12
Fotogalerie

Hudební služba Google Play Music dorazila do Česka

Dnes na český trh vstupuje hudební služba Google Play Music. Nabídne obchod, předplatné i úložiště pro 20 000 nahrávek z vlastního počítače.

Letošní rok je v mnohém přelomový, konečně si nás totiž začaly všímat populární webové služby ze zahraničí. Deezeru před pár měsíci začalo konkurovat Rdio, už delší dobu se spekuluje, zdali k nám na podzim zamíří Spotify a nyní do hry konečně vstupuje také Google a jeho hudební služba Play Music – tedy hezky česky Hudba Google Play. Společně s námi dnes Google spouští Play Music také v Maďarsku a pěti dalších zemích.

G1.png
Play Music jako obchod s muzikou. Google nabízí desky v MP3 (320 kb/s).

Hudební služba z Mountain View nabízí jak klasický elektronický obchod, ve kterém si koupíte album v MP3 a můžete si s ním dělat, co se vám zlíbí, tak streamovanou službu podobnou Deezeru. Jmenuje se All access, tedy v českém překladu Hudba Google Play Naplno. Vše zastřešuje webový přehrávač s knihovnou a synchronizovaná aplikace pro Android.

All access – veškerá muzika za paušál 129 Kč

All access, tedy Naplno, je klasické předplatné, v rámci kterého získáte za měsíční paušál přístup ke kompletnímu hudebnímu katalogu Googlu, který čítá přes 18 milionů skladeb. Muziku můžete poslouchat v prohlížeči, nebo v mobilní aplikaci, která umožňuje vybrané skladby a desky uložit do paměti pro chvíle, kdy budete bez internetového připojení.

V rámci předplatného si můžete spustit libovolnou desku a skladbu, stejně tak se ale nabízejí inteligentní playlisty – rádia, která obsahují třeba žánrově podobnou muziku, hudbu, která je podobná tomu, co sami rádi posloucháte, různé tematické a redakční výběry aj.

g2.png
Funkce All access samozřejmě není zdarma. Když ji Google spouštěl v USA, nastavil měsíční paušál na 10 dolarů – respektive na akčních 8 dolarů, pokud jste si službu aktivovali během několika prvních týdnů.

V létě zamířila nabídka All access i do Evropy a to za stejnou částku, nicméně v eurech a librách. Google prostě použil konverzní poměr mezi měnami 1:1, v Británii, Španělsku a dalších zemích je tedy předplatné o něco dražší než v zámoří.

g3.png
Samotné prostředí webového přehrávače – zde s playlistem Zkusím štěstí.

Kdyby Google nabídl tutéž službu po přepočtu až za 300 korun měsíčně i u nás, asi by se mnoho zájemců nenašlo, konkurence je totiž výrazně levnější. Nic z toho se ale naštěstí nestalo, globální Google se zachoval bohulibě lokálně a předplatné All access nastavil podle reálných možností místních konzumentů. Český paušál tedy činí 149 korun, a pokud si službu předplatíte do 15. listopadu, ušetříte dalších 20 korun, v takovém případě se vás totiž týká akční předplatné 129 korun. První zkušební měsíc máte ke všemu zdarma.
 

g4.png 
Co přináší All access, tedy Hudba Naplno

Samozřejmě se nabízí srovnání s konkurencí na českém trhu. MusicJet je v základní verzi zdarma, pokud však chcete službu používat naplno, bez reklam a také v mobilním telefonu, měsíčně zaplatíte 149 korun. To je sice stejná částka jako u Googlu, jeho databáze je ale mnohem rozsáhlejší.

Ještě dražší je pak Deezer. Neomezený poslech na webu i v mobilu vás přijde na 7 eur, což po přepočtu činí okolo 180 korun. Nakonec zbývá Rdio, které sice nabízí také vícero tarifů, nicméně ten nejvyšší a srovnatelný právě s All access od Googlu stojí stejně jako v případě Deezeru 180 korun měsíčně.

Oficiální aplikace pouze pro Android

Pokud nosíte v kapse Android, All access využijete opravdu naplno ve stejnojmenné aplikaci Play Music. Pokud ale v kapse nosíte jinou platformu, už to bude horší. Webový přehrávač služby je sice optimalizovaný i pro mobilní prohlížeč, nativní aplikace má ale mnohem více možností, funguje bez internetu a Rdio, Deezer i MusicJet při vývoji pamatovaly také na Apple a Windows Phone. Tento nedostatek nicméně komunita často obchází a vyvíjí neoficiální aplikace. Třeba gMusicW pro Windows 8.

g5.png g6.png g7.png g8.png
Mobilní přehrávač Play Music dobře znáte, je totiž volně k dispozici,
napojení na samotnou hudební službu u nás prozatím nebylo oficiálně k dispozici.

Konkurence se také chlubí rozsáhlejším katalogem. Zatímco Play Music deklaruje přes 18 milionů nahrávek, Deezer slibuje více než 25 milionů skladeb. V praxi je to ale poměrně relativní rozdíl, vždy totiž záleží na konkrétním interpretovi a labelu. Skutečnou kvalitu katalogu tedy musíte posoudit sami dle svého hudebního vkusu.

Pokud nechcete předplatné, je tu Play Store

Funkce All access je předplatné, muzika je tedy pochopitelně chráněná DRM a vy si ji vlastně pouze pronajímáte po dobu paušálu. Pokud chcete muziku vlastnit, můžete samozřejmě navštívit i Play Store, ve kterém objevíte novou sekci s hudbou. Nakupovat můžete jak jednotlivé skladby, tak celá alba, přičemž nativním formátem Googlu je MP3 s datovým tokem 320 kb/s. Zvuková kvalita nahrávek je tedy podobná iTunes, který používá o něco málo pokročilejší formát M4A ale zase s nižším datovým tokem 224 kb/s.

g9.png
Český Play Store nově nabízí k nákupu i hudbu

Zakoupenou muziku objevíte ve své knihovně na webu, odkud ji můžete stáhnout do počítače v balíku ZIP. Ke stažení zakoupené muziky můžete použít také desktopový program Music Manager. Na rozdíl od All access je hudba opravdu vaše a bez DRM, takže si ji můžete samozřejmě přehrát na jakémkoliv zařízení, vypálit na CD atp.

Bezplatné úložiště pro soukromých 20 000 nahrávek

Třetím pilířem hudební služby Play Music je soukromé hudební úložiště, které je součástí webového přehrávače a je zdarma. Oficiálně je u nás k dispozici až dnes, nicméně neoficiálně s pomocí zahraniční IP adresy šlo aktivovat i dříve, takže jej mnozí z vás jistě používají.

g10.png
Do své knihovny na Play Music můžete vedle zakoupené muziky
nahrát až 20 000 skladeb z počítače.

Čili jen ve stručnosti. Na úložiště můžete pomocí desktopového programu Music Manager nahrát až 20 000 skladeb ve formátech MP3, M4A, WMA, OGG, FLAC a M4P. Velikost jednotlivých skladeb nesmí přesáhnout 300 MB. Při slušné kompresi tedy na web bez problému umístíte i dlouhé audioknihy.

g11.png g12.png
Music Manager slouží k nahrávání alb na úložiště z počítače, stejně tak ale umí stáhnout – třeba zakoupená alba. Manager sleduje změny ve složkách a muziku tedy umí nahrávat na pozadí.

Hudební sbírka je pouze vaše, můžete ji z webu přehrávat a stejně tak ji najdete v mobilní aplikaci, kde si můžete vybrané skladby, desky nebo klidně i celé interprety uložit do vnitřní paměti telefonu. Google Music tedy ocení i ti, kteří nebudou mít v plánu utratit jedinou korunu.

Prodávejte vlastní muziku

Play Music je nakonec otevřený i samotným interpretům. Pokud se přihlásí do artist hubu, mohou do katalogu nahrát vlastní dílo, udržovat svůj profil a muziku skrze Google stejně jako na ostatních platformách prodávat za libovolnou cenu.

Služba by měla být dostupná všem českým posluchačům v průběhu dnešního dne – pravděpodobně už nyní v úterních nočních hodinách.

Určitě si přečtěte

Články odjinud