9
Fotogalerie

Benq E24-5500: televizor/monitor s obrazem, který nemizí (test)

Pokud jste od monitoru doposud požadovali i televizní funkce, museli jste se omezit na technologii TN. Přítrž této nepříjemnosti učinil až Benq, nový model totiž využívá VA panel.

U televizorů mají široké pozorovací úhly své opodstatnění. Mnohem větší než u běžných monitorů, jejichž obraz stejně v naprosté většině situací sledujete zpříma. Dění na televizním monitoru sledujete velmi často z nepřímých úhlů, nejčastěji z podhledu, třeba při odpočinku v posteli či na pohovce. Na televizoru s TN panelem vám ale tmavé scény zmizí.

_DSC8949.JPG 
 

A právě tento nedostatek televizní monitor Benq E24-5500 s VA panelem skvěle řeší. Pozorovací úhly sice nejsou dokonalé, především z nadhledu a z boků dochází při větším úhlu k blednutí barev, nicméně i z podhledu si obraz zachovává kvalitu. Hned na úvod vám dám ještě malý tip: pokud se vám zdá úhlopříčka 24“ (61 cm) malá, zvolte model E26-5500 přidávající dva palce, tedy něco málo přes 5 cm úhlopříčky. Co je nejlepší, připlatíte si za něj jen okolo tisícovky navíc. A vezmeme-li to z opačného konce, VA monitor s úhlopříčkou 26“ za necelých osm tisíc korun? Bezkonkurenční nabídka.

Benq jako monitor

Doporučit monitor jen na základě výhodné ceny a technických parametrů se však nedělá, důkladně si jej proklepneme. Začneme z pohledu monitoru. Zde je znát, že Benq koncipoval E24 primárně jako televizor a teprve v druhé řadě jako počítačový monitor. Dospět k tomuto závěru není těžké: například pokud připojíte monitor přes HDMI kabel, musíte v nastavení zvolit HDMI mód na Grafika, v opačném případě se obraz roztáhne (overscan) a nebude nejen hezký, ale především bude kousek chybět.

_DSC8950.jpg

Příklon k televizi dokazuje i sladění barev v továrním nastavení, kdy monitor automaticky zvolí režim velmi studených barev s teplotou okolo 10 000 K (což je zcela typické pro běžné televizory). Očekával jsem, že režim normální sníží teplotu na standardních 6 500 K (sRGB), avšak i zde zůstávají hodnoty vyšší a k této hranici se blíží až profil teplých barev.

 předkalibrací.jpgpodsvícení.jpg
Nastavení barev bez kalibrace a rovnoměrnost LED podsvícení
 

V monitoru nelze přesně nastavit gammu a základní hodnota činí 2,0. Poměrně velké problémy byly také s kalibrací. Tou se sice podařilo dosáhnout na optimální barevnou teplotu i hodnotu gammy, avšak stále výrazně ujížděl modrý kanál. Kalibrací se zkrátka nedařilo dosáhnout příliš dobrého výsledku, se kterým by se uživatel nemusel bát třeba editace fotografií s jejich následným publikováním anebo tiskem. Přitom zobrazitelný rozsah barev je naprosto v pořádku.

 _DSC8964.jpg

U VA panelu očekáváme horší doby odezvy a Benq obavy potvrzuje. V některých dalších měřených přechodech, například 75-180-75 (šedá-šedá) přesahuje součet odezvy hranici 52 ms, což není málo. Na stranu druhou, v praxi při sledování filmů se musíte opravdu hodně soustředit, abyste nějaké duchy za rychle se pohybujícími předměty postřehli. Na „honiče milisekund“ nedejte a s klidem VA panel berte. Pochválil bych i dobrou rovnoměrnost podsvícení, nicméně ve spodní části je poměrně znatelný svit (a především oddělení) jednotlivých podsvěcujících LED, a to nejvíce na tmavém pozadí.

Benq jako televize

Připojíte-li k monitoru anténu, změní se výrazně obsah nabídky a rázem přibudou scénické režimy i podrobné možnosti nastavení obrazu. Namátkou redukce šumu, ostrost, podrobnější úprava barev a podobně. Je škoda, že scénické režimy chybí při připojení zdroje videa přes HDMI, u filmů by se rozhodně hodily. Obraz je při sledování filmů dobrý, monitor si zachovává detaily i v tmavých odstínech a nabízí velmi dobrý kontrast (naměřený činil 2 114:1). Benq propaguje i přehrávání filmů v různých formátech z USB flashdisku, konektor najdete na levé části. Nabídka podporovaných formátů je však velmi chudá, televizor zdaleka nepřehraje vše, co mu předhodíte, takže raději se stále spoléhejte na PC nebo HD přehrávač.

KONEKTORY.jpg_DSC8961.jpg

U televizorů je důležité i zpracování obrazu a zde lze Benq ohodnotit jako mírně nadprůměrný. Jednoduše do přijímaného signálu příliš nezasahuje, přijatý obraz nezpracovává. Nicméně srovnání s předchozími televizními monitory Benqu došlo k výraznému pokroku. Vestavěné reproduktory skvěle ozvučí seriály a televizní pořady, pro sledování akčních filmů už neposkytnou dostatečnou hutnost, to raději nechte klasickým reproduktorům.

_DSC8940.JPG 
EPG postrádá jednotný pohled napříč programy,
při volbě programu vlevo dojde automaticky k jeho přepnutí

Škoda, že si Benq na televizních funkcích nedal více záležet. Především elektronický průvodce nabízí program pouze na aktuálním kanálu, nemůžete jedním pohledem zjistit, co se vysílá na těch ostatních. Při výběru programu v levé nabídce na něj televize rovnou přepne, a přeruší tím sledování kanálu aktuálního. Časovač vypnutí nebo dětský zámek nechybí, nicméně pokročilé funkce (běžné u klasických výrobců TV), jako například upozornění na vysílaný pořad, již ano. V televizních funkcích zkrátka Benq zůstává pozadu.

_DSC8969.JPG 

K televizi samozřejmě náleží dálkové ovládání. To od Benqu by nezískalo titul za krásu a nejkvalitnější použité materiály, nicméně jednotlivá tlačítka dobře hmatově odlišíte a stisk je příjemný.

Trošku rozporuplný

Benq E54-5500 je trošku rozporuplný monitor i televize, v obou polovinách tváře bychom našli určité nedostatky. V režimu monitoru vám bude vadit horší barevné sladění, při sledování televize budete spílat nad jednoduchým a nepřehledným EPG. Škoda těchto nedostatků, které by šlo určitě vyřešit, a tím pozvednout monitor na zcela jinou úroveň. Zvláště uvážím-li, že Benq využívá VA panel s dobrými pozorovacími úhly a žádá za něj cenu podobnou, jako konkurence za televizní monitory s panelem TN. A na těch ze spodu opravdu není nic vidět. Věřte mi, jeden takový mám a nebýt zmiňovaných nedostatků Benqu, hned bych místo monitoru zasílal žádost o zaslání faktury.

A závěr? Kombinace monitoru a televize, avšak s příklonem k televizi – výrobce příliš nedbal na přesné zobrazení barev. Pokud ale nechcete pracovat s fotografiemi, budete spokojeni.

Klady

+ Pozorovací úhly
+ Vysoký kontrast
+ Cenově výhodný

Zápory

- Sladění barev
- Jednoduché EPG
- Podpora formátů
 

Benq E24-5500

cena orientační 6 860 Kč
 

  • úhlopříčka: 24"
  • typ displeje: A-MVA (polomatný povrch)
  • podsvícení: LED
  • pozorovací úhel (H/V): 178°/178°
  • poměr stran: 16:9
  • maximální rozlišení: 1 920 × 1 080 px
  • rozteč bodu: 0,277 mm
  • kontrast: 3 000:1
  • dynamický kontrast: 20 000 000:1
  • TV tuner: analogový, digitální
  • video vstupy: D-Sub, 2× HDMI, kompozitní, komponentní, S-Video, SCART
  • audio: SPDIF výstup, vstup a výstup 3,5mm jack
  • reproduktory: ano, 2× 5 W
  • udávaná odezva: 25 ms (GTG)
  • jas: 250 cd/m2
  • USB: ano, 1× USB host
  • výšková nastavitelnost: ne
  • otáčení obrazu: ne
  • naklopení: -7/+17°
  • VESA úchyt: ano
  • příslušenství: kabely D-Sub, napájecí), dálkové ovládání
  • hmotnost s podstavcem: 6 kg
  • rozměry: 587 × 425 × 185 mm
  • spotřeba (stand-by/normální režim/maximální): 36,6 / 30,6 / 0,1 W
  • zapůjčil: Benq, www.benq.cz
AVmania hodnotí
obraz 8
odezva 5
výbava 8
ergonomie 8

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud