12
Fotogalerie

Rara.com: výborná hudební služba pro mobily i Windows 8

Hudební služba Rara.com nabízí výměnou za měsíční poplatek k poslechu 17 miliónů skladeb setříděných v přehledném katalogu. Za příplatek lze hudbu poslouchat bez připojení k internetu.

 Britská hudební služba Rara.com se s nabídkou 17 miliónů skladeb řadí po bok dalších webových jukeboxů, které jsme si na AVManii představili už dříve. Do Česka se dostala společně se službou Deezer na sklonku minulého roku a už tehdy v její nabídce nechyběla spousta tuzemské muziky.

Vybrat si můžete pouze z dvou paušálů, žádnou bezplatnou omezenou verzi po vzoru Deezeru služba nenabízí. První tarif za 120 Kč měsíčně přináší neomezený poslech hudby z prohlížeče, druhý za 240 Kč měsíčně k tomu přidává aplikace pro mobily a tablety (Android a iOS) a rozhraní Metro ve Windows 8.Po první tři měsíce jsou oba tarify dostupné za zvýhodněnou cenu.

1.png
Rara.com nabízí dva paušály. První za 120 Kč měsíčně (první tři měsíce 24 Kč) pro poslech z prohlížeče, druhý za 240 Kč (první tři měsíce za 48 Kč) pro používání z mobilu nebo aplikace pro Windows 8.

Přehrávač moc nenabízí

Službu lze používat po klasické registraci, nebo po přihlášení přes Facebook.V obou případech budete vyzváni ke zvolení paušálu (rozdíl je skutečně jen v dostupnosti aplikací) a platbě kartou, která se v našem případě neobešla bez komplikací. Za paušál jsme platili kartou Visa Electron, kterou jsme vybrali z příslušné nabídky, několik pokusů ale vždy skončilo blíže neurčenou chybou. Problém vyřešil až výběr možnosti Visa Debit. Stejný problém hlásí i další uživatelé. Jiné způsoby placení než kartou služba nenabízí.

2.png 3.png
Jednoduché rozhraní služby nabízí pouze katalog hudby a přehrávač.
Plovoucí okno s aktuálním playlistem.

Po zaplacení paušálu se konečně ocitnete v přehrávači. V případě dražšího tarifu uvidíte i odkazy do jednotlivých katalogů aplikací. Téměř celé prostředí služby je ve Flashi, takže s webovou verzí služby na mobilních zařízeních příliš nepochodíte. Hned pod vyhledávacím políčkem najdete přehrávač, žádné vychytávky na způsob prolínání skladeb od něj ovšem čekat nemůžete.

V přehrávači jsme ale popravdě nenašli ani naprosto základní volbu opakování. Fronta následujících skladeb se v rámečku přehrávače zobrazuje pod obrázky alb, k celému seznamu se dostanete přes odkaz vespod, kde se obvykle zobrazuje název přehrávaného alba nebo playlistu. Skladby lze přidávat mezi oblíbené nebo sdílet na sociální sítě, stejně tak jako uložit frontu skladeb do playlistu. Zkrátka stejný princip sdílený snad všemi hudebními službami.

6.png
V jednu chvíli můžete poslouchat jen na jednom zařízení. Ne vždy to ale služba zaregistruje hned. 

Katalog plný české muziky

Pod přehrávačem najdete rozcestník k jednotlivým žánrům, hudebním tipům služby a předpřipraveným playlistům. Třídění hudby v katalogu je podařené, například záložka Nejlepší hudba obsahuje hudební žánry rozdělené podle let. Propracovanost nabídky hudby po stránce struktury nám z dosud recenzovaných služeb Grooveshark a Deezer přišla nejlepší, ačkoli co do holého počtu skladeb nabídne více druhá jmenovaná.

7.png 8.png
Katalog hudby nabízí podrobné třídění.
Vyhledávání kombinuje umělce, alba i skladby na jedné stránce.

Mezi další povedené věci patří vyhledávání, které na jedné stránce kombinuje výsledky interpretů, alb i skladeb. Najít přes něj můžete spoustu české muziky, ostatně ji do služby dodává velká čtyřka EMI, Sony, Universal a Warner a přispívají také menší labely, z těch českých Supraphon, Bonton, Indies Records a další.

Moc dalšího od webové verze služby nečekejte, Rara.com je zkrátka katalog hudby s přehrávačem a několika funkcemi navrch. Nejvíce nám chyběla možnost nahrát si do služby vlastní empétrojky a osobní rádio, i když tady jsme patrně jen zhýčkaní Groovesharkem. Službě lze také vyčíst řadu věcí, počínaje chybějícím decentním barevným schématem, a konče nijak neošetřenou možností nechtěného smazání fronty klepnutím na obrázek alba ve vyhledávání.

Hudba na doma i na cesty

Aplikaci služby pro Windows 8 hledejte v katalogu pod názvem Rara music. Po instalaci ji povolte běh na pozadí a přihlaste se. Z aplikace se dostanete ke svým playlistům a oblíbené hudbě a dále uvidíte úplně ty stejné kategorie jako na webu služby. Seznamy skladeb odtud také můžete vytvářet a připínat je na hlavní obrazovku mezi další dlaždice. V dlaždici aplikace pak uvidíte aktuálně přehrávanou skladbu, přehrávání odtud však ovládat nelze. To ale spíše než aplikaci můžeme vyčítat možnostem prostředí Windows 8.

10.png 
Aplikaci povolte běh na pozadí.
11.png
Stejný obsah v jiném kabátě.
9.png
 Volitelně si lze zapnout zobrazování fronty skladeb.
 

V katalogu hudby lze vyhledávat přes systémový vyhledávač. Aplikace také podle popisu umožňuje uložení skladeb pro offline poslech, stahovala ovšem pouze jen právě přehrávanou frontu, uživatelskou volbu skladeb ke stažení jsme nikde nenašli.

Aplikace pro Android a iOS pro změnu hledejte pod názvem Rara.com. Obě v docela jiném kabátku nabízejí to samé. Po přihlášení získáte přístup ke svým playlistům a oblíbeným skladbám, vybranou muziku si můžete také uložit do zařízení pro poslech bez připojení. V obou případech se aplikace integrují do systému, přehrávání pak jde ovládat přes tlačítka v notifikační liště (Android) nebo ve správci úloh a na zamčené obrazovce (iOS).

12.png 13.png 14.png
Hlavní obrazovka aplikace. Skladby si můžete uložit pro offline poslech. Přehrávání lze ovládat přes systémové prvky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud