Ukázka ze zátěžového testovacího videa pro televizory Zdroj: RTINGS.com

Ukázka ze zátěžového testovacího videa pro televizory | Zdroj: RTINGS.com

Obraz na OLED TV po 12 týdnech testu se známky retence Zdroj: RTINGS.com

Obraz na OLED TV po 12 týdnech testu se známky retence | Zdroj: RTINGS.com

Obraz na OLED TV po 12 týdnech testu se známky retence Zdroj: RTINGS.com

Obraz na OLED TV po 12 týdnech testu se známky retence | Zdroj: RTINGS.com

Obraz na OLED TV po 12 týdnech testu se známky retence Zdroj: RTINGS.com

Obraz na OLED TV po 12 týdnech testu se známky retence | Zdroj: RTINGS.com

Obraz na OLED TV po 12 týdnech testu se známky retence Zdroj: RTINGS.com

Obraz na OLED TV po 12 týdnech testu se známky retence | Zdroj: RTINGS.com

Obraz na LCD TV Samsung po 12 týdnech testu Zdroj: RTINGS.com

Obraz na LCD TV Samsung po 12 týdnech testu | Zdroj: RTINGS.com

Obraz na LCD TV LG po 12 týdnech testu Zdroj: RTINGS.com

Obraz na LCD TV LG po 12 týdnech testu | Zdroj: RTINGS.com

Ukázka ze zátěžového testovacího videa pro televizory Zdroj: RTINGS.com
Obraz na OLED TV po 12 týdnech testu se známky retence Zdroj: RTINGS.com
Obraz na OLED TV po 12 týdnech testu se známky retence Zdroj: RTINGS.com
Obraz na OLED TV po 12 týdnech testu se známky retence Zdroj: RTINGS.com
9
Fotogalerie

Vypalování OLED TV – pravda nebo fáma?

Často se lidé ptají, jak to vlastně je s vypalováním OLED panelů. Podívám se tedy na výsledky probíhajícího zahraničního testu a také si řekneme, kdy skutečně hrozí a kdy nikoliv.

O vypalování OLED televizorů od LG a dalších výrobců kolují různé fámy. Jedni tvrdí, že se zkrátka každý OLED jednou vypálí, druzí že je to velmi výjimečné. Jak to tedy je? Můžete tomu nějak zabránit? Kde se skrývá riziko?

Vypalování a životnost

Nejdříve si musíme ujasnit pojmy. Vypálením se rozumí tzv. retence obrazu, stav kdy dojde na zobrazovacím panelu k nevratné změně, kdy je narušena barevná homogenita obrazu. Jinými slovy v obraze se stále zobrazují zbytky jiného obrazu. To může být viditelnější více, či méně, a neznamená to, že „vypálená“ číst obrazu není schopna zobrazit už nic jiného. 

Zjednodušeně - dojde k rychlému opotřebení, či „unavení“ obrazových bodů a řízení jasu těchto bodů neprobíhá ve stejném rozsahu hodnot, jako bodů okolních.  Z toho vyplývá, že vypálení je nestejnoměrné opotřebení zobrazovacího panelu.

l_10160548_007.jpg

Životnost naproti tomu nemá s „vypalováním“ nic společného. Tou udává výrobce čas, kdy dojde k poklesu celkového jasu panelu na 50 % původní hodnoty. Není to tedy záruka na homogenitu podsvícení u LCD, na vypálení OLEDu, či něco jiného. U klasických CRT televizorů byla životnost zhruba 15 000 až 20 000 hodin, LCD má životnost 60 000 hodin, plazma měla 100 000 hodin.

České zastoupení LG oficiálně udávaná životnost OLED panelu 30 000 hodin, nicméně už v polovině roku 2016 v The Korea Times viceprezident LG řekl, že z 36 000 hodin v roce 2013 se technologickým vývojem prodloužila životnost OLED panelů na současných 100 000 hodin. Přesto, pokud to přepočítáme na dny, tak i velmi konzervativních „českých“ 30 000 hodin znamená více než 10 let sledování televize 8 hodin denně. Z toho plyne, že životnost OLEDu nemusíte řešit vůbec.

Podívejme se tedy na strašáka většího. Vypalování.  

Test on-line magazínu RTINGS.com

Magazín RTINGS.com odstartoval 31. srpna dlouhodobý test vypalování televizorů. V testu jsou televizory LG OLED B6, Samsung  KU6300 s VA panelem a LG UJ6300 s IPS panelem, jde o modely z roku 2016, tedy každý s jiným panelem.

Během testu došlo k menší úpravě metody, ale v zásadě televizory 20 hodin denně zobrazují testovací video, které sice mění scény a záběry, ale obsahuje 4 velká různobarevná loga s rozdílnou průhledností a dobou setrvání. Nechybí ani černé pruhy známé z filmů s poměrem stran 21:9, které jsou v obraze 2 hodiny, 3,5 hodiny pak běží plný obraz 16:9. Celkem má video 5 hodin a běží ve smyčce.

test-pattern-2-large.jpg 
Ukázka z testovacího zátěžového videa

Levé horní logo má 100 % sytost a je zobrazeno neustále, pravé horní logo má 50 % průhlednost a opět zůstává zobrazeno celou dobu, spodní levé logo má 100 sytost a je zobrazeno 2 hodiny a následující 3,5 hodiny zobrazeno není. A nakonec spodní pravé spodní logo pak má 50 % průhlednost, zobrazí se na 10 minut a 2 minuty nikoliv. Jednotlivé varianty zastupují různé varianty zatížení – film, nejvyšší zatížení, kabelová TV, videohry, či sportovní vysílání.

Před každotýdenním měřením a fotografováním výsledků u OLED televizor je ručně aktivovaná funkce „Clear Panel Noise“ nebo-li “režim obnovení  obrazu“ .

Na stránkách RTINGS.com si můžete prohlédnout fotografie jednotlivých barevných ploch, které redakce zhotovovala týden po týdnu, momentálně jsou k dispozici snímky z 12 týdne, které jsme převzali do článku. Na fotografiích je vidět, že retence postihuje všechny barvy a všechny varianty zobrazených log, na druhou stranu vliv černých „filmových“ pruhů je naprosto nulový. První známky „vypálení“ začínají být viditelné od 5 týdne testování.

week-12-uniformity-b6-blue-large.jpgweek-12-uniformity-b6-magenta-large.jpgweek-12-uniformity-b6-red-large.jpgweek-12-uniformity-b6-gray-large.jpg
Obraz na OLED TV po 12 týdnech testu se známky retence
week-12-uniformity-ku6300-magenta-large.jpgweek-12-uniformity-uj6300-magenta-large.jpg
Obraz na LCD TV po 12 týdnech testu bez retence

Rtings.com sám komentuje test, že „vzorků“ je málo, a nezahrnují všechny varianty technologií. Navíc dodává, že test je extrémní a v domácím prostředí je variabilita zobrazovaného obsahu daleko větší.

Za redakci musím říct, že loga v reálu jsou menší, a také mírně mění umístění. Zkrátka, že skutečné používání je jiné. Nicméně velmi jasně odpovídá na otázku, zda a jak rychle, se při velkém zatížení může obraz poškodit. Může a to během 2 měsíců.

OLED na prodejnách a jak chránit OLED

Závěr je jednoznačný. Pro statický obraz OLED televizor není rozhodně ideální a například jako monitor k PC je OLED zcela nevhodný. U konzolových her se od dob plazmy počítá náchylností na vypalování, a herní informace jsou tomu přizpůsobeny, zde tedy takové nebezpečí nehrozí.

Velké nebezpečí ale hrozí v případě TV stanic, které mají výrazná logo, případně prodejních kanálů, které prakticky neustále zobrazují jasný pruh s telefonním číslem pro nákup (TV Šlágr). Pokud taková stanice jede na televizoru celodenně, tak poškození televizoru hrozí zcela reálně. S tím si jakékoliv ochrany proti vypalování neporadí.

Pokud na prodejnách uvidíte vypálené OLED televizory, tak důvody jsou dva. V demorežimu se zobrazuje logo LG, které po delším čase zůstává trvale vidět. Hlavním důvodem je fakt, že v prodejnách se televizory vypínají tzv. natvrdo, vypnutím elektrické energie, nikoliv softwarově dálkovým ovládáním.

9002_MIP.jpg

Každý televizor LG po vypnutí provádí 8 minut čištění obrazu. K tomu ale na prodejnách nedochází, proto LG v novém firmwaru upravila demorežim tak, aby v případě, že obnovení obrazu neproběhne, došlo při následujícím zapnutí k nucenému provedení sekvence čistění obrazu. Tím se nedodržování procesu na prodejnách aktuálně řeší.

V domácích podmínkách k osmiminutovému čištění dochází vždy (do modelového roku 2016 to bylo náhodně), a také se vám po 600 hodinách provozu OLED TV zobrazí informace (včetně postupu), abyste spustili aktivní hodinové čištění obrazu. Čištění provádět nemusíte, ale je velmi doporučováno. Pro představu to při běžném sledování TV pořadů 4 až 6 hodin bude zhruba jednou za dva měsíce. Regenerační procesy u OLEDu tak zajistí, aby se riziko eliminovalo.

Tak vypálí se, nebo ne?

Vzhledem k tomu, že OLED technologie má každý bod zdrojem světla a na rozdíl od plazmy navíc nebliká (u plazmy nesvítil bod stále, ale velmi rychle blikal), je riziko retence obrazu při nevhodném, statickém zdroji signálu reálné. Aktuální ochrany jej snižují, ale zcela neodstraní.

Pokud budete OLED používat na běžné sledování TV pořadů a filmů, tak k „vypálení“ nedojde. Zvláště jestli dáte na radu výrobce a budete dodržovat doporučení ohledně pravidelného aktivního čištění obrazovky. Pro běžné použití tedy OLED je vhodný a vy si můžete užívat mimořádného kontrastu, který OLED nabízí.

Nedoporučujeme ho jako reklamní panel se stálým zobrazením, jako PC monitor, či pro monotónní, celodenní sledování jediného, navíc nevhodně vysílaného TV kanálu. LCD technologie a její vylepšené varianty, tj. QLED, Super LED, Triluminos, ULED, tj. obrazovky s rozšířeným barevným spektrem, jsou daleko odolnější. Podobná rizika i při velmi problematickém zatěžování zde nejsou a z tohoto hlediska jde o "bezpečnější" technologii, které nevyžaduje žádnou dodatečnou ochranu, či péči.

Dalším rozdílům mezi LCD a OLED technologiemi, kladům a záporům, se budeme věnovat jiném článku.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud