26
Fotogalerie

Panasonic SC-UX100 – mikrosystém nejen do malých prostor [test]

Mikrosystémy zažívají v posledním roce znovuzrození, a to především díky poklesu nákladů na integraci všemožných technologií, na které jsme zvyklí především z bezdrátových reproduktorů. Má smysl je pořizovat.

Není tomu tak dlouho, co byla většina mikrosystémů osazena pouze rádiem a CD přehrávačem, který uměl v lepším případě číst i mp3 CD a v několika málo případech se objevovalo také USB rozhraní pro připojení externího disku nebo flash disku s hudebními soubory.

Následný vývoj na poli mikro a mini systémů znamenal vedle častější integrace USB rozhraní také přidávání dokovacích kolébek pro různé mobilní telefony, z nichž nejčastější byl iPhone – ten měl navíc shodný konektor pro připojení jako jeho sourozenec iPod.

Další vývoj domácích systémů se však mírně odklonil a v nižších řadách jsme se delší dobu ničeho objevného nedočkali, naopak významný vzestup zaznamenaly bezdrátové reproduktory, které jsou mnohem praktičtější, co se přenositelnosti týče. Na druhé straně u mikrosystémů pro náročné uživatele začalo ustupovat osazování bezdrátovým rozhraním a někteří výrobci tyto řady „zařízli“ úplně.

Vše v jednom jako standard

Aktuální nabídka na poli mikrosystémů je však poměrně vyrovnaná a za cenu středně drahého bezdrátového reproduktoru můžete získat mikrosystém, který umí v zásadě to stejné, snad až na jednu drobnost a tou je zabudovaný mikrofon, který by umožnil jeho použití i v případě příjmu telefonního hovoru, pokud je mobilní telefon zdrojem hudby.

SC-UX100_001.JPGSC-UX100_002.JPG

Nejinak je tomu i v případě testovaného modelu Panasonic SC-UX100, který nabídne možnost přehrávání hudby z rádia, kompaktních disků, CD s mp3 soubory anebo z externího disku připojeného prostřednictvím USB rozhraní. Velmi praktická je také možnost připojení externího zdroje zvuku prostřednictvím dvojice CINCH konektorů na zadní straně.

To vše je navíc doplněno ještě Bluetooth rozhraním, k němuž je možné připojit jak mobilní telefon, tak počítač, či jakékoli jiné zařízení disponující Bluetooth. Na druhou stranu poměrně zvláštní a v této kategorii netypická, je absence sluchátkového konektoru, ať už v provedení 3,5 mm nebo ve větší 6,3 mm variantě.

Mimo toho, že nabídne mikrosystém prakticky všechny myslitelní způsoby připojení zdroje zvuku, je také poměrně kompaktní. To se týká nejen hlavní jednotky, ale také reproduktorů, které mají netypicky malou hloubku, takže je bez problémů můžete umístit i na poličku nebo do knihovny, která není příliš hluboká. Konstrukce reproduktorů navíc nepotřebuje ani volné místo za zadní stěnou, jelikož samotná ozvučnice nemá vyústění bassreflexu na zadní straně, jak je obvyklé.

Komfort používání

Samotná hlavní jednotka má relativně minimalistické provedení s deseti tlačítky a dominantním podsvíceným otočným voličem hlasitosti. Ve spodní části je umístěna CD mechanika a nad ní pak USB konektor.

SC-UX100_003.JPGSC-UX100_005.JPG

Také zadní strana je poměrně jednoduchá – vedle zásuvky pro napájecí kabel na ní najdeme pouze konektor pro připojení antény, čtveřici svorek pro připojení reproduktorů a dvojici CINCH konektorů externího vstupu zvuku.

Boční strany a horní levá část jsou perforované pro lepší odvod vyzařovaného tepla a ve spodní části je pak kryt přichycen dvojicí šroubů s půlkulatou hlavou, které jsou zapuštěné. Celkově je design čistší a zpracování na vyšší úrovni, než tomu bylo u nedávno testovaného modelu Panasonic SC PM602.

SC-UX100_006.JPG

Design hlavní jednotky a reproduktorů je jednotný a jeho výraznou dominantou je vedle kruhového tvaru také klínovitý tvar, který zespod uvozuje hlavní ovladač hlasitosti a u reproduktorů slouží jako bassreflex mířící směrem dopředu. Zajímavým detailem jsou také pogumované nožičky reproduktorů a hlavní jednotky – díky nim míří obojí mírně vzhůru, takže i při umístění reproduktorů do nižších pozic neznamená směrový projev kolmo dopředu, ale mírně nahoru, což je přínosné. Na druhou stranu však musíte počítat s tím, že pokud umístíte jednotku i reproduktory na vyšší kus nábytku, bude vám část zvukového spektra unikat (snad jen dlouháni kolem 2 metrů budou spokojeni). 

SC-UX100_019.JPG

Ovládání mikrosystému je mírně komplikované. Pomocí tlačítek na samotné jednotce bohužel neobsáhnete veškeré funkce, k tomu je potřeba použít přibalené dálkové ovládání. To je poměrně malé, avšak s jasně čitelnými popisky i stiskem pogumovaných tlačítek.

Zásadní nevýhodou je však nelogická práce s tlačítky při nastavování některých funkcí, jako je například předvolba ekvalizační křivky nebo uživatelská úprava zvuku pomocí doladění basů, středů a výšek – vše v rozsahu +/- 4 stupně.

Asi největší slabinou celého systému – a to je bohužel dlouhodobé pochybení ze strany většiny výrobců – je pouze jednořádkový displej, který e schopen zobrazit omezené množství znaků. V případě přehrávání hudby z CD nebo tuneru je ovládání jednoduché, ovšem v okamžiku, kdy vložíte mp3 CD nebo připojíte flash disk s několika složkami s hudbou v komprimovaném formátu, ocitnete se v pasti.

SC-UX100_012.JPGSC-UX100_013.JPG

Procházení složek a hledání konkrétních skladeb nebo alb v další úrovni adresářové struktury je naprosto nepoužitelné, takže vás jakákoli snaha o hledání alba brzy omrzí. Naštěstí je možné tento nedostatek snadno obejít díky zabudovanému Bluetooth rozhraní. Díky němu můžete přehrávat na systému hudbu přímo z počítače nebo z mobilu, které nabídnou nesrovnatelně vyšší komfort při práci se složkami a jednotlivými hudebními soubory.

Reproduktory a zvukový projev

Hned na první pohled zaujmou reproduktory svojí velikostí, při čelním pohledu jsou jejich rozměry standardní, ovšem při bočním pohledu zjistíte, že mají poměrně malou hloubku (konkrétně 16,5 cm) ve srovnání s běžně dodávanými reproduktory k mikrosystémům.

Reproduktory jsou dvoupásmové a osazené jedním středobasovým a jedním výškovým měničem o rozměrech 13 cm a 5 cm.  Ačkoli nemají reproduktory krycí průzvučnou textilní mřížku, je jejich konstrukce celkem promyšlená a vrchlíky jsou kryty plastovým přepažením, takže nehrozí jejich poškození.

SC-UX100_020.JPG SC-UX100_028.JPG

Zadní strana reproduktoru je z jednoho kusu materiálu a uprostřed spodní hrany je vyveden signálový kabel, zakončený pouze zatavenými dráty. Ty se připojují k jednotce pomocí dvojice svorek. Tedy univerzální a jednoduché řešení, avšak bez možnosti uživatelské výměny kabelu za lepší nebo (častěji) delší.

Přednes reproduktorů je poměrně vyvážený a ačkoli jsem čekal – vzhledem k velikosti ozvučnice – nepříliš velké množství basů, je jich v celém zvukovém spektru dostatek. Je však nutné aktivovat funkci D.Bass, pokud je totiž vypnutá, ztrácí zvuk šťávu a je velmi nevýrazný – ostatně, jak jinak by výrobce obhájil její přítomnost, že.

SC-UX100_021.JPGSC-UX100_022.JPG

Problém s basovou složkou nastává v okamžiku, kdy je basů hodně za sebou v rychlém sledu – měnič se nestíhá zklidnit a basy začínají i při mírně vyšší hlasitosti přeznívat a reproduktor rezonuje což není příjemné na poslech. Z logiky věci tedy nebude úplně vhodný pro hip-hop s dominantními basy, v případě elektronické hudby je projev stabilnější. U klasiky bude velmi záležet nejen na nahrávce, ale také na repertoáru – violoncellové suity zní vyrovnaně a s dostatkem detailů, oproti tomu cemballo se při rychlém sledu úderů začíná rychle slévat.

SC-UX100_029.JPGSC-UX100_030.JPG

Zbytek zvukového pásma je zastoupen také vyrovnaně, snad je výšky nemají onu krystalickou čistotu s cinkajícím zvukem a jsou mírně zrnité a sterilní. K dispozici je několik přednastavených presetů ekvalizéru, případně si můžete zvuk doladit úpravou basů, středů a výšek, což bych rozhodně alespoň v minimální podobě doporučoval.

Verdikt

Panasonic SC-UX100 je poměrně zajímavým mikrosystémem především díky široké konektivitě a relativně malým rozměrům reproduktorů, což jej předurčuje k umístění tam, kde je třeba šetřit prostorem, typicky například umístění v knihovně ke zdi. Malá hloubka reproduktorů tomuto použití přímo nahrává.

Velkou slabinou je bohužel ovládání systému – malý jednořádkový displej je schopen zprostředkovat velmi málo informací, takže například procházení složek na mp3 disku je hotovou noční můrou. Řešením je ale připojení externího zdroje zvuku pomocí CINCH konektorů a hlavně možnost spárování pomocí Bluetooth rozhraní s mobilem nebo počítačem.

Zvukový projev je vcelku vyrovnaný a naladěný líbivě, takže i horší nahrávky budou znít snesitelně. Mírným omezením je reprodukce velmi hutných a hlubokých basů, kdy dochází k nepříjemnému přeznívání. Co se týče hudebních žánrů, je mikrosystém univerzálním zařízením pro méně náročné posluchače. Středně nároční už uslyší rozdíly a nepříliš dobře si reproduktory poradí s klasikou a jazzem, naopak dobře jim jde reprodukce popu, pop-rock a elektronické hudby. Akustické nahrávky místy ztrácejí, z čehož přesně zájemce může odhadnout, komu nejvíce udělá Panasonic SC-UX100 radost.

AVmania.cz
Panasonic SC-UX100   7

Panasonic SC-UX100

Cena orientační: od 3 990 Kč

  • Výkon zesilovače: max 150 W na kanál, celkem 300 W
  • Výstupy: nemá
  • Vstupy: anténa, USB, Bluetooth 2.1+EDR, AUX (2× CINCH)
  • Tuner: FM, 30 předvoleb
  • Přehrává: CD, CD-R, MP3/AAC (32/44,1/48 kHz),
  • Hmotnost: 1,7 kg
  • Rozměry: 250 × 132 × 227 mm
  • Příslušenství: FM anténa, dálkové ovládání, napájecí kabel

Reproduktory

  • Výkon: výrobce neuvádí
  • Impedance: 4 Ω
  • Rozměry: 181 × 308 × 165 mm
  • Hmotnost: 2 kg

Určitě si přečtěte

Články odjinud