POV Mobii 945: tenký, čtyřjádrový tablet s vysokým rozlišením

POV Mobii 945: tenký, čtyřjádrový tablet s vysokým rozlišením

Vysokého rozlišení u tabletů se chytá stále více výrobců, mezi další se řadí i Point Of View. Nabízí kromě vysokého rozlišení i něco víc?

Nedávno jste si mohli přečíst recenzi tabletů Ainol Novo 9 Spark a 3Q q-pad RC9726C, což jsou hlavní soupeři toho stroje. Mají podobnou cenu, naprosto stejný displej a umí v podstatě to stejné.

 

I tak má ale Point Of View Mobii 945 co nabídnout. Potěší hlavně o něco menší tloušťkou, nižší vahou než zmínění soupeři, navíc si můžete dokoupit DVB-T tuner.

Tenká retina

Displejem vás tablet nepřekvapí, je to stále ten stejný IPS panel s rozlišením 2 048 x 1 536 px a úhlopříčkou 9,7“, který opět očividně pochází z iPadu 3. Čekejte tedy takřka neviditelné pixely a velmi dobré pozorovací úhly, jednoduše mu není co vytknout.

01.JPG 
 

Zobrazovač chrání tvrzené sklo, které přesahuje do příjemně silných okrajů, díky kterým se tablet opravdu dobře drží. Plastový lem kolem displeje nevystupuje nad úroveň skla, proto vám pokládání na stůl displejem dolů spíše nedoporučím. Přední kamera s rozlišením 1,3 Mpx je poměrně atypicky umístěná v pravém horním rohu, takže při videohovorech budete zabíráni lehce zešikma, což pro druhou stranu nevypadá zrovna přirozeně.

02.JPG

Celokovová záda vypadají skvěle, ale pravděpodobně mohou za horší příjem Wi-Fi

Záda jsou z jednoho kusu kovu, takže je celek velmi pevný. Neuslyšíte žádné skřípání, vrzání nebo podobné nežádoucí zvuky. Zásadní výtka směřuje k čočce zadního 5Mpx fotoaparátu, která vystupuje nad úroveň o více než 2 mm. I při sebeopatrnější manipulaci ji dříve nebo později poškrábete. Hned vedle ní uvidíte podlouhlou škvíru s mřížkou, do které výrobce ukryl hlasitý reproduktor, ten svou hlasitostí hravě předčí konkurenci.

Bok.JPG
Tenké tělo je příjemným překvapením, jen vystupující čočka kazí celkový dojem

Všechny ovládací prvky a konektory najdete na pravé straně, konkrétně jde o zapínací tlačítko a fyzické tlačítko zpět. Dále je zde resetovací tlačítko schované v malém otvoru, 3,5mm jack na sluchátka, miniHDMI, microUSB, slot pro microSD karty, díra pro nabíječku a mikrofon. Marně byste zde hledali kolébku pro regulaci hlasitost, ta se totiž ovládá softwarově na displeji tabletu. Na tloušťku má přístroj jen 9,9 mm, což se pochopitelně odrazilo na kapacitě baterie, která dosahuje hodnoty „jen“ 7 600 mAh. Konkurenční Ainol a 3Q má baterii o kapacitě 10 000 mAh.

Čtyřjádro

Výrobce přesně nespecifikuje jaký použil procesor, uvádí jen, že jde o čtyřjádro s architekturou Cortex-A7 s taktem 1 GHz, tomu sekundují 2 GB operační paměti, což dodává tabletu dostatek výkonu i v náročnějších operacích. Vykreslování takto velkého displeje je však náročnou disciplínou, takže se občas setkáte s krátkou prodlevou, než se něco dopočítá. Ostatně tímto jevem trpí naprosto všechny tablety s takovým rozlišením od méně známých výrobců.

Z bezdrátové části určitě potěší přítomnost Bleutooth verze 4.0, Wi-Fi sice neumí 5 GHz, ale to zase tolik nevadí. Bohužel je kvůli kovovým zádům citlivost Wi-Fi značně snížená, takže budete muset k routeru blíž. Absence GPS asi zamrzí, nicméně u tabletu této velikosti se s použitím pro navigování příliš nepočítá.

měření.JPG 

Použitý systém Google Android 4.1.1 není nijak upravený, jediné, co výrobce přidal, je aplikace pro přehrávání videa, software pro nahrávání z mikrofonu přímo do formátu MP3 a vlastní klávesnici, která nepodporuje české rozložení. Pokud zvolíte jako výchozí jazyk naši mateřštinu, tak na vás při psaní vykoukne standardní klávesnice sytému Android a tu přidanou vůbec neuvidíte. Ve výchozím nastavení je systém přijatelně svižný, ale celá finta spočívá v tom, že není použito maximální rozlišení, a grafickému čipu se tak hodně usnadní práce. V nastavení máte možnost přepnout na plné rozlišení, což vám ale nedoporučuji, protože to tablet citelně zpomalí.

Multimédia zvládne

Pravděpodobně největším benefitem je předinstalovaná aplikace iDTV, která komunikuje s DVB-T tunerem od stejného výrobce. Tablet si bez problémů poradí s Full HD videem a díky vysoce kvalitnímu displeji a hlasitému reproduktoru to bude opravdu zážitek.

Sluchátkový výstup je spíše podprůměrný, ale poznáte to až u kvalitnějších sluchátek. Při vyšších hlasitostech začne docházet ke značnému zkreslovaní a i při velmi nízké hlasitosti nepřeslechnete nepříjemný konstantní šum. Zadní fotoaparát postrádá přisvětlovací LED, takže se při horším osvětlení budete muset smířit s dost viditelným šumem. Pokud budou světelné podmínky dobré, bude to znát i na fotografiích, které se sice nemohou rovnat se smartphony, ale pro účely publikování na sociálních sítích to bude stačit. Přední kamera je pro videohovory dostačující, ale žádné zázraky nečekejte.

Tablet se mi podařilo vybít až po šesti a půl hodinách přehrávání Full HD filmu při maximálním jasu a zapnuté Wi-Fi, což je velmi dobrá hodnota vzhledem k tloušťce zařízení a velikosti baterie. Při normálním používání tablet obvykle za den neudoláte a při občasné kontrole mailů a surfování budete nabíjet asi jednou za tři dny. Mobii 945 je určen hlavně na práci a na občasné sledování videí či prohlížení fotek, hry také nebudou problém, ale grafický čip nemá dost výkonu na to, aby zvládnul třeba Real Racing 3 s takovými detaily, jaké by si tato hra zasloužila.

+ Výdrž
+ Čistý Android
+ Displej

- Chybějící GPS
- Necitlivá Wi-Fi
- Vystupující čočka foťáku

AVmania hodnotí
výbava 8
ergonomie 8
výkon 7
výdrž 9

 

Point Of View Mobii 945

  • tablet s Androidem
  • Cena orientační:
  • operační systém: Android 4.1 (Jelly Bean)
  • displej: 9,7'', kapacitní IPS, 2 048 × 1 536 px
  • konektivita: microUSB, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0, miniHDMI
  • paměť: uživatelská 16 GB (microSD), operační 2 048 MB RAM
  • baterie: 7 600 mAh
  • procesor: nespecifikovaný (4× Cortex-A7, 1 000 MHz)
  • fotoaparát: zadní 5 Mpx, přední 1,3 Mpx
  • příslušenství: kabel microUSB-USB, nabíječka, sluchátka
  • rozměry: 240 × 187 × 9,9 mm
  • hmotnost: 540 g

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud