19
Fotogalerie

SilverCrest SBKP 1 A1: velká uzavřená Bluetooth sluchátka z Lidlu za pár stovek [test]

Plusy
výdrž
jednoduchý design
dobrá pasivní izolace
Minusy
horší dynamika
absence kloubu na mušlích
šum v tichých pasážích
temnější basový projev
6  /10

V nedávném testu drátových špuntů s aktivním potlačením hluku z Lidlu jsme dospěli k závěru, že se jedná o zajímavý model pro ty, kdo lpí na drátovém provedení a zároveň by chtěli mít k dispozici potlačení okolního hluku.

Obdobných modelů z hlediska konstrukce na trhu příliš mnoho není a už vzhledem ke konstrukci budou mít velmi specifickou cílovou skupinu. Mnohem větší skupinu uživatelů budou mít zbývající čtyři typy Bluetooth sluchátek, která patří do skupiny náhlavních modelů.

Nejdražší model nabídne vedle bezdrátového připojení také aktivní potlačení hluku, levnější dvojice má velmi podobné parametry a liší se především konstrukcí a designem, přičemž jeden z  modelů je vyveden v pestrých barvách.

silvercrest_onear_03.jpeg

Nejlevnější bezdráty přes hlavu jsou podle prodejce určeny pro sport a mají na mušlích LED pro svícení, což by mělo zvýšit bezpečnost například při běhání. V praxi jsme vyzkoušeli model  HG04125, který je možné také najít pod označením SilverCrest SBKP 1 A1 a Lidl jej prodává v černé nebo zlatavé barvě.

Konstrukce

Testovaná sluchátka jsou uzavřené konstrukce a supraaurálního typu, tedy klasické provedení určené především pro denní poslech v kombinaci s mobilním telefonem nebo mediálním přehrávačem. Dominantním materiálem je plast, který doplňuje jemná a měkká umělá kůže.

Samotné provedení je na velmi dobré úrovni, vše lícuje a nikde nenajdete vůli, která by na daném místě být neměla. Design je velmi jednoduchý. Je však otázkou, zda mu zrovna u tohoto modelu nebyla částečně podřízena i konstrukce.

silvercrest_02.jpgsilvercrest_05.jpg silvercrest_03.jpg

Mušle s měniči jsou totiž upevněna k hlavovému mostu napevno a chybí jim alespoň jeden kloub, který by umožnil jejich natočení v horizontálním nebo vertikálním směru. Takto mají stálou polohu nezávisle na tom, na jaký tvar hlavy je nasadíte, překvapivě však jejich usazení v mém případě nebylo problematické a sluchátka seděla na hlavě velmi dobře.

Hlavový most je potažen dostatečně polstrovanou koženkou, stejně tak mušle, materiál je příjemně měkký a při zmáčknutí či pohybu nijak nevrže. Polstrování mušlí je poměrně tlusté, takže nehrozí dotek ušního boltce s měničem ani u uživatelů s menšíma ušima.

silvercrest_11.jpg silvercrest_06.jpg

Kabel propojující obě dvě mušle je veden skrze hlavový most a v místě, kde se mušle vysouvají je zasazen do lišty, takže nehrozí jeho poškození. Veškeré ovládací prvky jsou umístěny na zadní straně pravé mušle. Najdete zde hlavní vypínač/multifunkční tlačítko, dvojici tlačítek pro změnu hlasitosti, samostatné tlačítko pro aktivaci Bluetooth spojení s dalším zařízením, microUSB konektor pro napájení a zásuvku 3,5 mm pro kabelové vedení signálu.

Komfort a ovládání

Z pohledu ovládání se zde řídí zažitým standardem, kdy můžete hlavním vypínačem sluchátka přepnout do režimu párování a v průběhu poslechu pozastavit přehrávání, případně přijmout telefonní hovor.

Tlačítky pro hlasitost je možné také posun mezi přehrávanými skladbami vpřed a vzad. Při telefonování je k dispozici možnost přepnutí hovoru ze sluchátek na telefon a zpět, opakované vytáčení nebo přepínání mezi dvěma hovory, vše různou kombinací počtu stisknutí.

Podsvícené je tlačítko pro zapnutí, kde barva signalizuje jak aktuální stav připojení sluchátek k zařízení, tak také stav nabíjení vestavěné baterie. Ta se nabíjí přibližně 2,5 hodiny a její avizovaná výdrž je 16 hodin přehrávání při neurčené hlasitosti.

silvercrest_13.jpgsilvercrest_08.jpgsilvercrest_onear_04.jpeg

Komfort při používání sluchátek je dán dvěma faktory – jednak je to supraaurální konstrukce a jednak je to absence klubu na mušlích. Konstrukce, kdy sluchátko leží na uchu (on-ear) je ideální zejména pro lehká otevřená sluchátky typu Koss Porta Pro nebo Sennheiser PX100.

V případě uzavřených modelů s většími měniči jsem zatím nenarazil na model, který by vyhovoval i obrýleným uživatelům (mezi něž se počítám), jelikož po relativně krátké době (do 3/4 hodiny) začne být velmi nepříjemný i mírný přítlak mušlí – stranice brýlí jsou zmáčklé mezi hlavou a ušním boltcem, což zákonitě vede k nepříjemnému tlaku až bolesti.

V okamžiku, kdy brýle nenosíte, není s komfortem a nepohodlím nejmenší problém. Vše je příjemně měkké a poddajné a ani chybějící kloub na mušli de facto nijak zásadně neomezuje pohodlné usazení sluchátek (záležet samozřejmě bude na tvaru a velikosti hlavy  – pokud by byly mušle pohyblivé alespoň v horizontálním směru, bylo by usazení ještě o něco pohodlnější.

Hudební projev

Hned zkraje musím sluchátka pochválit za velmi dobrou pasivní izolaci okolních zvuků, což je sice v případě uzavřených modelů běžné, ale v tomto případě mne míra utlumení okolí překvapila. Stejně tak byste zde marně hledali náznak kelímkového efektu, který bývá levnějším uzavřeným modelům vlastní.

Z pohledu naladění jsou sluchátka jednoznačně určena pro zábavný poslech, kdy je dominantní basová složka a také vyšší frekvence. Středů najdeme o něco méně, než by si sluchátka zasloužila a jsou spíše tlumenější. 

Milovníci nízkých kmitočtů si je při poslechu užijí do sytosti a místy možná až moc, v některých případech basy až nepříjemně duní a halí větší část pásma, zejména u skladeb, kde hrají dominantní roli. Výšky jsou o něco čitelnější, ovšem i jejich množství by dle mého mohlo být o něco větší.

silvercrest_onear_02.jpegsilvercrest_onear_01.jpeg

Sluchátka mají tendenci v tichých pasážích skladeb slyšitelně šumět, což mě osobně při poslechu ruší. Minimální je při reprodukci také podání prostoru a prakticky vše slyšíte jakoby uprostřed hlavy. Co však sluchátkům chybí asi nejcitelněji, to je dynamika, při přednesu skladeb – její absence pak stojí za spíše průměrným projevem. Přihlédneme-li však k pořizovací ceně a výdrži vestavěného akumulátoru, nejsou sluchátka úplně špatnou volbou. 

Měl-li bych charakterizovat projev sluchátek dvěma slovy, tak je spíše temnější, nicméně umírněně a poslech není unavující. Osobně je vidím jako ideální vstupní model mezi bezdrátová Bluetooth sluchátka uzavřené konstrukce. V případě jakéhokoli dražšího modelu totiž zákazník získá už jen lepší hudební projev, který bude lépe vyvážený a celkově čistší a světlejší.

Tedy pro nenáročného posluchače, budou vhodným modelem, pro toho, kdo již slyšel povedenější sluchátka budou bezdráty z Lidlu průměrnými sluchátky na úrovni no name modelů asijské provenience. U SilverCrestu si můžete být jisti minimálně kvalitním továrním zpracováním a při troše hraní si s ekvalizérem z nich dostanete uspokojivý zvuk.

SilverCrest SBKP 1 A1 

Cena: 799 Kč

  • konstrukce: supraaurální sluchátka uzavřené konstrukce
  • přenos signálu: kabel, Bluetooth 4.0
  • podporované Bluetooth profily: A2DP, HFP, HSP, AVRCP
  • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů, 
  • hmotnost: 215 g
  • baterie: Li-Pol 3,7 V, 400mAh, cca 16 hodin přehrávání / 2,5 hod nabíjení
  • příslušenství: nabíjecí USB kabel, audio kabel

Určitě si přečtěte

Články odjinud