7
Fotogalerie

AQ M 22: vychutnejte si konečně zvuk nejen z počitače

Když se do výroby mutimediálních bedniček pustí tradiční výrobce reproduktorů, bude to znát. Aktivní reproduktory AQ M22 jsou dřevěnou klasikou, která nadchne.

Česká firma AQ je známá především výrobou klasických pasivních hi-fi reproduktorů bez vestavěného zesilovače. Stranou ale nenechává ani přání mnoha zájemců přehrávat hudbu z počítače, přehrávače či jiného drobného zařízení s dobrým a věrným zvukem – právě jim nabízí aktivní 2.0 reprosoustavu M22. Před pár lety jsme testovali předchůdce – AQ M21. Následovník se příliš neliší, pozornost si však rozhodě zaslouží.

Černé a poctivé

Při poměrně malých rozměrech obou reprobeden je velkým překvapením jejich nemalá hmotnost, je zkrátka vidět, že výrobce má zkušenosti s podstatně dražšími bednami. Zatím co pasivní, levá bedna už tak váží 5 kg, pravá, vybavená o zesilovač, ukáže na váze ještě o jeden kilogram více. Největší podíl na tom má kvalitní ozvučnice: skříň je zhotovena z MDF desek s velkou hustotou, které jsou 16 mm silné. Použité MDF desky tak zabraní nežádoucím vibracím a na poklep ozvučnice vůbec neduní.

aq m22.JPG DSC07727.JPG
 

Přední stěnu kryje odnímatelný rámeček s průzvučnou tkaninou. Esteticky laděné jedince potěší, že je zapuštěný, což je první rozdíl proti předchůdci. Praktiky a zvědavce zase odradí, že ho lze jen obtížně vyjmout, aniž by hrozilo jeho protržení. Pod rámečkem najdete dvojici reproduktorů; výškový měnič má průměr 0,5" a je chlazen ferrofluidem, zatímco basový měnič má průměr 5" a sestává z polypropylenové membrány. Bassreflex je vyveden dozadu, a tak reprobedny nelze postavit až ke stěně, což pro někoho může být problém, pokud potřebuje ušetřit místo na stole.

Na zadní straně dále najdete kvalitní pérové reprosvorky. Chvályhodně je lze použít i pro kabely větších průměrů – AQ samo dodává rovnou pět metrů dlouhý, 1,5mm silný kabel a kvalitní propojovací kabel s 3,5mm jackem a dvěma cinchy. Obojí velmi potěší, neboť rozhodně nejde o nejlevnější „tkaničky“, jakými zpravidla kupujícího odbývají jiní výrobci.

ZADEK.JPG

Zesilovač o výkonu 2× 20 W umístil výrobce do pravé bedny. V té najdete i jeden audio vstup – sluchátkový výstup zcela chybí, což je ale u této třídy aktivních beden již zcela obvyklé. Na čele bedny se zesilovačem je také kolébkový vypínač s červenou diodou a otočný potenciometr pro regulaci hlasitosti. Obojí robustní, k voliči hlasitosti by ale výhrady zaznít mohly – mírně drhne a v jeho usazení je malá vůle. Nicméně proti předchůdci zda nastalo zlepšení, zejména je již v pořádku souběh hlasitosti pravého a levého kanálu při nejnižší hlasitosti.

DSC07735.JPG

Pokud čekáte ještě nějaké elektronické spínání nebo korekce zvuku, máte smůlu. Pokud chcete zvuk upravovat, pak musíte během cesty audiosignálu do bedýnek. Chybějící korekce naopak považují za výhodu vyznavači přesné a kvalitnější reprodukce, neboť se snižuje riziko degradace zvuku.

Co si pustíte, to zahraje

Klasická a zároveň minimalistická konstrukce má tu výhodu, že zvuk je minimálně ovlivňován – co do M22 pustíte, to z nich také zazní. Zapomeňte na efektní zvuk z levných bedniček, které zvládnou jen výšky a dunivé basy. V tomto případě je zvuk neutrální: basy neduní, jsou pěkně čitelné a vzhledem k malému objemu bedniček se těch nejnižších samozřejmě moc nedočkáte. Začínají zhruba od 50 Hz, pochvalu si zaslouží, že výrobce preferuje přesnost před „rádoby mohutností“, za kterou se platí duněním a zastřeným zvukem.

DSC07736.JPG

V dané třídě se u střední kmitočty dají označit za precizní, přesné, hezky čitelné, vše podtrhují výšky, které postrádají obvyklý zvýrazněný charakter levnějších systémů. Co ovšem mile překvapí, je dobré vykreslení nejen pravolevého prostoru, ale především předozadního. Všimnete si toho u orchestrálních skladeb, klasiky nebo jazzu. Bez problémů jsou také filmy. Malým dvoupásmovým bedýnkám vysloveně „chutná“ akustická hudba, folk, jednodušší jazzové skladby. Pokud vyžadujete především mohutné basy a cinkavé výšky pouze na taneční hudbu, které otřesou pokojem, jste zde vedle, jak pověstná jedle – pro laciné efekty musíte jinam, nejlépe do 2.1 systémů se subwooferem.

DSC07733.JPG

Podobně jako u předchůdce se už zde pohybujeme v kategorii, kdy podle zvuku poznáte, jak kvalitní zdroj zvuku jste připojili (zkrátka mizerný MP3 přehrávač bude hrát mizerně), nebo že posloucháte MP3 soubory s malým datovým tokem.

Verdikt

M22 jsou vhodné pro blízký poslech, kdy dokážou nahradit near-field monitory, na rozdíl od čistých studiových beden nejsou sterilně analytické. Stejně tak poskytnou příjemnou reprodukci, když je umístíte dále od sebe a budete chtít ozvučit obývací pokoj z MP3 přehrávače. Neutrální projev beden se ale může rázem proměnit v nevýhodu: neodpustí vám mizernou nahrávku, neboť chyby jsou totiž slyšet.

DSC07731.JPG

Co se zvukových kvalit týče, tak AQ M22 snesou již vyšší nároky, stejně jako jejich vzhled a dílenské zpracování. Z počítače vám udělají kvalitní mikrosystém, který je radost poslouchat při jakékoliv hlasitosti, pokud chcete jen něco ke smartphonu nebo MP3 přehrávači, tak i zde nezaváháte a neuděláte chybu.

+ Kvalitní konstrukce
+ Kvalitní zvuk
+ Vzhled

- Pouze jeden vstup
- Nemá sluchátkový výstup
- Nutná opatrná demontáž rámečků

AQ M22

  • aktivní PC reproduktory 2.0
  • AQ, www.aq.cz
  • Cena: 4 490 Kč
  • počet pásem: 2
  • reproduktory: 1× 5", 2× 0,5"
  • udávaný výkon (RMS): 2× 20 W
  • harmonické zkreslení zesilovače:<0,3 % v pásmu 50 až 18 000 Hz
  • vstupy: 1× cinch
  • sluchátkový výstup: ne
  • spotřeba (off/normální/maximální): 0/10/70 W
  • příslušenství: 1× propojovací kabel 3,5mm jack-2× cinch, 1m audiokabel, 1× napájecí kabel
  • rozměry: 170 × 300 × 255 mm
  • hmotnost (L/P): 5/6 kg
     
AVmania hodnotí
design a zpracování 9
zvuk 10
výbava 5

Určitě si přečtěte

Články odjinud