15
Fotogalerie

Jak vybrat bluetooth sluchátka k mobilu či počítači

Bluetooth se dnes nachází v naprosté většině telefonů a počítačů, život s dráty je tak otravný. Jak bluetooth funguje, která bezdrátová sluchátka si můžete koupit?

Kapitoly článku:


Bluetooth patří mezi hodně rozšířenou technologii bezdrátového přenosu signálů, dat a vůbec hlasové komunikace. Když ponecháme stranou bluetooth spojení mobilů s počítači nebo spolu navzájem pro přenos dat a synchronizaci, pro hovory jsou nejvíce rozšířená bluetooth sluchátka jako handsfree na jedno ucho, prodávají se rovněž headsety a rovnou velká náhlavní sluchátka.

SH_MM450_2_OF.jpg

Další kategorií jsou nejrůznější stolní handsfree či rovnou pevné sady do automobilů. Nejrůznější výrobci se snaží zaujmout designem a ergonomií svých produktů, všichni musí respektovat pravidla a omezení, které technologie bluetooth má. Pojďme nahlédnout do tajů modrého bezdrátu.

Komprimace not

Možná si ještě vzpomínáte na bluetooth verze 1.0 nebo spíše 1.2, kralovala verze 2.0 a nyní již 2.1. Současná doba již hraje do not bluetooth 3.0 a to se hovoří o bluetooth 4.0. Ve světě bluetooth se to hemží zkratkami, ať už jde o HSP, HFP, EDR, SBC a další.

EDR znamená Enhanced Data Rate a na světě je od éry bluetooth 2.0. Rychlejší přenos dat funguje i u 2.1. Vylepšení bluetooth 2.1 spočívá především v automatice párování se zařízeními, pro mobilní využití oceníme párování s handsfree v autě, když se přiblížíme se sluchátkem k telefonu apod. Bluetooth 3.0 opět navyšuje rychlost přenosu, tímto standardem jsou vybaveny nové smartphony, ať už jde o Samsung Galaxy S II, Nokii E7 a jiné. Skvělou zprávou nepochybně je to, bluetooth je zpětně kompatibilní, takže se různé verze spolu domluví. Budoucí bluetooth 4.0 kromě svižných přenosů obsahuje protokol úspory energie zařízení, zatím se tato verze dále ladí a v praxi se s ní nesetkáme.

jaybird-stereo-claws-a2dp-stereo-bluetooth-headphones.jpg 
 

Pro začátek si musíme prozradit, že standard bluetooth v sobě zahrnuje několik protokolů, který každý může sloužit k vybraným aktivitám. Nás zajímá, že právě profily prozrazují, k jakému účelu můžeme bluetooth použít, co budeme vzduchem přenášet a v jaké kvalitě. Stranou necháme profil SP – Synchronization Profile, ten je využit třeba pro synchronizaci dat s počítačem; nevšimneme se ani profilu FTP pro přenos souborů. Zajímavý je ještě bluetooth profil HID – Human Interface Device Profile, majitelé bezdrátových klávesnic a myší u počítačů jej potřebují a využívají. Díky HID se dá ovládat počítač přes telefon, stačí doinstalovat příslušné doplňky a ovládnete WinAmp, Media Player apod.

Nás zajímá profil HP nebo také HSP – Headset Profile. Jak z názvu tušíte, jde o komunikaci s bezdrátovými sluchátky, nejedná se však o hovory s handsfree v autě, tam se používá profil HFP, tedy Handsfree Profile.

steampunk_bluetooth_headset_lqpv8.jpg

S přenosem zvuku do sluchátek souvisí profil A2DP – Advanced Audio Distribution Profile, tedy přenos dvoukanálového stereo zvuku ze zařízení, využívají ho i bezdrátové reproduktory. Jednoduché telefony bez A2DP tedy hrají monofonně. Bluetooth sluchátka, která obsahují tlačítka pro ovládání přehrávače ve spárovaném telefonu, musí podporovat profil AVRCP, Audio/Video Remote Control Profile. U některých sluchátek ještě můžete narazit na zkratku DSP – Digital Signal Processing, tedy algoritmus pro zpracování zhoršeného zvuku do lepší kvality.

Aby se hudba přenášela vzduchem rychle a nenáročně, komprimuje se kodekem SBC – SubBand Codec. Zjednodušeně řečeno, v telefonu se skladba v MP3 zakóduje v SBC a přes bluetooth se takto posílá do sluchátek či reproduktorů. Jelikož je SBC podporován ve všech takových zařízeních, v nich se skladba zpětně dekóduje a jde vám přímo do uší. Zpoždění pro dekoprimaci je v jednotkách milisekund, takže to nijak nepostřehnete. Jak může být zřejmé, kvalita bluetooth přenosu nemusí být srovnatelná s transportem nekomprimované hudby po kabelech připojených sluchátek.

SH_MM550_1_OF.jpg

Při výběru sluchátek si tedy vyzkoušejte, zda jste spokojeni s projevem sluchátek u oblíbených písniček, u nichž máte naposlouchané detaily. Nejnovější příslušenství, jako třeba sluchátka Creative WP-350, podporují zánovní kódování aptX. To zaručuje kvalitnější přenos se šetrnou komprimací bez zbytečných ztrát. Kodek aptX je zpětně kompatibilní s SBC, takže zařízení bez aptX kódují přes SBC.

Sennheiser BTD 300.jpg 

Kvalitu aptX dostanete do sluchátek i z počítače a zařízení Applu, stačí dokoupit bluetooth transmittery, nabízí se třeba produkty Creative BT-D1 a BT-D5. Podobný sortiment má v nabídce i Sennheiser, model BTD 300 Audio je bluetooth vysílač pro připojení ke zdroji 3,5mm jackem. Do USB slotu pak dáte Sennheiser BTD 300 USB. Kvalita aptX se stala etalonem v bluetooth přenosu, kodek najdeme v audio příslušenství Samsungu, Sennheiseru, reproduktorech a sluchátkách Creative, nové přírůstky jsou vidět u Nokie, headset Essence.

Creative BTD 300 USB.jpg Creative BTD 300i.jpg
 

Přestože se dozvíme, že standardní vzdálenost zařízení od spárovaného příslušenství může být až 10 m, v praxi jsou tyto hodnoty spíše orientační. Bluetooth moduly jsou konstruovány tak, aby nespotřebovávaly zbytečně moc energie (jen několik mW), takže neoplývají nějakým velkým výkonem. Přestože jde o bezdrátové vysílání, kdy se nemusejí spárované přístroje „vidět“, nemělo by i tak stát v cestě mnoho překážek. Stačí pár zdí a nábytku a vzdálenost se notně zkracuje. Dokonce i tělo uživatele může překáže bluetooth signálu a pak zažije výpadky hudby nebo hovoru.

Určitě si přečtěte

Články odjinud