12
Fotogalerie

AQ M 21: test aktivních reproduktorů 2.0

Podívali jsme se na velmi kvalitní multimediální reproduktory vhodné nejen pro PC. A místo jejich zrodu je na naše republika.

Už delší čas si náročnější majitelé počítače či MP3 přehrávače mohou pořídit multimediální aktivní reprodoustavy české firmy AQ. Ta je známá spíše svými hi-fi výrobky, mezi něž patří klasické reproduktory pro stereoposlech i domácí kino. Dvoupásmové repro AQ M 21 tedy spíše představuje výjimku v sortimentu AQ. Dle výrobce jsou reproduktory určeny nejen pro PC, ale i pro přenosné audio. Dnes se na ně podíváme blíže.

Poctivé zpracování

Na konstrukci reprosoustav se v plné míře podepisuje zkušenost výrobce s podstatně dražšími produkty. Jsou zhotoveny 15 mm tlustých z MDF desek a celek je potažen přírodní dýhou. Vysoká váha ozvučnic také napovídá, že nejde o nic obyčejného. Soustavy jsou osazeny výškovou kalotou a středobasovým měničem o průměru 12 cm. Na čelní straně levého reproduktoru je umístěn regulátor hlasitosti a zelená dioda indikující stav. Rámečky potažené průzvučnou tkaninou jsou samozřejmě odnímatelné.

DSC00918.jpg DSC00921.jpg

Drobnou výtku bych měl k ovládání hlasitosti. Pravděpodobně kvůli větší hloubce reproduktoru mu trochu schází přenosnost v mezních polohách. Potenciometr při velmi malém zesílení (nízké hlasitosti) a velmi vysoké úrovni vstupního signálu také vykázal menší rozdíl v souběhu hlasitosti pravého a levého kanálu, při normálním provozu to však již pozorovatelné není.

Zadní strana je také trochu odlišná od běžné levné PC produkce. U levého reproduktoru, ve kterém je umístěn zesilovač, naleznete vzadu jen kolébkový vypínač, dva konektory cinch pro připojení audiosignálu a to je vše. K propojení obou reproduktorů slouží pérové svorky, které umožňují použít i kabel o větším průřezu. Možnost připojení sluchátek zde není, vstup je pouze jeden a tónové korekce budete také hledat marně. Oba reproduktory mají vzadu otvor basreflexu o průměru 4 cm.

kablik.jpg
Ke cti výrobce je potřeba připočíst, že dodávaný kabel na propojení reproduktorů má již slušný průřez a nejde o běžně dodávaný tenký drátek. Stejně tak kabel cinch-jack 3,5 pro připojení zdroje signálu není klasickou nejlevnější „tkaničkou“

Zvuk i pro náročnější

Výrobce neuvádí kmitočtový rozsah a tak jsem si poslechl nejdříve testovací signál. Ten potvrdil původní předpoklad, že se výrobce zaměřil na kvalitu a přesnost zvuku, nikoliv na líbivý zvuk a rozsah za každou cenu. Basy se začínají ozývat na 50 Hz a na 63 Hz jsou již nízké tóny dostatečné úrovni a celé kmitočtové pásmo až do výšek nevykazuje pokles některé části kmitočtového spektra.

DSC00924.jpg DSC00927.jpg

Celková charakteristika reprodukce je neutrální a vyrovnaná, například basy nejsou zvýrazněny, jak je tomu zvykem u levnějších bedýnek (nedávno testované Bose nevyjímaje) a zvukový projev odpovídá již klasickým regálovým bednám. Abychom jen nechválili, náročnější ouško by asi našlo trochu výraznější vyšší středy. Použitý výškový měnič sice není moc směrový, ale natočením reproduktorů směrem k blízko sedícímu posluchači se získá celistvější a konkrétnější stereobáze.

Cože? 4 500 Kč za bedny k PC? Zbláznili se?
 
Podobné reakce jsou u kvalitnějších bedýnek na denním pořádku, takže si dovolím krátký komentář. Jako člověku, který vidí jak často někteří kupují například drahé grafické karty či jiný HW pro PC, mi připadnou tyto reakce velmi úsměvné. Právě tito jedinci, kterým není líto vyhodit každý rok pět i více tisíc za vylepšení svého „miláška“, jsou nejvíce překvapení, že někdo tytéž peníze za kvalitní zvuk dá (a nejde jen o repro). Titíž lidé si koupí skvělou a tichou skříň pro PC za 4 000, aby ji pak nechali navěky otevřenou. Je třeba si uvědomit, že investice do kvalitního ozvučení je jednorázová a repro pak vydrží téměř věky. Kdo to nechce a spokojí se s levnějším kompromisem, nemusí se rozčilovat, že existuje něco kvalitnějšího, ale dražšího. Kdo to naopak vyzkouší a má alespoň trochu dobrý sluch a vyšší nároky, málokdy už chce zpět něco horšího. Jak se říká – každému co jeho jest.

Jako zdroj audiosignálu jsem použil dva MP3 přehrávače, MD přehrávač, PC s integrovanou zvukovkou a stolní CD přehrávač. Jejich prostřídání ověřilo, že reproduktory poměrně dobře odhalí méně kvalitní výstup zvuku, stejně tak MP3 soubory s menším datovým tokem. Vše je krásně slyšitelné a o klasickém líbivém zvuku typu cink-bum se zvýrazněnými hloubkami a výškami si můžete nechat jen zdát. Pro člověka navyklého na přebasovaný zvuk levných reproduktorků může být subjektivní nedostatek basů až překvapující. Naopak u AQ uslyšíte čisté a přesné basy, které sice nejdou nijak moc hluboko, to ale u regálové reprosoustavy malého objemu nikdo nečeká.

toto.jpg toto1.jpg

CD s japonskými bubny Wadaiko Matsuriza ověřilo, že soustavy neduní a rychlost basů i jejich čistota je velmi dobrá. Bedničkám opravdu velmi dobře sedla akustická hudba a folk (Nohavica, Raduza), nezaváhali ale ani u oblíbeného soundtracku z Chicaga či Bratříčku, kde jsi. Prince a Apokalyptica byli také velmi příjemní. Klasickou hudbu zastupovala pro změnu Mozartova Kouzelná flétna – zde se asi projevil kvalitativní skok oproti levnějším PC bednám asi nejvíce.

Film a hry samozřejmě AQ M 21 zvládají také bez problému, efektnějšímu zvukovému projevu zde už pomůže ekvalizér, kterým si můžete zvuk obohatit. Doporučuji ale ne příliš, neboť potom se už zhoršuje podání basů. Podle mého názoru se jedná o první repro k PC, co jsem měl v rukách, u kterého lze mluvit o kvalitním poslechu hudby a snesou i vyšší nároky. Výhodou (a pro někoho nevýhodou) je jejich neutralita - co do nich pošlete, to zkrátka vyleze.

Hi-Fi pro počítač?

Pokud máte rádi věrnou a kvalitní reprodukci hudby u počítače, představují AQ ve své cenové třídě dobrý způsob, jak si ji dopřát i bez samostatného zesilovače. Zvuk je postatně čistější i analytičtější a v tomto ohledu nedávno testované Bose zcela deklasují. Rozměry reproduktorů jsou přijatelné a na větším pracovním stole se dají umístit bez problému. Vyšší cena reproduktorů je vyvážena i jejich kvalitním dílenským zpracováním, na druhou stranu počítejte s chudší výbavou. Zájemcům multimediální reproduktory AQ M 21 určitě doporučím a vězte, že se s nimi budu loučit velice nerad.
 

AQ M 21

Cena 4 490 Kč

  • Maximální výkon SPL 98 dB
  • Celkové harmonické zkreslení méně než 0,3 % v pásmu 50 Hz–18 kHz
  • Vstupní citlivost 500 mV
  • Odstup signálu min. –70 dB
  • Příkon max. 70 W
  • Rozměry  v x š x h 295mm x 165mm x 260mm včetně nasazené mřížky

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud