20
Fotogalerie

Sharp LC-32LE700E: test Full HD LCD televizoru

LCD televizor s LED posvícením a Full HD rozlišením nemusí být drahý. Opravdu ale nabídne velmi dobrý obraz?

Jestliže se někomu zdá, že Sharp s LED televizory zaspal, tak je na omylu. Letos s klasickým podsvícením končí a v nabídce postupně naleznete jen LCD televizory s LED podsvícením (pro které se nesprávně vžil marketingový pojem LED televizor). Jedním z prvních modelů s LED podsvícením, který byl oficiálně představen už v září minulého roku je typ LC-32LE700E. Za těch pár měsíců co již je na trhu, cena zajímavě klesla, podívejme se tedy na 32“ zástupce tohoto 100 Hz Full HD LED modelu v praxi.

Sharp LC-32LE700E lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Vzhled a konektory

Již několik let je standardem lesklý černý rám a ani letos se Sharp od tohoto trendu neodchyluje. Kvalitní lesklé plasty v kombinaci s leským modrým zabarvením dolní části působí velmi elegantně. Po zapnutí se ve středu rozsvítí modře podsvětlená šipka pod nápisem Sharp (dá se vypnout), na pravé straně pak dvě diody indikující provoz a automatické nastavení jasu. Velká škoda, že elegantní skleněný podstavec je pevný a televizor se nedá natočit. Navíc stejně jako na rámu, uvidíte i zde každé smítko prachu.

DSC07558.jpg DSC07554.jpg DSC07556.jpg

Honba za co nejlepším obrazem je vidět i na zvýšeném lesku LCD panelu, takže zatímco dříve byly panely matné, v tom letošním se okolí již přeci jen odráží. Pokud pod vlivem masivní reklamy jste dali rovnítko mezi LCD a tenounký 1 cm televizor, tak zde se vrátíte do reality. Vzhledem k tomu, že Sharp používá přímé zadní podsvícení, kdy LED diody jsou zde umístěny za LCD panelem (díky tomu je nulový problém s homogenitou podsvícení), tloušťka obrazovky činí téměř 5 cm, celkově pak 9 cm. Zde musím Sharp opravdu pochválit, že se nehnal za módní „tenkostí“ a raději dal přednost kvalitě.

DSC07561.jpg DSC07563.jpgDSC07568.jpg

Další velmi hezkou drobností je klasický mechanický vypínač na levé straně, kdy „cvaknete“ a televizor zcela odpojíte od sítě. Na pravé straně pak naleznete sedmero základních ovládacích prvků, o kousek dále jsou zapuštěny konektory: video (3x cinch), HDMI a USB, nechybí ani CI slot a sluchátkový výstup. Na zadní straně máte další tři HDMI konektory, 2x SCART, VGA vstup pro připojení PC, komponentní vstup. Digitální optický audiovýstup doplňuje analogový stereovýstup, tudíž pokud máte domácí kino, určitě si bez problému vyberete.

DSC07225.jpg DSC07232.jpg DSC07238.jpg
Zobrazení fotografií a MP3 souborů

USB konektor lze využít pro prohlížení fotografií a přehrávání hudby, po vložení USB flash disku automaticky zobrazí nabídku, výběr je snadný a přehledný, načítání dat je poměrně rychlé. Při prohlížení fotografií hudbu můžete pustit také. Filmy Sharp neumí.

DSC07573.jpg DSC07574.jpg

Dálkové ovládání má sice menší tlačítka, vše je ale rozumně a přehledně umístěno a popsáno, takže byste si měli zvyknout velmi rychle. Jak je moderní, tak dokonce zde naleznete samostatné tlačítko pro nastavení režimu úspory energie. Pod výklopným krytem se pak schovávají méně používaní tlačítka například pro řízení připojeného externího přehrávače.

Tuner a EPG

Televizor má vestavěný tuner pro pozemní i kabelovou digitální televizi (zvládne i HD kanály), tudíž při první instalaci se zeptá, který chcete ladit. Samotné naladění je poměrně rychlé, nicméně programy nejsou seřazeny dle českých zvyklostí, přepínání mezi programy je vcelku svižné. Oproti minulým rokům se Sharp opět zlepšil ve zpracování obrazu, takže i nekvalitní místní digitální vysílání poměrně dobře přepočítá na Full HD rozlišení, pokud je datový tok ale nízký a signál špatný, tak zde nepomůže ani svěcená voda. Celkově hodnotím zpracování digitálního obrazu jako dobré a přiznám se, že zde mne Sharp mile překvapil a potěšil, stále je ale určitě co zlepšovat.

Formátů nastavení obrazu nabídne televizor šest, přičemž příjemná je možnost předvolby, co se stane s obrazem 4:3 – zda se automaticky roztáhne, nebo zda jej ponecháte nezdeformovaný. Zobrazení 1:1 pro HDMI vstup samozřejmě nechybí.

Bohaté menu je velmi přehledné a vše hezky česky, písmo použil Sharp menší, ale dobře čitelné. Možností nastavení obrazu naleznete mnoho, pro laiky postačí základní nabídka, pokročilá nabídka je pak pro fanoušky domácího kina, kteří se chtějí „vyřádit“. Z pokročilejších funkcí stojí za zmínku „filmový režim“, kdy nastavujete dopočítávání mezisnímků pro větší plynulost obrazu – má tři úrovně. 100 Hz zpracování obrazu tak může přijít ke slovu a ukázat co v něm je. Při maximálním nastavení je obraz velmi plynulý a i pozadí je ostré, při vypnutí se ale ukazuje, že bez digitálního vylepšení obraz občas nestíhá a objevuje se pohybová neostrost. Toho si všimnou asi jen skalní filmoví fanoušci, kteří v režimu 24p u Blu-ray filmů vypnou dopočítávání mezisnímků.

Sedmidenní elektronický programový průvodce (EPG) by určitě mohl být přehlednější, opět je použito menší písmo. Není ale použit náhled programu v okně, stejně tak vidíte jen šestihodinový výčet pořadů z dvanácti programů, takže z celého názvu zůstane často jen několik písmen. Přehlednější dvouhodinové zobrazení chybí. Možnost uložit vybraný pořad do časovače pro automatické spuštění pro případné nahrání na externí rekordér naopak nechybí.

Obraz

V posledních letech je škoda, že nástup LED podsvícení poněkud zastírá důležitější technologický pokrok, který se děje právě u LCD panelu. Zde krásně majitel ale uvidí, že dlouholetá mravenčí práce nebyla marná. LED možná je dobrý marketingový nástroj, LCD panel ale dělá obraz. A zde již předem skládám poklonu Sharpu, protože při korektním nastavení je obraz výborný a téměř jsou potlačeny všechny neduhy LCD technologie. A to se týče televizoru v zaplatitelné cenové relaci, nikoliv u „technologické špičky“ za několik desítek tisíc!

Obvyklé líbivé obrazové režimy „standard“ a „dynamický“ mají typické neduhy, kdy zejména ten druhý působí přeostřeně, nezaboduje ani příliš jasnými a velmi studenými barvami. Díky tomu divák přichází o jednotlivé polotóny a odstíny barev. To je ale zcela typická vlastnost všech (!) televizorů, neboť na prodejnách tyto režimy vypadají paradoxně nejlépe.

standard.jpggamut movie.jpg 
Barevný prostor režimu "standard" a "kino"

Vše ale vynahrazuje režim „film“, který je velmi dobře nastaven a už v základním nastavení se večerní sledování filmu mění v obrazový zážitek. Pokud doladíte pár detailů (gama, teplota barev), tak dostanete téměř perfektní obraz a u jiných LCD problematické tmavé scény jsou dobře čitelné, černá bude téměř černá a přitom se v ní neztrácejí tmavě šedé detaily. Při zhasnutém světle se sice projeví nižší přirozený kontrast LCD a lehce našedlá černá, ale v osvětlené místnosti se tyto drobnosti ztratí.

Movie gama1.jpgmovie šedá.jpg 
Gama a šedá škála neupraveního režimu "kino"

Pro šťouraly – Sharp dokázal čitelně zobrazit rozsahy šedé od 3 do 253, což je na LCD opravdu výborný výsledek, neděje se tak za cenu posunu celé škály šedé, což dokládá měření. Stejně tak dopadla velmi dobře gama, která je 2,3 (po doladění dostanete ideálních 2,2). Černá má velmi dobrých 0,15 cd/m2 a to v jasné místnosti bez ztlumení podsvětlení. Barevný prostor již tak přesný není, stejně tak teplota je o trochu studenější, nicméně stále jsou velmi blízko tomu, jak to má být správně a jak to známe z kina. Zkrátka a dobře – i u Blu-ray filmů bude náročnější divák spokojen.

Spotřeba a nastavení

Díky vestavěnému senzoru okolního osvětlení televizor disponuje automatickým nastavením jasu, to je navíc kombinováno s ručním nastavením úspory elektrické energie. Jinými slovy – podsvětlení lze ještě více snížit. LED podsvětlení je rychlé a výrazněji „nedýchá“, takže si změn asi nevšimnete. Výrobcem uváděnou maximální spotřebu 93 W se mi nepodařilo dosáhnout, výsledky odpovídají spíše uváděné typické spotřebě 60 W/54 W (normální/úsporný režim). Naměřené hodnoty naleznete v tabulce, přičemž první měření bylo prováděno v místnosti při rozsvíceném světle, druhé ve tmě. Zajímavostí je pak vyšší spotřeba při použití Blu-ray přehrávače než při sledování TV za světla, ve tmě se role obrací.

scéna/režim

off

standard

pokročilé

ČT 24

60 W/59 W

52 W/51 W

43 W/44 W

Film světlá scéna

76 W/43W

63 W/40 W

52 W/38W

Film tmavá scéna

75 W/42 W

64 W/40 W

51 W/37W

Na naměřených hodnotách se plně ukazuje, co je nejhlavnější přínos LED podsvícení – nízká spotřeba. Levnější modely totiž nedisponují lokálním vypínání podsvětlení, a tak nám spolu s nižší spotřebou již zůstává „jen“ lepší a rychlejší řízení úrovně podsvětlení celého panelu. Z papírových údajů televizorů Sharp řady 700 s větší úhlopříčkou se lze dozvědět, že například u 46 palcového modelu by se měla reálně pohybovat kolem 89 W, čemuž lze vzhledem k naměřeným hodnotám u 32“ modelu docela věřit. Jestli tedy váháte koupit velkou úhlopříčku kvůli vysoké spotřebě, v tomto případě jsou obavy zcela zbytečné.

Zvuk

Zejména při přechodu z klasického CRT televizoru jsou noví majitelé zvukem plochého televizoru často zklamáni. Sharp těží z toho, že se nejedná o ultratenký televizor, tudíž pokles kvality zvuku není tak dramatický. Možností nastavení sice není mnoho, přesto zvuk je čistý, čitelný, ani při vyšších hlasitostech není zkreslený, televizor nerezonuje. Zvuku chybí nižší basy, maximální hlasitost není příliš vysoká. Volitelný simulovaný prostorový zvuk není příliš účinný, přesto pomůže jinak plochému zvuku dodat alespoň zdání prostoru. Pro seriály, televizní noviny či večerníček zvuk určitě stačit bude, k filmům by si ale obraz zasloužil i dobré domácí kino.

Verdikt

Vynikající LCD panel, velmi dobře zvládnuté LED podsvícení a kvalitní zpracování obrazu mají lví podíl na celkově velmi pozitivním dojmu z televizoru. Stále zůstává několik drobností, které by Sharp mohl doladit (EPG, podstavec, řazení kanálů). Jde o cenově přístupný LCD televizor, který mohu s klidným svědomím doporučit jak nenáročnému laikovi na sledování televizních pořadů, tak náročnějšímu filmovému fanouškovi, který chce sledovat filmy ve vysokém rozlišení z Blu-ray, z HD přehrávače či z PC. Velmi nízká spotřeba je již jen pověstnou třešničkou na dortu. Záporem pak zůstává jen o něco vyšší cena, kterou za tento výborný „LED televizor“ zaplatíte.

SHARP LC-32LE700E

Cena orientační: 18 990 Kč

• Technologie zobrazení: LCD
• LED podsvícení : Ano
• Uhlopříčka obrazovky (cm): 80
• Poměr stran: 16:9
• Rozlišení: 1920 x 1080
• Kontrastní poměr (typický) [x:1]: 2000
• Kontrastní poměr (dynamický) [x:1]: 1000000
• Jas (cd/m): 450
• Zorný úhel: 176
• Obnovovací frekvence (Hz): 100
• Hřebenový filtr: Ano
• Přepínání 16:9/4:3: Ano
• PIP: ne
• PAP: ne
• PAT: ne
• Počet tunerů (analogových): 1
• DVB-T tuner: Ano
• Počet tunerů (DVB-T): 1
• DVB-C tuner: Ano
• HDTV tuner: Ano
• DVB-S tuner: Ne
• Zvuk: Stereo
• Výkon L+R (W): 20
• Teletext: Ano
• Paměť stran teletextu: 2000
• Časový spínač: Ano
• Scart: 3x
• Komponentní vstup: ano
• HDMI vstup: ano
• Počet HDMI: 4x
• DVI vstup: ne
• D-Sub: Ano
• LAN: Ne
• Audio výstup RCA: Ano
• Optický audio výstup: Ano
• Koaxiální audio výstup: Ne
• Čelní (boční) AV vstup: Ano
• USB port: Ano
• Slot na pam. karty: Ne
• Sluchátkový výstup: Ano
• Hloubka (cm): 10.3
• Šířka (cm): 77.3
• Výška (cm): 52.8
• Hloubka (s podstavcem): 24.4
• Šířka (s podstavcem): 77.3
• Výška (s podstavcem): 57.3
• Váha (s podstavcem): 13.5
• Spotřeba el. energie (W): 93
• Spotřeba v pohotovostním stavu (W): 0.5
• Barva: Černá 

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

 

Graf ceny produktu Sharp LC-32LE700E poskytuje server Heureka.cz

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud