26
Fotogalerie

Philips Soundbar HTS9140 – test 3D Blu-ray zvukového projektoru

Soundbar podstatně vylepší kvalitu zvuku televizoru. Philips navíc přidává 3D Blu-ray přehrávač, nechybí ani NetTV s internetovým prohlížečem.

Stále zmenšující se tloušťka televizorů před několika lety přinesla požadavek na vylepšení zvuku při zachování prostorové nenáročnosti zvukové soustavy. Vznikly tak soundbary, neboli zvukové projektory. Soudbar zpravidla bývá dlouhý štíhlý reproduktor, která se umístí pod televizor a nahradí reproduktory televizoru. Nově výrobci do těchto reproduktorů dokážou zároveň vměstnat i Blu-ray přehrávač.

DSC03204.jpg

Vzhledem k požadavkům uživatelů na co nejmenší prostorovou náročnost a zároveň na co nejlepší podání zvuku se firma Philips pokusila o spojení těchto vlastností. Testovaný model je tedy velmi štíhlý i přesto, že zabudovaný Blu-ray přehrávač zvládá nejen BD či DVD, ale i 3D, televizor 21:9 či Internet.

Dlouhý, tenký a elegantní

Prostorová náročnost je stlačena opravdu na minimum. Sada obsahuje samotnou hlavní jednotku a pak již jen pasivní subwoofer, designově povedený dálkový ovladač, kovový úchyt na stěnu a něco málo propojovacích kabelů. Prostorový zvuk je samozřejmě, jak je dáno konstrukcí, virtuální. 

DSC03214.jpg DSC03218.jpg
USB vstup nalezente na pravém boku

V relativně těžké, plastové hlavní jednotce je BD mechanika, šest reproduktorů a zesilovač pro všechny kanály. Na boku má konektor pro připojení MP3 přehrávače a konektor USB. Na horní stěně naleznete štěrbinu BD mechaniky a podsvícená dotyková tlačítka základních ovládacích funkcí. Zezadu jsou pak pod kryty k dispozici další přípojná místa. Na zadní stěně naleznete i ventilátor aktivního chlazení, ten pracuje velmi tiše, takže ani v tichých scénách neruší.

DSC03221.jpg 
Přípopojná místa jsou umístěna pod kryty

Obraz k televizoru přivedete několika, dnes již běžnými způsoby. Pomocí kabelu kompozitní video, kvalitnější komponentní video (Y, Pb, Pr) a hlavně také HDMI (až 1080p/24Hz). Přes kabel HDMI můžete televizor, který je vybaven funkcí Easy Link, ovládat přes tento systém. K televizoru, který je schopen zobrazovat 3D obraz, pomocí HDMI z tohoto systému přivedete obraz 3D, neboť vestavěný Blu-ray přehrávač má plnou podporu 3D obrazu. Stačí už jen dostatečný počet titulů ve 3D na blu-ray discích. Obraz má vysokou kvalitu a není mu co vytknout. Mám na mysli ten obyčejný ve 2D, protože prostorový jsem neměl jak otestovat.

DSC03198.jpg
Dodávaný kovový úchyt pro montáž na stěnu
 

Jednotku lze položit na stolek nebo pověsit na stěnu. Pokud jej umístíte na stůl, nožičky tlumí vibrace, pro umístění na zeď dostanete kvalitní kovový úchyt, který musíte připevnit na zeď. Na ten se pak následovně soundbar připevní. Zde je třeba pochválit výrobce, že neponechává nic náhodě a potřebnou montáž poměrně těžké jednotky na stěnu majiteli tak usnadní.

Pasivní subwoofer je rovněž vyroben z plastu a jeho stěny jsou poměrně tenké, na poklep rezonují, k hlavní jednotce se připojuje dodávaným kabelem zakončeným netypickým konektorem. Nátrubek basreflexu je vyveden dozadu, tudíž určitý odstup od stěny musíte dodržet.

DSC03211.jpg 
DVD a BD disky vkládáte do štěrbiny

Po zapnutí se rozsvítí skromný bodový displej a modré podsvícení na spodní straně. Na obrazovce připojeného televizoru se objeví nabídka nastavení a pak již můžeme nastavovat parametry jako je formát obrazovky, vlastnosti místnosti, ve které je jednotka umístěna (struktura a vzdálenost stěn), vzdálenost poslechového místa, rozlišení výstupu HDMI atd.
 

Test – poslech hudby

Při testu jsme jako obvykle nejprve poslouchali hudbu z CD. Pro test byly použity nahrávky Kraftwerk – The Mix, Madonna – American Life, Yes – Big Generator, Iron Maiden – The Number of the Beast, John Scofield – Works for Me, Sting – Songs from the Labyrinth a W.A.Mozart – Koncert č. 21 C dur pro klavír a orchestr.

Podle očekávání zní nahrávka elektronické hudby Kraftwerk velmi přijatelně, stejně tak Madonna s doprovodem převážně elektronických nástrojů. S nahrávkou Yes to již tak dobré nebylo, ale systém se i zde ještě opravdu snažil. Zvuk však již působil mírně slitě, vytratil se pravolevý prostor. Slabina systému se odhalila při poslechu Iron Maiden, kdy stereo efekt zmizel úplně a ve zvuku vznikl jakýsi chaos.

DSC03216.jpg 

Překvapivě nejlépe si „jezevčík“ poradil s akustickou nahrávkou Johna Scofielda, kdy nástoroje jeho malého jazzového bandu byly přesně lokalizovány, až byste měli dojem, že hudebníci sedí u vás v pokoji.

Renesanční písně v podání Stinga za doprovodu loutny však opět daly vědět o tom, že neposloucháte žádné hi-fi zařízení, ale systém primárně určený pro sledování filmů. Byly zde příliš zdůrazněné výšky, i když jsem je stáhnul na minimum.

Poslech vážné hudby pak již jasně ukázal, že pro tento žánr podobná domácí kina nejsou určena – nástroje slité, zkreslené vysoké frekvence a pravolevý prostor žádný. Všechny nahrávky bez rozdílu systém podával s lehkým plastovým zabarvením, které se téměř vytratilo při poslechu Johna Scofielda.

DSC03225.jpgDSC03222.jpg DSC03223.jpg
 DSC03227.jpg
Vstupy a výstupy naleznete pod kryty, kabely pak vedete štěrbinou spodní stranou
 

Zvuk můžete regulovat ručním nastavením výšek, středů a basů nebo použitím přednastavených ekvalizačních křivek: action/rock, pure, gaming/party, concert/classic, sports a news. Z názvů režimů lze poznat, že jsou určeny spíše pro režim domácího kina, než pro poslech hudby.

Další možností, jak bývá zvykem, je přehrávání stereofonních nahrávek v režimu virtuálního prostorového zvuku, ale opět nejlépe uděláte (a to platí nejen pro Philips), když se použití „vylepšovače“ zvuku raději vyvarujete. Zvuk zní pak velmi nepřirozeně. Zkrátka a dobře, v přednesu hudby soundbar ukazuje své slabiny.

Test – filmový zvuk

Přednes zvuku filmového naopak jednoznačně ukázal, pro co je soundbar ideální, tj. pro domácí kino. Pro tento test byly použity filmy na DVD Ponorka U-571 (DTS 5.1), Den nezávislosti (DD 5.1) a Blu-ray Austrálie (DTS HD 5.1), Mamma Mia (DTS HD 5.1).

Systém překvapil mohutným zvukem, kdy se ani v akčních scénách neztrácí srozumitelnost dialogů. Výbuchy podmořských pum v Ponorce U-571 jsou razantní a přerovnají vám skleničky ve vitrínce, jen hodně nízké kmitočty při přeletu létajících talířů ve Dni nezávislosti subwoofer trochu rozdrnčí. Překvapením byla lokalizace svištících kulek v Bad Company, kdy se opravdu zdálo, že létají kolem posluchačovy hlavy, zde se virtuální prostorový zvuk Philipsu opravdu předvedl.

DSC03232.jpg 

Nepodlehněte však z předchozích řádků dojmu, že prostorový zvuk je dokonalý. Je pouze překvapivě lepší, než by se od systému této konstrukce dalo očekávat, či s čím se běžně setkáváme. Jeho zdánlivá prostorovost je vykoupena méně přesnou, nebo lépe řečeno podle typu scény téměř žádnou lokalizací, a to jak pravolevou, tak i předozadní. Zkrátka zázraky se nedějí, a pokud chcete přesné umístění zadních ruchů, tak se plnohodnotnému, prostorově náročnějšímu kinu 5.1 nevyhnete.

Zvuk Blu-ray filmů v HD rozlišení s HD zvukem je ještě o něco lepší, čistší, s více detaily, ale není to samozřejmě takový kvalitativní skok (od DVD k BD), jako u plnohodnotných domácích kin.

Test – živé koncerty na DVD a BD

A protože mnoho z nás má rádo, kromě sledování filmů, také hudbu z DVD a BD, nezůstane bez hodnocení ani tento žánr. K testu byly použity nahrávky koncertů na DVD: AC/DC – Stiff Upper Lip Live (DTS 5.1), Phil Collins – Finally...The First Farewell Tour (DTS 5.1), Eric Clapton – One More Car, One More Rider (DTS 5.1) a Blu-ray Santana – Live at Montreux (DTS HD 5.1).

DSC03238.jpg DSC03241.jpg DSC03256.jpg
Prostorový zvuk nastavujete v několika krocích.
Menu výběru zdroje signálu kombinuje ikony s textovým popisem

Systém u všech nahrávek výborně přibližuje atmosféru koncertu, dokonce šlo ponechat reprodukci v prostorovém režimu, aniž by tím nějak trpěla, což je u domácích kin s virtuálním podáním prostoru spíše výjimka.

Na druhé straně se v hudebních nahrávkách opět projevuje přemíra vysokých kmitočtů a ani korekcemi opět nic nevylepšíte. Výstřely z děl u AC/DC znovu lehce rozdrnčely subwoofer. HD zvuk se od toho obyčejného tentokrát nijak zvlášť neliší, což ovšem v tomto případě nepřekvapuje.

Je libo iPhone či Internet?

K přístroji můžete připojit iPod či iPhone pomocí kolébky, která však není součástí balení. Pak můžete svůj iPod ovládat pomocí dálkového ovladače systému a prohlížet si jeho obsah na obrazovce televizoru.

Na boku má systém konektor pro připojení MP3 přehrávače a také konektor USB, který umožňuje přehrávání audio souborů MP3, WMA, a WAV, video souborů AVI, DivX, MP4, MKV a WMV a obrázků JPG, GIF a PNG. To vše z USB klíčenky nebo externího HDD.

DSC03234.jpg DSC03235.jpg DSC03237.jpg
Ukázka nastavení v menu
 

Další nespornou výhodou tohoto systému je možnost připojení k internetu kabelem LAN nebo pomocí Wi-Fi (kdy však musíte přikoupit USB přijímač, který se připojuje do příslušného konektoru na zadní straně). Pak můžete nejen aktualizovat firmware, ale můžete i prohlížet internetová videa YouTube, NetTV atd. Samozřejmostí je sledování bonusových materiálů BD Live. Přehrávat můžete i multimediální soubory ze sítě, dokonce je integrován klasický prohlížeč webových stránek. Nemusíte se tak spoléhat jen na internetové aplikace dodávané výrobcem (například pro Twitter), ale zkrátka si můžete přečíst libovolnou webovou stránku. Načítání je celkem svižné, takže zde velká pochvala.

DSC03247.jpgDSC03248.jpgDSC03249.jpg
Kromě jiných aplikací je k dispozici i prohlížeč webových stránek
 

Počítačové soubory DivX a MKV jsou podávány v rámci možností dokonale, systém zvládne i nejvyšší datové toky, u MKV však kompatibilita nebyla 100 % a některé soubory soundbar nepřehrál. Titulky zobrazuje až v deseti řádcích po padesáti znacích a česká diakritika mu nečiní problémy. Musíte nejdříve však změnit nastavení titulků na středoevropský font, protože základní západní s háčky a čárkami nad písmenky nepočítá. Titulky jsou dostatečně velké a kontrastní, takže s jejich čtením by nikdo neměl mít problémy.

DSC03263.jpg DSC03268.jpg
České titulky jsou zobrazeny korektně, synchronizaci zvuku s obrazem lze upravit 

Komprimované audio soubory jsou přehrávány v rámci jejich možností ve slušné kvalitě a není zde co vytknout. Obrázky můžete otáčet, zvětšovat, pustit si slide show a to dokonce i za doprovodu hudby.

DSC03252.jpgDSC03253.jpg DSC03254.jpg
Zobrazení náhledů fotografií a dalších souborů
 

Součástí systému je i FM RDS tuner, který ladí stanice automaticky nebo ručně až do čtyřiceti předvoleb, což více než dostatečný počet. Stanice vyhledává a ladí rychle a bez problémů. Projevují se však příliš zdůrazněné vysoké kmitočty a zabarvení, tudíž zvuk tuneru působí podprůměrně i na poměry rozhlasového vysílání.

Verdikt

Soundbar Philips HTS9140 ukazuje, jak jedním prostorově nenáročným přístrojem lze vyřešit kompletní domácí kino. Nemusí se rozmísťovat reproduktory po místnosti, nemusíte si dělat starosti, kam umístit AV přijímač a Blu-ray přehrávač. Zkrátka vše bude nenápadně v štíhlém reproduktoru pod televizorem.

Vzhledem k tomu, že systém stojí kolem 22 000 Kč, je velmi těžké jej jednoznačně doporučit. Za podobné peníze již koupíte plnohodnotnou sestavu domácího kina se všemi reprosoustavami, tedy s dokonalejším prostorovým zvukem, a samostatný 3D Blu-ray přehrávač. Takže pokud potřebujete ušetřit prostor, vyžadujete jednoduché i elegantní řešení a naopak nemusíte šetřit penězi, soundbar Philips s vestavěným Blu-ray přehrávačem může být to, co hledáte.

Na vyšší ceně se velkou měrou projevuje vestavěný 3D Blu-ray přehrávač, který dokonce podporuje i televizory Philips s poměrem stran 21:9. Určitě také stojí za vyzdvihnutí výbava v podobně NetTV a integrovaný webový prohlížeč. Faktem také je, že design Philipsu působí velmi atraktivně – zkrátka ve spojení s televizorem Philips nadělá hodně parády, poskytne i docela solidní filmový zvuk a přehrává obraz 3D. Pro vylepšení zvuku televizoru je tedy ideální, kdyby však nestál více, než levnější plochý televizor.

Soundbar Philips HTS9140

  • Celkový výstupní výkon 500 W RMS
  • Reproduktory 4 x 64 mm širokopásmový („přední/zadní“), 6 Ohm
    2 x 64 mm širokopásmový (střední), 4 Ohm
    Kmitočtový rozsah 150 Hz – 20 kHz
  • Subwoofer
    1 x 165 mm basový reproduktor, 4 Ohm
    Kmitočtový rozsah 20 Hz – 150 Hz
  • Rozměry (š x v x h): 196 x 397 x 342 mm
  • Hmotnost: 6,03 kg
  • RDS FM tuner 40 předvoleb
  • Dekodéry Dolby Digital, DTS, Dolby TrueHD, DTS-HD
  • Přehrává AVCHD, BD-RE, BD-Video, DVD, DVD+-R/RW, DVD+-R/DL, CD, CD-R/RW, Video CD/SVCD, mp3, wma, DivX, avi, mp4, mkv, wmv, jpg, gif, png
  • Vstup MP3, 2x USB, LAN, audio in – aux, dock for iPod, digital optical + coaxial, antenna FM
  • Výstup HDMI, video, component video (Y, Pb, Pr), subwoofer
  • Rozměry (š x v x h) 955 x 155 x 96 mm
  • Hmotnost 6,6 kg
AVmania hodnotí*
obraz 10
zvuk stereo 5
zvuk domácí kino 9
ovládání 9
design a výbava 10
provedení 8

 


Poznámka redakce: hodnocení nelze přímo srovnávat s domácími kiny 5.1, vztahuje se na zvukové projektory

Speciál o 3D

Praktické rady, tipy, recenze a další informace o novinkách, které patří k vysokému rozlišení a kvalitnímu obrazu a zobrazení 3D.

Určitě si přečtěte

Články odjinud