8
Fotogalerie

Aftershokz Bluez 2S: bezdrátová sluchátka – nesluchátka [test]

Při pohledu na Aftershokz mi vždy vytane na mysli pohádka o princezně koloběžce, která byla oblečená–neoblečená, učesaná–neučesaná. Tato sluchátka totiž nejsou úplně sluchátka.

Aftershokz prakticky u všech svých modelů využívá k přenosu zvuku vodivosti kostí, konkrétně je využíváno vibrací přenášených přes lícní kost až do vnitřního ucha.

Výhodou této konstrukce je fakt, že při poslechu nemáte zakryté uši, jako u klasických sluchátek (circumaurální a supraaurální) a ani nemusíte mít nic v uších, jako v případě intraaurálních modelů. Podle uvedené klasifikace by se asi daly zařadit nejblíže mezi supraaurální.

Použitá technologie se údajně využívá mezi speciálními vojenskými jednotkami a pracovníky tajných služeb. A tento fakt je zcela zásadní i při posuzování celkové koncepce. Přenos zvuku přes kosti ze zachováním volného zevního zvukovodu je velmi důležitý právě v okamžiku, kdy potřebujete s někým komunikovat ale zároveň nechcete ztratit zvukový /sluchový kontakt s okolím. A právě to značně předurčuje zvukový projev sluchátek (viz dále).

Aftershokz_01.jpg

Bez drátu a s modrým zubem Aftershokz Bluez S2 jsou zároveň handsfree k mobilu, jelikož mají zabudovaný mikrofon. K telefonu se připojují pomocí bluetooth rozhraní. Velmi praktický je ukazatel stavu baterie sluchátek, který se zobrazuje ve stavové liště telefonu.

Konstrukce a ovládání

Konstrukčně vychází Bluez 2S ze sluchátek s týlním mostem – ačkoliv je nenasazujete na uši, ale před uši, tak jsou měniče propojeny týlním mostem, v němž je zároveň zabudovaná nabíjecí baterie a ovládací prvky. Most má pevnou velikost a není stavitelný, v balení však najdete silikonový pásek, který se připne na vnitřní stranu týlního mostu a zlepšuje celkovou stabilitu sluchátek na hlavě – především u jedinců s menší hlavou.

AfterShokz_04.jpg

U pravého ucha je umístěn ovládací panel s tlačítkem pro zapnutí/vypnutí, dvěma tlačítky pro úpravu hlasitosti a micro USB konektorem pro nabíjení. Na stejném místě na levé straně je prostor s baterií. Na vnější straně levého měniče je ještě jedno tlačítko pro příjem telefonního hovoru nebo pozastavení přehrávané hudby.

AfterShokz_06.jpg

Vzhledem k tomu, že jsou sluchátka určena především pro sportovní aktivity, tak je konstrukce odolná vůči potu a vodě – konkrétně se jedná o certifikaci krytí IP 55. Vnitřní strana, doléhající na pokožku je pogumovaná a celkové provedení vypadá poměrně bytelně.

AfterShokz_10.jpg

Pomocí čtveřice tlačítek můžete ovládat nejen hudební přehrávač, ale také telefon – kombinace dlouhých a krátkých stisků jednotlivých tlačítek dávají širokou nabídku příkazů. Nicméně při nasazení na hlavě je orientace pohmatem přeci jen horší.

Aftershokz_02.jpg

Reprodukce

Ačkoliv jsem byl při prvním nasazení sluchátek vcelku skeptický a část skepse i zůstala, je třeba si uvědomit, pro koho jsou sluchátka určena a kdo je cílovou skupinou – především jsou to běžci a sportovci, kteří potřebují z bezpečnostních důvodů slyšet a vnímat i své okolí.

Sluchátka klasické konstrukce (i s týlním mostem) se při běhu neustále posouvají a padají, špunty zase příliš izolují od okolí, takže nemusíte slyšet projíždějící auto nebo cyklistu. Pokud však nemáte ucpaný zvukovod, budete vnímat i okolní zvuk.

AfterShokz_07.jpg

Pro klasický poslech hudby jsou sluchátka naprosto nevhodná, reprodukce nízkých kmitočtů je prakticky nulová, respektive basovou složku spíše cítíte v podobě vibrací na lícních kostech, než že byste ji slyšeli. K dispozici je trojí úroveň nastavení síly basů, přičemž ta nejvyšší je výchozím nastavením – zbývající dvě pozbývají smyslu.

Jako handsfree jsou sluchátka perfektním doplňkem, v souvislosti s tím je třeba potvrdit, že nejlepších výsledků dosahují při reprodukci mluveného slova, případně klavírních recitálů. Zkrátka reprodukce, kde je důležité řečové pásmo sedí Aftershokzům nejlépe. Všechny ostatní žánry jsou reprodukovány tristně.

AfterShokz_03.jpg

Zajímavá je však zkušenost v okamžiku, kdy si ucpete zvukovod – prstem nebo klasickým špuntem proti hluku – v ten okamžik uslyšíte hudbu mnohem lépe, basy jsou opravdu hutné a zemité, i když celkový projev je značně zastřený. Pokud se zacpaným zvukovodem sluchátko oddálíte od kosti, rázem reprodukce ustane, jelikož se nemá zvuk jak přenášet – takže technologie přenosu zvuku přes kost funguje. Po uvolnění zvukovodu je projev opět velmi plytký a nezáživný.

Vyplatí se koupit?

Za aktuální cenu cca 2700 Kč se sluchátka podle mého názoru nevyplatí, jejich použití je víceméně jednoúčelové – handsfree a poslech mluveného slova. Sportovci jistě ocení konstrukci s volnými zvukovody, nicméně za nižší cenu bych doporučoval spíše špunty se silikonovými křidélky pro zapření v uchu a menšími náušníky, které propustí i okolní zvuky.

AfterShokz_08.jpg

Jestliže jste ale příznivci nových technologií a podobné „gadgety“ vás baví, pak se určitě jedná o zajímavý doplněk, který vám poslouží podle představ. Rozhodně však neočekávejte kdovíjak kvalitní zvukovou reprodukci.

+ zajímavé řešení
+ konstrukce
+ neblokují uši

- cena
- zvuk

Základní technické parametry Aftershokz Bluez 2S

  • frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz
  • konstrukce: přenos zvuku kostí
  • odstup signál-šum: 100 dB
  • mikrofon: ano na sluchátku
  • ovládání: 4× tlačítko
  • napájení: vestavěný akumulátor, micro USB
  • verze BT: 2.1
  • hmotnost: 41 gramů

Určitě si přečtěte

Články odjinud