12
Fotogalerie

Onkyo DX-7555: test CD přehrávače

Samostatný CD přehrávač za téměř sedmnáct tisíc? Otestovali jsme, jakou poskytuje kvalitu a co vám přinese.

Možná to mnohým bude připadat jako vyhazování peněz, ale kdo neslyšel, neuvěří. Lépe řečeno neuslyší. A dokud neuslyší neprozří z nevalné kvality mnoha CD nahrávek, MP3 a jiných komprimovaných záznamů. Ano, kvalitní komponenty domácí aparatury vám přinesou jedno dilema – kde sehnat dobré nahrávky oblíbené hudby?

Návrat do starých časů

Po velké vlně samostatných stereo–sestav, oblíbených v sedmdesátých i osmdesátých letech minulého tisíciletí, vlně integrovaných sestav v podobě známých věží z let devadesátých taktéž minulého milénia a všemožných i nemožných přehrávačů komprimovaného vícekanálového zvuku začátku nového milénia, se zase vrací do módy dělené stereo komponenty. Nebo je přinejmenším o ně stále neutuchající zájem.

Jedním z nich je i CD přehrávač Onkyo DX-7555.

Co očekávat?

Bytelná konstrukce, kvalitní mechanika, výborný převodník, možnost změny nastavení časování DAC, dvě volitelné charakteristiky digitálního filtru, MP3 dekodér, možnost otočení fáze analogového výstupu. I takhle jednoduše a hlavně stručně by se dal charakterizovat druhý nejvyšší model CD přehrávače od Onkya, oficiálně představený v červnu 2006 pod označením DX-7555.

_onkyo_dx7555_1b.JPG _onkyo_dx7555_1s.JPG

Model DX-7555 má dnes již charakteristický design Onkyo; osobně se mi líbí, i když dřívější modelové řady s hranatými ovládacími tlačítky byly pro mé oko více líbivější. K dispozici jsou dvě barevné varianty přehrávače: klasická černá a stříbrná.

celek.jpg

Ovládání

Zapojení i ovládání přehrávače je jednoduché a snadné. Jediné, k čemu snad budete potřebovat uživatelský manuál, je změna nastavení digitálního filtru a změna časovaní převodníku. Tím vás ale nechci odrazovat od přečtení manuálu – rozhodně je v něm i další spousta užitečných informací, které je vhodné si prostudovat.

V této souvislosti si neodpustím poznámku k nekonečnému kolečku kombinovaného ovladače přepínání audiostop, zobrazeného času a dalšího nastavení. Nejprve jsem k tomuto způsobu volby, hlavně s ohledem na posun na následující stopu, nebyl příliš nakloněn, ale nakonec jsem si prakticky odzkoušel, že při občasném nepoužití dálkového ovládání (odložení na dočasně neznámí místo) je to velmi rychlý a elegantní způsob. Zde ale musím vytknout konstruktérům to, že otočný přepínač je ukotven jen v DPS a ta se i s přepínačem při manipulaci výrazně prohýbá. Při ne příliš šetrném nebo dlouhodobém namáhání tak může dojít k mechanickému poškození DPS s rotačním kodérem a tím i přehrávače.

dálka.jpg
Klasické dálkové ovládání je přehledné

Vlastnosti

Mechanika přehrávače s optikou Sony KSS-213CL je velmi kvalitní a nehlučná. Slabý zvukový projev je slyšitelný jen při načítaní některých CD-R a CD-RW nosičů či poškozených nosičů.

V přehrávači použitý převodník Wolfson WMA8740 je v současné době používaný v kvalitních CD přehrávačích velmi často, stejně tak jako jeho mírně modifikovaná verze s označením WMA8741, primárně určená pro SACD.

vnitřek.jpg

Běžní uživatelé možná u některých nahrávek upřednostní nastavení digitálního filtru do režimu Slow, kdy se mírně analytický charakter zvuku přehrávače může následně zdát o něco líbivější a harmoničtější, nicméně méně detailnější při nižších úrovních signálu na vysokých frekvencích. Ale pokud je nahrávka více dynamicky ořezaná (nebo se jedná o komprimovaný záznam), což je většina nahrávek, asi přepnou zpět do základního režimu Sharp. Během testů jsem s nastavením různě laboroval a potvrzuji, že tohle doporučení Onkya má racionální opodstatnění.

Stejně tak laborování se změnou hodnoty časovací frekvence převodníku spíše než ke kvalitnějšímu výstupu zpravidla povede k zajímavých efektům výsledného zvuku. Zde se předpoklad Onkya o případné možnosti zlepšení čistoty a prokreslenosti prostoru některých nahrávek naopak nepotvrdil.

Testování není jen o nerušeném poslechu

Přehrávač jsem testoval poslechem na mé sestavě (předzesilovač, zesilovač, reprosoustavy i kabely vlastní konstrukce) ve známém poslechovém prostoru, a také po stránce parametrů orientačním měřením některých základních elektrických vlastností.

Při poslechu byly testovány jak mé oblíbené kvalitní testovací nahrávky, tak i speciální záznamy pro ověření jednotlivých vlastností a charakteristik výsledného výstupu přehrávače.

Tož pěkně to hraje

Objektivně nabízí Onkyo DX-7555 po součástkové základně kvalitní mechaniku, výborný DAC převodník Wolfson kombinovaný ovšem jen s mírně nadprůměrnými analogovými obvody. Hlavní napájecí zdroj je klasické konstrukce, analogový výstup je relativně čistý (s ohledem na rozlišovací schopnosti měřící metody). U Onkya bych určitě uvítal symetrický výstup, sluchátkový výstup neoplývá příliš velkou kvalitou a dovedl bych si představit i o něco lepší separaci od rušivých složek napájecího napětí.

zadek.jpg

Subjektivně bych zvukový projev charakterizoval jako spíše neutrálnější a s dobrým podáním detailů. Reprodukce se u nahrávek jeví jako poměrně přesná a odhaluje často slabiny originálního záznamu.

U testovacích nahrávek s extrémním rozsahem dynamiky záznamu se občas může zdát zvuk v režimu Slow jakoby již „méně detailní a méně separovaný“ a při přepnutí do režimu Sharp se zase pro změnu může občas zdát zvuk při velké změně dynamiky „méně přesný a méně kontrolovatelný“ – což však vcelku odpovídá specifikacím těchto funkcí.

Naopak u nahrávek s malým rozsahem dynamiky režim Slow dává pocit trochu lepší „prostorové lokalizace“ a režim Sharp zase (paradoxně) o něco málo lepší „zvukové separace“.

Jelikož poslechový test nebyl „slepý“ a změnu režimu jsem prováděl osobně, provedl jsem k subjektivnímu poslechovému testu také objektivní měření. Orientační kontrolní měření však neodhalilo žádné „mazání ani deformace signálu“ u obou režimů.

Přesto či právě proto je to jeden z nejlepších CD přehrávačů v cenové kategorii do 1 000 dolarů, jaké jsem měl možnost slyšet – a nebylo jich rozhodně málo.

Má vůbec tento CD přehrávač nějaké chyby?

V této cenové kategorii se osobně rozcházím s názorem marketingového oddělení Onkya i jeho inženýrů – do CD přehrávače směřujícího do kvalitativně vyšší třídy podle mne MP3 dekodér prostě nepatří.

Do určité míry je pro mne zklamáním kvalita zpracování, patrná pouze vevnitř přístroje. I když tento neduh není na první pohled vidět a nemá na kvalitu zvuku zásadní vliv, v této cenové kategorii jsem přece jen očekával lepší „řemeslné“ provedení.

dílenské zpracování.jpg

Rozhodně také k dobru nemohu Onkyu přiřknout skutečnost, že v této třídě CD přehrávačů pořád chybí symetrický výstup. A nesymetrický výstup by rozhodně snesl lepší řešení výstupu pro buzení dalšího stupně z nízké impedance.

Částečným zklamáním (avšak předvídatelným) je kvalita sluchátkového výstupu. Pokud nepoužijete externí sluchátkový zesilovač, příliš nerušeného (i nerušícího) poslechu si neužijete.

7555 důvodů k dobré investici?

Tolik vám jich sice nenabídnu, ale nebojte se, o závěrečné zhodnocení vás neochudím.

Jaký nad Onkyem tedy vyřknout ortel? DX-7555 má velmi dobré zvukové vlastnosti. Upřesňuji – má výborné zvukové vlastnosti. Opisovat textem zvukové vjemy je ovšem marná snaha stejně tak jako popisování chuťových požitků redaktory v televizním pořadu o vaření. Prostě jednou slyšet vydá za tisíce slov. Proto mohu jen doporučit – běžte se přesvědčit do některého poslechového studia. V případě Onkya DX-7555 to stojí za to.

klady

  • vynikající zvuk
  • kvalitní mechanika
  • výborný převodník
  • možnost změny charakteristiky filtru
  • možnost změny nastavení časování

zápory

  • není symetrický výstup (XLR)
  • kvalita vnitřního zpracování

Onkyo DX-7555

Cena: 16 990 Kč

  • přehrává CD, CD-R, CD-RW, MP3
  • Vector Linear Shaping Circuitry (VLSC)
  • Super precision clock (±1.5 ppm)
  • Wolfson Microelectronics 192 kHz/24-bit DAC
  • Ultra-smooth CD loading mechanism
  • Broušený čelní hliníkový panel
  • RI (Remote Interactive) kompatibilní
  • digitální výstup 2×; optický/koaxiální
  • sluchátkový výstup ano
  • kmitočtový rozsah 2 Hz – 20 kHz
  • odstup S/Š 111 dB
  • dynamický rozsah 100 dB
  • THD (total harmonic distortion) 0.0027%
  • spotřeba: 16.0 W
  • rozměry (v × š × h) 435 × 405 × 111 mm
  • váha 8.0 kg
  • barva stříbrná/černá
  • příslušenství dálkové ovládání

Zapůjčil

  • CPT Praha, Praha
  • kontakt 283 842 120, www.onkyo.cz
  • záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zpracováníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud