12
Fotogalerie

Logitech Z-5: test reproduktorů 2.0

Pár menších reproduktorů od známého výrobce PC příslušenství se po vzhledové stránce velmi povedl. A jak je na tom zvuk?

O stolní reproduktory k PC v cenové relaci kolem jednoho tisíce korun je stabilně velký zájem a tak není divu, že výrobci stále uvádějí nějaké novinky a pokouší se něčím odlišit. Logitech poměrně nedávno uvedl nový zajímavý 2.0 systém pro ozvučení PC či notebooku, tak se podívejme jak se povedl.

Zásuvku nepotřebujete

Pár reproduktorů je poměrně vysoký (25 cm), jinak jeho rozměry jsou malé (jen 9 x 9 cm) – pro nás to znamená bezproblémové umístění i tehdy, když máte málo místa na pracovním stole. Černá průzvučná tkanina obepíná reproduktory po celém obvodu, a tak pouze logo na spodní úzké lesklé černé plastové části (již zdobí stříbrný pruh) dává najevo, kde je předek. Na zadní straně dole se také nachází menší basreflexový otvor. Celkově minimalistické provedení je velmi povedené, plast působí kvalitně, takže ostudu v kanceláři na stole určitě Logitechy neudělají.

DSC06862.jpg DSC06866.jpg DSC06870.jpg

Systém Z-5 představuje zástupce reproduktorů, které připojujete k PC přes USB konektor. Napájení reproduktorů je řešeno stejným způsobem (přes USB), běžnou síťovou šňůru budete hledat zbytečně. Z levého reproduktoru napevno vede 1,2 m dlouhý kablík zakončený 2,5 Jack konektorem, jenž připojíte do pravého – pokud by se vám to zdálo málo, výrobce rovnou přibalil prodlužku o délce 1,2 m. Na zadní straně pravého reproduktoru je také 3,5 mm Jack konektor pro připojení dalšího zdroje zvuku (např. MP3 přehrávače). Sluchátkový výstup ani manuální regulaci úrovně zvuku zde nenajdete, stejně chybí tlačítko pro vypnutí reproduktorů. Pouze na přední straně se nalézá bílá dioda indikující provoz.

DSC06882.jpg
K Logitechu Z-5 dostanete malý ale šikovný a užitečný bezdrátový dálkový ovladač, sloužící i pro vypnutí a zapnutí bedýnek. Umožňuje nejen regulaci hlasitosti, ale také s ním spustíte mutimediální přehrávač v PC či lze například posouvat skladby tam i zpět. Ovládací prvky lehce vystupují, takže i ve tmě poslepu odhadnete, co mačkáte

Menší, ale překvapivý výkon

Vzhledem k nízkému výkonu (2x 2W) a menším rozměrům nelze od systému očekávat ohlušující výkon, stejně nedůvěřivě jsem přistupoval k výrobcem prezentovanému všesměrovému stereoefektu. V obou případech jsem byl velmi překvapen.

Samozřejmě. Výkon je nízký a při napájení jen z USB nelze očekávat žádné zázraky, ale pro běžné ozvučení PC v domácnosti či v kanceláři to bohatě stačí. Stejně tak se jedná o systém menších rozměrů bez subwoferu a basy začínají přibližně na 70 Hz, takže hutných a razantních basů se také nedočkáte. Když jsem si ale basy „proklepl“ pomocí českých Jumping Drums ukázalo se, že zas tak špatně na tom Z-5 nejsou – zvládly je poměrně dobře a poslouchatelně.

Kolik za bedny k PC

Hledáte-li jakékoliv ozvučení vašeho počítače bez větších nároků na kvalitu reprodukce, tak klidně zvolte systém 2.0 či 2.1 do 2 000 Kč. Pokud patříte mezi náročnější a nechcete utratit moc peněz, tak hledejte aktivní hi-fi reproduktory 2.0 kolem 5 000 Kč a více. Aktivní repro za 10 000 (ale i dost více) pak zvolí nejnáročnější majitelé PC, kteří chtějí věrnou a kvalitní reprodukci. Při investici do reproduktorů mějte na paměti, že jde (obvykle) o investici na delší čas a tak se vyplatí nekupovat to nejlevnější.

Vzhledem k rozměrům pak systém nabízí překvapivě dobrou reprodukci hudby. Stereobáze je vykreslena opravdu velmi dobře a není omezena jen na bedničky, navíc se občas objeví i čitelný náznak předozadního prostoru (v této cenové relaci jsem to vůbec nečekal). Zvláště to platí u folku (Kryl, Nohavica, Nedvěd) a u jednodušší akustické, jazzové a klasické hudby (Arnetha Franklin, Bach: sóla pro violoncello). Tam si vedou bedýnky dobře a pokud nebudete hledat věrnost a detailní přednes (hlavně u náročnější hudby), tak zde splní svou roli k vaší spokojenosti. Domnívám se, že to má na svědomí právě ona všesměrová charakteristika (neplést si s různými příšernými 3D efekty a umělým rozšířením stereobáze). Díky ní má i natočení reproduktorů zcela minimální vliv na podání výšek. 

Na svůj limit Logitech Z-5 narazí u orchestrálních skladeb, kdy je hudba už zahlcená, plochá a zvláště u rockové hudby chybí spodek a „šťáva“. Totéž platí pro zvuk u filmů, kde je čitelnost sice dobrá, ale do děje vás doprovod nevtáhne. Klasický „popík“ je samozřejmě bez problémů.

DSC06867.jpgDSC06877.jpgDSC06879.jpg
Drobný detail: konektor pro připojení MP3 přehrávače skrývá gumová krytka, což se často nevidí.

Verdikt

Pokud chcete silné basy a vysoký výkon, tak například se systémem 2.1 (například Logitech X-230) za podobné peníze uděláte určitě lépe, stejně tak Z-5 nebude konkurovat o dost rozměrnějším dvoupásmovým 2.0 systémům. Reproduktory Logitech Z-5 bodují jinde – v dobrém vykreslení stereoprostoru, vyrovnané reprodukci, jednoduché instalaci a radost udělá i bezdrátové ovládání. Pro ty, kdo chtějí na stůl designově velmi povedené levné bedýnky, které zaberou minimum místa, představují Z-5 dobrou volbu a zajímavou investici.

Logitech Z-5

Cena orientační 1 500 Kč

  • výkon 2x 2W (RMS)
  • frekvenční rozsah 70 – 20 000 Hz
  • odstup signál/šum >70 db
  • rozměry (š × v × h) 9 × 25 × 9 cm
  • příslušenství audiokabel prodlužovací 1,2 m, dálkové ovládání, CD

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud