24
Fotogalerie

Samsung 65Q900R: prémiový 8K HDR QLED televizor pro náročné [test 8K TV]

8K rozlišení přichází. S největší pravděpodobností v nejvyšší třídě televizorů v budoucnosti nahradí 4K televizory. Na nový Samsung s úhlopříčkou 65" jsme se podívali v našem testu.

Nové televizory QLED řady Q900R Samsung nabízí v úhlopříčkách 85", 75" a 65". Na ten "nejmenší" jsme se podívali v našem testu. Verze se liší nejvyšším jasem, 85" a 75" slibují HDR 4000, 65" verze pak HDR 3000, tj. s maximální jas 3000 nitů. Ostatní funkce jsou zcela shodné.

cz-feature-see-the-picture--not-the-tv-117516311.jpg

I u svého 8K televizoru Samsung používá systém Tizen 4.0, který známe z 4K modelů. Menu, ladění, nastavení i ladění je zcela shodné, pokud vás to zajímá, tak vás odkážu na testy 4K televizorů Q8 nebo Q7, kde zmíněné položky podrobně popisujeme.

8K-TV-248159.jpg

8K modely sdílejí jak systém, tak celou TV platformu včetně TV ovladače či One Connect boxu. Zde se budeme věnovat odlišnostem tohoto 8K modelu. Televizor využívá stejnou QLED technologii (samozřejmě panel má rozlišení 8K), zadní přímé podsvícení FALD s lokálním řízením jasu, zde Samsung ale přidává především výkonnější přepočet na 8K rozlišení, tj. procesor AI Quantum pro upscaling na rozlišení 7 680 x 4 320 bodů.

Vzhled a konstrukce

Základním rysem je čistý design a tenký rámeček okolo obrazovky, který připomíná rám obrazu. Vzhledem k tomu, že jde o model pro nejnáročnější diváky, tak Samsung použil přímé zadní podsvícení FALD, které je prostorově náročnější. Výsledkem je větší hloubka televizoru a také tužší konstrukce.

PB160029.JPGPB160023.JPG

Samotný podstavec je jednoduchý, ploché kovové nožičky jsou přes vysokou hmotnost televizoru stabilní, přitom zabírají minimum místa. S montáží na stěnu se samozřejmě počítá také. Po vzhledové stránce tedy nečekejte žádné úlety, Samsung nechává diváka, aby se mohl soustředit pouze na obraz.

PB160027.JPG PB160025.JPG

Dálkové ovládání je shodné také s 4K modely, malý kovový ovladač má také minimalistický design pro kompletní ovládání televizoru, samozřejmě bez číselné klávesnice pro přímou volbu kanálů.

PB160014.JPG

Ovladač padne dobře do ruky, reakce jsou okamžité, možná si chvilku budete zvykat na rozložení tlačítek, nicméně osvojení je velmi rychlé.

Konektory a připojení

Jako všechny prémiové modely jihokorejského výrobce i tento Samsung je vybaven rozhraním One Connect box. Elektronika, veškeré konektory a kompletní napájení je umístěno v malém externím boxu, který se připojuje k televizoru tenkým kabelem se speciálním konektorem.

PB160032.JPGPB160030.JPG

Kabel má malý průměr a je průhledný, takže při montáži na stěně je velmi nenápadný, délku má 5 metrů, dá se dokoupit i delší. Ano, k televizoru nevede ani napájecí kabel, o vše se stará One Connect box, do kterého se vše soustředí. 

PB160021.JPGPB160022.JPG

Konektorová výbava je bohatá, na boku máte tři USB konektory, na zadní straně pak čtyři konektory HDMI 2.0b, optický digitální vstup, síťový konektor RJ45, dva anténní vstupy pro satelit a jeden pro pozemní vysílání. CI slot je zde jeden, jako ostatně u všech televizorů Samsung. WiFi 2,4/5 GHz je pro bezdrátové připojení internetu samozřejmě nesmí chybět také. 

PB160018.JPGPB160016.JPG

Zásadní výhodou připojování přes One Connect box je nejen podstatně zjednodušený přístup ke konektorům a podstatně jednodušší kabelový management, ale mimo snadné výměny v případně poruchy (nemusíte tahat sebou celý televizor), se otevírá potenciální možnost upgradu v budoucnosti za nový, například s konektory HDMI 2.1. 

Menu, ladění a ovládání

Jak už jsme předeslali, tyto položky jsou zcela shodné s 4K modely, proto pro podrobné hodnocení i popis odkazuji na recenze řad Q9, Q8 a Q7. Můžeme jen říci, že jde aktuálně o nejlepší TV rozhraní na trhu. Je velmi přehledné, svižné s bohatnou nabídnou aplikací. A na rozdíl od Androidu příkladně stabilní a rychlé. Nechybí možnost ovládání hlasem, či vyhledávání položek. 

PB160012.JPGPB160003.JPGPB160002.JPG

V aplikacích nechybí Netflix, Amazon Prime a Youtube, vše s podporou přehrávání 4K HDR videí, tudíž aktuálně nejjednodušeji dostupné zdroje kvalitního obrazu. Stojí za připomenutí, že letošní modely se vzdaly zpětné kompatibility s obstarožními divX soubory, také zmizela podpora dekódování DTS zvuku, nové formáty a soubory v čistém kodeku H.264 a H.265 jsou přehrávány bez sebemenšího zaváhání.

Obraz

Základem televizoru je LCD obrazovka a Quantum Dot technologií, kterou Samsung marketingově pojmenoval QLED. Pro podsvícení slouží přímé zadní LED podsvícení, které má lokální řízení ve 480 zónách. Maximální jas modelů 75" a 85" výrobce udává 4000 nitů, u modelu 65" je to 3 000 nitů. Je to samozřejmě bodový jas v HDR režimu. Obrazovka pokrývá 100 % barevného prostoru DCI/P3.

Jak vypadá zobrazení na 8K obrazovce, tomu jsme se věnovali v samostatném článku, kde kromě videa, kde podrobně ukazujeme, jak 8K Samsung zobrazuje nejen 8K zdroje, ale také 4K, Full HD, 720p a SD zdroje obrazu. Najdete tam i fotogalerii se snímky, které ve videu ukazujeme. 

Zde ve zkratce mohu shrnout, že přepočet na 8K odvádí naprosto úžasnou práci. Samozřejmě že čím kvalitnější zdroj máte, tím jsou výsledky lepší, ale překvapilo nás, jak úžasnou úroveň detailů dokáže 8K televizor "vyrazit" ze 4K Blu-ray disků či z Full HD Blu-ray disků. Velký podíl výsledku má nejen rozlišení, ale také datový tok a komprese, kdy nejvíce je to vidět na rozdílu mezi "starý" pozemním digitálním vysíláním DVB-T a novým DVB-T2. I když je rozlišení stejné (SD), tak lepší komprese a více informací je na výsledném obraze okamžitě vidět.

U 4K filmů je úroveň detailů fantastická a nám známých videích jsme našli věci, kterých jsme si před tím nevšimli. Výsledkem je zkrátka detailnější, ostřejší a jemnější obraz. Nejvíce práce televizor odvádí na písmu, kde si často vůbec nevšimnete, že jde o přepočet z nižšího rozlišení. Samozřejmě že 8K video je nejlepší, ale ty jsou zatím pouze testovací, nicméně nedostatek zdrojů vás trápit nemusí, přepočet na 8K uspokojí i náročné diváky. 

PB160009.JPGPB160007.JPG

Obrazové režimy Samsung nabízí čtyři - Dynamický, Standardní, Přirozený a Filmový. Všechny režimy samozřejmě můžete upravit, nechybí podrobné nastavení obrazu pro pokročilé i možnost kalibrace. Jak už je zvykem, tak kromě Filmového režimu všechny ostatní nabízí určitou míru kompromisu mezi věrností a efektním a zářivým podáním. Laik asi dá přednosti Standardnímu či Přirozenému, náročnější divák zaparkuje na Filmovém. Pokud máte film s HDR, tak se automaticky přepíná na HDR obraz, můžete však na HDR přepnout také ručně položkou HDR+. Výsledek je překvapivě dobrý, nicméně věrné podání od "přepočítaného HDR" nečekejte.

Kino.jpgKino HDR.jpg 
Barevný prostor v režimu Kino a v režimu Kino HDR

Řízení podsvícení má Samsung výborné, výrobce si je velmi dobře vědom konkurence v podobě OLEDu, a tak obraz naladil tak, aby černá byla prakticky dokonalá a aby diváka "clouding", nebo-li šedý závoj kolem světlých objektů, vůbec nerušil a naopak si mohl užívat dokonalou černou. Na fotografiích si můžete všimnout, že při přímém pohledu není "clouding" vůbec vidět, teprve při pohledu z boku si můžete všimnout náznaku. 

PB140045.jpgPB140044.jpg
Při přímém pohledu není "clouding" vůbec vidět, teprve při pohledu z boku si můžete všimnout náznaku.

Při celé černé ploše je černá absolutní, při polovičním podílu bílé se úroveň liší podle zdroje. V režimu Kino při normálním Full HD videu televizor zvolí úroveň bílé 140cd/m2 a úroveň černé je vynikajících 0,021 cd/m2. Jakmile zapnete HDR obraz, tak celkový jas bílé poskočí na úroveň 500 cd/m2 a černá je pak 0,051 cd/m2. Pokud to přeložíme do řeči běžného smrtelníka, tak zkrátka hlubokou černou budete mít vždy, pouze v HDR se obrazovka více rozsvítí, abyste dostali zážitek, který HDR videa slibují.

Maximální jas dokáže Samsung podat velmi působivě, pokud bychom měli hledat limitaci, tak tu Samsung může občas mít v nejtmavších plochách a stínech, kdy ve snaze o co nejtemnější černou má televizor tendence nejtmavší detaily utopit v černé.

PB140048.jpgPB140047.jpg
U méně kvalitních videí se slévají nejtmavší odstíny šedé

Záleží samozřejmě na videu a nastavení, zde doporučuji zkušenějším divákům trochu experimentovat a zvolit subjektivní nastavení dle vkusu a úrovně okolního světla, nám se líbilo lehce pohnout gamou z 2,2 na 2,4, pak se viditelnost vylepšila. Tendence k topení detailů v černé má Samsung zejména u méně kvalitních HD nebo SD zdrojů videa, u Full HD a 4K videí výsledky lepší.

Obraz nabízí vynikající hloubku obrazu a barev, úroveň detailů je místy až dechberoucí. Uniformita obrazu je výborná, přímé zadní podsvícení dělá divy, homogenita podvícení je příkladná, zajímavé je, že okolí větších světlých objektů září méně, než na 4K modelu Q9. Celkově 8K QLED těží z vysokého jasu a barvy dokáže Q900R rozsvítit tak, že září nejen ve tmě, ale i v jasné místnosti, o tom si OLED může nechat jen zdát. 

Zvuk

V porovnání z obrazem nenabídne televizor tak uchvacující zvuk, a i když udělá dobrou službu a u filmů či seriálů dobře doplňuje obraz, tak asi budete čekat více. Velmi dobře funguje automatická optimalizace zvuku dle obsahu - automatika odvádí dobrou práci, přizpůsobí zvuk tomu, na co se právě koukáte. Zvuk je teplý, živý, potěší, že není zkreslený ani při vysoké hlasitosti a dočkáte se i náznaku prostoru. 

Nicméně tak velký a parádní obraz si zaslouží určitě více pokud byte rádi, aby byl zvuk stejně explozivní a plný energie, jako obraz, tak bych zvolil adekvátní doplňkové ozvučení, buď kvalitní soundbar, nebo kompletní domácí kino. 

Verdikt

Nový televizor Samsung 65Q900R ukazuje, kam bude kráčet televizní technika v budoucnosti. 8K obraz je zkrátka výborný, nativní 8K obraz je famózní, ovšem přepočet z nižšího rozlišení je podobně překvapivě kvalitní, procesor AI Quantum poskytuje lepší výsledky, než jakýkoliv 4K televizor na trhu. Po stránce uživatelské nemáme televizoru co vytnout, zde se výrobce do experimentů nepouštěl. Náročného diváka asi zamrzí jedině fakt, že Samsung nemá podporu Dolby Vision HDR formátu, všechny ostatní jako HDR10, HDR10+ či HLG samozřejmě nechybí.

Je velmi jednoduché odsoudit 8K kvůli nedostatku obsahu, ovšem Samsung dokázal, že to v podstatě vůbec nevadí a tímto televizorem vlastně nastavil nový standard, který ostatní výrobci budou muset dotahovat. Televizor Samsung 65Q900R rozhodně není levný, ale na druhou stranu cena není astronomická a je nižší, než jsme čekali. Pokud chcete být první, kdo ve vaší ulici má 8K televizor, tak si určitě tuto novinku nenechte ujít. A osobně doporučuji se na ni zajít podívat alespoň do prodejny, neboť bez ohledu na "absurdní" 8K rozlišení jede o výborný televizor. 

AVmania.cz
Samsung 65Q900R   10

+ Výborný 8K obraz
+ Excelentní přepočet na 8K
+ Vynikající jas a barvy
+ Příkladná homogenita podsvícení
+ Kvalitní podání černé
+ Rychlý, kvalitní a stabilní systém
+ Levnější, než jsme čekali
+ One Connect box
+ Režim Ambient

- Občas slévající se tmavé detaily
- Nemá Dolby Vision
- Cena 

Samsung 65Q900R

Cena: 129 990 Kč 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud