19
Fotogalerie

Sony CMT-HX3: test mikrosystému

Černostříbrná barevná kombinace doplněná praktickými vstupy dokáže zaujmout. Zaujme však i zvukem?

Doba jednoduchých mikrosystémů je již pomalu ze námi a s přístrojem, na kterém byste si mohli poslechnout některé lahůdky archivované na audiokazetách se prakticky nesetkáte. Základním médiem je v současné době kompaktní disk, nejlépe doplněný možností přehrávat MP3 soubory jak z CD, tak i z jiných nosičů. A právě na tuto univerzálnost vsadilo Sony se svojí novinkou z řad designových mikrosystémů. Seznamte se s mikrověží Sony CMT-HX3.

11.jpg

Mikrosystém CMT-HX3 je horkou novinkou v nabídce Sony, spolu s ním byl uveden na trh ještě vyspělejší sourozenec CMT-HX5BT. Rozdílů mezi oběma systémy není mnoho – odlišné reproduktory s vyšším výkonem, rozhraní Bluetooth a vyšší cena. Po technické a především po vzhledové stránce jsou však prakticky shodné.

Když je dřevo stříbrné

Vzhledově patří HX3 k těm lepším, na první pohled by se mohlo zdát, že je systém složen ze dvou samostatných kusů, které stojí na sobě. Opak je ale pravdou, systém je jen rozdělen na dvě samostatné části spojené k sobě, hmotnost celé jednotky je přibližně 2,6 kg. V horní polovině je uložen tuner spolu s ovládacími prvky a zesilovačem, ve spodní části je uložena CD mechanika a konektory pro připojení externích zařízení.

02.jpg

Čelo centrální jednotky je vyvedeno v černém leštěném plastu, zbylá část pak ve stříbrném hliníku. Reproduktory se drží designu systému, jejich přední část je také z černého leštěného plastu, zbývající část je lakována stříbrnou barvou. Po výrobu bylo použito dřevotřísky poměrně malé tloušťky – hmotnost reproduktorů je přibližně 2,2 kg.

Výrobce osadil reproduktory dvěma měniči, jeden basový a jeden výškový. V zadní části bedýnek najdete basreflexový otvor. Standardně jsou reproduktory kryty ochrannou mřížkou, kterou je samozřejmě možné sejmout a kochat se symetrií měničů. Horní výškový měnič je ovšem poměrně směrový, proto je vhodné umístit reproduktory v místnosti do výšky, v níž se budete nejčastěji pohybovat.

21.jpg 25.jpg

Kalota výškového měniče je chráněna kouskem plastového výlisku, takže nehrozí poškození ani při sejmuté ochranné mřížce, druhý reproduktor je bohužel nechráněný, takže pokud máte doma neposedné potomstvo, doporučuji ponechat nasazenou ochrannou mřížku.

23.jpg

Propojovací kabely jsou napevno připevněny k reproduktorům, na opačném konci pak najdete nestandardní umělohmotnou koncovku se zalisovanými konci kabelu. Případná výměna za kvalitnější kabeláž je tedy komplikovaná. Naopak velkou výhodou této konstrukce je jednoduché zapojení kabelů bez rizika poškození konektorů v systému či koncovek kabelu. Samotné kabely mají délku o něco větší než dva metry, s rozestavěním reproduktorů dále od centrální jednotky proto raději nepočítejte.

18.jpg 19.jpg

Síla v jednoduchosti

Vše úhledně zabalené do kovové krabice čistých tvarů s minimem (viditelných) ovládacích prvků, tak by se dal jednou větou popsat mikrosystém. Jak jsem již zmínil, mikrosystém HX3 je vybaven přehrávačem kompaktních disků, tunerem a možností připojení externích zařízení.

Přehrávač CD zvládne mimo klasických audiodisků také přehrávání disků s MP3 soubory. Problém mu nedělá ani listování v adresářové struktuře disku, či zobrazování ID3 tagů, jsou -li v souborech uloženy.

Pro příjem radiového signálu je v příslušenství jednoduchý „drát“ pro příjem FM signálu a malá oblouková anténa pro příjem AM signálu. Přijímač je dostatečně silný a bez problému naladíte široké spektrum stanic v dobré zvukové kvalitě. Samozřejmostí je i fukce RDS pro příjem textových informací. Do paměti přístroje je možné uložit až třicet předvoleb, a to pohodlně v průběhu automatického ladění.

14.jpg

Velice praktické je pak USB rozhraní, pro přehrávání hudby z externích datových úložišť. Podle specifikací výrobce jsou podporovány USB flash disky a přehrávače značky Sony. V praxi však není problém přehrávat hudbu z většiny zařízení, která podporují Mass Storage protokol. Pokud však váš mp3 přehrávač Mass Storage neumí, ještě není vše ztraceno.

V pravém spodním rohu totiž najdete dvě zdířky pro 3,5mm jack. Jednou z nich je sluchátkový výstup, druhou pak vstup audio in, do kterého můžete připojit prakticky libovolné externí zařízení.

16.jpg

Rozměrný displej v horní části na vás bude svítit modrou barvou, jeho čitelnost je díky velikosti písma dobrá i z větší vzdálenosti. Při přehrávání hudba můžete volit mezi zobrazením odehraného času (čas zbývající do konce skladby bohužel zobrazit neumí), názvem alba, jménem interpreta (je-li k dispozici) a hodinami. Pokud systém vypnete hlavním vypínačem, displej po chvíli zhasne, nemusíte se tedy obávat „modré lampičky“ zářící v pokoji. Stisknete-li však ve stand-by režimu na ovladači tlačítko display, zobrazí se na displeji na několik vteřin hodiny.

31.jpg
Zadní strana systému je vybavena více než spartánsky, kromě přívodního kabelu zde najdete jen konektory pro připojení reproduktorů a dvojici zásuvek pro FM a AM anténu. Horní část je pak perforovaná pro lepší větrání

Jistě jste si z přiložených fotografií všimli, že na přístroji nejsou žádná ovládací tlačítka vyjma hlasitosti, zasunutí/vysunutí šuplíku s kompaktním diskem a hlavního vypínače. Veškeré ovládací prvky soustředil výrobce na horní stranu do souvislé řady jedenácti nízkozdvihových tlačítek doplněných kolébkou. Prakticky stejná tlačítka jsou ještě jednou zopakována na dálkovém ovládání.

Jakkoliv je tento způsob ovládání efektní svým umístěním, z uživatelského hlediska již tak praktický není. Všechna tlačítka totiž mají stejný tvar a kromě natištěných popisků nejsou nijak rozlišena. Při běžném osvětlení pravděpodobně nebudete mít problém s jejich přečtením, za horších světelných podmínek je ovládání systému menší sázkou do loterie. Lepším a elegantnějším řešením by bylo podsvícení jednotlivých tlačítek, nebo alespoň jejich podložení prosvětlenou lištou.

06.jpg 33.jpg

Dálkové ovládání padne velmi dobře do ruky, stisk kláves je měkký, místy možná až příliš, občas je nutné stisknout tlačítko dvakrát či třikrát, abyste se dočkali kýžené odezvy systému. Na první pohled je uspořádání a popisky kláves srozumitelné. Osobně mi však ovládání (ať už na mikrosystému či dálkovým ovladačem) přišlo místy nelogické a především uživatelsky nepřívětivé. Matoucí je především dvojí funkce některých tlačítek v různém režimu přehrávání. Po kratším sžívání se na něj ale dá určitě zvyknout.

28.jpg

Hi-Fi

Ačkoliv najdete na čelní straně systému popisek Micro Hi-Fi Component System CMT-HX3 se zvukový projev zůstal přece jen za očekáváním. Svůj podíl na tom nesou především jednoduché a lehké reproduktory, jejichž zvukový rozsah je omezený. Po stránce výkonu patří systém k tomu lepšímu, projev je srozumitelný jak při nízké hlasitosti, tak i při větším vybuzení reprosoustav. Pokud však „osolíte“ reproduktory mocným bigbítem, počítejte s narůstajícím zkreslením především v oblasti středních tónů.

K dispozici je uživatelské nastavení basů a výšek, jako optimální se mi zdálo přidání basů o dva stupně a výšek o tři stupně. I přesto však zvuk mohl být přesvědčivější. Systém prošel zkouškou v podobě klasiky, rocku, hip-hopu, popu a taneční hudby. Ze zmíněných žánrů si nejlépe poradil s běžným popíkem a běžným vysíláním komerčních rádií. U ostatních žánrů nebyl projev dostatečně přesvědčivý – to je ale u mikrosystémů v této cenové relaci běžné.

27.jpg

Od sestavy samozřejmě nemůžete očekávat mohutné a přesné basy, ovšem jejich slévání také není to pravé ořechové. S výškami je to již lepší, střední a vyšší střední tóny jsou však zastřené a tak lokalizace nástrojů v prostoru nepatří k nejlepším.

Systém Sony CMT-HX3 je možné doporučit posluchačům, kteří hledají především bezproblémové a přehledné přehrávání MP3 souborů a připojení externích úložišť přes USB rozhraní. Pěkným designem se hodí do moderně a minimalisticky vybaveného prostoru, výkonem pak dokáže obsáhnout relativně velkou místnost. Pořizovací cena mikrosystému je oficiálně 6 990 Kč vč. DPH, v internetových obchodech jej však seženete již od necelých pěti tisíc.

Plusy:

  • design
  • podpora ID3 tagů
  • automatické ladění tuneru a RDS
  • USB vstup

Mínusy:

  • průměrná kvalita reprodukce
  • horší konektivita
  • nestandardní koncovky reprosoustav
  • ovádání bez podsvícených tlačítek

Sony CMT-HX3

Cena 6 990 Kč

  • výkon RMS: 2× 50 W
  • výstupy: 2× reprobedny, výstup na sluchátka 3,5mm jack
  • vstupy: koaxiální FM anténa, pérové svorky pro AM anténu, 3,5mm jack audio in, USB port
  • tuner: digitální, 87,5–108 MHz, 30 předvoleb
  • podporované formáty: audio CD, MP3, WMA, Atrac, AAC
  • rozměry: 285× 120 × 215 mm (přehrávač), 145 × 260 × 200 mm (reprobedna)
  • hmotnost: 2,6 Kg (přehrávač), 2,2 Kg (reprobedna)
  • příslušenství: dálkové ovládání, baterie, AM a FM anténa

Kontakt

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png6/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud