9
Fotogalerie

Frajeři ve Vegas: recenze filmu

Michael Douglas, Robert De Niro, Morgan Freeman a Kevin Kline si utahují ze svého věku i sebe samých v důchodcovské variaci na Pařbu ve Vegas.

O tom, jak to vypadá, když do města hazardu vyrazí zakalit Vlčí smečka mužů na prahu středního věku, jsme se mohli přesvědčit v Pařbě ve Vegas a jejích dvou pokračováních. Co když ale podobný nápad dostanou jejich generačně značně vzdálení soukmenovci? Ustojí divoké mejdanové tempo s větší ctí než jejich mladší předchůdci?

Nostalgičtější a empatičtější ladění

Pokud čekáte důchodcovskou variaci na sérii Hangover, kde parta čtyř přátel při rozlučce jednoho z nich se svobodou zažije po prohýřené noci stav kocovinového kolektivního nevědomí, na podkladě něhož se budou zpětně rekonstruovat události, jež k němu vedly, jste na omylu.

Frajeři ve Vegas hrají na mnohem nostalgičtější, empatičtější a co se týče humoru ne tak nekorektní notu, jako jejich výrobně mladší předchůdci. Od nich si vypůjčují prvotní nápad. Filmů o rozlučkách se svobodou či svatbách, které se odehrávají v Las Vegas, už bylo natočeno mnoho. Zápletka vás tedy asi jen těžko překvapí. To, čím se snaží scénář zaujmout, je věk hrdinů.

Kamarádi z dětství

Billy (Michael Douglas), Paddy (Robert De Niro), Archie (Morgan Freeman) a Sam (Kevin Kline) jsou kamarádi už od dětství, jak se dozvíme z hravého retro prologu v úvodu vyprávění. Tehdy se z asi dvanáctiletých chlapců, vyrůstajících v Brooklynu, pomalu stávali teenageři. Titulek nás ale přenáší do současnosti, vzdálené od té doby 58 let. Z rozjívených kluků jsou najednou důchodci, které život různou měrou semlel.

last-vegas-1.jpg last-vegas-12.jpg
 

Paddy v tichosti své samoty drží smutek za zesnulou manželku a odmítá jakýkoliv kontakt s okolím. Archie má za sebou první mozkovou příhodu, která způsobila, že se stal tak trochu rukojmím svého starostlivého syna (Michael Ealy), který by ho nejraději viděl neustále odpočívat na lůžku. Sam se i se ženou odstěhoval na Floridu, kde tráví čas na čajových dýcháncích nebo při cvičení v bazénu s místními důchodci.

Jediný Billy si odmítá připustit svůj věk, nebo se ho spíš snaží ošálit. Bohatý, šarmantní a tak trochu přezíravý právník je stále aktivní a dokonce se chystá oženit s dvakrát mladší partnerkou. Zapřisáhlý starý mládenec se konečně rozhoupal a jeho nejlepší kamarádi z dětství se mu rozhodnou uspořádat rozlučkový mejdan se svobodou. A kde jinde než v Las Vegas. Městě hříchu a blikajících neonů, které nikdy nespí.

Dva znesváření kohouti

Sam na toto setkávání dostává propustku od manželky. Archie předstírá před synem nevolnost a utíká oknem. Pravda přízemním, vedoucím rovnou na zahradu před domem. Paddy se snaží zapomenout na důvody, které vedly k jeho roztržce s Billym.

Když už se rozhodne jet, pojme flám jako příležitost, jak to svému protivníkovi, s nímž má nevyřízené účty, pořádně osolit. Archie a Sam tak budou mít hodně práce, aby dva znesvářené kohouty udrželi trochu na distanc od sebe.

Kamarádi z newyorské čtvrti, jež čas rozesel na různá místa Ameriky (Jersey, Malibu) se po dlouhé době setkávají, aby zapomněli na to, kolik jim je let a zároveň si připomněli, co bylo pojítkem jejich přátelství.

Vyústění

Víkendové nezávazné dobrodružství se ale zkomplikuje hned po příjezdu, když v baru potkají sympatickou zpěvačku Dianu (Mary Steenburgen). Tato atraktivní, zralá dáma v letech, které se u žen nezmiňují, okouzlí nejen morousovitého a zahořklého Paddyho, ale i věčného proutníka Billyho.

last-vegas-13.jpg last-vegas-18.jpg

Staré spory a rány ožívají a přátelství prochází prověrkou, na konci níž se nachází nezbytná katarze všech zúčastněných. Paddy přestává truchlit a začíná si užívat života. Billy si konečně uvědomuje, kolik mu je a že nechce strávit zbytek života tím, že se bude honit za děvčaty, které by mohly být jeho dcerami nebo vnučkami. Archie nalezne odvahu postavit se svému synovi, který ho, byť s dobrým úmyslem, pohřbívá zaživa. A Sam nalezne po setkání s prostitutkou druhou nebo kolikátou mízu, jež vrátí ztracenou energii do jeho manželského svazku.

Tohle město není pro starý

Scénář Dana Fogelmana (pixarovská Auta, Na vlásku, Bláznivá, zatracená láska, Výlet s mámou) je opravdu tak předvídatelný, jak se to z předchozích řádků zdá. Připomíná sérii tu více, tu méně povedených gagů a situačních scének, při nichž dochází ke konfrontaci této čtveřice s lasvegaským prostředím.

To se od časů jejich mladosti hodně změnilo. Las Vegas je prezentováno jako hlučné město, plné mladých, vnadných tanečnic v bikinách a přehnaně uhlazených metrosexuálů. Jakoby ve svém vývěsním štítu hlásalo „Tohle město není pro starý“.

last-vegas-3.jpg last-vegas-5.jpg

No a čtveřice starých pardálů se rozhodne městu i jeho návštěvníkům a zaměstnancům dát lekci z toho, jak se bavit. Prochází přitom prostředími, pro Vegas typickými, jako kasino, travesty show, soutěž krásek v plavkách, diskotéka či lunaparková atrakce.

Jejich dvoudenní jízda vrcholí na luxusní střešní párty, kde se znovu potkávají s těmi, kteří jim během ní nějak vstoupili do cesty. Dostaví se tak členové moderního cirkusu Cirque du Soleil nebo rapper 50 cent, jemuž přebrali apartmán a jehož tam nechtějí pustit.

Sebeironické herectví

Většina humorných momentů a vtipů pramení z toho, jak si hrdinově během tohoto až karnevalového veselí utahují ze svého stáří a jeho neduhů. Narážky na to, jak jim to klape v posteli, kolikrát chodí v noci na malou či co už v jejich těle prošlo lékařskou revizí, asi pobaví víc ty, jež mají k věku hrdinů blíž než mladší diváci. Sebeironií je pak prodchnuta pasáž, kdy Billy požádá svou mladší partnerku o ruku na pohřbu svého mentora a společníka, přitom když vede smuteční řeč.

Od filmu, v němž se ve čtyřech hlavních mužských a jedné ženské roli objevuje pět držitelů Oscara, asi každý očekával velice svižnou a dialogově výživnou variaci na Hangover sérii, která se ale nebude snažit ústřední představitele tlačit do polohy nějakého nezávazného teenagerského blbnutí.

last-vegas-6.jpg last-vegas-7.jpg

Scénář věk hrdinů opravdu k dobru věci respektuje, problém je, že někdy až moc. Unavený rytmus vyprávění se snaží pozvednout a nakopnout čtveřice slavných herců, na níž je vidět, že si natáčení a vzájemnou kooperaci hodně užívala.

Všichni čtyři pánové se svých rolí zhošťují s velkým komediálním vkladem, který jim umožňuje dělat si srandu z druhých i sebe samých. Dělají to s noblesou a v hereckých šaržích, které od nich známe, ale jež vždy potěší. Mary Steenburgen jako elegantní femme fatale pak vnáší do čistě mužské společnosti prvek dramatické řevnivosti.

Spíš pro starší generaci

Entuziasmus hereckých matadorů se ale nedaří vtisknout filmu jako celku. Důvod, proč tomu tak je, vězí nejen v předvídatelném scénáři, ale i v osobě samotného režiséra. Jon Turteltaub (Kokosy na sněhu, Zatímco jsi spal, Fenomén, Instinkt, dvakrát Lovci pokladů, Čarodějův učeň) svými předchozími filmy prokázal, že je pouhý řemeslný rutinér, který nenabízí víc než úsměvný a nenáročný standard. A ani zde tomu není jinak.

Frajeři ve Vegas budou proto na mladou generaci působit až příliš sentimentálně a v závěru pateticky. Poprosil bych je ale o shovívavost, protože i oni jednou zestárnou a jejich mejdany a setkání budou mít čím dál víc bilancující charakter.

last-vegas-9.jpg

Starší generace, která do kina až tolik nechodí, by mohla ocenit sympatickou neambicióznost toho titulu a v čase předvánočního shonu jeho ryze oddechový charakter.

Film o přátelství, jizvách minulosti i o tom, že v žádném věku není pozdě na to začít pořádně žít nebo se zamilovat, zaznamenal v Americe poměrně dobrý komerční ohlas. Pokud i vy hledáte starosvětskou zábavu s prvotřídními herci, kteří se nebojí shodit sebe sama, návštěvě kina se vůbec nebraňte. Sami pak posoudíte, jestli s touto čtveřicí nešlo rozehrát něco víc zapamatovatelného.

Frajeři ve Vegas

  • Žánr: komedie
  • Původní název: Last Vegas
  • www.lastvegasintl.com/splashpage/
  • USA 2013
  • Scénář: Dan Fogelman
  • Režie: Jon Turteltaub
  • Hrají: Michael Douglas, Robert De Niro, Morgan Freeman, Kevin Kline, Mary Steenburgen, Jerry Ferrara, Romany Malco, Roger Bart, Weronika Rosati, Andrea Moore
  • Distribuce: Bontonfilm CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 19. 12. 2013

Hodnocení filmu: 5/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud