44
Fotogalerie

Sony KD-85ZG9: špičkový referenční 8K HDR LCD televizor, který můžete mít doma [test]

Dva nové 8K televizory řady ZG9 nově doplnily dva 4K OLED a dva 4K LCD modely řady Master Series. Novinky mají LCD obrazovky s úhlopříčkou 85“ a 98“, 8K rozlišení a slibují maximální kvalitu obrazu. A přesně tu dostanete.

Plusy
Famózní kvalita 8K HDR obrazu
Skvělý zvuk
Excelentní zpracování obrazu a upscaling
Výborná pohybová ostrost
Skvělé zadní podsvícení
Minusy
Cena
Černá by mohla být tmavší
Světlejší okolí některých objektů
10  /10

S 8K televizory to není na první pohled jednoduché, protože pro ně není dostupný 8K obsah, pokud pomineme pár demo videí. Ale bychom se dostali k debatě na téma, zda bylo dříve vejce, nebo slepice. 

Na druhý pohled je však 8K rozlišení zcela logický krok. Spolu s rostoucími úhlopříčkami roste i velikost bodů, a tudíž aby byla zachována velikost bodu i u velkých obrazovek, logicky je třeba použít vyšší rozlišení, tedy 8K.

Nový televizor řady ZG9 se prodává ve dvou velikostech, 85“ a 98“. Menší 85“ model stojí oficiálně 419 999 Kč a větší 98“ dokonce 2 099 999 Kč. Nejbližším modelem z 4K televizorů je pak 85“ televizor KD-85XG9505, který stojí 139 990 Kč.

Porovnání se stejně velkým 4K modelem je ale poněkud nespravedlivé, protože u modelu ZG9 dle mého odhadu Sony řeklo „uděláme televizor, který bude mít nejlepší obraz, ať to stojí, co to stojí“. A výsledkem je televizor, který dle mého názoru bude sloužit jako benchmark pro ostatní.

Vzhled a konstrukce

Na obrovském modelu ZG9 je vidět, že výrobce směřuje televizor do domácích kin, nikoliv aby vyhrával soutěže průmyslového designu. Rám je velmi masivní, televizor je 12 cm tlustý a údaj hmotnosti 74,5 kg skvěle vypovídá, jak robustní televizor je.

20190515_100111.jpg20190515_100054.jpg

Zapomeňte také na tenký rámeček, zde jde efekt stranou, důležité je, aby podsvícení bylo perfektně homogenní až do rohů, na pár ušetřených centimetrů se zde nehraje. Designéři se ale přesto snažili vzhled opticky odlehčit, zadní stěna má elegantní strukturu, zkrátka svůj půvab televizor má. Podstavec je široký a velmi stabilní, hloubka televizoru podstavcem je 42 cm.

20190515_100602.jpg

Když už jsme o poctivosti konstrukce bez kompromisů, tak za vše mluví fakt, že udávaná spotřeba televizoru je 636 W a patří do třídy D. Právě poctivé dimenzování napájení má velmi pozitivní dopad na kvalitu obrazu a chování při dynamických změnách jasu, k tomu se ale dostaneme později.

Sony má k televizoru nové dálkové ovládání s kovovým tělem. Sedí skvěle do ruky, je tradičně intuitivní, osobně bych ale uvítal v této cenové relaci už i podsvícení. Na ovladači nechybí ani mikrofon pro využití hlasových asistentů Google Asisitent, či Alexa.

20190515_101129.jpg

Televizor má čtyři HDMI vstupy, z nichž jen ten poslední (HDMI 4) má podporu 8K a je standardu HDMI 2.1. Nechybí samozřejmě Wi-Fi a síťový vstup, Bluetooth a kompletní zdvojená sada (TWIN Tuner) digitálních tunerů DVB-T2/S2/C, televizor má však jeden CI slot.

Pokračování 2 / 3

Systém a technologie

Základem systému televizoru ZG9 je Android 8 (Oreo), stejně jako u ostatních vyšších TV Sony. Pokud vás tedy zajímá, doporučuji recenzi vrcholného 4K televizoru, kde se systému podrobně věnujeme, najdete tam i ladění, nabídku a komentář k tomu, jak systém funguje v praxi. Zde jen zmíním, že systém je stabilní velmi svižný, samozřejmě s bohatou nabídnou funkcí a aplikací. A poznamenám, že menu Androidu nemá nativní 8K rozlišení, nicméně to by byla jen zbytečné zátěž procesoru.

Důležitější pro někoho může být fakt, že vestavěný přehrávač nativně nepřehrává 8K obsah, stejně jako nepřehraje 8K video z Youtube. Pro sledování nativního 8K obsahu musíte mít externí přehrávač připojený k HDMI (8K) vstupu. Streamování 4K HDR obrazu z Netflixu, Google Play či Amazonu je samozřejmě bezproblémové. Samozřejmostí je zabudovaný ChromeCast. Televizor  plně podporuje HDR10, Dolby Vision a HLG.

Obraz

A nyní k obrazu samotnému. Je špičkový. Pokud chcete jen shrnutí, tak přeskočte na konečný verdikt, zde se budu věnovat detailům.

Po stránce zpracování obrazu Sony použilo svůj nejvýkonnější procesor X1 Ultimate. TV využívá pro upscaling technologii 8K X-Reality Pro. O kontrast a celkové podání obrazu se stará také 8K X-tended Dynamic Range Pro. Zpracování obrazu využívá osvědčené technologie z nejvyšších 4K TV Sony, přidává ovšem 8K objektovou databázi. Panel je typu VA a je plně 10bitový.  Zde poznamenám, že obraz je celou dobu a ve všech částech plně vykreslován v 8K rozlišení, nevyužívá se snížení rozlišení na 4K v oblastech, kde by to teoreticky nemuselo být vidět.

20190515_173528.jpg20190515_160907.jpg
Přepočet na 8K zvládá televizor skvěle jak u TV vysílání, tak u Blu-ray filmů. 

Samotný upscalig na 8K hodnotím na jedničku s hvězdičkou. Při testování jsem měl k dispozici 8K, 4K, FullH, HD, i SD obsah, používal jsme testovací videa, 4K i normální Blu-ray disky. Přepočet na 8K pracuje skvěle nejen u 4K obsahu, případě u Full HD. Ale překvapivě kvalitně zvládne také HD ripy či dokonce SD. Nedochází k žádným nepatřičným artefaktům, k zbytečnému přeostřování hran. Vyhlazování působí přirozeně a byl jsem velmi překvapen, jak si výborně televizor poradil i s HD (720p) videem, či digitálním pozemním vysíláním.

Zajímavé je, že na rozdíl od 8K televizoru Samsungu nezvýrazňuje tento televizor kontrastní přechody (například loga TV stanic), ale snaží se vykreslovat každý detail i ve velmi světlé, či tmavé ploše.

20190515_161525.jpg20190515_161134.jpg20190515_155627.jpg
Sony vykresluje v 8K naprosto všechno

Limitace upscalingu na 8K se ve formě přeostřených artefaktů paradoxně ukázala pouze na některých propagačních videích pro starší TV s nižším rozlišením. Tyto demosmičky videa jsou už předem přeostřené a detaily mají vyhnané na maximum – s tím si přepočet na 8K už neporadí, protože televizor zjevně počítá s „normálnějším“ obsahem. 

RGB.JPG20190515_165740.jpg
Ukázka RGB struktury a přepočet obrázku bodové "šachovnice" ve Full HD  na 8K.

Jiný přístup k upsaclingu proti Samsungu, kdy televizor Sony ukazuje všechny body, je samozřejmě i náročnější na výpočet. Přes velmi dobré výsledky je výsledek závislý nejen na datovém toku, ale i jeho rovnoměrnosti. To je viditelné zejména u 4K videí z Youtube, kde se mění datový tok a vykreslení detailů viditelně kolísá. Zkrátka čím lepší datový tok a zdroj signálu, tím lepší bude i výsledek.

Pokud jde o kvalitu upscalingu, tak přestože je výborný, tak reálná 8K videa byla detailnější a ostřejší. K dipozici jsme měli karneval v Riu, kde právě díky extrémnímu množství barevných detailů bylo možno vidět, co 8K dokáže. Sony nám také dalo k dispozici Gran Turismo renderované v 8K. 

Velký podíl na kvalitě obrazu má zvolené přímé zadní podsvícení s lokálním řízením jasu FALD (Full Array Local Dimming). To je rozděleno na 720 samostatných zón. Jejich překrytí je velmi přirozené, na videu můžete vidět pohybující se černý čtverec a clouding okolo (ten je však v reálu méně viditelný než na videu).

Práce s podsvícením působí velmi přirozeně a tzv. analogově. Obrovskou pochvalu má Sony za homogenitu, která je perfektní až do rohů, což bývá tradiční slabina LCD TV. Maximální jas panelu má být 4000 nitů, což Sony skutečně plní. Jas je tak vysoký, že východ slunce ve videu vás oslní.    

20190515_094505.jpg

LCD obrazovka 'X-Wide Angle' má skutečně velmi široké pozorovací úhly, jak se ostatně můžete přesvědčit ve videu. V praxi nedochází k poklesu kontrastu ani při pohledu z boku.

Zde se asi hodně lidi bude ptát na srovnání s OLED obrazovkou. LCD panel, který Sony využívá, má nativní statický kontrast 4 200:1 až 3 600:1 dle obrazového režimu. Naměřená hodnota černé má 0,03 cd/m2 při režimu Kino nakalibrovaném na 120cd/m2, v přednastaveném režimu Kino má 0,075 při jasu celé bílé obrazovky 192 cd/m2.  V HDR pak má černá 0,25 cd/m2 při jasu bílé 1000 cd/m2. Co to znamená v praxi?

Televizor si zkrátka nevymýšlí. Na podání obrazu je zkrátka vidět, že Sony dělá jak televizory, tak profesionální monitory, nehledě na to, že Sony má i vlastní filmové studio.

V závislosti na jasu obrazu se mění také úroveň černé, tj. večer ve tmě se stáhne celkový maximální jas na nižší hodnotu (jinak vás televizor bude oslňovat), za dne si zase můžete užívat vysoký jas, tomu bude odpovídat úroveň černé a nebudou ztrácet detaily. Televizor Sony KD-85ZG9 klade důraz na přesné a správné podání celkového obrazu, jasu i kontrastu. Efektnější nastavení zvládne Sony samozřejmě také, stačí zvolit třeba Standardní režim. Barevnou odchylku jsem naměřil dE 0,96, což je na tovární nastavení famózní.  Pokrytí barevného prostoru DCI-P3 je 91%.

personal gamut.jpgpresonal teplota.jpgpersonal RGB.jpg
Tovární nastavení barev je excelentní. Zde dle REC 709.

Televizor umí výborně pracovat jak s podsvícením, tak s celkovým jasem scény. Sony dostává obrovskou pochvalu, že se nesnaží s černou konkurovat OLED, nedělá kompromisy a pokud si to vyloženě nezvolíte, tak nepřizpůsobuje jas podílu černé. Škála šedé zkrátka sedí jak přibitá, a to i při velkých jasových skocích, kdy mají běžné komerční televizory tendence „dýchat“. Obraz má tedy čitelné tmavé scény a nedochází se ztrátě detailů – a to jak v důsledku „vylepšení černé“, tak v důsledku „vylepšení rozlišení“.

Vysoký jas HDR ale znamená, že obraz v jasné místnosti bude šedší. Zde jde o přesnost a korektnost, nikoliv o efekt, kdy pak nevidíte detaily v tmavě šedých oblastech. Zkrátka nejde se po absolutním kontrastu (proti OLEDu), Sony sází zde především na přesné podání škály šedé a výborné podání barev.

Právě OLED totiž přiměl některé výrobce, aby se snažil černou podat co nejtmavěji, a to bez ohledu na korektnost. Po pravdě – ono to subjektivně vypadá dobře, protože lidské oko je daleko citlivější na kontrast, než na barvy. Ale všimněte si, že v kině je černá také šedá. Zkrátka důležitější je, aby divák viděl vše v obraze. OLED nabídne sice dokonalou černou, ale nezvládne tak vysoký jas, jako tato LCD. 

Z obrazových režimů má televizor Živý, Standardní, Kino, Personální, Personální nastavení Pro 1 a 2, Grafika, Hry a Foto. K tomu připočítejte ještě systémové nastavení pro Netflix, tzv. Netflix calibration režim, kdy se obraz nastaví pro daný film a seriál přesně dle Netflixu (a tvůrců).  Zde si film upravuje i jas, tradiční problém Netflixu s jasnými titulky v HDR režimu se projevil i zde (vzhledem k jasnému podání HDR). Necháte-li je bílé, jsou velmi jasné a budou oslňovat, je tedy ručně nutné zvolit jinou barvu titulků, než bílou. 

20190515_162510.jpg20190515_162600.jpg 
Pro Netflix, tzv. Netflix calibration režim, kdy se obraz nastaví pro
daný film a seriál přesně dle Netflixu (a tvůrců).

Při přehrávání Bluray 4K HDR vidí jsou k dipozici režimy Dolby světlý, Dolby tmavý, Živý. V běžných podmínkách nejlépe působí Dolby světlý, který je nastavený pro sledování filmů za dne. Dolby tmavý je logicky vhodný pro zatemněnou místnost, je rozdílně nastavená gama a škála šedé, za dne bude tento režim příliš tmavý a temnější scény už nebudou čitelné. Pokud si náročný majitel chce, může televizor samozřejmě i kalibrovat ručně.

Ano, přes vynikající výsledky není podsvícení ani tady dokonalé. Slabinu LCD s lokálním řízením podsvětlení uvidíte, například při zesilování zvuku, kdy se vám zobrazí bílý pruh s úrovní zvuku a podsvícení se tomu přizpůsobí a zesvětlí i okolí. Nebo tehdy, když ve tmavé scéně má někdo světlou košili a máte jasnější nastavení obrazu. Pak kolem jasného objektu uvidíte i slabý clouding.  

20190515_104248.jpg20190515_104219.jpg
Dva případy, kdy podsvícení rozsvítí i okolí objektů. Pokud ve scéně je velká světlá plocha a při zobrazení světlých ovládacích prvků. Expozice fotografií je posunuta kvůli lepší viditelnosti, v reálu je viditelnost menší. 

Pokud je o pohybovou ostrost, i zde Sony patří na absolutní špičku LCD televizorů, a vzhledem k tomu, že pohybová ostrost je také slabinou OLEDu, tak Sony KD-85ZG9 patří i na samotnou špičku televizorů obecně. Pohybová ostrost X-Motion Clarity je navíc nastavitelná dle vaší "chuti", komu vyhovuje "telenovelový efekt", bude ho mít.

Pokud jde o celkový dojem z obrazu, tak mne potěšilo filmové podání obrazu s ponecháním přirozeného šumu, místo přehnaného digitálního vyhlazování, které vede k "plastovému" obrazu s menší přirozeností.

Pokračování 3 / 3

Zvuk

U OLEDů Sony používá technologii přímého vyzařování zvuku OLED panelem. U LCD to nejde, neboť panel není skleněný, a tak Sony zvolila jiné řešení. Na horní a dolní straně je po šesti reproduktorech, vždy vpravo a vlevo, to vše doplňuje čtveřice basových „subwooferů“ vzadu. Celkem má tedy televizor 4 výškové měniče, 8 středobasových a 4 subbasové.

20190515_094849.jpg

Díky tomu máte pocit, že zvuk jde nejen z obrazovky, ale také dobře funguje lokalizace a stereo. Zkrátka při přejezdu auta slyšíte, jak z jedné strany přijede, přejede přes obrazovku a na druhé zmizí. Výborně to funguje i se zavřeným očima, kdy zkrátka víte, kde daný objekt je. Pochválit musím také fakt, že díky orientaci zvuku přímo na diváka (nikoliv odrazem) je zvuk čistější.  

Celkový výkon zvukové části je 80 W, svůj podíl na kvalitám zvuku má samozřejmě i mohutnější konstrukce TV, díky které je prostor pro ozvučnici a větší měniče. Obrovský vliv na výsledek ale má nastavení zvuku. Je zde šest možností – Standard, Kino, Sport, Dolby, Dialog a Hudba.

20190515_172402.jpg
Na zadní straně má televizor šroubovací svorky na připojený výkonového výstupu zvuku
pro centrální (dialogový) kanál z AV receiveru.

Vzhledem k velikosti a určení TV budou nejvyužívanější režimy Kino a Dolby. A v nich je opravdu velký rozdíl. Kino nabídne mohutný zvuk s výraznou (až dunivou) basovou složkou, hlasy jsou temnější, dialogy jsou méně konkrétní, zvuk zkrátka spíše zaplní místnost a obklopí vás. Dolby Audio naproti tomu jde cestou střízlivosti a konkrétnosti. Hlasy jsou přirozené a jdou přímo z úst tváří na obrazovce, efekty jsou roztažené do stran, ale nikoliv za cenu ztráty čitelnosti. Basová složka je u Dolby umírněná, nemá za cíl ohromit, ale spíše patřičně dobarvovat dění.

Celkově je zvuk až překvapivě dobrý, kvalitní a zaslouží si pochvalu. Osobně se mi nejvíce líbil režim Dolby Audio, který působil velmi přirozeně. Nicméně pokud si už někdo tento televizor pořídí, lze předpokládat, že další výdaje na případné odpovídající ozvučení prostorovým zvukem (nejlépe v Dolby Atmos) případného majitele na mizinu nepřivedou.

Ostatně s integrací do domácího kina se počítá, neboť na zadní straně si můžete také všimnout, že televizor má šroubovací reproduktorové svorky. Důvod je jednoduchý. Integrované reproduktory lze využít jako centrální kanál v systému domácího kina a připojit je přímo k AV receiveru.

Verdikt

Jaký 8K televizor Sony KD-85ZG9 je? Fantastický. Vynikající obraz, výborný zvuk, robustní konstrukce, v Sony zkrátka vyrobili 8K LCD televizor, který bude referencí pro ostatní. Je to televizor, který uspokojí i nejnáročnější zájemce, kteří doma chtějí mít obraz jako v kině nebo filmovém studiu. 

Problémem bude vysoká cena, která je o dost vyšší, než stojí podobně veliký 8K televizor Samsung. Sony ho překonává především v přesnosti zobrazení barev a schopnosti zobrazit i jinak problémové velmi tmavé části filmových scén. A samozřejmě i v tom, že Sony vykresluje vše vždy plně v 8K. 

Takže stojí za to? Ano. Po všech stránkách jde o famózní televizor. HDR dosahuje úrovně, které poskytují profesionální monitory pro Dolby Vision, jde zkrátka o nejlepší HDR televizor na trhu. Přesvítí OLED jak ve dne, tak v noci, k tomu přidejte výborné nastavení a velmi přirozené barvy. Navíc přičtěme kvalitní a robustní konstrukci, výbornou výbavu a rychlý i stabilní systém.

Nejlepší 8K televizor Sony KD-85ZG9 vyrobilo bez ohledu na cenu - ta je hodně vysoká. Jde o referenci, za kterou však zájemce musí zaplatit. Pokud patříte k těm šťastným, že si můžete tento famózní 8K HDR televizor pořídit, tak gratulujeme (a závidíme :-)), budete určitě spokojeni. 

Sony KD-85ZG9

Cena: 419 999 Kč

  • Zapůjčil: Sony
  • Technické parametry a specifikace: Sony

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud