Smart TV: Chytré televize v mutimediální domácnosti

Smart TV: Chytré televize v mutimediální domácnosti

Přehrávání filmů a fotografií, on-line aplikace, ovládání hlasem a pohybem, bezdrátové připojení k síti a internet či telefonování přes Skype? Nejlepší je bezdrátové sdílení.

Kapitoly článku:


Pryč jsou doby, kdy se rodina dělila o jeden televizor a počítač. Dnes má každý svůj chytrý telefon, notebook či tablet a s televizí se počítá ve všech pokojích. Vzniká problém, jak co nejlépe sdílet své fotografie, videa a třeba i hudbu napříč všemi zařízeními v domácnosti, abyste přátelům či rodině snadno ukázali fotografie z výletu či dovolené bez zdlouhavého přenášení dat nebo práce s flashdiskem, který se stejně vždy v nejnevhodnější chvíli ztratí. Navíc se hloupé televize stávají chytrými a jejich výrobci usilují o to, abyste čas dříve strávený u počítače věnovali právě televizi.

Televize jsou chytré

Současné televizory v cenově dostupné kategorii se bohužel už nezlepšují po obrazové stránce, dokonce zaznamenáváme, že určitá řada televizorů letos používá méně kvalitní panely než tatáž řada v roce minulém. Výrobci zato útočí tzv. chytrými funkcemi. Televize již nejsou zařízení vyžadující od pasivního diváka pouze změnu kanálu a úpravu hlasitosti. Vtahují jej do dění a vyžadují interaktivitu. Klíčovou vlastností je možnost instalace aplikací podobně, jako u chytrých telefonů. Každý výrobce má svůj obchod s aplikacemi; některé jsou nabízeny zdarma, jiné za poplatek.

Nečekejte ale, že v nabídce najdete desítky tisíc aplikací jako na svém iPhonu či telefonu s Androidem. Nabídky jsou zatím skromné, jedná se spíše o desítky aplikací (zde drtivě vede Samsung). Je to způsobeno nejen čerstvostí celého ekosystému, ale i nejednotností – každý výrobce používá mírně odlišnou platformu. Dle slov tvůrců aplikací pro chytré televize jsou sice programovací jazyky stejné, takže není třeba určitou aplikaci psát zcela znovu, mírné odlišnosti a především změny v samotném hardwaru však nutí vývojáře neustále kupovat nové modely a testovat kompatibilitu.

philips.jpg
Hlavním lákadlem chytrých televizí má být snadný přístup do placených filmových databází. U nás jsou však tyto možnosti značně omezené

O jisté sjednocení se snaží Smart TV Alliance, jejími členy jsou však zatím jen LG, Toshiba a Panasonic, podporovány jsou TV Philips. Samsung si jde naopak svou vlastní cestou. I samotné LG letos v únoru odkoupilo od HP systém WebOS (původně mobilní systém společnosti Palm), který by měl obsluhovat právě chytré televize.

Často v nabídce najdete aplikace televizních stanic, které touto cestou nabízí přístup do archivu svých pořadů. Samozřejmě nechybí možnost zaplatit si za prémiové služby, například s Eurosportem vám neunikne žádný zápas, utkání či závod. Své aplikace mají i videopůjčovny včetně těch českých – Voyo a TopFun. Dále nechybí třeba iVysílání České televize a další. Najdete ale i méně obvyklé pořady, třeba pro cvičení. Základní videokurzy jsou zdarma, za další lekce si připlatíte.

Videohovory před televizí

Na chytrých telefonech nejčastěji stahujeme hry a tvůrci si podobný zájem slibují i u televizorů. Pokud však byl problém odlišných platforem napříč výrobci spíše malý, pak nejednotné ovládání u výrobců televizorů je problémem zcela zásadním. Zatímco na tabletu je ovládání definováno dotyky napříč všemi výrobci a velikostmi, výrobci televizorů jdou každý svou cestou. Ba co hůř, pokročilé ovladače, například s touchpady, klávesnicí či přímo bezdrátové ovladače, se objevují třeba jen u vyšších modelů. U většiny televizorů musíte jakýkoliv text zdlouhavě zadávat výběrem na virtuální klávesnici na obrazovce nebo jako u starých mobilů násobnými kliky na číselných tlačítkách.

 

Nejlepší funkcí nových televizorů je bezdrátový přenos obrazu z počítače, tabletů či mobilů

 

Nevelký smysl bez klávesnice a myši mají také internetové prohlížeče a aplikace pro sociální sítě, přitom Facebook a Twitter najdete na všech obrazovkách. Zkoušeli jsme je dlouze, bohužel často jde jen o marketingová lákadla. Prohlížeče jsou pomalé i na drahých televizorech se silným hardwarem a sociální sítě jsou zase o interakci: na Facebooku chcete přidat komentář, na Twitteru se prokliknout na odkazovaný článek. Obojí na televizi lze provést, nicméně s nízkým komfortem, že raději sáhnete po svém mobilu s displejem zlomkové úhlopříčky.

 
samsung.jpg 
Klasická nabídka chytré televize: aplikace pro streamování videa, předpovědi počasí a sice lákavé, avšak nepraktické sociální sítě

Některé služby ale mohou být praktické a užitečné. Stále více televizorů je vybaveno kamerou a všichni výrobci nabízí mezi aplikacemi známý Skype. Ideální pro rodinné videohovory, kdy se nemusíte tísnit před počítačem či notebookem. Například Samsung však s možnostmi kamery koketuje ještě víc: televize by vás mohla automaticky rozpoznat a třeba i přihlásit do sociálních sítí. Nicméně zde se již ozývají i skeptici kvůli možnosti snadného zneužití (kamery v letošních modelech se proto aktivují mechanicky).

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud