21
Fotogalerie

BenQ W1050: levný FullHD projektor s překvapivě dobrým obrazem [test]

Když chcete to nejlevnější, bez kompromisů to nepůjde. Když ale o slabých místech víte a přistoupíte na ně, můžete být spokojení. A právě kompromisy nás u levného FullHD projektoru W1050 zajímaly nejvíce.

Když testujeme dražší projektory, očekáváme všechny parametry na té nejlepší úrovni, u tohoto levného BenQ nás ale především zajímalo, kde došlo k ústupkům a kde naopak BenQ z kvality neuhnul.

Kritické vlastnosti projektoru představuje obraz, hluk, konstrukce, zvuk a konektory. Obraz si musí poradit se všemi barevnými odstíny a přesně podávat gradaci jasu bez slévání. Pro praktické používání se hodí vyšší jas pro sledování i v nezatemněné místnosti. Hlučnost projektoru jde ruku v ruce s konstrukcí. Pouze velké projektory skrývají dostatek prostoru pro velké tiché ventilátory, levná konstrukce pak znamená měkčí provedení s horší pevností.

U filmových projektorů pro domácí kino není tak důležitý zvuk z vestavěných reproduktorů, ale u domácího běžného projektoru chcete rozumný zvuk pro snadné promítání. Konektory dnes už tak kritické nejsou, většinou stačí HDMI případně USB pro napájení nějaké krabičky v HDMI konektoru.

BenQ W1050

typ: DLP, lampa ● jas: 2200 ANSI lumenů ● rozlišení FullHD ● velikost úhlopříčky na 2m vzdálenost: 1,42-1,7 m ● 2× HDMI, VGA D-Sub, cinch video, audio vstup, audio výstup, miniUSB, RS-232 ● spotřeba 210W ● životnost lampy: 5000 h normal / 10000h eco ● hmotnost: 2,56 kg ● rozměry: 32,7 × 10 × 24 cm

14 190 Kč

Levná DLP klasika

BenQ W1050 představuje klasický základní DLP projektor s udávaným jasem 2200 ANSI lumenů. Nízká cena se projevuje ručním nastavením všech parametrů od tradičně ručního zoomu a ostření po lichoběžníkové zkreslení a orientaci projektoru, které přitom jiné projektory zvládají automaticky.

Ovládací tlačítka na horní straně doplňuje dálkové ovládání, které, jak už to bývá, budete používat nejčastěji. Nastavení projektoru má přitom dvě úrovně – jednoduché a přehledné pro laiky a podrobnější pro náročnější uživatele.  Tři šroubovací nožky na spodní straně poslouží pro vyrovnání na stole, dole jsou i tři otvory pro upevnění na stropní držák. Projektor můžete případně i položit vzhůru nohama na vyšší poličku, vadit mu to nebude.

BenQ_05.JPGBenQ_01.JPGBenQ_08.JPGBenQ_07.JPG

 

Šumné svítící štěrbiny

Hned po zapnutí rozhodně nepřeslechnete hluk ventilátorů. Slyšitelný šum se neztrácí ani po nastavení nižšího jasu a zcela se ho nezbavíte. BenQ alespoň maximálně odkryl boční strany projektoru, takže procházející vzduch nenaráží do různých štěrbin a šum chlazení nevydává žádné pazvuky nebo pískání. Šum tedy uslyšíte, zásadně ale neruší.

BenQ_04.JPGBenQ_06.JPG
Po obou stranách projektoru žebrování nebrání průchodu vzduchu

Odhalené, téměř průhledné boky projektoru současně znamenají parazitní svícení do stran. Lampu z boku nic výrazně necloní, takže boční parazitní světlo může rušit. Při umístění projektoru dozadu nebo nad diváky to ale problém nepředstavuje.

Obraz na jedničku

Po spatření obrazu jdou ale první výtky stranou. W1050 je skvělou ukázkou jak zlevňování elektroniky proniklo do levných projektorů. Svůj podíl na tom určitě má firemní technologie BenQ CinematicColor. Dříve neměly levné projektory tak kvalitní obvody pro zpracování obrazu, tady ale BenQ šetřit nemusel – všechny čipy jsou levné a nastavení barev se tak nemusí omezovat. Díky drahým projektorům má přitom BenQ zkušenosti s nastavením barevných profilů, takže i z tohoto levného projektoru dokáže vyrazit špičkový obraz.

Z nabízených barevných profilů musíme pochválit režim Cinema s téměř příkladnou kalibrací a výborným podáním přechodů a pleťových odstínů, kde jinak levné DLP projektory prohrávají. Pokud nejde o přesná čísla, ale o příjemný obraz a správně podané barvy, BenQ přidává i další užitečné profily.

Režim Sport klade větší důraz na modrou a zelenou pro lepší fotbalový zážitek, případně režim Vivid TV využijete pro svěží, ale stále neslité podání barev za většího okolního světla. Při větším okolním světle navíc můžete měnit gammu v širokém rozsahu a i za dne tak s gammou 1,6 vyrazíte z projektoru světlý sledovatelný obraz.

cinema.JPGsport.JPGvivid.JPG
Režim Cinema se snaží pokrýt přesně sRGB, Sport přidá zelenou pro šťavnatější trávu a
Vivid TV upraví křivku jasu pro živější podání i za denního promítání

Levné řešení DLP se u obrazu projevuje viditelnějším DLP efektem, kdy duhové artefakty uvidíte častěji, ale ani při delším sledování včetně filmů s bílými titulky, kde je to vidět nejvíc, mi to nakonec tolik nevadilo. Nízká cena se u obrazu projevuje spíš chybějícím dopočítáváním mezisnímků, z projektoru nevymáčknete televizně plynulý dopočítaný obraz, pro filmový zážitek to ale nepředstavuje problém.

Měříme

Pokud jde o samotné měření, tak důkazem velmi dobře nastaveného režimu Cinema je naměřená barevná odchylka dE 3,29, což je v dané cenové relaci výborný výsledek. Proti normě Rec.709 je barevný prostor lehce širší, obraz je tedy "šťavnatější". Podání pleti je správné, velmi korektní, u levných projektorů obvyklý posun do červena se zde nekoná, takže za nás velká pochvala. Jas při obrazu projekci ze vzdálenosti 2,5 m byl 1 300 ANSI lm, což je pro zatemněnou místnost skvělé, klidně si můžete dovolit přepnout na "úsporný" režim a šetřit lampu - jas pak klesá na 1 000 ANSI lm, obraz zůstává stále hezky živý, s detaily v tmavých plochách. SmartEco ve filmovém režimu nám dával pak stejný jas, jako v Normálním režimu lampy (tedy 1300 ANSI lm), tudíž jde o skvěle využitelný režim šetřící lampu.

Režim Vivid TV je nastaven tak, aby nabídl jasnější obraz (1 800 ANSI lm), o něco živější pleťovky a o chlup studenější barvy (8 000 K), zkrátka tak, jak většinou vypadá standardní televizní režim, tj. na první pohled efektnější obraz. Tomu ostatně odpovídá i gama 1,8 a o něco vyšší kontrast. Zkrátka počítá se s tím, že Vivid TV režim použijete v místnosti během dne.  

A konečně zde máme režim Sport. Ten má jas téměř 1 900 ANSI lm, tudíž je využitelný například pro projekce v restauraci. Barevný prostor je stále širší, gama je 2.0 s korektní škálou šedé, barevná teplota 7 000 K a dE 4.0 - obraz tedy je stále efektnější, jasný, ale věrněji nastavený, aby sportovní přenosy nevypadaly jako omalovánky. 

Pokud vás láká vyrazit z projektoru maximum a zvolíte režim Jasný, tak se připravte sice na jednoznačně nejvíce světla (naměřeno 2 500 ANSI lm), ale barvy jsou ustřelené, pastelové, zkrátka tento režim volte jen v nouzi, tj. pro grafy a tabulky při firemní prezentaci v místnosti s mizerným zatemněním, kdy potřebujete i co největší obraz. Cokoliv jiného vypadá nepřirozeně se značně posunutými, nepřirozenými barvami, ostatně naměřená barevná odchylka dE 14,4 je toho jasným důkazem. 

Tragický zvuk

Abychom ale jen nechválili, reproduktor u tohoto projektoru si zaslouží jen tu největší kritiku. Nic levnějšího asi BenQ nesehnal, hlasitost tak tak překoná hlučnost chlazení a běžná sluchátka položená na stole hrají hlasitěji. V praxi si tak na vestavěném reproduktoru jen ověříte, že video opravdu nějaký zvuk má a připojíte externí reproduktor. Na projektoru najdete analogový výstup zvuku a jakékoli sebelevnější reproduktory budou lepší než zvuk z projektoru. Při domácí instalaci tak raději zvažte umístění reproduktorů k promítací ploše.

Pro připojení zdrojů obrazu nejspíš využijete dva HDMI konektory, analogový monitorový nebo cinch vstup tu jsou jen pro historická zařízení. Bohužel ale chybí USB konektor pro napájení případného Chromecastu či jiné podobné krabičky.

Prohlídka prostředí a ukázka hlučnosti a zvuku

Prověřeno sledováním

Na projektoru BenQ W1050 jsem zhlédl desítky hodin filmů i seriálů během noci i za denního světla. Pokud do místnosti nesvítí přímé slunce, dokážete díky jasné lampě vyrazit i za dne viditelný obraz a večer s profilem Cinema si vychutnáte špičkový obraz. Podle okolního osvětlení jsem přecházel plynule od jasného režimu Vivid TV s upravenou gammou po režim Cinema s úsporným režimem lampy a perfektním obrazem. Ani po delším sledování mi zásadně nevadil vyšší hluk chlazení nebo DLP efekt. Reproduktor jsem ale samozřejmě musel použít externí.

Hlavní poznatek z testování W1050 tak znamená, že levné projektory stále budou znamenat určité kompromisy, pokud jde ale o špičkový obraz, tak v případě W1050 jsme těch kompromisů našli minimum. Po obrazové stránce jde o velmi povedený projektor, se kterým bude spokojen nejeden filmový fanoušek a v zatemněné místnosti v Cinema režimu tento levný Full HD projektor deklasuje nejedno lokální kino.  

Pokud hledáte hlavně špičkový obraz, překousnete ne zcela tiché promítání a zajistíte si externí reproduktory, budete s W1050 spokojení, ve své cenové relaci jde o výbornou volbu se skvělým poměrem cena/výkon.

AVmania.cz
BenQ W1050   9

 

+ perfektní filmový obraz (Cinema)
+ tři velmi dobře použitelné přednastavené obrazové režimy
+ vysoký jas
+ jednoduché nastavení
+ dva uživatelské režimy
+ přijatelná úroveň hluku
+ výborný poměr cena/výkon
+ technologie BenQ CinematicColor


- mizerný vestavěný reproduktor
- nemá pokročilé dopočítávání mezisnímků
- levnější konstrukce

Určitě si přečtěte

Články odjinud