18
Fotogalerie

Pioneer HTP-GS1: test domácího kina

Majitelům Xboxu 360 nabízí Pioneer doplněk – systém prostorového ozvučení. Svojí variabilitou však zaujme i ty ostatní.

Prostorový zvuk dodává filmům atmosféru, kterou samotný obraz nemůže zprostředkovat. Hudba i efekty vás vtáhnou do děje, a když jednou zkusíte prostorový zvuk, již nebudete chtít jinak. To samé však platí i pro hry, u kterých musí atmosféra a zážitek přetrvávat mnohem déle než obvyklých 90 až 150 minut filmů.

Herní trh se nyní lehce polarizoval na hráče s počítačem a na konzolisty, u kterých si kouzlo prostorového zvuku nejvíce užijete u tzv. „netx-gen“ konzole jako je Playstation 3 nebo Xbox 360. Ty sice nejčastěji najdete v obýváku poblíž AV příjímače nebo DVD přehrávače, ale co když nemáte audio soustavu s digitálním dekodérem nutným pro prostorový zvuk z obou těchto mašinek?

Navíc pokud se nemůžete rozhodnout, zdali si k počítači či DVD přehrávači koupit domácí kino 2.1 nebo 5.1 Pioneer poskytuje zajímavé řešení. Sestavu HTP-GS1, kterou lze provozovat se všemi reproduktory vepředu (3.1) nebo jako plnohodnotné domácí kino 5.1.

celek1.jpgcelka3.jpg

Kamarádí s Xbox 360

Pioneer jistě znáte, ale jejich reproduktory pod kódovým značením HTP-GS1 zřejmě ne. Tato mírně řečeno netypická sada reproduktorů se orientuje hlavně na uživatele Xbox 360 a pro tento účel má i přizpůsobený vzhled, který ladí s obvyklou barvou a vzhledem této konzole. Nebudeme teď hodnotit, zdali je Xbox vlastně hezký nebo ne, ale tyto reproduktory se k němu prostě hodí. Přizpůsobení není ale pouze designové, ale i funkční.

dálka.jpg
Dálkovým ovladačem můžete přímo ovládat Xbox 360 - samozřejmě hlavně funkce pro přehrávání multimédií

Dva páry téměř identických satelitů, široký centr, subwoofer a efektní informační displej sloužící zároveň jako přijímač pokynů dálkového ovládání - klasická sestava. V příslušenství najdete také anténu integrovaného AM/FM rádia a také kalibrační mikrofon systému MCACC (Multi-Channel Acoustic Calibration System). Hezkým doplňkem je i optický kabel pro digitální propojení s Xbox 360, což je jediná cesta, jak z této konzole dostat prostorový zvuk.

Zahrají i jen zepředu

Instalace všech součástí z dvojice krabic není nic složitého. Kabely pro reproduktory mají barevně odlišené koncovky a také dostatečnou délku (pro zadní satelity jsou samozřejmě delší). Na subwoofer ještě musíte nalepit útlé pěnové nožičky, které jsou spíše ochrana proti poškrábání podlahy nežli odrušením rezonancí. Největším oříškem instalace bude zřejmě nalezení místa pro objemný a hluboký subwoofer, který slouží zároveň jako zesilovač pro všechny kanály a místo připojení všech vstupů.

bed3.jpgbedny.jpg
Všechny plastové reproduktory mají jednoduché pérové reprosvorky

Specialitkou výbavy je možnost používat reproduktory bez zadních satelitů. Tedy přesněji bez nutnosti je natahovat za vás. Jednoduše je postavíte na přední satelity, do kterých přesně zapadnout a následně je dle naznačených značek pootočíte do stran. V tomto zapojení využijete jeden z režimů zvuku připravených pro toto zapojení - Front Surround Music, Front Surround Movie. Pokud necháte satelity nasměrované stejně, lze nasadit režim Extra Power. Mírně zarážející však zůstává design satelitů - zadní jsou hezčí než přední, i když jsou většinou mimo dohled.

Zkušené ucho mikrofonu

Pioneer počítal s použitím v moderním prostředí a vybavil HTP-GS1 hned trojicí digitálních vstupů (2× optický, 1× cinch) vstupů a pouze jediným analogovým stereo vstupem. Specialitkou je možnost propojení s některými televizemi Pioneer, které pak můžete ovládat pomocí dálkového ovládání systému. Tato funkce bude spolu s AM/FM rádiem asi poměrně málo využívána.

konektory.jpgmikrofon.jpg
Kalibrační mikrofon se připojuje vzadu do subwooferu

Přítomnost digitálních vstupů pochopitelně signalizuje i dekodér prostorového zvuku. Ten podporuje obvyklé formáty - DTS, Dolby Digital, Dolby a Dolby Pro Logic II. Další digitální vstupy lze vhodně použít například pro rekordér s pevným diskem, HTCP nebo normální počítač. Běžná DVD si můžete klidně pustit přímo v Xbox-u.

Systém automatické kalibrace ladí nejen nastavení prostoru, ale i ekvalizér a při virtuálním prostorovém zvuku s přední instalací satelitů výrazně zlepšuje výsledný dojem ze zvuku. Proces trvá pouze pár minut a lze jej jednoduše vypnout nebo upravit pomocí dálkového ovladače - tlačítka pro tyto funkce najdete ve vysouvací části.

Prostorný zvuk

Zmíněný stavový displej s decentním modrým zobrazením informuje o aktuálně používaném režimu dekodéru a také používaném vstupu. Obsahuje i celkem jasnou indikační diodu, kterou lze naštěstí utlumit pomocí dálkového ovladače. Obsahuje také několik základních ovládacích tlačítek a vzhledem k funkci přijímače příkazů dálkového ovladače je vhodné jej umístit někde poblíž Xbox 360.

rj2.jpgdisplej1.jpg
Displej na řídící jednotce je přehledný a dobře čitelný

Při testování "polovičního" prostorového rozložení se zadními satelity vepředu se funkčnost virtuálních režimů ukázala být překvapivě dobrá, i když ne právě oslnivá. Prostor zvuku se rozšířil, ale identifikace směru, z kterého efekty a zvuky přicházely, končila po stranách, i když by měl znít zezadu. Víc jsme ale ani neočekávali, plný prostor se pouze při zvuku zepředu vykouzlit prostě nedá a technologie Pioneeru fungovala spíše lépe, než bývá zvykem. Plné rozestavení se satelity na obvyklých místech již bylo bez problémů. Kulky, ozvěny, efekty nebo výbuchy lítaly ze všech stran přesně jak se patří a naladění kalibrací navíc vhodně nastavilo utlumení zadních satelitů s ohledem na jejich umístění.

Zajímavý byl také rozdílný charakter zvuku při umístění všech čtyř reproduktorů vepředu (virtuální prostorový zvuk) a při plném rozestavení efektových reproduktorů kolem místa poslechu (dopředu i vzad). Pokud byly reproduktory jen vepředu, zněl zvuk ostřeji, ale jakmile byly dva reproduktorky vepředu a dva vzadu, zvuk působil vyrovnaněji a čistěji.

Občas si foukne

Zvuk subwooferu byl již mírně komplikovanější případ. Při testovaní náročných scén s hlubokými tóny (například začátek filmu Den nezávislosti) si sice celkem dobře poradil s nejhlubšími tóny, ale při postupném přechodu frekvencí se projevila tzv. zvuková díra. Subwoofer již nehrál a satelity tyto frekvence ještě plně nezvládly. Tento neduh si ale povšimnete zřejmě pouze u scén a filmů, kde přesně víte, jak mají znít, a budete chybějící tóny postrádat. K chybám patří i nehezký zvuk, který způsoboval tlak vzduchu proudícího přes bassreflex. Projevovat se však začne až u vysokých hlasitostí a táhlých hlubokých tónech, které se však neslučují s dobrými sousedskými vztahy nebo klidným sledováním filmů.

SW.jpgsw1.jpg

HTP-GS1 se snaží pracovat na zvuku chytře pomocí zmíněných režimů zvuku, kterými lze ledacos vylepšit, ale zázraky se nedějí. Rozšíření prostoru při poslechu hudby, nebo režim Advanced Music jsou sice na první poslech atraktivní, ale nemají nic společného s realitou - to však nemusí být tak úplně na škodu pokud zrovna nejste audiofil se sluchátky v ceně těchto reproduktorů. Praktický je i režim 5 stereo, který propočítá zvuk do všech kanálů a naplní místnost hudbou ze všech stran. Noční ptáci ocení i noční režimy s dynamickou kompresí.

Vtáhne vás do děje

Kvalita reprodukce filmových i herních scén je velmi dobrá, zvuk má dostatečnou dynamiku a přenese atmosféru tak jak má být. Nečekejte však žádné zázraky, hlavně při pohledu na cenovku si umíme představit i lepší výsledky reprosoustav s menším objemem funkcí, ale kvalitnějším zvukem. Udávaný RMS výkon 600 W samozřejmě neodpovídá štítkové spotřebě 50 W, výkon ale chybět nebude - postačí pro běžnou místnost a nevybočuje z obvyklého standardu této cenové kategorie produktů.

bed1.jpgbed2.jpg
Pokud nelze nikam umístit zadní efektové reproduktory stačí je dát na přední a vhodně natočit

Při poslechu testovacích hudebních nahrávek se projevil typický neduh systémů s malými, jednopásmovými satelity - pro náročnější posluchače a komplikovanější nahrávky se jednoduše nehodí. Hudba totiž postrádala jemné detaily napříč všemi frekvencemi hlavně u komplikovanějších pasáží, pro které jsou vhodnější vícepásmové stereo soustavy nebo kvalitní sluchátka. Řezavé výšky a prokreslené středy nezpraví ani integrovaný ekvalizér, který se může líbit méně náročným fanouškům r`n`b nebo popu. Zvuk samozřejmě není vysloveně špatný, ale ani nezaslouží pochvalu.

U této specialitky od Pioneeru si připlatíte za úzké propojení funkcionality s konzolí Xbox 360. Na oplátku získáte dobře vybavenou reprosoustavu s chytrými funkcemi a dobrým zvukem pro filmy i hry. Pár neduhů se sice najde, ale náruživý hráči je zřejmě prominou. Na trhu rovněž nenajdete moc konkurentů v kategorii „vše-v-jednom“ (digitální dekodér, zesilovač a reproduktory v tomto případě) - zde zaujala především možnost zvolit si, jak budete mít reproduktory umístěné, a také jednoduchost změny instalace, což je velmi praktické i při propojení s běžným DVD přehrávačem. Pokud vlastníte Xbox 360, a tudíž vám vyhovuje specifický design, je pro vás HTP-GS1 dobrou volbou.

Pioneer HTP-GS1

Cena 10 990 Kč

  • dekodéry DPL, DPL II, DD, DTS
  • režimy Advanced Movie a Music, Expanded,TV Surround, Sports, Game, Virtual Surround, 5-Channel Stereo
  • přední reproduktory kmitočtový rozsah 75–20 000 Hz, výkon 100 W, impedance 4 Ω
  • centrální reproduktor kmitočtový rozsah 75–20 000 Hz, výkon 100 W, impedance 4 Ω
  • zadní reproduktory kmitočtový rozsah 100–20 000 Hz, výkon 100 W, impedance 4 Ω
  • subwoofer kmitočtový rozsah 25–1 000 Hz, výkon 100 W, impedance 4 Ω
  • celkový výkon 600 W
  • tuner RDS dekodér FM/AM
  • vstup 1× AUX, 2× optický digitální, 1× koaxiální digitální
  • rozměry (v × š × h) reproduktory přední a zadní: 105 × 118 × 114 mm, reproduktor centrální: 270 × 90 × 100 mm, subwoofer: 200 × 375 × 445 mm
  • hmotnost reproduktory: 0,8 kg, subwoofer: 9 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, anténa FM/ AM, propojovací kabely

Zapůjčil

BaSys CS, Praha
telefon 234 706 700, www.basys.cz
záruka 24 měsíců

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud