11
Fotogalerie

Jak (ne)nakupovat televizory a techniku v době pandemie [jednoduchý rádce pro začátečníka]

Hektický předvánoční čas s sebou každoročně přináší zvýšené množství nákupů. Letos je vše trochu jinak, ale z druhé strany vlastně ani ne.

Vánoční čas a svátky se blíží a s nimi tak trochu spojené nákupní šílenství (nejen) techniky. Rok 2020 je zvláštní zasažením pandemií. Při výběru se tak mnoho lidí začne orientovat spíše prostřednictvím internetu a internetových diskuzí. Jednu z nich nabízí i náš web a to zde. Konkrétně pro televizní techniku je vyhrazena tato sekce, pro sluchátka pojďte sem.

Kouzlo nákupu z pohodlí domova?

Nákup následně uskutečníte prostřednictvím telefonu, anebo lépe a přehledněji objednávkou vytvořenou přes internet. Jestliže nenarazíte na nějaké podvodné stránky, tak podobný počin s sebou přináší alternativní možnost vrácení zakoupeného výrobku v zákonem stanoveném termínu (aktuálně 14 dnů), a to zcela bez udání důvodu.

Leckdo si nyní stěžuje na nemožnost navštívit kamenný obchod a tam zboží vybírat, prohlédnout a zakoupit. Ale ruku na srdce. Skutečně byste všichni šli do obchodu a tam poctivě a podrobně výběr rozebírali s prodavačem, nechali si televizor předvést v plné síle a kráse, přičemž byste byli schopni a ochotni trávit tam nezanedbatelné množství času jeho detailnějším zkoumáním? Proč detailnějším?

No ono nestačí jen zajít, projít, podívat se, zaplatit a odejít. Obraz vystavených kousků bude často naprosto odlišný od výrazu, kterého docílíte doma, v běžné místnosti, se zcela jiným rozložením světla. Proto je třeba si vše trochu přenastavit, poladit, umravnit a teprve následně zkoumat. Cítíte asi poměrně intenzivně, že cosi podobného neprovede 9 z 10 kupujících, že? A tak nadávání na neotevřené, či méně přístupné obchody s technikou, z těchto konkrétních důvodů asi není regulérním počinem. Jednoduše napsáno… stejně bych tam netrávil více než pár minut, a nakonec stejně objednal přes internet. Takže? Takže pro velkou skupinu kupujících žádná změna.

S klidem, rozvahou a beze spěchu

Ale pozor! Výběru není od věci se přeci jen věnovat. V klidu domova nebudete ovlivněni provizí zatíženým chováním podavače (podavač je výraz pro člověka, který se nechová úplně korektně k zákazníkovi, respektive o zboží toho ani moc neví, takže ho jenom „podává“. Prodavač je pak člověk na svém místě.) a můžete si vše dobře rozmyslet. Co je při výběru (nejen) nového televizoru důležité? Nespěchat. Jestliže nepotřebuji televizor z jakýchkoliv havarijních důvodů toho starého, spěchat skutečně nemusím.

Spěch se nevyplácí. A co víc. Předvánoční čas bývá prošpikován slevami a akcemi různé výhodnosti. I těm se věnujeme na našem fóru. Stačí si jen nalistovat aktuální. Lidé v diskuzi se snaží navzájem předat zkušenosti, poradit druhému, pomoci k lepšímu výběru. Stačí jen projít již sepsané rady a informace. A jestliže konkrétně na vámi položený dotaz odpověď nenacházíte, založte si své, nové vlákno, svůj nový dotaz.

Vhodné bude vytvořit originálnější, neokoukaný název a dotaz sepsat stručně, nicméně dostatečně jasně/přesně… k čemu všemu televizor budu využívat, co od něho očekávám, jak moc náročný/á jsem, jak daleko od něho sedím... Není od věci připsat i dosavadní označení využívaného stroje a případnou zmínku, který by se vám z aktuálně na trhu nabízených líbil a proč.

Pokračování 2 / 3

Důvěřuj, ale prověřuj! A kontroluj

Po diskuzi a ujasnění si faktů, stačí jen kontrolovat webové stránky solidních prodejců, porovnat ceny a následně udělat definitivní rozhodnutí. Objednávka je otázkou chvilky a zboží vám doručí smluvní přepravce, kterého často volíte sami v objednávce. Po doručení zboží si ihned balík překontrolujte. Zvláště jeho nepoškození. Jestliže jsou na obalu viditelné znaky poškození (typicky promáčknutá/prokopnutá krabice, výrazné natržení), sepište s přepravcem protokol. Přesný postup naleznete na jeho konkrétních stránkách, či webu prodejce.

Druhá kontrola nastává po vybalení. Znovu... jakékoliv fyzické poškození okamžitě oznamte, a to nejlépe i písemně, nezpochybnitelně.

Ve dvou se to táhne líp, aneb šroubků někdy netřeba

K vybalení u televizorů větší velikosti (50“ a více) je lepší si přizvat někoho z rodiny, kamaráda, souseda. Moderní LCD a zvláště OLED jsou i z módních důvodů vyvedeny v co nejtenčí podobě a tak při manipulaci bude nutné dávat radikálně větší pozor, než u dávné instalace CRT strojů (přijímačů s klasickou obrazovkou).

Častou součástí balení bývá rychlý návod k instalaci, kde výrobce krok za krokem přesně popisuje, co kam vložit, zapojit, přišroubovat. Mnoha lidem může nevyhovovat položení nových miláčků na desku stolu s měkkou podložkou a následné postavení na místo určení. Ne vždy bude nutné postupovat do slova a do písmene přesně. Někdo si panel postaví na dvě protilehlá křesla a stojan instaluje odspodu. Vždy záleží na konkrétním výrobku, konkrétních podmínkách a možnostech, které panel a stojan dávají.

TX-65HZ2000E_HZ2000B_HZW2004_HZC2004_back1.jpg
Precizně provedená zadní část luxusního televizoru Panasonic HZ2000, včetně začišťovacího dílu vpravo. Pětašedesát hodně těžkých palců bych si sám umístit rozhodně nedovolil.

U řady podstav k panelům již výrobce přikročil na bezšroubovou montáž. Při takové alternativě nasadíte panel na stojan a máte hotovo. Fixace šrouby se nekoná. Pakliže ale šrouby dodány jsou, určitě je použijte. Dotahujte s citem. Napevno, ale ne hrubou silou. Šroubek není potřeba dorvat násilím. Samovolně se neuvolní a nevypadne. Stačí ho jen dotáhnout.

S průvodcem na obrazovce, s návodem v televizoru

Moderní televizory mají povětšinou textového, nebo lépe textovo-obrázkového průvodce, který novému majiteli zprostředkuje snadnější základní naladění a nastavení. V případě jakéhokoliv tápání útroby systémů (na vyžádání obsluhy) předloží elektronickou formu manuálu. Při větších obtížích vstupte na náš web – AVmania.cz, kde v testech televizorů často podrobně rozebíráme jednotlivé kroky instalace a věnujeme se i ladění, dokonce pokročilému ladění integrovaných satelitních tunerů. Jestliže nastane chvíle dramatu a nebudete si přeci jen vědět s čímkoliv rady, zkuste sepsat v klidu dotaz na diskuzní fórum AVmania.cz do příslušné sekce.

Uživatelská příručka.JPGeManuál-funkce Domů.jpgSIMPLINK - HDMI-CEC.jpg
První dva snímky zachycují e-Manuál přímo v prostředí televizoru LG. Třetí fotka prezentuje často vídanou kontextovou nápovědu. Stačí jen číst. 

Moderní televizory s moderním prostředím mají odlišné operační systémy. Pro jejich korektní chod není od věci tyto aktualizovat. Při prvotním nastavení výrazně doporučuji aktualizaci nechat proběhnout! Produkty mohou být u prodejce po delší čas, se starší verzí firmwarů, kdy byly v souvislosti s jejich chodem nalezeny různorodé chyby. Aktualizace by měla přispět k jejich odstranění. Zda následně ponecháte automatiku aktualizací aktivní, zůstává na vás. Řada pokročilých uživatelů ji vypne a následně po výzvě k ručnímu upgradu softwaru nejdříve v internetových vodách ověří zkušenosti ostatních majitelů. Teprve při jejich spokojenosti aktualizační proces ručně zavolá.

Podpora-Aktualizace softwaru a Reset.JPG
Aktualizace softwaru a případná obnova přepravního/továrního nastavení u televizoru LG.

Povýšení softwaru lze učinit skrze flešku, méně automatizovaným postupem. I ten nese však své výhody. Po aktualizaci není sem tam od věci udělat kompletní obnovu přepravního nastavení s následnou novou instalací, nastavením a laděním. 

Pokračování 3 / 3

Zklamání z obrazu? Rychle a jednoduše kouzlíme změnu

Velmi častým dotazem bývá nespokojenost s obrazem. Zdá se být moc jasný, přebarvený, moc plynulý, moc zrnitý…. Zvyk je železná košile. Oko poměrně často nechce dát zapomenout na původní obrazový přednes. Základním uživatelským krokem v dobrých televizorech je jednoduché přehození obrazového režimu/profilu. Tím docílíte výrazné změny. V konkrétním profilu následně zkuste poštelovat jednotlivé parametry, které by mohly souviset s nespokojeností.

Typicky odlišný barevný projev můžeme skokově změnit teplotou barev. Studená, Neutrální, Teplá. Jednoduchá změna, okamžitý výsledek. Také nedoporučuji brát vždy veškerá nastavení popisovaná na odborných webech, jako jedinou možnou cestu. Uvědomte si, že oči máme každý jiný. A jistě bude třeba si nastavit mírně odlišné parametry pro sledování běžného televizního vysílání z pozemního digitálu a jiné při filmovém řádění s Blu-Ray přehrávačem a obsahem ve 4K/UHD HDR. Rady typu ->„všechno tam vypni a deaktivuj“, nemusejí sklidit úspěch.

Obraz-Pokročilá teplota barev.JPG
Podrobné nastavení barev v menu Sony. Rozhodně není nutné jít ihned touto cestou. V prostředí naleznete podstatně jednodušší úpravy barev.

Jednotlivé obrazové proporce si minimálně u známějších výrobců vynulujete na tovární takzvaným resetováním obrazových parametrů. Kdo cokoliv přežene a ztratí se v nastavení, udělá reset obrazu (nemyslím obnovu do přepravních hodnot celého televizoru!) a je zpět na výchozích hodnotách.

Zatímco běžný divák asi upřednostní profily ve stylu Normální, Standardní, Přirozený, pokročilý filmový fanda se začne pídit po Kino, Film, THX, Profesionál ISF, Filmmaker Mode atp. Zcela jistě bych vynechal předváděcí obrazové režimy Dynamický/Živý. Ty jsou přizpůsobeny spíše pro prezentaci v přesvětleném prostředí obchodních center, než ke klidnému a pohodovém domácímu koukání, bez nadbytečného namáhání očí.

Mód zobrazení-profily obraz.JPGRežim obrazu - profily.JPG
Obrazové režimy, jinak zváno... profily. První snímek zachycuje menu Panasonic, druhý konkurenci od Samsungu.

Překáží-li automatická změna jasu po změně světla v místnosti, vypněte ji. Tento „spořič“ ve vyladěném hábitu dokáže dobře sloužit, ale ne každému, a ne vždy. U zvláštních projevů v rámci kontrastu překontrolujte hodnoty jeho dynamické alternativy. Sem tam se vyplatí omezit jejich projev. Přílišná sytost barev, kterou obsluha detekuje nejen na pleťových tónech, nemusí být vždy způsobena přílišnou hodnotou klasické sytosti v menu. Ale spíše skokovým posílením a vylepšením barev. Není nic jednoduššího než ho snížit/vypnout.

Můj obraz se zadrhává, anebo naopak – můj obraz je příliš plynulý. Za podobný projev s největší pravděpodobností bude zodpovědná hodnota dopočtů obrazu. U každého výrobce nese jiný název, nicméně v kontextové nápovědě, respektive v e-manuálu naleznete pomoc. V drtivé většině zařízení taková funkce nese přídomek MOTION. Auto Motion Plus, TruMotion, MotionFlow, Perfect Natural Motion. U Panasonicu pak trochu odlišně – Intelligent Frame Creation.

Intelligent Frame Creation- plynulost.jpgObraz-Motionflow-pohyb.jpgMenu-Obraz-Pohyb.jpg
Nastavení pohybu 3x jinak. Panasonic, Sony a TCL.

Komu obraz „zadrhává“, zkusí funkci aktivovat, potažmo navýšit hodnotu. Kdo šílí z přehnané plynulosti, funkci rovnou deaktivuje. Na toto téma existuje mnoho různých názorů. Jedni se plynulosti zastávají, druzí ji kritizují. Spadám mezi zastánce volnosti. Nastavím si vše tak, jak vyhovuje mně u konkrétního typu.

Dosti často se řeší a doporučuje úplné vypnutí snížení šumu a MPEG artefaktů. Z mých letitých zkušeností plyne, že konkrétně pro běžné televizní vysílání se vždy nemusí jednat o krok správným směrem. A tak pomyslné minimální minimum může být vhodnější a přínosnější, než radikální vypnuto.

Pár slov závěrem

Jak jste jistě pochopili, článek netouží být odborným, přesným a precizním rádcem, ale jen rychlým zjednodušeným návodem, který jsme doplnili ještě o odkaz na naše diskuzní fórum, kde řada nováčků při setkání s chytrým prostředím televizoru, našla řadu dobrých rad, kterak postupovat při řešení jimi vyřčených nesnází.

Za celou redakci webu a tým moderátorů diskuzního fóra AVmania.cz si Vám dovoluji, Vážení čtenáři, popřát šťastnou ruku při výběru a mnoho spokojených chvil s nově zakoupeným elektronickým spolubydlícím.

A nespěchejte! I v novém roce mohou přijít zajímavé nabídky :-)

Kde u nás číst a kde se ptát?

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud