6
Fotogalerie

Plazmové televizory definitivně končí. Kdy to bude?

Podle agentury Reuters plánuje Panasonic ukončení výroby plazmových televizorů v březnu roku 2014. Oficiální informace to nepotvrzují. Jaká je skutečnost?

Dle agentury Reuters hlavní výrobce plazmových televizorů, japonská společnost Panasonic ukončí jejich výrobu, a to na konci března 2014. Je nutno však dodat, že to neoznámil Panasonic, ale zdroj, který má být obeznámen s dlouhodobým plánem výroby televizorů v Japonsku.

panasonic_amagasaki_plasma.jpg 
 

Aktuálně zástupce Panasonicu pouze potvrdil to, co již bylo řečeno před několika měsíci, v březnu tohoto roku, tj. že společnost hledá strategii a varianty pro svoji výrobu plazových televizorů a továrnu v Amagasaki, kde se plazmové panely vyrábí. Přeloženo do normální řeči: není žádné oficiální rozhodnutí Panasonicu ukončit výrobu plazem, ale je to jedna z variant, jak snížit finanční ztráty z výroby televizorů. A to neřeší jen Panasonic.

TV divize Panasonicu vykázala za poslední dva roky ztrátu 15 miliard USD, ale za poslední finanční rok skončila ve ztrátě 913 miliónů USD. Proto televizní divize prochází restrukturalizací, která má snížit náklady a vrátit TV výrobu do černých čísel. Dle DisplaySearch podíl prodejů plazmových televizorů v roce 2012 činil 6 %, pro srovnání – LCD mělo podíl 87 %.

plzamy.jpg
Plazmové televizory Panasonic

Obecně celá výroba televizorů v Japonsku prochází krizí. Sony, Panasonic a Sharp dohromady nemají ani 20 % celkového světového objemu prodaných televizorů a jsou ve ztrátě, zatím co jen samotný Samsung má 27,7 % trhu, LG pak 15 %. Tento vývoj je důsledkem několika posledních let, kdy korejští výrobci spustili masivní reklamu a nejen snižovali ceny, ale nechyběly zajímavé nové technologie a především Samsung se úspěšně zaměřil na design, ten zaujal běžného zákazníka.

P1012333.JPG
LED televizory Panasonic

Technologie plazmových televizorů, podobně jako LCD, v posledních letech prošla vývojem. Panasonic představil špičkové NeoPDP panely, prakticky každý rok všechny jeho vrcholné modely nabízí exceletní obraz, včetně aktuálního High-End modelu ZT60, představujíciho absolutní špičku v obrazové kvalitě.

PanaZT60.jpg 
Plazma Panasonic VT60

LCD ale s nástupem LED podsvícení zabodovala tenkými televizory, nižší spotřebou a především se „LED televizor“ stal navzdory nižší obrazové kvalitě synonymem „lepšího“ televizoru. U plazmy každý obrazový bod je zdrojem světla, což u LCD není. V praxi to znamená lepší obrazovou kvalitu, ale na rozdíl od LCD nelze obrazové body zmenšit pod určitou velikost. Proto jste například nemohli koupit menší, než 42“ Full HD plazmový televizor, zatím co u LCD lze vyrobit prakticky v jakékoliv úhlopříčce (už máme 5“ Full HD LCD displeje). Podobně s nástupem 4K rozlišení není možné vyrobit menší, než 84“ 4K plazmu, zatím co 4K LCD TV klidně může mít 39“. Tudíž přes svoji nespornou kvalitu i z důvodu nástupu 4K rozlišení je plazma již neperspektivní.

P1011944.JPG
Novinkou Panasonicu je 4K LCD televizor s LED podsvícením L65WT600

Zákazníci hledající nejlepší poměr cena/kvalita obrazu stále kupují plazmové televizory – svoji kvalitu plazma prokáže zejména při večerním sledování filmů. Ostatně před několika lety Samsung chtěl skončit s výrobou plazem, ale stále je dál vyrábí. Podobně i LG. Ani jedna korejská společnost jim v reklamách prostor nevěnovala vůbec, vždy ale jsou ochotni nabídnout zákazníkovi svoji plazmu.

Aktuálně koupíte 50“ HD Ready plazmu od 10 tisíc Kč, Full HD plazmu od 13 tisíc Kč. Ale plazmový televizor koupíte i za dvou, troj či čtyřnásobek této ceny. A vždy bude platit, že LCD ve stejné cenové relaci nedokáže držet krok, co se obrazové kvality a ostrosti týče. LCD ale u mnohého vítězí svojí univerzalitou, tenkostí, bezproblémovým obrazem i v jasně osvětlené místnosti i za slunečného dne. Zkrátka plazmu si nekoupí běžný zákazník, který si jde pro svůj nový tenký „40“ LED televizor“.

Budoucnost je ale jinde. Jak plazma, tak LCD jsou z hlediska právě přicházející OLED technologie již zastaralé. Velmi zjednodušeno: OLED technologie má s plazmou společné to, že každý obrazový bod je aktivním zdrojem světla (není potřeba podsvícení), a podobně jako u LCD může být bod libovolně malý, obrazovka může být pružná, není potřeba sklo. Zkrátka nástupce je už jasný - bude to OLED. Velké problémy ale podle neoficiálních informací mají výrobci s výtěžností výroby, kdy pouze 1 obrazovka z 10 je bez chyby. Proto je výroba velmi drahá.

Panasonic na posledním CESu představil svůj 56“ 4K OLED televizor vyrobený technologií tisku, přičemž tato technologie výroby OLED displejů má být levná a dostupná. Dodejme – až budou vyřešeny všechny technologické problémy. Ostatně OLED technologie je pro budoucnost klíčová i dle slov Panasonicu.

P1012332.JPG

Konečnou odpověď, jak to příští rok bude s výrobou plazmových televizorů, nepřinesou fámy, prohlášení a dohady, ale CES 2014. Veletrh spotřební elektroniky, který se koná každoročně v USA začátkem ledna v Las Vegas. Tam vždy výrobci představují nové modelové řady televizorů pro další rok. Tam se dozvíme, jestli Panasonic s plazmou ještě počítá, či zda bude ukončena definitivně její výroba. Otázkou také je, zda si Panasonic případně nenechá alespoň jednu, dvě špičkové řady pro zájemce o plazmu (osud drahých plazem Pioneer ale napovídá, že ne).

Pro koupěchtivého zájemce o kvalitní televizor ale zpráva o možném ukončení výroby plazem Panasonic má jeden význam. Z 99 % jsou plazmy aktuálně nejlevnější a nejdostupnější, technologicky už se nebudou dále vyvíjet. Zkrátka jsme asi u konce jedné éry. Tak proč toho nevyužit pro výhodný nákup?

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud