12
Fotogalerie

Audio Technica AT-LP5: výborný, dostupný a zábavný gramofon

Ne, to není typický audiofilský gramofon z dostupné kategorie. Hledáte-li však živost, sytost, přitom ale i měkčí vřelost a tzv. analogovost, AT-LP5 vám dá všeho dost.

Kapitoly článku:


Už několik let je jasné, že gramofony jsou jedním z trendů v oblasti domácí reprodukce hudby, i když je fakt, že přes bombasticky vypadající meziroční nárůsty prodejů vinylů i gramofonů jako takových jsou absolutní čísla stále ještě v kontextu celého odvětví v zásadě zanedbatelná.

81147_599ec609e307a9453d855e64a4bcbfcbc9f36dfe.jpg

Nicméně tak jako u sluchátek před pár lety, kdo nevyrábí gramofon, ten jako by ani nebyl. Pomineme-li značně dominující Pro-Ject, je jedním z větších hráčů na poli dostupné gramofonové techniky i Audio Technica, která představila nový gramofon AT-LP5.

112708_2f0e0e29d53b9de8d9012021f53b566008398644.jpg

Pod značkou Audio Technica dnes naleznete množství sluchátek na doma, na cesty i do studia, naleznete spoustu mikrofonů, dokonce i konferenční systémy a v neposlední řadě právě analogové záležitosti - přenosky a gramofony. Gramofony jsou většinou cíleny hodně do konzumního světa, případně do světa DJů, model AT-LP5 ale určitě snese označení hi-fi, přestože disponuje i některými funkcemi, obvyklými spíše u lifestyle produktů. Navzdory tomu dostává i mnoho ocenění v audiofilských médiích po celém světě, ať už je to What Hi-Fi nebo BBC Music Magazine či další.

Vzhled a konstrukce

Gramofon už od prvního pohledu působí náramně robustním dojmem, šasi s šířkou 45 cm, výškou 15,7 cm a hloubkou 35,2 cm stojí na čtyřech obrovských antivibračních nohách a i když je z plastu, působí důvěryhodným dojmem, zejména v kontextu cenové kategorie. Vynikne také nebývale čistý, moderní design, který sice není tak šik jako třeba u Pro-Ject gramofonů, ale zato osloví příznivce mohutnosti. Celý gramofon koneckonců váží 10,5 kg, což napovídá o neošizené stavbě.

2016-05-03-TST-Audio-Technica-AT-LP5-3.JPG

AT-LP5 využívá přímého náhonu talíře, takže nikde nenajdete žádný řemínek, stačí nasadit velký

Na čem se poslouchalo

Gramofon Audio Technica AT-LP5 jsme zkoušeli na sestavách s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS neboCambridge CXA80 a to přes phono předzesilovače Pro-Ject Phono Box nebo Naim Stageline. Krátce se hrálo také přes Gato Audio AMP-150 nebo Viola Labs Concerto / Crescendo. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30,Xavian Perla, Gato Audio PM-6 nebo třeba Elac BS 73. Srovnávalo se s VPI Scout nebo Pro-Ject RPM1 Carbon. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica, TelluriumQ Silver a Black sérií nebo různými modely KrautWire.

hliníkový talíř na mohutný středový trn. Talíř je umístěn v levé části, v levém předním rohu se nachází otočný ovladač s třemi polohami - v prostřední je gramofon vypnutý, v horní nastaví 33 otáček za minutu, ve spodní 45.

V pravé části je na bytelné základně umístěno raménko tvaru J, jde vlastně o lehký hliníkový tubus s efektivní délkou 247 mm a přesahem 17 mm. Možnosti nastavení nejsou nijak sofistikované, ale dostačující - navíc gramofon přichází v podstatě perfektně nastavený, stačí správně nasadit závaží. Pro zájemce o výměnu přenosky je třeba říct, že maximální nastavitelný přítlak je 2,5 g a hmotnost headshellu včetně přenosky nesmí přesáhnout 20 g.

2016-05-03-TST-Audio-Technica-AT-LP5-4.JPG

Použitá přenoska AT95EX má dvojitý pohyblivý magnet s výstupním napětím 4 mV a eliptickým hrotem. Headshell AT-HS10 má zlacené kontakty.

Na hliníkovém talíři se počítá s použitím dodávané podložky - má výšku 5 mm a je pořádně těžká, vyrobená z gumy. Stejnosměrný motor udrží otáčky s přesností 0,2%. Celý systém má odstup signálu a šumu lepší než 50 dB.

Při pohledu zezadu narazíte na zajímavou sadu konektorů. Napájecí kabel je oddělitelný a na rozdíl od drtivé většiny podobně drahých gramofonů jde o klasický kabel s "velkou" koncovkou, gramofon lze zcela vypnout kolébkovým spínačem. Signálový výstup může mít dvě podoby, vlastně de facto tři. Jednak může z běžných cinchů vystupovat zmíněných 4 mV z přenosky, pak je potřeba využít phono předzesilovače. Pokud chcete co nejjednodušší sestavu, stačí posunout přepínač a do signálové cesty vstoupí integrovaný korekční předzesilovač a gramofon bude fungovat jako linkový zdroj signálu se ziskem 36 dB.

2016-05-03-TST-Audio-Technica-AT-LP5-8.JPG2016-05-03-TST-Audio-Technica-AT-LP5-9.JPG

Druhý signálový výstup (nebo třetí, podle toho jak se na to díváte) má podobu USB. Pokud tak propojíte svůj počítač s gramofonem a použijete vhodný nahrávací software (Audio Technica doporučuje zdarma stažitelný program Audacity), můžete si zdigitalizovat svou sbírku LP s rozlišením 16 bit / 44,1 kHz (nebo 48 kHz).

Určitě si přečtěte

Články odjinud