého vytýčení kladů a záporů dozvíte vítěze i poražené. Všechna sluchátka byla před kritickým poslechem pečlivě rozehrána. Nyní již nic nebrání představení prvních dvou modelů.

vsechny.jpg

Stará známá portaPro

Koss portaPro, přenosná skládací supraaurální dynamická sluchátka otevřeného typu, jsou vyrobena převážně z černého tvrzeného plastu. Může se zdát poměrně křehký, ale ve skutečnosti vyniká poměrně velkou pevností. Výlisky by však mohly být provedeny s mnohem větší pečlivostí, z vnitřní strany na mě působí velmi lacině. Nastavitelný hlavový most se skládá ze dvou na sobě položených ocelových pásků, které jsou upevněny v tzv. comfortZone.

1.jpg 2.jpg 

Na tuto zónu jsou pomocí kloubu napojeny plastové výlisky z vnější strany ozdobené leštěným hliníkem, které nesou molitanem kryté světle modré mušle. Označení naleznete jak na levé (L), tak i na pravé straně (R). Levou stranu je možné identifikovat také pomocí malého tajemného šroubku, díky kterému můžete z portaPro vytvořit headset, slouží pro připojení mikrofonu. Kabel, zakončen 3,5mm jack konektorem, měří 1,2 m a má slušný průměr.

 3.jpg

PortaPro, jak již název napovídá (porta - portable), jsou přenosná sluchátka a jako taková by měla být dobře skladná. S tímto si výrobce poradil nadmíru dobře, portaPro složéte do velmi malých rozměrů. Přeměna je jednoduchá a po chvilce cviku i rychlá, stačí malinko zvětšit hlavový most, pak jen sluchátka "zlomit" v kloubu a zaaretovat pomocí háčku o očka nacházejících se na koncích ocelových pásků u comfortZone. V tomto stavu uschováte bez větších problému i do kapsy bundy.

Za všechno může ComfortZone

Po stránce pohodlí není téměř co vytknout. Zvyknete-li si na proces, kterým sluchátka správně umístíte, odvděčí se portaPro měkkým pobytem. Jakým způsobem vlastně na hlavě drží? Hlavní podíl na tom má hlavový most a tzv. ComfortZone. Tato "komfortní zóna" má za úkol pomáhat mostu sluchátka držet ve správné pozici na hlavě, svými molitany totiž tlačí na spánkovou kost a výrazně usnadňuje dosáhnout stabilní polohy. ComfortZone umožňuje nastavit tři míry přítlaku, takže nemusíte mít obavy, že by byl na vaši hlavu přítlak nedostatečný nebo naopak příliš velký. Molitanové náušníky netlačí a to ani po delší době poslechu, stejně tak jsou pohodlná opěrná místa ve spánkové oblasti.

 6.jpg4.jpg

V běžném provozu se nikdy nestalo, že by si počínala nejistě, či dokonce spadla. Posez je opravdu jistý a to i při větších pohybech hlavou. V náročnějších podmínkách konkrétně za běhu se stabilita mírně ztrácela, k úplnému sesunutí hlavy nedošlo, ale bylo nutné občas správné poloze napomoci. Prudké kývání hlavou nahoru a dolu způsobilo téměř po každé ztrátu kontaktu se spánkovou kostí a poté i s ušima.

Zvukové představení

Zvuk je s ohledem na velikost měničů překvapivě detailní a dynamický. Sluchátka hrají s jakousi lehkostí, projev není výrazně zkreslený a to ani ve vyšších hlasitostech. Frekvenční pásmo na mě působí velice nevyrovnaně. Výšky jsou detailní, neagresivní, občas však do určité míry zanikají v pověstné záplavě basové mohutnosti. V oblasti středů si vedou sluchátka přesvědčivě, slova zpěváka ale nejsou vždy zcela srozumitelná. Předozadní prostor je velmi úzký, reprodukci vnímám spíše ze stran než před sebou.

Nová neznámá Grado iGrado

Grado iGrado jsou přenosná dynamická supraaurální otevřená sluchátka s týlním mostem. Hlavním výrobním materiálem je plast. Nedokonalé výlisky a viditelné stopy po slícování jednotlivých částí nebudí příliš důvěry a v porovnání s ostatními produkty malé americké firmy Grado mě doslova zklamalo. Týlní most, vyroben z relativně pružného plastu, bezpečně drží pravou i levou mušli pohromadě a napomáhá správnému držení na hlavě. Vnější strany mušlí narušují plastovou konstrukci, výrobce je osadil perforovaným plíškem, což alespoň trochu kompenzuje dojem laciného produktu. Ani na jedné z mušlí nenaleznete písemné označení, není to ale nutností, neboť vzhledem ke konstrukci není možné sluchátka nasadit obráceně. Metr a deset centimetrů dlouhý přívodní kabel zakončený 3,5mm rovným jackem vchází k oběma měničům jednotlivě a působí na mě poněkud chatrněji než u kolegy.

gr1.jpg gr2.jpg

Za nedostatek považuji nemožnost složení, rozměry sluchátek nejsou zrovna zanedbatelné. Mušle mají o poznání větší průměr než u portaPro a skladnost tím pádem podstatně horší. Stále se však jedná o relativně malý a dobře přenosný model.

Pohodlí především

Systém držení na hlavě poskytuje velice slušný komfort, stejně tak ale zajišťuje bezpečné držení na uších posluchače. Zasloužila se o to především konstrukce týlního, který plynule navazuje na mušle. Jak se sluchátka nasazují? Stačí mírně roztáhnout levou a pravou část od sebe a poté nasadit podobně jako byste nasazovali brýle ale opačným směrem. Zahnutá část se v horní části ucha doslova zahákne, molitanové náušníky se opřou o boltec a iGrado jsou připravena k činnosti. Jednoduché, rychlé, ale zároveň i funkční.

gr3.jpg gr5.jpg


Ani po delší době nošení jsem nepociťoval žádné nepříjemné pocity. Na můj vkus poskytují sluchátka možná až moc velký přítlak, z druhé strany je nutno vyzdvihnout velkou jistotu posezu. Při běžné chůzi ani běhu nebyl zaznamenán žádný exces v podobě posunutí, sesunutí či úplné ztráty kontaktu s hlavou. Mile mne překvapilo, že popisovaný model neztrácel kontrolu ani při prudkém kývání sem a tam - pro „rytmické přikyvovače“ ideální.

Představení zvuku

Reprodukce je detailní a bez výrazného zkreslení, tedy velice blízká tomu, co předvádí kolega z dílny firmy Koss. Několik odlišností lze přece jen najít. Jednak menší záplava basů, které tolik nepotlačují ostatní frekvenční pásma, ale vkusně doplňují. Dále pak menší rozlišení jednotlivých detailů, které působí méně přesvědčivě, jakoby byly reprodukovány ve vedlejší místnosti. Podobný charakter má i celkový přednes, zdá se mi mírně „zahuhlaný“. Grado iGrado se mohou pochlubit precizním výškovém a středovém pásmu. Hlas zpěváka dobře čitelný, výraznější než u konkurenta. Předozadní prostor o něco širší, stále však zvuk nepochází zepředu.

gr4.jpg

V příští části srovnávacícho seriálu představím další dva modely, nechte se překvapit, které to budou.

Zapůjčil

Všechny modely zapůjčila velice vstřícným způsobem firma GOTHIC Rokycanova 40, 615 00 Brno, tel. 548 53 10 49, http://headphones.cz/

Koss portaPro

Doporučená cena: 1790 Kč

  • konstrukce otevřená, supraaurální
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 15 - 25.000 Hz
  • citlivost 101 dB SPL (1 mW)
  • impedance 60 Ohmů
  • zkreslení < 0,2 %
  • hmotnost 80 g
  • přívodní kabel 1,2 m
  • konektor jack 3,5 mm

Grado iGrado

Doporučená cena: 1990 Kč

  • konstrukce otevřená, supraaurální
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 20 - 20.000 Hz
  • citlivost 100 dB/mW
  • impedance 32 Ohmů
  • přívodní kabel 1,1 m
  • konektor jack 3,5 mm

Určitě si přečtěte

Články odjinud