9
Fotogalerie

Jak přehrávat HD video v domácnosti

Jak dostat HD video z počítače na velkou obrazovku televizoru, abyste se mohli uvelebit v pohodlí gauče?

HD video svou cestu obvykle začíná v počítači, kam jej stáhnete ze své kamery, nebo v podobě filmu či seriálu z internetu. A samozřejmě jej chcete v počítači i přehrávat. Video i v tzv. formátu 720p ale vyžaduje poměrně výkonný počítač, jinak není plynulé.

Využijte síly grafické karty

Typické video v rozlišení 720p bývá ve standardu MPEG-4 AVC / H.264, přičemž vysvětlení jednotlivých standardů a kodeků se zabývá první článek našeho tématu. Bohužel samozřejmě platí, že kvalitní video žádá pro své dekódování poměrně výkonný počítač. Dekódování filmové a zvukové stopy ponechává většina aplikací – přehrávačů – na bedrech procesoru, který vinou své univerzálnosti nenabízí dostatečný hrubý výkon pro rutinní dekódování velkých datových toků.

Čipy grafických karet jsou sice „hloupé“ a méně univerzální, ale díky velkému počtu stream procesorů mají hrubé síly na rozdávání. Které grafické karty dekódování HD videa umožňují? Obecně řečeno jsou to Radeony řady HD 2400, nVidia karty řady 8000, Intel GMA500 a samozřejmě všechny novější. Renderování grafickou kartou se obecně označuje jako mód DXVA, což vám pomůže například při hledání postupu pro svůj oblíbený přehrávač.

přehrávač.jpg
Media Player Clasic Home Cinema obsahuje všechny potřebné kodeky pro přehrávání HD videa

Ne každý přehrávač však přenesení dekódování z procesoru na grafickou kartu umožňuje; pro nejjednodušší řešení zkuste následující postup. V prvním kroku odinstalujte veškeré dodatečné kodeky a tzv. kodek packy, tedy balíky nejrůznějších kodeků. Následně zavítejte na stránku mpc-hc.sourceforge.net a zde si stáhněte nejnovější verzi programu MPC-HC. Program je zdarma, sám obsahuje všechny důležité kodeky a navíc je nabízen jak v 32-, tak i 64bitové verzi. Bez problémů funguje na všech verzích operačního systému Windows.

nastavení HD videa.jpg
Zejména u slabších počítačů přehrávání HD videa přes grafickou kartu značně ulehčí procesoru

Po instalaci a spuštění programu zavítejte do nabídky Zobrazit | Možnosti na kartu Výstup a zde zatrhněte volbu VMR9 (renderless) pro Windows XP, případně EVR Custom Pres. pro Windows Vista a 7. V záložce Interní filtry se ujistěte, že jsou zatrženy možnosti H264/AVC (DXVA i FFmpeg) a VC1 se stejnými dodatky v závorkách. Následně spuštěná videa ve vysokém rozlišení by již měla být přehrávána přes grafickou kartu. Ověření je prosté – zkontrolujte ve správci běžících aplikací, do jaké míry vám přehrávání vytěžuje procesor. Pokud se postup zdařil, bude vytížení procesoru minimální.

Jak na video v obýváku

Sledování videa v počítači nebo na notebooku nebývá nejpohodlnější. V případě prvním vinou nepohodlné židle, v případě druhém kvůli malému displeji. Jak tedy co nejjednodušeji přenést video na velkou plochu televize v obýváku?

Pokud vlastníte notebook, zůstává nejlevnější variantou jeho propojení s televizorem. Všechny moderní televize disponují video vstupem, ať už D-Sub či HDMI. Zde tedy stačí zakoupit potřebný kabel, televizor se ohlásí jako druhý monitor.

NTD29_2.jpg
HD přehrávač IAMM NTD29 se dá využít i jako přenosný 500GB 2,5" disk,
přes malé rozměry nechybí HDMI výstup a podpora 1080p

V poslední době hojně diskutovaným řešením jsou tzv. HTPC počítače (Home Theather PC). Obvykle se jedná o počítače v malém a tichém provedení, se slabším procesorem, ale zato výkonnou kartou, která si poradí s přehráváním videa ve vysokém rozlišení. Pevný disk počítače přitom může uchovávat stovky hodin oblíbených filmů a seriálů, navíc si na rozměrné televizi můžete zahrát oblíbené hry – záleží jen na výkonu počítače.

Nevýhody jsou ale zřejmé: počítač má vyšší spotřebu energie a potřebuje pár desítek sekund k nastartování. Stále jde také o počítač, s jehož ovládáním mohou mít někteří členové domácnosti potíže, a to i přes atraktivní prostředí speciálních verzí Windows s přídomkem Media Center. Zkrátka a dobře, HTPC je spíše pro ty, kteří chtějí v obývacím PC v jiném kabátu a nevadí jim komplikovanější ovládání. Přestože se v minulých letech mělo za to, že HTPC je budoucností mutimedální zábavy, vývoj se ubírá jinam. K specializovaným HD přehrávačům.

EG-R4A.jpg EG-R4A_back.jpg
eGreat EG-R4A má všechny potřebné výstupy a nízkou cenu. Pevný disk je třeba připojit externě

Právě mnohem elegantnější řešení přesunu videa z počítače na obrazovky televizoru nabízí takzvané síťové multimediální HD přehrávače. Jde o krabičky, které po zapojení do domácí sítě dokážou přehrát video uložené na síťovém disku počítače, centrálním uložišti dat (NAS), nebo z flashdisku/HDD připojeného k USB portu. Do některých přehrávačů lze vložit pevný disk, jiné obsahují digitální tuner a poslouží jako video rekordér, další nabízí optické mechaniky, Blu-ray nevyjímaje. Ty nejdražší pak spojují všechny výhody v jednom zařízení. 

iExtremer.jpg
HD přehrávač iExtremer poslouží i jako dokovací stanice pro iPod/iPad

Ohromnou předností těchto přehrávačů zůstává stejná uživatelská přívětivost jako u DVD přehrávačů a také minimální spotřeba ve srovnání s HTPC. Nevýhodou zůstává občas omezená podpora kodeků: u HTPC stačí podporu doinstalovat, v případě síťových přehrávačů musí podporu vytvořit výrobce formou update firmwaru. V ohledu kompatibility formátů se ale výrobci minulé roky posunuli o mílový krok kupředu a spíše už si můžete vybírat. V ohledu kompatibility formátů se ale výrobci minulé roky posunuli o mílový krok kupředu. Dnes si už můžete vybírat podle ceny, velikosti a výbavy HD přehrávače, případně podle toho, jak se vám líbí ovládání a uživatelské rozhraní.

 IAMM_NTR83D_sikmy.jpgIAMM_NTR83D_back.jpg
Nejdražší HD přehrávače mají vestavěný digitální HD tuner a lze je využít i pro
 nahrávání televizních pořadů

Poslední možností, jak přehrávat HD video, může být přímo váš televizor. Už druhým rokem někteří výrobci (např. Samsung, LG) u svých vybavenějších televizorů nabízí i vestavěné přehrávače multimédií. Ty zvládají přehrávat většinu běžných videí, včetně MKV souborů, většinou mají však problémy s náročnými videi v rozlišení 1080p a často neumí přehrát zvuk ve formátu DTS. V kompatibilitě stále vedou samostatné HD přehrávače. Pokud máte ale HD kameru, tak vězte, že většina lepších televizorů všech výrobců záznam ve formátu AVCHD přehrává již přímo a bez problému.

Hlavně kvalitně

Přehrávání přes grafickou kartu samozřejmě nabízí i mnohé další přehrávače, jako VLC, KMplayer či GOM Player, přičemž postupy pro aktivaci DXVA se značně liší. Zde již musíme odkázat na internet, kde lze nalézt spoustu i českých návodů a rad.

Chcete-li video sledovat z pohodlí počítače, zvolte nejlevnější a nejpohodlnější cestu v podobě síťového multimediálního přehrávače. Máte-li v síti NAS, nemusí vás při sledování filmů rušit zapnutý počítač. HTPC sice nabízí zcela univerzální řešení, nicméně jejich nevýhody, jako cena a spotřeba, je odsuzují do rukou skutečných fajnšmekrů.


Článek byl převzatý z časopisu Computer 

computer.jpg 

Určitě si přečtěte

Články odjinud