31
Fotogalerie

Sony KDL-46HX850: nakloněný a povedený LCD LED TV (test)

Technologie X-Reality PRO, Motionflow XR 800Hz, aktivní 3D, výborně nastavený obraz a především luxusní „nakloněný“ design, to je novinka od Sony.

Kapitoly článku:


Již delší dobu se mě lidé ptali, zda nepřijde na řadu test LCD od společnosti Sony. Zde tedy je. 46“ panel s EDGE LED, který umí lokální stmívání. Technologie X-Reality PRO, Motionflow XR 800Hz, aktivní 3D a mnohé další featury čekají na případného majitele.

Zamlouvá se vám TV od Sony? Jste ochotni plout na pomyslné vlně luxusního „nakloněného“ vzhledu?

DSC04264.jpg

Design, základní popis

Radostný pohled vyvolává poctivost zpracování testovaného výrobku. Pod celou šíří se nachází stojan pokryt stříbrným kovovým plátkem z hliníku,  přičemž obvod panelu je ukončen stejným materiálem; zde už tvoří jen jemnou ozdobnou linku zbroušenou dozadu. Sony přináší monolitické provedení, kdy sklo v odolném provedení Gorilla Glass (známe například z chytrých telefonů s dotykovým displejem) kryje celou plochu zobrazovací části a nedává tak prostor pro hmatatelnou linii obvodového rámečku. Tento je naznačen až ve chvíli zapnutí – samozřejmým konzervativním černým pruhem po obvodu.

DSC04269.jpg

Panel je vysoce lesklý, což s sebou nese klad v podobě jisté lehkosti a jiskrnosti zobrazení - negativem následně budou odlesky a teoretické otisky prstů. Ovládací prvky zřejmě využívat nebudete, jsou klasické – nedotykové – v pravé zadní části. Zvláštností celého designu, která překvapuje, byl náklon panelu. Výrobce udává 6° odklon horní části směrem od pozorovatele.

DSC04261.jpgDSC04259.jpg

Ještě k podstavci. Překvapením, které jsem zaznamenal, byl pozitivní ohlas nad jeho provedením, a to od starší generace. Zaslechl jsem názor, že klasický „nožičkový“ typ nevypadá vhodně, líbivě, dostatečně odolně, pevně. Toto provedení se líbilo. I já musím ocenit jistotu posazení, kterou celá konstrukce působí, zvláště ve srovnání s některými tenkými, designovými, ale málo stabilními stojany. V kombinaci s odolným sklem se dá televizor ozačit pojmem "dětem-odolný".

Konektorová výbava

V levém prostranství (čelní pohled) najdete dobře posazené (kabely nebudou vyčnívat mimo panel) 2 HDMI konektory z boku a dva zespodu. Z těchto jeden byl vybaven zpětným audio kanálem (ARC). Následují 2 USB porty (jeden s přívlastkem REC pro připojení pevného disku), počítačový vstup (D-Sub) + vstup audia (stereo mini), analogový vstup audia (1x bok, 1x spodní část), výstup na sluchátka se samostatnou regulací hlasitosti, šachta pro modul CI.

 DSC04251.jpg DSC04255.jpg DSC04257.jpg

Stále dosti využívaný SCART v jeho plnohodnotné podobě čekejte na „zádech“. Kousek vedle vidno RF anténní vstup, vstup kompozitního/komponentního videa (hybridní) a výstup pro audio systém dodávaného speciálního stojanu Sony.

Celkový výčet doplňují vstupy ethernetu (síť), optický digitální výstup a servisní vstup. „F“ konektor budete hledat marně. Satelitní tuner zkoumaný model nemá. Stejně tak mu chybí tunerová součást pro příjem DVB-T2 vysílání, které se snad časem objeví i v našich končinách (nejen v testovacím režimu).

Dálkový ovladač

Ovladač černé barvy s různobarevně a tvarově odlišenými tlačítky, ve stylu Sony, nekoresponduje s vizuální krásou televizoru. Je oproti němu příliš „obyčejný“. Škoda, že alespoň není podsvícen. Ovládání televizoru však zvládá velmi dobře. Stisk tlačítek byl jistý. Rozložení nepostrádá logiku a umožňuje postupné vylepšení orientace s následným, alespoň částečným, ovládáním po slepu.

DSC04270.jpg

Výborný je jeho vyzařovací úhel – není tedy nutno mířit přímo na přístroj. Kdo očekává přidanou hodnotu v podobě touchpadu nebo klávesnicové části – bude zklamán.

Menu a nastavení

Původní zaskočení ze složitějšího menu se postupně částečně vytratí. Seřazení nabídky není zcela jednoznačné a do „kůže“ přecházející. Obdobu zdejšího menu najdou příznivci u herních konzolí stejné značky. Při pohybu v menu nečekejte zbytečné prostoje – vše funguje svižně.

Menu.JPG

Pro fandy a fajnšmekry bude znít následovné pozitivně - nastavit lze opravdu mnoho. Ano, část majitelů přístroji vytkne chybějící rozsáhlejší možnosti nastavení barev. Zbytek bude nadlimitní i pro náročného - vyjmenovávat veškeré prvky by znamenalo navýšit rozsah článku významně nad úroveň rozumného rozsahu.

Zvláštností jsou uživatelské profily, základním prvek nese název „Volba scény“. Zde zvolíte základní charakteristiku pro obraz, někdy ale také pro zvuk. Přístroj vyhodnotí nastavení a zvolí nejlepší možnou variantu nastavení. Následovat mohou korekce obrazu v části „Režim obrazu“.

Jak naznačuji, tento se dynamicky mění s „Volbou scény“. Pokaždé nabídne jiné varianty nastavení, jiné hodnoty, možnosti. Celkový počet variant režimu obrazu nese číslo 14 (Živé barvy / Standardní hra / Originální hra / Grafika / Sport / Animace / Standardní / Vlastní / Živé foto / Standardní foto / Originální foto / Vlastní foto / Kino1 / Kino2). Volba scény obsahuje sedm položek (Fotografie / Hudba / Kino / Hra / Grafika / Sport / Animace).

Scena.JPG

Méně technicky zkušená obsluha nemusí mít strach z automatických nastavení. Sony dodává pokročilé technologie, které byly schopny řešit scény s disciplinovaností, bez chuti přehánět, předvádět a vnucovat se. Obraz jakoby stále zachovával nejvyšší možnou variantu jakosti. Pro šťoury - tím vůbec nechci říci, že automatika udělá vše a uživatelská variace nastavení postrádá smysl. Při pocitu bezradnosti navštivte iManual. Buď přímo v útrobách výrobku, nebo na webu výrobce.

iManual.JPG

Podobné věcičky se dějí v korekcích zvuku. Taktéž do nich zasahuje „Scéna“. Režim zvuku kočírujete ve třech nabízených uživatelských profilech - Dynamický / Standardní / Čistý hlas. Prostoru chtivý jedinec sáhne po rozšířeních, které střídavě při změnách nalézáme. Čtyři hodnoty prostorového efektu nesou označení - Kino / Sport / Hudba / Hra a jasně určují svoji příslušnost ke „Scéně“. Samostatně přidáváme S-Force Front Surround 3D.

Option.JPG INFO.JPG

Dalšími položkami jsou ty, které nabízejí nastavení 3D obrazu, funkce „ekologie“. TV může například řídit jas a kontrast dle čidla, nebo přání uživatele. Pokročilý bude zkoumat barevnou matrici pro každý vstup, nebo varianty dynamického rozsahu HDMI.

Zajímavostí, která se objevovala již dříve – za časů CRT – bude pro některé PIP a P&P. Obraz v obraze, respektive obraz vedle obrazu. Ten i s možností měnit jejich vzájemný velikostní poměr.

PaP.JPG  PiP.JPG

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud