22
Fotogalerie

Fiio X5 III: skvěle vybavený kapesní Hi-Res audiopřehrávač [test]

Třetí generace Fiia X5 si prošla mnoha změnami a vylepšeními, díky čemuž se z ní stal jeden z nejvybavenějších a nejzajímavějších přenosných přehrávačů na trhu. A to za stále dostupnou cenu.

První dvě generace modelu X5 byly založené na konceptu jednoduchého přenosného Hi-res přehrávače, v základu se nejednalo o nic jiného, než o zvětšené a lépe hrající verze nižších modelů Fiio. A v dané době to naprosto stačilo k velkému a zaslouženému úspěchu.

Ale trh přenosných přehrávačů jde dál mílovými kroky a kvalitní zvuk sám o sobě už nemusí stačit. Fiio tedy přistoupilo k rázným změnám a nová X5 je úplně odlišným zařízením, které se svými předchůdci nemá nic společného. Pryč jsou omezené funkce a kolečko, nastupuje Android, dotykový displej a velmi bohatá výbava.

Nová podoba přehrávače se ale promítla do koncové ceny, která se z hranice lehce nad 10 000 Kč posunula až na 12 990 Kč. I tak se ale v rámci přenosných přehrávačů jedná o zařízení z levnější střední třídy, jenž v ceně znatelně poráží přímou konkurenci od iRiver Astell & Kern a Pioneeru.

Konstrukce

Starší přehrávače Fiio vždy měly slušnou kvalitu konstrukce, ale po stránce vzhledové to bývalo přeci jen výrazně slabší. To se ale teď mění, protože X5 III vypadá jednoduše skvěle a především v červené barvě se jedná o nádherný kousek. Není nutné se pouštět do extrému jako iRiver AK300 či podivnosti jako to zkusil Pioneer s XDP-100, stačí pár zkosených hran na levé straně hliníkového těla a výsledkem je pohledné, ale zároveň i nadále praktické řešení. Po stránce kvality zpracování se X5 také posunulo znatelně dále a působí jako výrazně dražší zařízení, než jakýkoliv jiný přehrávač od Fiia, včetně vrcholového modelu X7.

Svými rozměry se příliš neliší od předchozích generací a řadí se mezi ostatní podobně koncipované přehrávače s dotykovým displejem na trhu. Ani váha lehce pod 200 gramů není ničím výjimečným. Platí tedy, že své místo si najde ideálně v náprsní kapse saka či kabátu.

Dominantou zařízení už není přežité kolečko, ale 4 palcový dotykový IPS displej o rozlišení 480 x 800. Oproti předchozím generacím se jedná o znatelný posun, podání barev, pozorovací úhly, i čitelnost na přímém slunci jsou více než slušné a pro hudební přehrávač možná až zbytečné. Dotykový displej doplňuje zapínací tlačítko na pravém boku a ovládací tlačítka a kolečko hlasitosti na boku levém, díky kterým se přehrávač dobře ovládá i v kapse. Bohužel tlačítka jsou tak nešťastně umístěna, že se mi pravidelně dařilo při probouzení přehrávače zároveň stisknout i tlačítko play a pozastavit tak přehrávání. Při delším používání se na to ale asi dá zvyknout a najít tu ideální pozici prstů.

Všechny konektory se nacházejí na spodní hraně přehrávače. Pro nabíjení a digitální připojení slouží micro USB konektor, sluchátka lze zapojit kromě standardního 3,5 mm jacku i do 2,5 mm jacku pro symetrický výstup a poslední 3,5 mm jack v sobě kombinuje linkový a digitální koaxiální výstup.

Předchozí generace X5 se vždy chlubily podporou dvou micro SD karet a ani zde tomu není jinak. Sloty pro karty se přesunuly na pravý bok a novinkou jsou i malé šuplíčky ve stylu iPhonů. Zda se jedná o řešení ideální či problémové záleží na frekvenci výměny karet, pokud nemáte hudbu na více kartách nebo nepoužíváte pro přenos souborů čtečku karet, určitě oceníte vyšší ochranu těchto slotů. Ke dvěma slotům se přidává 32 GB vestavěné paměti a celkem lze tedy dosáhnout až hodnoty 544 GB paměti, do čehož se vejde už slušně velká sbírka hudby na dlouhé cesty.

Co se týče ochrany celého zařízení, výrobce do příslušenství přidává dvojici pouzder. Praktičtější bude to silikonové, které dobře chrání všechny hrany přístroje a má i záslepky pro většinu konektorů. Koženkové pouzdro ucházející kvality sice nechrání přehrávač tak dokonale, ale znatelně lépe vypadá.

Výbava a systém

X5 třetí generace běží na Androidu 5.1, který naštěstí není zavalen žádným výrazným balastem výrobce. Důležité změny se ale udály uvnitř systému, kde Fiio obešlo klasický problém Androidu, tedy nechtěné převádění vzorkovacích frekvencí při přehrávání hudby. Každá aplikace, ať už hlavní Fiio přehrávač či libovolná cizí aplikace, tak bude hrát naplno a nebude nijak omezována systémem. Ohledně aplikací, po prvním spuštění se jich v přehrávači nachází jen pár, ale není problémem doinstalovat libovolnou aplikaci přes Fiio market či plnohodnotný Google Play.

Plnohodnotný Android systém ale nemusí být každému po chuti a pro někoho může být jednoduše zbytečný. Pro tento případ lze zařízení přepnout do speciálního módu, kdy funguje pouze software Fiio pro přehrávání hudby.

Systém funguje použitelně hbitě, menší zpoždění a občasné 2 vteřinové pauzy jsou ale stále znatelné a takový Opus #1 či průměrný smartphone jsou na tom výrazně lépe. Stále se ale jedná mezi přenosnými přehrávači o lehký nadprůměr. Celková odladěnost systému ještě není dokonalá a občas se vyskytnou náhodné chybičky, Fiio ale postupně vydává opravy v aktualizacích firmwaru a s každou verzí se zdá být situace lepší a lepší.

Po stránce vybavenosti se těžko hledá nějaký nedostatek. Samozřejmostí je Wi-fi pro streamování hudby i stahování aktualizací, bluetooth 4.0 s podporou aptX a Fiio lze využít i jako externí DAC pro počítač. Navíc nabízí i v poslední době populární USB OTG a může tak sloužit jako transport pro jiný DAC, ke kterému se připojí přes USB.

Zařízení neztrácí ani v podpoře formátů, v čele s nativním přehráváním Hi-res DSD 128 a WAV až ve formátu 32 bit 384 kHz. Nezapomnělo se ani na standardní Flac, APE, ALAC, AIFF, MP3, AAC, WMA a OGG.

Přehrávač napájí baterie o kapacitě 3 400 mAh, která nabízí výdrž kolem 10 hodin. Reálné výsledky ale budou velmi záležet na využívaných aplikacích pro přehrávání či připojení přes Wi-fi a lze tak očekávat i poměrně nižší hodnoty. Potěší proto funkci rychlého nabíjení, které dokáže s odpovídající nabíječkou zařízení kompletně nabít za pouhou 1,5 hodinu.

Nakonec zmíním jednu věc, čas potřebný pro zapnutí přehrávače. Ten se u nové X5 pohybuje až kolem minuty a pokud budete zapínat přehrávač několikrát denně, začne to být otravné. Osobně jsem přehrávač nechával zapnutý, přičemž při vypnutí většiny aplikací, Wi-fi a bluetooth, se spotřeba baterie pohybovala pouze kolem 2-3% za hodinu.

Jak to hraje

Ve většině případů bude X5 používáno s citlivými in-eary, což klade na zařízení jisté požadavky. Výstupní výkon není nijak přehnaný, navíc lze vybírat i ze dvou úrovní zisku. Hlasitost se dělí na 120 kroků, mezi kterými lze jemně dolaďovat s pomocí bočního kolečka či naopak velmi rychle skákat přes dotykový displej. I výstupní impedanci se podařilo udržet pod 1 ohmem a s většinou víceměničových in-earů by tak neměl být žádný problém. Největší vadou se tak stává znatelný šum, který je výraznější než tomu bylo u předchozích modelů Fiia i většiny konkurenčních značek.

Fiio X5 se ve své třetí generaci konečně dočkalo populárního symetrického výstupu, ovšem jeho zapojení se moc nepovedlo. Oproti normálnímu výstupu nabízí menší výkon, výrazně více šumu, vyšší výstupní impedanci až ke 3 ohmům a v samotné kvalitě zvuku jsem žádný posun k lepšímu nezaznamenal. Z mého pohledu se jeví symetrický výstup jako ten jasně horší.

Pro úpravy zvuku nabízí vestavěná Fiio aplikace kromě 10 pásmového ekvalizéru i Viper effects. Zabudování dalších úprav zvuku do přehrávače mi nijak nevadí, ovšem v tomto případě jich skoro polovinu nelze využít bez zakoupení licence. Opravdu nechápu, proč Fiio do svého zařízení napevno zabuduje funkci, kterou si pak musí sám uživatel bokem zakoupit.

Ke znatelné změně došlo i v samém srdci přístroje, kde teď sídlí pár DACů AKM AK4490EN. Výrobce tohoto DACu ve svých propagačních materiálech hojně používá označení “Velvet sound” a na zvuk nového Fiia tento pojem opravdu sedí. Podání skutečně působí hladkým dojmem, vše má teplejší nádech, nástroje zní plně a bez náznaku agresivity. Velmi příjemně se to poslouchá, i po delším čase ve zvuku nic neotravuje a vše krásně plyne. Ale zároveň tak zvuk ztrácí na živosti a energičnosti, místo přesnosti a neutrality se zde posluchač dočká zvuku uhlazeného a líbivého.

Co lze dále očekávat od zvuku Fiia X5? Výraznější basové pásmo zní plně, prokresleně a jde hodně hluboko, bohužel mírně ztrácí v údernosti a přesnosti. Středy jsou také podány plně, hladce, bez náznaku hrubosti či nepříjemných sykavek, s opravdu skvělým rozlišením a i slušnou čistotou. Možná nejsou úplně přirozené kvůli teplejšímu nádechu a sklonu zvuk podávat až příliš líbivě, ale v praxi to vede ke zvuku velmi příjemnému, který je radost poslouchat. Lehce utlumené výšky jsou vždy pod kontrolou a bez náznaku hrubosti, opět špičkové je jejich rozlišení. Ale bohužel ztrácí v detailnosti a celkovému podání ubírají na vzdušnosti a energičnosti. X5 také nevyniká svou dynamikou, zní až překvapivě ploše a trochu nudně.

Mezi velkou přednost určitě patří podání prostoru, který se zobrazuje nadprůměrně široký a zároveň s velmi dobrým podáním hloubky a pozicí jednotlivých nástrojů.

Oproti Aune M1s a iRiveru AK70 bude Fiio působit méně čistě a detailně, výrazně dále od neutrality, ale dokáže bez problému zahrát výrazně širší výběr hudebních žánrů i kvalit nahrávek a pro delší poslech bude pravděpodobně tou preferovanou volbou. A i když zvuk X5 může trochu ztrácet v některých technických aspektech, svým laděním je vcelku unikátní a své fanoušky si nepochybně dokáže velmi snadno najít.

Samozřejmě výslednému zvuku pomůžou i správně vybraná sluchátka, ideálně nějaká se světlejším a tenčím podáním. Například Unique Melody Martian a nové Q-Jays si s X5 sednou více než dobře.   

Verdikt

Fiio X5 třetí generace nabízí spoustu důvodů, proč ho budou mnozí zbožňovat. Skvělá konstrukce s nádherným designem, obrovská kapacita, plný Android pro fanoušky streamování a instalování alternativních aplikací a nejspíše každá funkce, na kterou si aktuálně můžete vzpomenout. K tomu se přidává rozumná výdrž, ucházející rozměry a vcelku slušně běžící systém. Po stránce vybavenosti opravdu nemá X5 ve své ceně žádnou pořádnou konkurenci a Fiiu se tak opět podařilo mírně zamíchat s trhem přenosných přehrávačů.

Po zvukové stránce to ale není tak jasné. Někomu může toto líbivé teplejší podání velmi vyhovovat, jiným ale může připadat výsledný zvuk nudným nebo až příliš nepřirozeně podaným. Zde je to více než jindy o správně zvolených sluchátkách a hlavně preferencích posluchače.

X5 III možná nedosahuje svými zvukovými kvalitami na ty nejlepší v dané cenové kategorii, ale pokud Vám jde i o ostatní funkce přehrávače, nabízí Fiio velmi lákavá balení za stále rozumné peníze.

AVmania.CZ hodnotí
konstrukce   10
výbava   10
výdrž   7
zvuk   8

Fiio X5 III

Cena 12 990 Kč

Přehrávač do testu zapůjčil: Headphone.cz

  • Rozměry 114,2 x 66,2 x 14,8 mm
  • Hmotnost 186 g
  • Displej dotykový 3,97 palce IPS 480 x 800
  • Baterie 3500 mAh, až 10 hodin přehrávání
  • DAC 2 x AKM AK4490EN
  • Bluetooth V4.0 aptX
  • Paměť 32 GB vestavěná, 2 sloty na micro SD kartu, maximálně 256 GB

Určitě si přečtěte

Články odjinud