21
Fotogalerie

Campfire Audio Orion & Jupiter: High-end špunty z USA [test]

Málokterá firma dokáže se svým prvním výrobkem zazářit tak moc jako Campfire Audio. Jupiter se jasně řadí mezi to nejlepší, co lze na současném trhu s in-eary najít.

Kapitoly článku:


Malý americký výrobce se pouští na rychle se vyvíjející trh špuntových sluchátek. Snaží se proto zaujmout špičkovou kvalitou konstrukce, unikátním vzhledem a nestandardním přístupem ke zvuku. A nechá si to pořádně zaplatit.

DSCF1202 (1280x960).jpgDSCF1204 (1280x960).jpg

Firma Campfire Audio se na trhu s in-eary objevila teprve v minulém roce, ale lidé stojící za touto značku mají s Hi-fi výrobky dlouholeté zkušenosti, pod značkou Alo Audio totiž už několik let vyrábějí špičkové sluchátkové zesilovače a Hi-fi kabely pro sluchátka. Stále jsou malou značkou, která nadále ručně vyrábí přímo v USA. Když se pustili na trh s in-eary, skvěle zkombinovali jejich ověřenou kvalitu výroby s poněkud netradičním přístupem ke konstrukcí in-ear sluchátek. A výsledný produkt si rychle získává uznání ze všech koutů sluchátkového světa.

Campfire Audio v současnosti nabízí pětici modelů, z čehož čtyři modely využívají tlakové měniče v různých osazeních a jeden model nabízí dynamický měnič. Tento test se věnuje nejlevnějšímu modelu Orion s jedním tlakovým měničem a cenou 350 USD a do nedávné doby vrcholovému modelu Jupiter, který využívá čtveřici tlakových měničů a přijde na 900 USD.

Příslušenství

Oba modely se prodávají v jednoduchých papírových krabičkách se skoro identickým příslušenstvím. Základ tvoří jednoduché silikonové nástavce ve třech velikostech, k nim výrobce přidává tři velikosti obyčejných pěnových nástavců a i tři velikosti dražších Comply Tips nástavců řady Tx400.

DSCF1179 (1280x960).jpgDSCF1196 (1280x960).jpg

Pocit luxusu a ochranu sluchátek při přenášení zajišťuje pevné pouzdro se zipem, které je uvnitř vystláno vlnou. Zde se Orion od Jupiteru liší, zatímco pouzdro levnějšího modelu si z vnějšku vystačí s obyčejným plátnem, pouzdro vyššího modelu se chlubí pravou kůží.

Konstrukce

Skořepiny sluchátek se vyrábí soustružením z hliníku, čímž se dosahuje naprosto špičkové kvality zpracování, vyšší odolnosti před poškozením a prémiového vzhledu. Samotný design se obyčejným in-earům vymyká, protože sluchátka s takovým množstvím hran se často nevidí. Na mě osobně působí industriálním chladným vzhledem a připomínají mi cestovní kufry motorek.

Jupiter-Cover-1024x620.jpgJupiter-with-Cable-1690-1024x606.jpg 
Campfire Audio Jupiter

Campfire u všech modelů využívá odpojitelný kabel s MMCX konektory, naštěstí používají kvalitnější konektory než mnozí další výrobci. Kabel tak sedí lépe a jistěji, méně se viklá a zatím jsem nezaznamenal žádné problémy s vypadávajícím signálem.

Orion-Front-2-1690-1024x606.jpgOrion-with-Cable-1690-1024x606.jpg
Campfire Audio Orion

Výrobce se dlouhá léta věnuje výrobě dražších Hi-fi kabelů pro sluchátka, dá se tedy předpokládat, že dodávané kabely budou patřit mezi to nejlepší, co se v základním balení dá najít. Oba modely mi přišly s kabelem Tinsel, který samotný stojí 150 USD. Jedná se o kabel na pohled nádherný, tenký, se špičkovou kvalitou provedení a i špičkovým zvukem, bohužel nepatří k těm nejměkčím, drží tvar a ergonomie tedy není ideální. Po stížnostech zákazníků na pohodlí výrobce přešel na nový Litz kabel, který také stojí 150 USD, měl by hrát stejně kvalitně, ale má o něco větší tloušťku a měl by se chovat lépe.

DSCF1209 (1280x960).jpgDSCF1214 (1280x960).jpg

Díky tomu, že se sluchátka dodávají rovnou s prémiovým kabelem, člověk nemá okamžité nutkání kabel upgradovat. Alespoň z počátku, než nastoupí klasická Hi-fistická touha jít stále výš a výš.

Pohodlí a izolace

Konstrukčně jsou sluchátka řešena pro vedení kabelu výhradně za uchem. Velikostí se Campfire in-eary řadí k těm mírně nadprůměrným, ale stále sedí dobře uvnitř ucha, nijak nevyčnívají a váží překvapivě málo. Oproti současným High-end in-earům od Noble Audio či skutečně gigantickým modelům od JH Audio se jedná o příjemně malé in-eary.

DSCF1199 (1280x960).jpgDSCF1200 (1280x960).jpg 

Sluchátka sedí v uchu jistě a v mém případě i s naprosto excelentním pohodlím. Zde se můžou nepříjemně projevit některé z hran sluchátek, pokud má posluchač menší uši či sluchátka nosí jinak natočená, může ho některá z hran obtěžovat.

Sluchátka využívají tlakové měniče, nemají větrací otvory a v uchu sedí ve střední hloubce. Po stránce izolace patří k tomu lepšímu a poslech v dopravních prostředcích a dalších hlučných prostředích nebude problémem.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud