11
Fotogalerie

Sony Bravia 32D3000: test LCD televizoru

Nejchytřejší malá televize. Tak by se dal charakterizovat 32" LCD televizor z řady D. Za chytrost se však platí.

Televize Sony Bravia 32D3000 právem patří mezi zcela výjimečné. Jde totiž zcela proti proudu doby, kdy ty nejlepší a nejchytřejší vlastnosti jsou vyhrazeny pouze největším úhlopříčkám. V segmentu 32 palců na podobně vybavenou televizi opravdu nenarazíte.

Soupiska vlastností tohoto modelu se čte jak seznam toho nejlepšího, co vám může Sony nabídnout: 100Hz MotionFlow s kompenzací pohybu a dopočítáváním filmových políček, 10bitový panel podsvícený trubicemi s rozšířeným barevným gamutem, čidlo okolního osvětlení, podpora režimu 1080p včetně 24p nebo vestavěný analogový, DVB-T a DVB-C tuner. No dobře, to DVB-C u nás „díky“ uzavřenosti UPC zatím nevyužijete. Pevný kontrast je udáván 1600:1, dynamický na 8000:1. A ke cti Sony musím také uvést důležitou vlastnost – většinu vychytávek a funkcí můžete vypnout, což zvykem nebývá moc často.

Tip: přečtete si článek Proč a kdy koupit televizor s režimem 24p

Televize vnějším provedením popravdě klame tělem. Nenápadné tělo s reproduktory na spodní straně decentně oddělenými lesklou linkou vůbec nenaznačují, že máte před sebou něco výjimečného. Pokud byste postavili tuto televizi vedle základního modelu 32S3000, na vnějším provedení rozdíl téměř neuvidíte. Stojan je tedy pevně spojen s tělem, na horní straně leží tlačítka pro snadné ovládání i bez dálkáče a na levém boku najdete AV vstupy včetně jednoho ze tří HDMI konektorů. Digitální tuner doplňuje CI slot, MPEG-4 natož v HD variantě v televizi nenajdete. Popravdě ale vzhledem k nedávno zveřejněnému plánu digitalizace u nás chybějící MPEG-4 tolik nebolí.

celo.jpg natoceno.jpg

Dálkové ovládání poskytuje vynikající ergonomii, důležitá tlačítka jsou snadno dostupná a svým tvarem příjemně padne do ruky. Nabídky na obrazovce jsou plně počeštěné, vybrané funkce jsou rychle dostupné ve zvláštní nabídce, která vás nasměruje do plné nabídky.

Obraz musí dozrát

Televizi jsme hned po vybalení netrpělivě připojili v testlabu, kde testujeme všechny televize a vrhli na ni naši standardní sadu testů. Prvním šok ale nebyl pozitivní. Obraz byl tmavý, jako by bylo něco s podsvícením, začali jsme ladit a upravovat a stále nebyli spokojeni. To že má být to nejlepší od Sony? Jak se později ukázalo, televize potřebuje skutečně delší čas na rozsvícení. Studený start se projeví nízkým podsvícením, po zhruba deseti minutách vám dojde, že už to vlastně tak špatné není. Tmavší počáteční obraz se projeví zejména se zapnutým čidlem okolního osvětlení, které ještě více stáhne podsvícení dolů.

Možností, jak nastavit obraz, najdete v nabídkách nepočítaně. Rozsahy nastavení ale nejsou nějak extrémní, to je ostatně vlastnost Sony. Ať tedy s televizí děláte co děláte, úplně obraz neustřelíte. Některá nastavení jsou tak jemná, že je nemá smysl nastavovat s jediným typem obrazu. Zvýraznění černé, silnější bílá, či jemné úpravy gama křivky vyžadují různé typy obrazu a můžete zjistit, že co nepřineslo změnu v jednom záběru, má větší vliv u jiného. Zejména na začátku tak budete ladit, upravovat a nastavovat podstatně více. Výsledkem ale bude špičkový obraz.

bok.jpgkonektory.jpg
Konektorů je dostaktek, nechybí ani optický výstupu zvuku pro připojení AV přijímače

Obraz, který je tato televize schopna vyprodukovat, je totiž opravdu vynikající. Živé jasné barvy, syté černé za všech světelných podmínek mne přesvědčovaly, že argumenty pro CRT obrazovky skutečně padly. Paradoxně – vzhledem k LCD technologii – jsem si nejvíc užíval sledování v noci, kdy naplno oceníte filmový režim. Černá barva je i v noci černá a podsvícení jí prosvítá jen minimálně. Zapnutou obrazovku s černou plochou ve tmě stále uvidíte, ale jak je na obrazovce širokoúhlý film, černé pruhy nahoře a dole přestanete vnímat.

Pro úplnost musím zmínit zvuk, který je zcela průměrný. Pro běžný poslech je zcela v pohodě, surround funkce jej mírně posune do prostoru, při požadavku na dunivé basy ale reproduktory jen cudně mlčí. Díky analogovému a digitálnímu optickému výstupu se ale vše dá zlepšit.

Overscan nebo 1:1 bez nastavení?

Připojení přes analogové SCART vstupy je vyrovnané s dobrou identifikací barevných přechodů. Pro DVD nebo HD přehrávače ale logicky zvolíte HDMI nebo komponentní signál. Test overscanu ukázal, že testovaná televize měla obraz nejen zvětšený o přibližně pět procent i na HDMI, ale dokonce byl posunutý o necelý centimetr mírně doleva. Úpravy v nabídce dovolují jen zvýšení, ne snížení overscanu, posun obrazu není v režimu 16:9 možný. Tajné servisní menu pak nabízí jen úpravy podání barev, geometrii jsem tam nenašel.

Signál z počítače je proti tomu v pořádku. Přes analogový D-Sub nebo přes HDMI můžete připojit obrazovku v rozlišení 1360 × 768 a jemně doladit nastavení obrazu, aby přesně pasoval do obrazovky. Pro připojení k počítači je to tedy výborné, na druhou stranu v počítačovém režimu nemáte k dispozici kompenzaci pohybu a pokročilé úpravy barevnosti včetně nastavení dynamického kontrastu. Proto si tedy budete muset zvolit mezi plným rozlišením bez vychytávek nebo mírným overscanem (uvidíte jen vršek dolního panelu) a plnými funkcemi.

DVB-T má přednost

Obraz z digitálního tuneru je o něco lepší než z analogu získávaného ze vzduchu. Filtry si poradí i s nekvalitním českým DVB-T a zobrazí ho bez výrazných artefaktů komprese a přitom bez rozmazání. Analog také na rozdíl od digitálu nerozpozná širokoúhlé vysílání. Stále ale u Sony platí, že analogový tuner je součástí základních nabídek televize a jeho nastavení běží v rozlišení panelu, tedy 1366 × 768, nastavení digitálního tuneru běží v nižším rozlišení televizního vysílání. Bohužel nemůžete kombinovat analogové a digitální stanice na jednotlivých číslech předvolby. Musíte proto přepínat mezi analogem a digitálem.

ovládání.jpg
Do menu se dostanete i přes tlačítka, jenž jsou umístěna na horní straně televizoru

Fanoušci sportu budou nadšení z MotionFlow, které snižuje rozmazání pohybem na LCD televizích. Kompenzace vhodně dopočítává obraz, který je tak plynulejší, není přitom důležité, kterým směrem se ten obraz pohybuje. Nejvíc je přínos vylepšení pochopitelně vidět na fotbalu nebo hokeji kdy se hrací plocha při vodorovných švencích kamerou zklidní a nerozmazává se. I titěrný puk je dobře viditelný na prokreslené textuře ledu, která nesklouzává k bílé jednolité ploše. Nevšimnete si takého nějakého rušivého doostřování po zastavení obrazu.

Problém nastane až při různých pohybech různými směry. Do úzkých tak tento systém dostal třeba záběr na jezdící schody na ČT24, kdy se dolní jedoucí pruh textu už nedokázal vyrovnat s dalšími dvěma protiběžnými šikmými pohyby na eskalátorech a zaškubal sebou.

Má tu smysl 24p?

Panel obrazovky nezobrazí plné HD rozlišení, ale dokáže ho přijmout. Popravdě u takto veliké úhlopříčky a při nekvalitě HD filmů, které v drtivé většině nejsou tak ostré a bez šumu aby si to zasloužilo 1080p, to nebolí. Díky podpoře 1080p do televize můžete poslat to nejlepší a zobrazit to tak, že při sledování ze dvou metrů rozdíl neuvidíte. To, že to není Full HD obrazovka, mi vadí jen kvůli připojování počítače, o to více ale oceňuji režim 24p. Díky němu se totiž Blu-ray a HD DVD filmy necukají a pohyby jsou plynulé. Plynulost je pro zážitek z filmu podstatně důležitější než zobrazení všech pixelů plného rozlišení. V nastavení si můžete také zapnout filmový režim s dopočítáváním mezisnímků pro ještě plynulejší pohyby.

dálka.jpg

Bravia 32D3000 je bezesporu špičkovou televizí, ale také s řádně vysokou cenou. Platit v přepočtu tisíc Kč za jeden palec úhlopříčky jsme si už opravdu odvykli. Například dříve testovaný Samsung LE32R86BD ukázal, že dobrý obraz získáte skoro za polovinu. 32D3000 si tak především vyberete, když prostorové uspořádání místnosti nedovoluje větší šířku televize (nejužší 37“ má těsně nad 90cm) a současně se nechcete v malé úhlopříčce omezovat jen základními funkcemi. Hlavními lákadly jsou výborné barvy, kompenzace pohybu a režim 24p. Vzhledem k vyšší ceně musím kritizovat zbytečně velký overscan (na testovaném kusu dokonce posunutý mimo střed), pomalejší rozjezd podsvícení a nerozpoznávání širokoúhlého vysílání v analogu.

Sony Bravia 32D3000

Cena: 34 000 Kč

  • úhlopříčka 81 cm (32“)
  • zobrazovací technologie LCD
  • rozlišení 1 366 × 768 bodů
  • pozorovací úhly 178°/178°
  • kontrastní poměr 8 000:1 (dynamický)
  • jas 450 cd/m²
  • obrazové formáty 16:9, 4:3, 14:9, zoom, smart
  • vylepšení obrazu 100Hz MotionFlow, 10bitový panel, rozšířená barevná škála, 1080p/24p, čidlo osvětlení
  • normy PAL/SECAM, DVB-T MPEG2
  • počet tunerů 1, DVB-T/DVB-C/analogový
  • teletext ano, 1 000 stran
  • česká nabídka ano
  • obraz v obrazeano (jen u PC vstupu)
  • obraz vedle obrazu ano
  • reproduktory 2× 10 W
  • vylepšení zvuku ekvalizér, S-Force Surround
  • konektory 3× HDMI 1.3 + ovládání přes HDMI, 2× SCART (2× RGB), komponentní video + stereo, VGA + stereo, sluchátka, optický výstup, stereo výstup
  • podstavec pevný
  • spotřeba 150 W/ 0,3 W
  • rozměry (v × š × h) 581 × 790 × 214 mm
  • hmotnost 17,5 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, návod, napájecí kabel

Zapůjčil

  • Sony, Praha
  • kontakt www.sony.cz
  • záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud